! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Drak sa vracia je Chrobákovo najlepšie dielo

Ak si nejaké literárne dielo zaslúži patriť medzi to najlepšie, čo na Slovensku kedy bolo napísané, určite je to dielo Dobroslava Chrobáka s názvom Drak sa vracia. Chrobák svoju románovú novelu napísal v roku 1943 a ide o posledné literárne dielo, ktoré napísal. Jednoznačne si to najlepšie nechal na záver.

Dobroslav Chrobák počas svojej pracovnej kariéry pôsobil od roku 1934 až do roku 1951 v rozhlase, kde sa vypracoval až na oblastného riaditeľa Československého rozhlasu na Slovensku. Jeho profesionálnu kariéru v rozhlase i tú literárnu predčasne ukončila tragická smrť. Chrobák zomrel v Bratislave po neúspešnej operácii rakovinového nádoru na mozgu v roku 1951.

Román Drak sa vracia

Už ako 17-ročný debutoval v študentskom časopise svojou prvou poviedkou. Knižne debutoval knihou poviedok a noviel Kamarát Jašek v roku 1937. O šesť rokov neskôr vytvoril vrcholné dielo slovenského naturizmu románovú novelu Drak sa vracia.

Samotná kniha opisuje životný príbeh hrnčiara Martina Lepiša, ktorý sa vracia do dediny, z ktorej bol vyhnaný. Dedinčania mu nedôverujú a boja sa ho. Chcú sa Draka zbaviť. Lepiš sa rozhodne dedinčanov presvedčiť tým, že sa podujme na riskantnú záchrannú akciu uviaznutého stáda kráv. Popri tejto záchrane sa musí vyriešiť aj osobný konflikt Lepiša s jeho sokom v láske Šimonom. Lepiš stádo zachráni a vyrieši sa aj jeho konflikt so Šimonom. Idylka sa aj tak nekoná.

Drak sa vracia vo filme

Tak ako je Drak sa vracia najlepším literárnym dielom Dobroslava Chrobáka, je zároveň aj skvostom vo filmovom diele slovenského režiséra Eduarda Grečnera. Ten patril medzi najväčšie talenty slovenského filmu, ale jeho sľubnú kariéru prerušil rok 1968. Rok pred okupáciou sovietskymi vojskami však stihol sfilmovať svoj vlastný scenár na motívy Chrobákovho románu.

“Chrobák sa sústredil na vnútorný svet postáv a často si vystačil bez dialógov. Slovami dokázal sugestívne vyjadriť atmosféru. Príbeh Draka je ako antická tragédia - sotva niekedy stratí aktuálnosť,” hovorí Grečner v rozhovore pre denník SME o tom, prečo si na sfilmovanie vybral práve Draka. 

Grečner zveril hlavnú úlohu charizmatickému hercovi Radovanovi Lukavskému. Čiernobiely film ponúka dlhé lyrické zábery podfarbené hudbou Iľju Zelenku. Popri Lukavskom v ňom zažiarila aj mladá herečka Emília Vášaryová, ktorá zahrala Lepišovu osudovú lásku, vydatú za Šimona, Evu.

Kniha aj 79 rokov po svojom vydaní zostáva jedným z najlepších románov slovenskej literatúry a oplatí sa po nej siahnuť nielen v rámci povinného čítania na škole.

← Predchádzajúci blog

Svedectvo o živote v KĽDR je mementom pre ľudstvo

Nasledujúci blog →

Kráľovnú Alžbetu II. korunovali pred 69 rokmi