! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Pýcha, predsudok a žena v hlavnej úlohe 

Jane Austenová napísala knihu, z ktorej sa predalo viac ako 20 miliónov výtlačkov po celom svete. Navyše za 209 rokov svojej existencie inšpirovala nekonečné množstvo podobných románov vydaných po celom svete. Paradoxne jeden z najslávnejších románov napísaných ženou musela autorka vydať anonymne.

Ľúbostný príbeh pána Darcyho a slečny Bennetovej už dve storočia čitateľkám a čitateľom odhaľujú to, ako fungoval milostný život a dvorenie na prelome 18. a 19. storočia. Do popredia sa dostáva ženská hrdinka a jej prežívanie. Kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1813.

Anonymné vydanie

Austenová na románe začala pracovať už v roku 1796 a o rok neskôr ho pod názvom Prvé dojmy aj dokončila. Nenašla však pre svoju knihu vydavateľa a tak ju neskôr v rokoch 1811 a 1812 výrazne prepracovala a zmenila aj jej titul na Pýcha a predsudok.

Austenová knihu vydala anonymne, čo bola na prelome 18. a 19. storočia bežná prax, pretože spisovateľská kariéra nebola považovaná za vhodnú pre ženy. Austenová tak aj svoj román Rozum a cit publikovala anonymne a ako autor bola uvedená Lady. Pri Pýche a predsudku už bolo namiesto mena uvedené, že ide o autorku knihy Rozum a cit.

Autorka práva na svoju knihu predala vydavateľovi Thomasovi Egertonovi za 110 libier, požadovala však 150 libier. Egertonovi sa obchod vyplatil, keďže prvé vydanie sa rýchlo rozpredalo a už v októbri 1813 bolo na svete druhé vydanie.

Obľúbil si ju aj Churchill

Vydavateľ na prvých dvoch vydaniach zarobil až 450 libier.  Už v roku 1813 vyšla kniha v preklade vo Francúzsku a následne aj v Nemecku, Dánsku aj Švédsku. V USA vyšla kniha prvýkrát až v roku 1832.

Prvé recenzie pre román boli pochvalné a aj to pomohlo výbornému predaju knihy. Sklamanie z knihy však neskrývala Charlotte Brontëová, ktorá ho vyjadrila v liste literárnemu kritikovi Georgeovi Henrymu Lewesovi: “Je to ako starostlivo oplotená, vysoko kultivovaná záhrada s úhľadnými okrajmi a jemnými kvetmi; ale ... žiadna voľná krajina, žiadny čerstvý vzduch, žiadny záhon so šalviou...”. Spisovateľ Walter Scott však knihu označil za “výborne napísanú” a priznal sa, že ju čítal trikrát. O niekoľko desiatok rokov neskôr sa medzi fanúšikov knihy Jane Austenovej zaradil aj britský premiér Winston Churchill.

O popularite knihy svedčí aj fakt, že v roku 2003 sa v prestížnej ankete BBC o “najmilovanejšiu britskú knihu” umiestnila na druhom mieste hneď za Tolkienovým Pánom prsteňov. V podobnej ankete medzi austrálskymi čitateľmi už Austenovej román zvíťazil.

← Predchádzajúci blog

Šéfredaktor Aktualít: Tému Matovič som oľutoval

Nasledujúci blog →

TOP 9 kníh nielen o atentáte na Heydricha