! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Tahar Ben Jelloun: Manželstvo pre potešenie

Hlavnou postavou nového diela s názvom Manželstvo pre potešenie je obchodník Amir, žijúci v tradičnom dohodnutom manželstve s poslušnou manželkou a štyrmi deťmi, z ktorých jedno je latentne postihnuté, syn Karim. Amirove obchodné cesty každoročne smerujú do Senegalu, kde okrem korenín nachádza psychické útočisko v podobe černošky Nabou. Napriek vzájomnej náklonnosti a pocite slobody, ktorý si obaja poskytujú, si Amir uvedomuje markantné rozdiely medzi nimi. Nabou je černoška naviazaná na náboženstvo svojich predkov pochádzajúca z černošskej časti Afriky a Amir arabský moslim a obchodník s dobrou povesťou z Maroka, arabskej časti Afriky. Naviac v Amirovom meste, Feze, hrajú silnú rolu rasizmus a predsudky voči černochom, ktorí v miestnych domácnostiach vykonávajú podradné úlohy alebo pracujú ako slúžky, často šikanované, znásilňované a ponižované. Napriek tomu sa Amir rozhodol Nabou priviesť ako svoju druhú manželku za podpory postihnutého syna Karima.

            Jelloun nepredkladá len všadeprítomnú tému rasizmu a nezmyselných societou nastavených predsudkov, čo sú témami číslo jeden, ale aj komplikovaného vzťahu medzi rodičmi a deťmi, medzi manželkami rozličných pováh a kultúr, z ktorých jedna sa snaží o rodinný súlad a druhá o upevnenie si svojho dominantného postavenia v manželových očiach. Okrem čarovného a zároveň realistického pohľadu na marockú kultúru, islam a niekedy až radikálny rasizmus, je na románe pozoruhodná postava Karima. Autor sa nesnaží vyvolať ľútosť, ako by možno bolo očakávané, ale ide mu o poukázanie na osobité vnímanie týchto ľudí a ich postavenie v rodine.

            Manželstvo pre potešenie je kniha so schopnosťou vtiahnuť čitateľa natoľko, že ju nebude schopný odložiť. Postupným rozvíjaním deja v čitateľovi prirodzene vyvstávajú rôzne otázky, názory, čo je aj jedným z hlavných cieľov tohto románu. Čítať, vnímať, uvedomovať si. Knihu neodporúčam iba tým, ktorých zaujímajú iné kultúry, ale aj tým, ktorí radi čítajú knihy podnecujúce k hlbšiemu zamysleniu sa.

 

Za recenziu ďakujeme Barborke Tatierskej. :)

Instagram@theartcticlass

← Predchádzajúci blog

Hisham Matar: Návrat

Nasledujúci blog →

Irving Stone: Smäd po živote