Kam zmizla pani Christie?

Ak ste sa niekedy bližšie zaujímali o životopis Agathy Christie, možno ste narazili na záhadu, ktorá sa spája s touto svetoznámou spisovateľskou ikonou. Jedného dňa v decembri roku 1926 totiž z ničoho nič zmizla.

Našlo sa po nej len auto, v ktorom ostal jej kožuch a ďalšie osobné veci, opustené na okraji ponurého rybníka. Na mieste, kde sa vraj v minulosti odohralo niekoľko samovrážd. Okamžite bolo zahájené rozsiahle, no neúspešné pátranie.  

Rovnako tajomne ako Agatha zmizla, sa však po 11 dňoch znova objavila. Okolo jej zmiznutia vzniklo veľké množstvo konšpiračných teórií. Bestsellerová autorka si svoje tajomstvo vzala do hrobu. Tohto tajomného príbehu sa chopila americká autorka Marie Benedict, ktorá ho spracovala v knihe Tajomstvo Agathy Christie.  

Dej knihy je rozdelený na dve časti. Prvá je rozdelená na dve dejové linky. Jednu odohrávajúcu sa v minulosti, mapujúcu život mladej Agathy od času, keď sa zoznámila s jej manželom Archibaldom Christiem, cez roky poznačené prvou svetovou vojnou, až po jej záhadné zmiznutie v roku 1926.

Druhá dejová linka je písaná z pohľadu jej manžela v čase, keď zmizla a bolo po nej vyhlásené pátranie. Počas celej prvej časti sa tieto dva pohľady striedajú v krátkych kapitolách. Druhá časť knihy zahŕňa len Agathin pohľad a dozvedáme sa v nej rozuzlenie celého príbehu.  

Žiaľ, táto kniha bola pre mňa miernym sklamaním. Príbeh plynie veľmi rýchlo a číta sa výborne. Autorka využíva pomerne jednoduchý priamočiary jazyk. Píše tak, aby to pochopil každý, ako sa hovorí, na prvú dobu. Krátke kapitoly, niekedy dlhé len tri strany, ktorých úlohou bolo dodať knihe dynamiku, na mňa však pôsobili rušivo. Trvalo mi takmer štyridsať strán, kým som si na to zvykol.  

Dejová linka zachytávajúca mladosť Agathy Christie bola nesmierne zaujímavá, ale to isté nemôžem povedať o dejovej linke z pohľadu Archieho. Jeho kapitoly tvorili viac-menej len rozhovory s políciou, prípadné opisy jeho pocitov, ktoré sa často opakovali. Celkovo na mňa Archieho pohľad pôsobil skôr ako vata, ktorá príbeh miestami až naozaj umelo naťahovala.  

Naopak, druhá časť knihy, ktorá ale zaberá menej ako päťdesiat strán, je oproti zvyšku nadpriemerne dobrá. Aj keď som zápletku odhalil pomerne skoro, veľmi ma bavila. Konečne som mal pocit, že autorka popustila uzdu svojej fantázii a prestala písať ako podľa vopred pripravenej šablóny.  

Vydavateľstvu Lindeni musím pochváliť krásnu obálku, je pútavá a veľmi sa ku knihe hodí.  

Celkovo túto knihu hodnotím ako priemernú. Nejedná sa o nič prelomové. Pokiaľ ale hľadáte naozaj ľahké, oddychové čítanie ochutené o štipku detektívky a životopisu, Tajomstvo Agathy Christie by mohlo byť tým pravým.    

← Predchádzajúci blog

Influencer má aj svoje tienisté stránky

Nasledujúci blog →

Knižné tipy známych osobností. Na Jednotke odštartovala Kniha dňa