Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 54 miestach na Slovensku

Pawel Smoleński: Oči zasypané pieskom

Autor: Mi B, 17. augusta 2015
thumbnail
Pawel Smoleński: Oči zasypané pieskom

Takýchto kníh nie je veľa. Je v nej všetko, na čom má základy súčasná Európa. „Je tam počiatok všetkého, celej našej židovsko-kresťanskej civilizácie,“ povedal samotný autor, vynikajúci reportér Paweł Smoleński.

Vydavateľstvo Absynt vydalo v rámci edície „Prekliati reportéri” knižku Oči zasypané pieskom, ktorá je zbierkou reportáží o jednom konflikte v dvoch krajinách. 

O izraelsko-palestínskom konflikte, ktorý zamestnáva médiá už dlhé roky a voči ktorému sa už mnohí ľudia stali imúnni. Niektorí nerozumejú, o čo v konflikte vlastne ide, iní nevedia pochopiť, prečo to stále pokračuje a miestami sa aj zintenzívňuje.

Paweł Smoleński si v knihe prostredníctvom pútavých reportáží kladie podobné otázky ako my ostatní. A najmä tú najdôležitejšiu – dokážu obe strany ukončiť tento nekonečný spor mierovou dohodou? Na stránkach Smoleńského knihy presakuje miestami nádej na mier...no ten sa vzápätí rozplynie ako obláčik hmly nad jazerom.

Z reportáží cítiť, že Smoleński sa pohybuje v regióne ako doma a snaží sa preniknúť do hĺbky smutného konfliktu. „Zdá sa mi, že trochu už rozumiem, možno aj viac než len trochu, ale zdá sa mi to každý druhý pondelok, každý tretí štvrtok, ale už v utorok alebo v stredu vôbec ničomu nerozumiem. V nedeľu sa snažím nerozmýšľať.”
Čo potom bežný, menej informovaný človek?

Aj preto je kniha Oči zasypané pieskom taká vzácna. Objektívne sa snaží ponúknuť pohľad na celý konflikt a vysvetliť čitateľovi záležitosti okolo židovsko-palestínskej otázky, o teroristoch i okupácii. Byť objektívny vraj naučili autora samotní ľudia – žiadna zo strán nemá absolútnu pravdu. „Tak hovoria slušní a múdri Palestínčania aj Izraelčania,“ dodáva Smoleński.

Svoje príbehy zaplnil množstvom zaujímavých postáv – zatrpknutí Arabi, umiernení Palestínčania, liberálni Izraelčania, ortodoxní Židia...
Smoleński píše napríklad o Omarovi, ktorého dom je obkolesený múrom a jediný spôsob, ako sa z neho dá dostať, je cez izraelský tunel...

„Omar je jediný človek, ktorého na zemi poznám, s vlastným tunelom. Navyše postaveným štátom. Napriek tomu, že ho vôbec nechcel. Už onedlho bude tunel pre Omara jedinou cestou, ktorá ho bude spájať so svetom.“

...a o pár strán ďalej Smoleński píše:
„Čo sa stane, pomyslí si Omar, ak Izraelčania postavia v tuneli železné brány a turnikety, budú tam mať hliadku? Zostane uväznený, obkolesený plotom pod elektrickým napätím, s kamerami a snímačmi... Bojí sa, že raz príde deň, keď nebude môcť vyjsť poza plot. Nepôjde už na Chrámovú horu.“

Príbeh domu, do ktorého sa dá dostať cez tunel je známy v celom Izraeli aj Palestíne. Je neuveriteľný, šokujúci, zarážajúci, prekvapujúci...presne ako celá zbierka príbehov Oči zasypané pieskom od skúseného reportéra Pawła Smoleńskeho.

Produkty