! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Klasika, ktorá zmenila pohľad na vojnu

Kým Erich Maria Remarque v roku 1929 nevydal svoj román Na západe nič nové, bola vojna romantizovaná a písali o nej skôr generáli. Tí krvavé boje prvej svetovej vojny opisovali v neosobných spomienkach a idealizovali ich. Remarque, ktorý sám bojoval počas vojny, ponúkol na život v zákopoch neidealizovaný a brutálny pohľad.

Rozprávanie mladého vojaka

“Táto kniha nemá byť ani obvinením, ani priznaním, a už vôbec nie dobrodružstvom, pretože smrť nie je dobrodružstvom pre tých, ktorí jej stoja tvárou v tvár. Pokúsi sa jednoducho vyrozprávať príbeh generácie mužov, ktorí dokázali uniknúť granátom, ale aj tak boli zničení vojnou,“ napísal o knihe samotný Remarque.

Román je rozprávaný z pohľadu 19-ročného vojaka Paula Bäumera. Slúži na západnom fronte a do armády vstúpil dobrovoľne spoločne so svojimi kamarátmi motivovaný patriotickými prejavmi učiteľa. Ako príbeh postupuje, Paulova psychika sa mení v súlade s vývojom vo vojne. Bäumer opisuje nezmyselné krvavé boje, v ktorých zomierajú mladí ľudia, ktoré sa vedú o smiešne malé územia. A ak ich jedna strana získa, tak o pár dní ich opäť stratí. Mŕtvym však už život nikto nevráti.

⬤ Je to klasika klasík. Dostojevského Zločin a trest ⟶

Počas postupujúcich bojov je Paul konfrontovaný s tým, že musí v boji tvárou v tvár zabiť nepriateľa a sleduje jeho umieranie, zomierajú jeho kamaráti, sám je zranený v boji a postupom vojny, ako Nemecko prehráva, nastupuje depresia a nechuť k životu. Napokon prichádza očakávaný tragický koniec v deň, keď sa na západnej fronte nedialo nič nové.

Román Na západe nič nové vyšiel prvýkrát v roku 1928 na pokračovanie v magazíne Vossische Zeitung. O rok neskôr bol vydaný aj knižne a stretol sa s obrovským záujmom čitateľov. Za prvý rok sa iba v Nemecku predalo viac ako 1 milión kusov a ďalší milión sa predal v zahraničí. 

Román zakázali a spálili

Pre svoju protivojnovú tematiku však Remarque a jeho román čelili kritike zo strany nacionalistov a prívržencov Adolfa Hitlera. Po jeho nástupe k moci v roku 1933 sa román dostal na zoznam zakázaných kníh a pri nacistických pochodoch končil v ohni. Knihu v roku 1933 zakázalo aj Taliansko, v Rakúsku ju nemohli čítať vojaci a zmizla aj z československých vojenských knižníc.

⬤ Knihy objasňujúce agresiu Ruska voči Ukrajine ⟶

Samotný Remarque ešte v roku 1932 utiekol pred nacistami z Nemecka do Švajčiarska, kde žil do konca života. V roku 1935 ho osobne navštívil ríšsky maršal Hermann Göring a ponúkol mu návrat do Tretej ríše. Remarque odmietol, podobne ako väčšina umelcov, ktorí sa rozhodli opustiť Nemecko. 4. júla 1938 bol Remarque zbavený nemeckého štátneho občianstva.

Kniha sa stala kultúrnym fenoménom a uznávanou klasikou. Na základe knihy bol v roku 1930 natočený rovnomenný film, ktorý získal Oscara. Režíroval ho Lewis Milestone a spoločnosť Universal Picture kúpila práva na sfilmovanie knihy za 40 000 dolárov. V roku 1979 vznikol aj televízny film.

Držiteľ Nobelovej ceny za literatúru americký spevák Bob Dylan označil román Na západe nič nové za jednu z troch kníh, ktoré ho výrazne inšpirovali pri tvorbe piesní. Ďalšie dve boli Homérova Odysea a Biela Veľryba od Hermana Melvilla. Kniha sa dočkala aj svojej hudobnej podoby. V roku 1982 nahral Elton John pieseň Na západe nič nového, ktorá je inšpirovaná románom.

← Predchádzajúci blog

Zabudnite na povery a využite vedu vo svoj prospech

Nasledujúci blog →

Dôvod na radosť máte aj dnes