Knižné kamarátstva

Peter May: Výnimoční ľudia alebo výnimočná kniha

Mi B

Peter May: Výnimoční ľudia alebo výnimočná kniha
Peter May: Výnimoční ľudia alebo výnimočná kniha

Na začiatku bol nevšedný zločin.
Jeden z najvýznamnejších francúzskych intelektuálov, odborník na francúzsku kinematografiu Jacques Gaillard zmizne. Bez stopy. Jediná indícia, ktorú po sebe zanecháva, je tajuplná poznámka v diári na pracovnom stole. Mad à minuit. „Niečo“ o polnoci. Čo znamená to „mad“?
Polícia si nevie rady a prípad upadne do zabudnutia. Odložia ho. Nedoriešený, neobjasnený.

O desať rokov sa do jeho vyšetrovania púšťa Škót Enzo. Už dvadsať rokov žije vo Francúzsku, vyštudoval kriminalistickú biológiu, slúžil v Glasgowe ako šéf biologického oddelenia. Venoval sa analýze krvných stôp, vzoriek DNA a bol odborníkom na profiláciu sériových zločincov. Momentálne však učí na univerzite a vedie takpovediac pokojný, nezáživný život.

Enzo však prijal výzvu priateľov a stavil sa, že dokáže vyriešiť starú vraždu s pomocou moderných metód. Vybral si jednu z nevyriešených vrážd francúzskeho novinára Raffina, ktorý si ich zakladá do zložky najväčších nevyriešených vrážd. Spočiatku Enza motivuje túžba vyhrať stávku, no postupne ho prípad pohlcuje a prebudí sa v ňom niekdajší vyšetrovateľský zápal. Čoskoro nájde v parížskych katakombách lebku bez vlasov a chlpov. A tiež tajomnú truhlicu s piatimi predmetmi, ktoré na prvý pohľad nemajú nijaké prepojenie. Analýza dokazuje, že lebka patrila zmiznutému profesorovi a Enzovi sa v žilách rozprúdi krv. Je na stope...

Dá sa však stará vražda vyriešiť modernými postupmi? Navyše ak má stopa 10 rokov a je chladnejšia ako kamenná dlažba, na ktorej pravdepodobne zavraždili známeho profesora?
Enzo pátra spolu s novinárom Raffinom, pridáva sa k nim psychologička Charlotte a Enzova žiačka Nicole. Začnú lúštiť význam predmetov v truhlici, ktoré ich postupne zavedú k ďalšej truhlici. V nej nových päť predmetov a ďalší kus profesorovho tela...

"Kto rozštvrtil významného vedca pred oltárom, kde sa zvykol modliť?
A prečo to vrahovia urobili? Tak brutálne a drasticky?"


Výnimoční ľudia je majstrovsky napísaný krimi triler, ktorému nechýba dobrodružstvo, trochu romantiky a plno záhad. Peter May dokázal vytvoriť autentickú atmosféru, vystaval prirodzené dialógy a najväčšou devízou je to, že celý príbeh je uveriteľný. May neskĺzne do nereálnych situácií, Enzo musí unikať pred prenasledovateľmi, ale vôbec sa nespráva ako James Bond. A hrdinom nič nespadne samé z neba – každú indíciu riešia pomocou symbolov a internetu. Pred desiatimi rokmi ho vrahovia nemali, takže netušili, že to po dekáde bude oveľa jednoduchšie pátranie. Jednoducho, dnes už je všetko na webe.

Enza si obľúbite, pretože je to chlapík z mäsa a kostí, ktorý má svoju históriu, urobil prešľapy (najmä v rodine), má zmysel pre ironický humor a je nezlomný. Hold, prebudil sa v ňom starý policajt a tak ide za vyriešením záhady s buldodžou povahou, hoci mu to spôsobuje iba problémy. Jeho pokrok si totiž všimli na najvyšších miestach. Predvolá si ho priamo Garde des Sceaux, ministerka spravodlivosti. Jasne mu naznačí, aby dal ruky od prípadu preč. Následne ho rektor univerzity, kde pracuje, vystríha, aby sa do prípadu viac nemiešal, pretože ohrozuje financovanie školy...
Enzo však pátra ďalej a odhaľuje otrasné súvislosti!

Príbeh Výnimoční ľudia je brilantný triler, ktorý si užijete ako ideálne oddychové čítanie. Prečítajte si úryvok hneď teraz.

 

← Predchádzajúce

Pawel Smoleński: Oči zasypané pieskom

Ďalšie →

Daniel Silva: Prípad Caravaggio