Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Doručenie zadarmo na nákupy od 25€

O čo prichádzajú fajčiari

Autor: Panta Rhei Tím, 2. januára 2014
thumbnail

Myslel na to, že cigareta je v podstate obrazom človeka. Jej duša sa musela objaviť ešte v prvom štádiu Zeme, kedy začali prvé živočíchy dýchať. Tabak je miechou, o ktorej mohli snívať trilobity ešte v kambriu, ich malé kostričky sú ako stvorené na to, aby ho usušený rezali. Teplokrvnosť a teda oheň si vymysleli druhohory. Každé potiahnutie je teda príbehom. Malou históriou a súkromnou duchovnosťou. Adam musel byť fajčiar, a keďže sa nemal o tento zážitok s kým podeliť, musela prísť Eva. Toľko úryvok z rozsiahlejšieho cyklu. Konkrétne z Malej slovenskej fajčiarskej antológie. Malej a zároveň prvej. Jej názov je prostý a veľavravný - Nefajčiť zakázané! Nech sa páči, zapáľte si. Tridstaťjeden poviedok o fajčení od slovenských autorov, vrátane štyroch zahraničných.

O čo prichádzajú nefajčiari? O chuť nového začiatku, ktorý príde s každým prvým (a aj druhým) potiahnutím z cigarety. O fajčenie v spoločnosti, kde sa niečo deje. O dymovú clonu, ktorá sa lenivo alebo rezko prevaľuje, a cez ktorú svieti slnko. O fajčenie osamote, keď človek začne premýšľať nad vecami, na ktoré si inokedy nevie ukradnúť čas...
 Áno, cigarety sú zrejme skutočne prvá vec, ktorú si fajčiar kdekoľvek berie so sebou. Cigarety však nie sú len nikotín, decht a smrad. Istý tvorivý človek povedal: Keď nefajčím, som zdravý, no v hlave mám vatu. Ten istý tvorivý človek povedal o inom: Prestal fajčiť a  ostal bez života. Už v ňom nikto nebol, len ten nefajčiar. Tvorivý človek teda musí byť slobodný. Aj v možnosti rozhodnúť sa, či bude tvoriť. Alebo fajčiť.  
 Picasso sa dožil deväťdesiatdva rokov a na koľkých fotografiách nefajčí? “Neberte ženám citarety!” citlivo hovoril Ludvík Aškenazy. Aj mne vadí (cudzí) cigaretový dym. Nikto však nemôže povedať, že protifajčiarska kampaň nie je diskriminačná. Nefajčiari sa rozhodli, že dajú na krabičky s cigaretami výhražné oznamy, či kúsky rozložených orgánov. Fajčiari sa  ocitli na okraji spoločnosti. Vydedenci doby, v ktorej si nemožno slobodne zapáliť. Alebo ničiť vlastné pľúca, ak chcete.  
 Tridsaťjeden viac-menej zábavných textov, ktoré nejaký spôsobom súvisia s fajčením nemôže milovníkov tabaku nepotešiť. Poviedky, hravé ako dym stúpajúci s tých preklínaných bielych roliek, tvoria dielko dôstojne reprezentujúce túto ľudskú radosť. Pre nefajčiarov znamená bezbolestnú možnosť nazrieť do tohto sveta. Odsúdiť a nepoznať je jednoduché. Nesúďte teda, ak už nechcete fajčiť, čítajte. Ale ruku na srdce, kto to aspoň raz neskúsil?
 
 A tú sú mená tých kreatívnych fajčiarov, pre každý prípad. Peter Krištúfek, Daša Čejková, Uršuľa  Kovalyk, Balla, Michal Hlatký, Marián Grupač, Juraj Raýman, Katarína Tholtová, Bene, Aladár Hrča, Agda Bavi Pain, Tony Gaal, Eman Erdélyi, Siniša Novac, Michal Habaj, Peter Karpinský, Radoslav Tomáš, Marek Mittaš, Pavel Sybila, Pavel "Hirax"  Baričák, Maroš M. Bančej, Barbara B.  Pribylincová, Daniel Ryba, Veronika Šikulová, Pero Le Kvet, Vittore de  Luca, Remi Kloos, Laco Kerata, Jurij Kuvaldin, Maroš Hečko, Erik Binder.

P. S. Pri čítaní antológie a písaní recenzie som tiež čo-to vyfajčila.

(Diana Dúhová)

Produkty

Letné zľavy až do 80%

Vyberať knihy →

×