Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Nicolas Barreau: Ľúbostné listy z Montmartre

Autor: Terézia Zoľáková, 20. októbra 2020
thumbnail

Nicolas Barreau je autor viacerých veľmi úspešných románov, z ktorých sa v Európe predalo už niekoľko miliónov výtlačkov. Po románoch Úsmev ženy a Paríž je vždy dobrý nápad vychádza v slovenčine ďalších z jeho „parížskych“ bestsellerov.

Ľúbostné listy z Montmartre je veľmi príjemné čítanie. Tento román si zamilujete. Dej vás prenesie do parížskych uličiek, konkrétne do štvrti Saint-Germain a života nádejného parížskeho spisovateľa Juliena Azoulaya, ktorý píše svojej milovanej manželke Heléne ľúbostné listy na druhý svet. Je ich presne 33, za každý rok jej neúplného života jeden.

Tento Barreauov najnovší román je dojemným i úsmevným čítaním zároveň, plné láskavých i bolestných slov. Je o živote, o parížskom živote so všetkými jeho pôžitkami i strasťami.

Julien Azoulay je veľmi sympatická postava, ktorú si nejde neobľúbiť. I keď v príbehu vnútorne veľmi trpí, má aj svoje svetlejšie chvíľky. Proti svojej vôli píše listy svojej zosnulej žene, aby splnil jej posledné želanie, aj keď spočiatku neverí, že niekedy dostane nejakú odpoveď. Všetko sa zmení v momente, keď listy z tajnej schránky, kam ich Julien na hrobe svojej ženy odkladá, zmiznú. Nachádza tam však niečo iné, tajuplné odkazy a symbolické predmety, ktoré vnášajú do jeho navonok prázdneho života novú nádej.

„Náš čas tu na zemi je obmedzený, . Iba tadiaľto prechádzame, monsieur Azoulay, každý deň môže byť posledný, preto žite naplno. Žite naplno každý deň.“ 

Dej plynie pomalšie, ale napriek tomu vás Julienov životný príbeh chytí za srdce. Jeho otcovská láska prevyšuje jeho bolesť zo straty manželky. Julien koná tak, ako by na jebo mieste konal každý z nás. Dialógy sú prirodzené a miestami zábavné. V románe postrehnete aj pekné myšlienky ako z motivačnej knihy. Do Julienovho života nečakane vstupujú tie správne osoby, ktoré mu v pravý čas otvoria oči.

„Nevysvetliteľné človeka zmení. Otázky, na ktoré neexistuje odpoveď, sa znášajú ťažšie ako všetko ostatné, a preto sa snažíme získať istotu. Usilujeme sa o pravdu a poznanie – no čo, ak si nie sme istí, že to, čo nakoniec zistíme, chceme naozaj vedieť?“

Román Ľúbostné listy z Montmartre má okrem dojemného príbehu aj veľmi peknú obálku a každá kapitola dokáže zakaždým prekvapiť dômyselným názvom. Túto knihu je nielen úžasné čítať, ale i držať v rukách a len tak sa na ňu pozerať. Ten príbeh však stojí za to, je krásny a hĺbavý.

Pre milovníkov Paríža a všetkého, čo je s ním spojené, je táto kniha tá pravá.  .   

Nicolas Barreau (1980) sa narodil v Paríži, kde vyštudoval romanistiku a dejiny na známej univerzite Sorbonne a kde aj v súčasnosti žije a pracuje ako spisovateľ.

Nicolas Barreau je autorom viacerých románov, odohrávajúcich sa v hlavnom meste Francúzska. Po mimoriadnom úspechu románu Úsmev ženy (Zelený kocúr 2015) na nemeckom trhu, kde sa kniha dostala do prestížneho rebríčka bestsellerov týždenníka Spiegel a krátko potom bola aj sfilmovaná, vyšli ďalšie dva čitateľsky úspešné romány Večer v ParížiParíž je vždy výborný nápad.

... viac

Produkty