Influencer má aj svoje tienisté stránky

Aký je rozdiel medzi Milanom Bardúnom a internetovou postavou Milan Bez Mapy? Kto bol jeho prvou fanúšičkou? Prečo autora tejto knihy nazývali jeho bývalí partneri sebcom a nestálym schizofrenikom? A vôbec, prečo sa rozhodol založiť cestovateľský blog a ako vznikol názov Bez mapy?

Milan sa rozhodol žiť inak ako väčšina ľudí, ktorí osem hodín denne trávia v práci. Nechcel mať otlačený chrbát podľa kancelárskej stoličky.

Nechcel byť ako ľudia, ktorí majú  polhodinovú obedovú prestávku a raz za rok sa tešia na dovolenku.

Nepočúval, keď mu mnohí hovorili, aby žil „normálny“ život a dobre spravil, pretože teraz by som nemala o čom písať túto recenziu.

Influencer a Milan

Autor knihy si myslel, že pred problémami sa dá utiecť, ale žiaľ, vo väčšine prípadoch nás počkajú presne tam, kde sme ich zanechali. Bohužiaľ nepomôže ani to, keď človek odíde na druhú stranu zemegule. 16.10.2016 odletel jednosmernou letenkou na Filipíny. 

Aj on si však nakoniec uvedomil, že všetko, kvôli čomu odišiel si naňho doma počkalo. Avšak ako Milan sám povedal, odhodlal sa prestať byť zemiakom, pretože v tej istej vode, v ktorej zemiak zmäkne, vajce stvrdne.

Keby som mala knihu zhrnúť niekoľkými slovami, tak by som povedala, že je úprimná, sebavedomá a priama, presne taká ako je Milan. Teda, ako je Milan Bez Mapy, pretože Milana Bardúna osobne nepoznám. Je to problém dnešnej internetovej doby. Mnoho ľudí si vytvára s influencermi pomyselné, neexistujúce vzťahy a dovolia si k nim viac, ako by bolo treba.

Keď svoju mamu zaviezol do nemocnice vo veľmi vážnom stave spôsobenom baktériou z Indie, tak jeden z mnohých komentárov bol:  „Haha, tam to máš, Milanko Bez Mapky! Mali ste sa zatvoriť do rezortu, keď nevieš, ako sa správať, ty Cestovateľ,  haha!“

Možno si raz ľudia uvedomia, že osoby, ktoré poznáme z internetu, nepoznáme v skutočnosti osobne a mali by tam existovať určité hranice. Koniec koncov také, aké máme aj pri osobných stretnutia so známymi.

Milan správne poznamenal, že „dav vám fandí iba vtedy, keď robíte, čo od vás očakáva. Keď máte taký názor, aký má väčšina. Keď idete tam, kde vás chcú vidieť, a konáte tak, ako žiadajú. Za to vás odmenia komentármi a srdiečkami.

Pomyselnú slávu a všetky srdiečka môžete v okamihu stratiť, ak poviete niečo, s čím väčšina nesúhlasí. Tí, ktorí vám ešte včera písali, že ste ich vzorom, vám dnes radi napíšu, že ste veľkým sklamaním.“

Influencer


Milan Bez Mapy je známy slovenský cestovateľ a bloger. Našiel odvahu a opustil korporátny svet, aby sa mohol živiť tým, čo ho baví. Táto kniha však nie je cestopisom ani reklamou na blogovanie. Je to pohľad za instagramové a facebookové statusy, ponor do myšlienkového sveta Milana Bardúna, človeka za značkou. Píše o tom, aké náročné je udržať fyzické aj mentálne hranice medzi virtuálnou osobnosťou a osobou z mäsa a kostí. Život influencera je žiarivý a plný exotiky, ale občas aj nudný a stereotypný. Rovnako ako iné. A rovnako ako iní aj on sa v ňom niekedy pohybuje s istotou, inokedy tápe a hľadá. A o tom všetkom otvorene píše.
Na sklade 2Ks
13,83 € 15,90 €

Milan Bez Mapy sa nestratil 

V knihe sú okrem iného opisované aj tienisté stránky blogerskej scény a sociálnych sietí. Na začiatku chcel Milan zapadnúť medzi slovenských blogerov a želal si, aby ho začali uznávať. Počul na seba rôzne opisy typu, že jeho blog nemá úroveň a jeho videá nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. No napokon si uvedomil, že „kým oni písali návody, on písal príbehy“, čím si získal obrovské publikum.

Kniha sa mi veľmi páčila aj preto, že je popretkávaná viacerými zaujímavosťami z Milanových dobrodružných ciest. Zistíte, čo za zvuky počul v malej izbe pod posteľou na Filipínach. Alebo to, prečo zdrhol bez rozlúčky z kávovej bio farmy na Havaji. Prečítate si, kto pri ňom zomrel počas niekoľkohodinovej búrky v obrovskej rezidencii v Austrálii.

Ak pôjdete v Argentíne k niekomu na návštevu, v žiadnom prípade sa uňho nevyzúvajte, pretože to je považované za vrchol neslušnosti. A pokiaľ chcete v Argentíne, či v Brazílii zavolať niekoho cez zoznamku na kávu, tak sa vám to pravdepodobne nepodarí.

Avšak, ak máte záujem o sex, tak nie je problém a do pár minút máte vybavené stretnutie. V Indii sa zas nemôžete čudovať, ak sa ubytujete v hoteli a majiteľ si k vám kedykoľvek príde do izby podebatovať. Indovia sú na jednej strane veľmi priateľskí a ľudskí, avšak rešpektovanie hraníc im veľa nehovorí.

Už by som to zakončila len tým, že niektorí ľudia môžu použiť vo svojom živote kompas, GPS a  aj mapu a aj tak sa stratia. Milan je síce bez mapy, ale vo svojom smerovaní má jasnú víziu. Nezabudnite, že to, čo mnohokrát vidíme na Instagrame, môže byť vlastne úplne inak. A ako vraví Milan: „Cestujte!“

← Predchádzajúci blog

Hranice máme iba v hlave. Kniha Nájdem odvahu je toho dôkazom

Nasledujúci blog →

Kam zmizla pani Christie?