Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Umberto Eco: Nulté číslo alebo ako nájsť tajomstvo tam, kde žiadne nie je

Autor: Diana Mašlejová, 19. októbra 2015
thumbnail
Umberto Eco: Nulté číslo

Umberto Eco rozohráva v najnovšom románe Nulté číslo veľkolepú hru. Je to hra zábavná, výstižná a čítavá a pod jej vtipným povrchom sa ukrýva ostrá kritika spoločnosti. Jeden z najuznávanejších spisovateľov súčasnosti sa rád zaoberá myslením ľudí, ich schopnosťou nechať sa oklamať, uveriť mýtom a klamstvám a zvoliť si radšej jednoduchšiu pravdu, ako prijať zložitosť sveta.

Dejová línia najnovšieho počinu talianskeho filozofa, esejistu a literáta Umberta Eca je vskutku originálna. Podobne, ako tomu bolo pri predchádzajúcom románe Pražský cintorín, ani pri Nultom čísle nestretávame výraznú kladnú postavu.

Hlavným hrdinom je istý Colonna, ktorý už v živote robil všeličo, aby sa uživil. Nie je to žiadny čestný a úctivý človek, skôr lúzer, ako sám seba v slabej chvíli úprimnosti nazýva. Po viacerých stroskotaných pracovných príležitostiach a sezónnych prácach spisovateľa, ktorý píše romány za iných, sa mu do rúk dostáva pozvánka do novinárskeho sveta. Simei, pravá ruka podnikateľského krokodíla, šedej eminencie zvanej komendátor, pripravuje nulté číslo denníka Zajtra. Nejde o nijaký seriózny plátok, noviny majú slúžiť ako nástroj vydierania a komendátorovi zaručia širší záber obchodných aktivít a zastrašenie neželaných konkurentov. Colonna sa stáva súčasťou prípravy denníka spolu s ďalšími „lúzrami“ s absenciou morálky.

Celá vec je absurdná a za vlasy pritiahnutá. Redaktori sa snažia presvedčiť samých seba, že pracujú na veľkej a dôležitej záležitosti, pritom dokopy nič nerobia, iba vymýšľajú horoskopy, obviňujú nevinných, hľadajú politické prepojenia tam, kde nijaké nejestvujú. Nulté číslo nemá v pláne oficiálne vyjsť, je iba zásterkou. Simei ich nenápadne nabáda, aby hľadali veľké kauzy, avšak zásadou je nachádzať také, ktoré ešte nevznikli.

Colonna sa spolu s majstrom konšpirácie – redaktorom Braggadociom túla po temných zákutiach Milána a s mladou a naivnou novinárkou Maiou znovu objavuje čaro ženskej blízkosti. Situácia sa zostrí vo chvíli, keď nadšený Braggadacio odhalí dosiaľ neobjavené skutočnosti okolo smrti Mussoliniho a je čoraz presvedčenejší, že vodca nikdy neumrel, popravili iba jeho dvojníka. Samotného Mussoliniho ukryli vo Vatikáne, previezli do Argentíny, odkiaľ potom viedol odboj. Fámy sa chytí aj Colonna, a potom čo je Braggadacio zastrelený z celkom iných príčin, sa Colonna začína obávať o vlastný život.

Nulté číslo je výbornou detektívkou z novinárskeho prostredia a na rozdiel od Ecových predošlých kníh je čitateľsky otvorenejší a vlastne aj prístupnejší. Nechýba mu ale prepracovaná zápletka a hlbší odkaz. Nulté číslo otvára dôležitú tému. Rozpráva o tom, ako ľahko vedia ľudia uveriť konšpiráciám, nájsť jednoznačného vinníka a namiesto komplikovanej pravdy vidieť jej skratkovitú tvár

 

Umberto Eco (5. 1. 1932 - 19. 2. 2016) bol taliansky spisovateľ, estetik a teoretik umenia semiotického zamerania, medievalista a spisovateľ.

Umberto Eco je synom Giulia Eca a Giovanny Bisio. Jeho otec, účtovník a veterán troch vojen pochádzal z rodiny s trinástimi deťmi. Ecov dedo bol údajne najdúchom, priezvisko Eco dostal od jedného štátneho zamestnanca a je pravdepodobne akronymom: ex - caelis oblatus - "ponúkaný nebesami."

Keď vypukla 2. svetová vojna Umberto Eco sa aj s matkou presťahoval do malej osady v horách. Po maturite naňho začal otec naliehať, aby sa stal právnikom, tak mladý Eco nastúpil na univerzitu v Turíne. Aj napriek otcovim námietkam Eco zanechal štúdium práv a začal sa venovať stredovekej filozofii a literatúre, v roku 1954 získal ... viac

Produkty