Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Svetlana Alexijevičová: Vojna nemá ženskú tvár, 2. vydanie

Počet strán: 322

Väzba: mäkká, brožovaná

EAN: 9788089876099

Jazyk: slovenský

ISBN: 978-80-89876-09-9

Dátum vydania: 28. februára 2017

Vydavateľstvo:  Absynt

Orig. vydavateľstvo: 

Rozmery: 2 cm x 11,5 cm x 18,5 cm

Hmotnosť: 0,3 kg

Vojna nemá ženskú tvár, 2. vydanie

Doprava zadarmo na nákupy
od 15€ do 2.11.2020 (vrátane)
Dostupnosť:
Vypredané v e-shope
Cena v e-shope: 11,39 
Bežná cena: 11,99 €
Zľava 5%

Titul nemáme na sklade v e-shope a je vypredaný aj u dodávateľa. Pozrite sa nižšie, či máme titul v niektorom z kníhkupectiev.

Zobraziť dostupnosť v kamenných predajniach

Pri nákupe nad 15 € máte doručenie zadarmo.

O knihe: Kniha Vojna nemá ženskú tvár najčerstvejšej držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič vychádza v slovenskom preklade už druhý raz. Oproti prvému vydaniu z roku 1990 však ide o rozšírenú verziu, objavujú sa v nej pasáže vyškrtnuté bdelým sovietskym cenzorom i celkom nové výpovede pamätníčok Veľkej vlasteneckej vojny.

Svetlana Alexijevič pátra po inej tvári vojny. Nezaujímajú ju medaily a rady a vyznamenania, v pamätiach stoviek žien, ktoré zažili vojnu ako jej priame účastníčky so zbraňou v ruke, loví to, čo je neprenosné, to najosobnejšie – zážitky, ktoré utkveli na kožiach vojačiek i zdravotníčok, zážitky, ktorých sa nemožno zbaviť, nemožno ich vytesniť z pamäti, ani zo snov.

Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži Svetlany Alexijevič strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.

Svetlana Alexijevičová (1948) je bieloruská novinárka a spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a odvahy našej doby“. Po absolvovaní žurnalistiky písala pre regionálne noviny a pracovala aj ako učiteľka.

Ako novinárka robila rozhovory s ľuďmi, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, sovietsku intervenciu do Afganistanu alebo černobyľskú haváriu. Vo svojich dielach píše o udalostiach, ktoré sú v ruskej histórii opomínané a vytláčané: o účasti žien v druhej svetovej vojne, o vojnových osudoch detí či každodennom živote po úpadku komunizmu. Je držiteľkou mnohých ocenení.

Vo vydavateľstve Absynt v edícii Prekliati reportéri vyšli: Vojna nemá ženskú tvár (2015) o osudoch žien vo Veľkej vlasteneckej vojne,  Časy zo second handu. Koniec červeného človeka (2016) o homo sovieticus, ktorý svoj sovietsky pas ešte stále uchováva ako najcennejšiu relikviu, kniha Zinkoví ... viac

Odporúčame tieto knihy

Pridaj svoj názor
Anonym
Anonym
Pridaj svoje hodnotenie
Barbara
Barbara
21. augusta 2018

Kniha, ktorá chytí a nepustí. Osobne som ju prečítala takmer na jedno sedenie, ale niektoré pasáže som musela predýchavať. Úžasné na knihe je vierohodnosť reportáže, viete si predstaviť, ako vám to ženy rozprávajú, ako sa zajakávajú, aj ich tón hlasu. Svetlana Alexejevič vzdala poctu týmto ženám a zároveň nezabudla na niektoré detaily ich životov, či už krásne alebo príšerné.

Martina
Martina
1. augusta 2018

Strhujúca kniha, niekedy priam až vyrážajúca dych. Častokrát ma nútila zamyslieť sa, či sa naozaj tieto hrôzy počas 2. svetovej vojny museli stať. Zatiaľ ani jedna z kníh od Svetlany Alexievich ma nesklamala.