Stephen Hawking: Stručné odpovede na veľké otázky

Stručné odpovede na veľké otázky, posledná kniha Stephena Hawkinga, je intelektuálne podnetným, vášnivo vyargumentovaným osobným pohľadom vedca na výzvy, ktorým čelíme ako ľudstvo, a na to, kam ako planéta ďalej smerujeme. 

Nepoznám nikoho, kto by si dobrovoľne otvoril odbornú literatúru, pokiaľ to nepotrebuje k svojej profesii, prípadne k nejakej konkrétnej špecifickej činnosti. A predsa sa medzi nájdu medzi nami takí masochisti, ktorí využívajú každú voľnú chvíľu na vzdelávanie sa, pričom hľadajú tie najpopulárnejšie metódy, ktoré im nasávanie informácií uľahčia. Jednou z najosvedčenejších je už roky populárno - náučna literatúra, prípadne literatúra faktu podávaná veľmi zrozumiteľným a čitateľsky prívetivým jazykom. Súčasná koronakríza nám ponúka dostatok času (aj) na vzdelávanie sa, a toto predstavuje priam ideálny spôsob, ako sa po tejto stránke naplno realizovať.

Nikdy som nebol fanúšikom archelógie a dávnej histórie, a predsa som zhltol všetky knihy Vojtecha Zamarovského. Jeho Za siedmimi divmi sveta je aj po šesťdesiatich rokoch tým najlepším, čo v rámci domácej literatúry faktu uzrelo svetlo sveta, a pokiaľ by som bol ministrom školstva, zaradil by som ju medzi povinnú literatúru. Žiadny učiteľ dejepisu ma nenaučil toľko ako Zamarovský a nikto vo mne nevzbudil záujem o literatúru tohto druhu tak ako on. Aj preto som po, dnes už legendárnom, diele Stephena Hawkinga, ktorému neľahký životný osud nezabránil presláviť sa na poli teoretickej fyziky a zapísať sa do análov tejto vedy priam obrovskými písmenami.

Stručné odpovede na veľké otázky síce nie sú najľahším čítaním - autor očividne očakáva váš všeobecný rozhľad a aspoň elementárne vzdelanie. Na druhej strane, pri splnení týchto podmienok sa vám odvďačí mnohonásobne - nielenže vám doplní vaše znalosti na poli fyziky, resp. kozmológie, ale pomôže sformovať si celkový pohľad na svet, na to, kým sme, na veci okolo nás. Nebojte sa, aj keď nie ste s fyzikou veľkí kamaráti. Pán Hawking myslel skutočne na všetkých a jeho jazyk je natoľko priateľský, že vedomosti na vás nebude chŕliť, ale veľmi jemne dávkovať tak, aby ste to nevzdali po prečítaní už niekoľkých stránok. Naopak, ani nebudete vedieť ako, a túto knižku zhltnete raz-dva.

Ak ma niečo Zamarovský, a teraz už aj Hawking naozaj naučili, tak je to vedomie, že nikdy nie je neskoro na vzdelávanie sa v akejkoľvek oblasti, a to bez ohľadu na to, či o danej problematike niečo viete, alebo nie. Obzvlášť dnes, keď je dostupnosť informácií tak obrovská, že dnes nie je problém nájsť zdroj, ale odlíšiť fakty od lživých tvrdení.

← Predchádzajúci blog

Aké knihy radi čítajú spisovatelia?

Nasledujúci blog →

Jostein Gaarder: Bábkar