Najnovšie - Dejiny práva strana 1 z 2
zobraziť:
Dějiny kodifikace soukromého práva v českých zemích, 3. vydání
Učebnice přináší výklad o vývoji, osobnostech a inspiračních zdrojích kodifikace obecného soukromého práva v českých zemích od středověku po současnost a dále přehled dějin domácí civilistiky v širším (teritoriálním) pojetí.
Cílem autorů je přiblížit středoevropskou civilistickou tradici i význam historicko-komparativního přístupu.
Učebnice je určena pro studium právních i historických oborů.
Základy rímskeho práva. Všeobecná časť, 2. rozšírené a podstatne prepracované vydanie
Druhé vydanie obľúbenej učebnice prináša podstatne prepracovanú matériu historického úvodu do štúdia rímskeho práva, delenia a prameňov rímskeho práva, ako aj osobného práva a statusu otrokov. Publikácia je súčasne rozšírená o celú oblasť rímskeho rodinného práva.
Výklad je spestrený tabuľkami a graficky imponujúcim, prehľadným členením textu s cieľom efektívnejšieho osvojenia problematiky.
Súčasťou učebnice sú pasáže, ktoré odkazujú na pôvodné právne i neprávne pramene, načrtnutie zaujímavostí a kuriozít témy, vrátane reprezentatívneho zoznamu literatúry. Pre učebnicu je charakteristický ľahko zrozumiteľný štýl, no zároveň precízny výklad autora.
Na prednej strane obálky je vyobrazená replika slávnej mozaiky „Cisár Justinián a jeho dvorania“ z apsidy baziliky San Vitale v Ravenne. Na zadnej strane sa nachádza mozaika s vyobrazením jeho manželky „Cisárovná Theodora a dvorania“ z identického miesta. Obrazy cisára a cisárovnej so suitou sa v bazilike nachádzajú po stranách, uprostred je Kristus s anjelmi (kópie, The Metropolitan Museum of Art, New York, public domain).
Dejiny a filozofia trestného práva
Hľadanie hodnotového zakotvenia trestného práva sa nezaobíde bez skúmania jeho filozofických a historických východísk. Odnepamäti spoločnosť diskutovala najmä o zmysle trestania, resp. o účele trestných sankcií. Monografia obsahuje detailný právno-historický výskum ukladania trestov od čias biblického staroveku a rímskej antiky, cez stredovek a osvietenstvo, až po charakteristiku trestného práva v rámci komunistického režimu. Osobitný zreteľ autor kladie na skúmanie filozofických a sociologických východísk trestného práva. Publikácia sa snaží v každej etape dešifrovať nosné princípy, ktoré sú recentnému trestnému právu vlastné a pritom ich existencia nachádza v dejinách (či vo filozofii) svoje nepopierateľné odôvodnenie. Zvýrazňovanie paralel so súčasnosťou vedie nielen k identifikácii koreňov restoratívnej justície, či určeniu možných smerov trestnej politiky, ale je obohatené aj o kriminologickú a penologickú komparáciu.
„ ...Kultivovanosť až umeleckosť textu zaznieva z veľmi pôsobivo zvolených úvodných citátov k mnohým kapitolám... (tie) sú protipólom témy, ktorá je v zásade ľudsky ťažká, veď ide o trestné právo, tresty a trestanie v dejinách. Protipólom však v zmysle alternatívneho zrkadla toho istého, vyjadreného hlbokým i umeleckým ľudským duchom. Ťaživosť témy je na mnohých miestach „mrazivo“ zvýraznená, ale aj naopak – „odľahčená“ – autorovým výberom pikantérií a pútavých príbehov či reálnych opisov, ktoré sprítomňujú atmosféru zločinu a trestu podľa doby a miesta... Autor použil monumentálny rozsah zdrojov, vrátane zahraničnej spisby, právnych predpisov, súdnych rozhodnutí, vyhodnocovacích správ súdov... autentických archívnych prameňov...“.
prof. JUDr. Mgr. Martina Gajdošová, PhD.
„...Monografia sa zaoberá dejinami trestného práva od prvopočiatkov ľudských civilizácii až po recentný právny stav v Slovenskej republike. Osobitný zreteľ kladie na oblasť sankcií: historický výklad vytvára pozadie pre detailnejšie pochopenie kontinuity myšlienok o filozofickom odôvodnení trestania a o účele trestu. Nejde o typickú právno-historickú prácu, ktorá by bola odtrhnutá od praktického vnímania právnej vedy... Na podklade dôslednej analýzy trestného práva v rôznych historických obdobiach vystupuje do popredia diskurz medzi retributívnymi a restoratívnymi prvkami trestnej politiky ako ústrednej myšlienky diela... Tak rozsiahla publikácia o dejinách trestného práva ešte nebola v slovenských podmienkach napísaná.“
Dr. h. c. prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD.
„...Obsahová štruktúra monografie je logická a poskytuje vhodný historický rámec na pochopenie vývoja trestných sankcií a ich účelov. Autor taktiež identifikuje kľúčové filozofické teórie, ktoré ovplyvnili formovanie sankcií v právnych dejinách. Takto zvolená štruktúra práce nasvedčuje tomu, že autor sa zvolenej téme venuje hĺbkovo a detailne. Na margo toho treba zvýrazniť komplexnosť a ucelenosť tohto diela, čím sa odzrkadľuje jeho originalita... Monografia je kvalitným dielom, je napísaná prehľadným, pútavým, detailným, zrozumiteľným spôsobom i pre osoby, ktoré nemajú právnické vzdelanie. Zvolená téma doposiaľ nebola v slovenskej literatúre takto ucelene spracovaná a publikovaná...“.
prof. JUDr. Margita Prokeinová, PhD.
„...Monografie je významným dílem, které kombinuje historický přehled s filozofickou analýzou a nabízí cenné poznatky pro odborníky i širší veřejnost. Obdobná publikace o takovémto rozsahu mapující historii trestního práva zatím v České ani Slovenské republice nebyla publikována… Gregor poskytuje čtenářům rozsáhlý přehled vývoje trestního práva od starověkých civilizací, přes římské právo, středověk až po moderní právní systémy. Tento chronologický přístup umožňuje čtenářům sledovat evoluci trestněprávních norem a jejich aplikaci v různých historických obdobích… Filozofický přístup naopak poskytuje hlubší pochopení významu trestání a jeho role v právních systémech. Monografie Dejiny a filozofia trestného práva je výjimečným dílem, které si zaslouží pozorno
Pravidla, regule a výjimky z nich v římském právu
Římské právní prameny, které jsou do dnešních dní nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro moderní právní systémy, využívaly aplikaci právních principů a regulí ve větší míře než právo moderní. Proto je hlavním přínosem tohoto sborníku podrobný rozbor vzniku, obsahu a aplikace několika z nich.
Texty poskytnou čtenářům průřezové představení jednotlivých zásad z oblasti nauk o právních úkonech (fraus legis facta), z oblasti věcných práv (servitus servitutis esse non potest), dědického práva (semel heres, semper heres), práva rodinného (neformalizovaný rituál domácího soudu; osobní výjimky pro členy panovnické rodiny), práva procesního (non est obligatorium contra bonos mores praestitum iuramentum), práva obligačního (nomina ossibus inhaerent), práva trestního (nullum crimen sine lege) a na závěr práva kanonického (dispens v beatifikačních procesech).
Autory příspěvků jsou právní romanisté z České republiky a Slovenské republiky, kteří se v roce 2023 sešli v Olomouci na své 23. mezinárodní konferenci udržující odborné a přátelské vztahy i po rozpadu československé federace.
Státověda - Stát. Jednotlivec. Konstitucionalismus
Monografie přináší výklad všech základních pojmů a institutů státovědy, jako je státní suverenita, vztah státu, společnosti a jednotlivce, ochrana lidských práv, ústavnost, dělba moci ve státě a fungování jednotlivých složek demokratického právního státu včetně politických stran a volebních systémů.
Autoři ve výkladu státovědných otázek nabízejí nejen tradiční analýzu klasických institucí státu, ale mají vždy na zřeteli i dynamiku jejich současného vývoje v globalizovaném světě. Text je důsledně veden myšlenkou, že „studium klasických institucí má význam v tom, jak ve svém výsledku posouvají úděl člověka, jak přispívají k jeho emancipaci, jak nebrání nad míru, která je nezbytná, projevům jeho individuální a společenské svobody“.
Výklad je ve značné míře opřen o studium pramenů, a to nejen právních, ale i dokumentů z příbuzných oborů politologie, sociologie, historie, filozofie, ekonomie či mezinárodních vztahů. Ve stejné míře autoři podávají ke svým závěrům srovnání s německou, francouzskou i angloamerickou naukou a sledují vývoj jednotlivých institutů od antických kořenů přes osvícenství až po současnost. Autoři tedy ve svých kapitolách nabízejí konfrontaci názorů klíčových autorů, stanovisek či rozhodnutí státních orgánů k dané problematice.
Každá z kapitol je ukončena shrnutím a náměty k dalšímu přemýšlení o tématu. Kniha tak může sloužit jako základní literatura pro studenty právnických fakult, ale nabízí nové otázky a podněty také ústavním právníkům, politologům, sociologům či filozofům.
Na sklade 2Ks
45,93 €
Apelační soud v letech 1627-1727 - Studie a prameny
Téma apelačního soudu zažívá v posledních patnácti letech zvýšenou vlnu zájmu. Předkládaná kniha jde tomuto trendu naproti a přináší původní znění desítek pramenů vztahujících se k dějinám této významné instituce. Apelační soud významnou měrou spoluutvářel české právní prostředí – ať už skrze sjednocování rozhodovací praxe napříč městskými a dalšími soudy v rámci zemí Koruny české nebo koncentrací elit českého právního života 17. století. Zde předestřené archiválie jsou doplněny o podrobné studie, ve kterých je pojednáno o působnosti soudu, jeho vnitřním uspořádání, způsobu obsazování uvolněných postů či o procesu přijímání rozhodnutí v konkrétních věcech. Zpřístupněné prameny reflektují širokou škálu činností, v nichž byl apelační soud převážně aktivním hybatelem. Výsledkem je komplexní obraz činnosti soudu postihující jedno století – od vydání Obnoveného zřízení zemského po dvacetileté výročí od vydání Hrdelního řádu Josefa I. Kniha je tak vhodná nejen pro zkušené badatele, kteří se s apelačním soudem při výzkumu již setkali, ale též pro ty začínající, kteří do tématu raně novověkého soudnictví teprve pronikají a hledají pevnou oporu pro svůj výzkum.
Slovenské právne dejiny I., 2. vydanie
Vychádza 2. vydanie úspešnnej učebnice, ktorá vypĺňa medzeru v právnohistorických skriptách. Osobitne treba oceniť, že spracované obdobie sa nekončí rokom 1945, ale historickú matériu spracováva až do súčasných dejín. Novú, modernú koncepciu učebnice vidieť v štruktúrovaní textu podľa jednotlivých právnych inštitútov, resp. inštitúcii a nielen výlučne na základe chronologického kritéria.
Autor sa úspešne zhostil náročnej úlohy uchopiť rozsiahlu problematiku právnych dejín Slovenska v kompaktnej, logickej a prehľadnej štruktúre. Odborný text je napísaný živým štýlom, na ktorom sa odzrkadľuje autorova odborná erudícia v oblasti histórie a práva i dlhoročná pedagogická skúsenosť.
Rímsko-právny gén európskej identity
V štúdiách i vo vedeckých článkoch profesora Petra Blaha je ukryté bohatstvo poznatkov rímskeho práva, zároveň je v nich však prítomná aj neustále zdôrazňovaná téza významu rímskeho práva pre utváranie európskej kontinentálnej právnej kultúry, ako i pre formovanie a podobu európskej civilizačnej identity: „Tri mohutné ideové prúdy antiky zásadným spôsobom ovplyvnili európsku kultúru: grécka filozofia, katolícke náboženstvo a rímske právo.“ A práve táto téza Blahovho diela, hoci je kľúčová, zostáva akosi v úzadí. Cieľom publikácie Rímsko-právny gén európskej identity je upriamiť pozornosť slovenskej právnickej verejnosti práve na ňu.
Predstavovať profesora Petra Blaha (1939 – 2018) slovenskej právnickej verejnosti by predstavovalo „nosenie dreva do lesa“. Jeho pedagogické pôsobenie a rozsiahla spisba rozprestierajúce sa v období od šesťdesiatych rokov 20. storočia do záveru dvadsiatych rokov 21. storočia, jeho akademické angažmán po roku 1989 na právnických fakultách v Bratislave a neskôr v Trnave nemohlo obísť nikoho, kto v týchto rokoch vyrastal, formoval sa a pôsobil v právnickom povolaní.
Knižná publikácia Rímsko-právny gén európskej identity šestnásť štúdií rozčlenených podľa zamerania do troch oblastí: právnici a právnický stav; pojmy, princípy, kategórie – ich zrod a formovanie a na záver rímske právo dnes, vytvára obsahovo konzistentný monografický celok. Všetkými kapitolami knihy sa vinie myšlienka prelínania sa pojmov, ideí rímskeho práva európskymi dejinami, a to až do súčasnosti. Opakovane vyúsťuje nielen do spomínanej Európu identifikujúcej tézy, ale aj do naliehavého odporúčania oprieť harmonizáciu európskeho práva o odkaz rímsko-právnej vzdelanosti. Publikácia Rímsko-právny gén európskej identity vychádza pod editorskou taktovkou Pavla Holländera v zavedenej edícii Exempla Iuris vydavateľstva Kalligram.
Dejiny právneho a politického myslenia
Učebnica politickej, právnej a sociálnej filozofie, ktorá predstavuje teoretické riešenia politicko-právnych a právno-filozofických problémov v jednotlivých etapách vývoja politického a právneho myslenia i spoločenských zmien, ktoré boli významnými ideovými počinmi reflektované. Ide najmä o prínos najvýznamnejších mysliteľov k poznaniu východísk a povahy prirodzeného a pozitívneho práva, vzťahu etiky, práva a politiky, slobody, rovnosti a spravodlivosti, slobody a spoločenského poriadku, štátu a moci, ľudských práv.
Zámerom autorov je oboznámiť študentov práva s dedičstvom politickej, právnej a sociálnej filozofie a zároveň poukázať na konfrontáciu rôznych stanovísk, rozličné štýly myslenia a spôsoby argumentácie.
Jej cieľom je prispieť ku kultivácii myslenia študentov a k prehĺbeniu poznania rozmanitostí myšlienkového vývoja právnej, politickej a sociálnej filozofie.
Mechanizmy pôsobenia rímsko-kanonického práva v Anglicku
Publikácia po prvýkrát poskytuje v slovenskom jazyku ucelený prehľad o pôsobení rímskeho a kanonického práva ako súčastí supranacionálneho učeného práva (ius commune) v Anglicku. Počas väčšiny historického vývoja existovali v Anglicku rôzne sústavy súdov, ktoré aplikovali rôzne hmotné právo. Dominantnými boli kráľovské súdy aplikujúce anglické krajinské právo (common law), popri nich však existovali aj cirkevné súdy aplikujúce kanonické právo, ako aj súdy aplikujúce rímske (tzv. civilné) právo (napr. Súd admirality, vojenské súdy a súdy univerzít). Odmietavý prístup kráľovských súdov viazaných po väčšinu svojho vývoja formálnymi žalobami striktne separoval anglické common law od európskeho ius commune, čím tieto súdy na jednej strane zabránili rozsiahlejšej recepcii rímskeho práva v Anglicku, no zároveň umožnili pôsobenie rímskeho práva vo vymedzených oblastiach (napr. v oblasti medzinárodných obchodných vzťahoch spadajúcich pod právomoc Súdu admirality) takmer vo svojej čistej podobe, t. j. len v minimálnej fúzii s domácim právom. Publikácia sa vo svojej nosnej časti zaoberá infraštruktúrou učeného práva v Anglicku tvorenou právnickými fakultami univerzít ako vzdelávacími inštitúciami, súdmi ako právnoaplikačnými inštitúciami a profesionálnym zborom právnikov aplikujúcich rímske a kánonické právo. Súčasť diela tvorí aj prehľad najvýznamnejších predstaviteľov učeného práva v Anglicku.
Je určená najmä záujemcom o rímske právo, dejiny kanonického práva, anglické common law a pre čitateľov zaujímajúcich sa o právnu komparatistiku, keďže približuje dôvody, pre ktoré sú niektoré oblasti súčasne platného anglického práva oveľa viac podobné kontinentálnym právnym poriadkom ako iné.
Nariadenie Rím I
Napriek tomu, že nariadenie Rím I už niekoľko rokov predstavuje základnú reguláciu vzťahujúcu sa na otázku určenia rozhodného práva v zmluvných záväzkoch, nebola mu dosiaľ v odbornej literatúre venovaná vyššia pozornosť. To isté platí aj vo vzťahu k jeho „predchodcovi“, Rímskemu dohovoru, ktorý sa v európskom kontexte aplikuje od apríla 1991 a na Slovensku od augusta 2006.
Vzhľadom na neustále sa zvyšujúcu mobilitu osôb, tovaru, služieb a kapitálu obsahujú súvisiace právne vzťahy čoraz vo väčšej miere tzv. cudzí prvok. To spôsobuje, že oveľa častejšie je potrebné riešiť otázku určenia rozhodného práva. Táto otázka je pritom v mnohých prípadoch kľúčová a je potrebné ju riešiť skôr, ako dôjde k uzatvoreniu príslušnej zmluvy.
Cieľom tejto publikácie je prispieť k objasneniu ustanovení nariadenia Rím I, a tým spôsobom uľahčiť interpretáciu zmluvných vzťahov, ktoré majú spojitosť s právnymi poriadkami viacerých štátov. Kvôli prehľadnosti je pri každom článku tohto nariadenia uvedená aj korešpondujúca úprava Rímskeho dohovoru, ktorého ustanovenia sa ešte stále môžu aplikovať na existujúce zmluvy (uzatvorené do 16. decembra 2009).
Komentár je určený širokej právnickej verejnosti (sudcom, vyšším súdnym úradníkom, advokátom, notárom, exekútorom, ...), ale môže byť taktiež nápomocný zmluvným stranám, účastníkom (stranám) v rámci riešenia ich sporov.
Pramene k právnym dejinám Slovenska II.
Pramene k právnym dejinám Slovenska II. predstavujú výber z textov právnych predpisov, súdnych rozhodnutí a iných právne významných dokumentov, ktoré približujú najvýznamnejšie vývojové medzníky a trendy v práve platnom na území Slovenska od roku 1918 do súčasnosti. Okrem používania na seminárnych cvičeniach a pri príprave na semestrálnu skúšku, ambíciou učebnej pomôcky je sprostredkovať študentom práva pochopenie historických koreňov platného právneho poriadku Slovenskej republiky, ktorého súčasťou sú v nezanedbateľnej miere aj právne predpisy spred vzniku Slovenskej republiky.
Právnický stav a právnické profese v minulosti
V názvu této knihy se hovoří o právnickém stavu a právnických profesích, tedy pojmech, které jsou alespoň zdánlivě neoddělitelně spjaty. Nebylo tomu tak ale vždy. V některých dobách sice celkem jasně vymezené právnické profese existovaly, avšak právnický stav jako takový, respektive příslušnost k němu, je možné stanovit jen obtížně – totéž někdy platilo také opačně. Co tedy pod právnickým stavem rozumět? Snad nejblíže skutečnosti bude říci, že obdobně jako (např. lékaři, stavitelé apod.) tvořili a tvoří právníci určitý stav vymezený nejen společenskými zájmy, ale především odborným zaměřením i pohledem na řešení různých pohledů a otázek. … (úryvek z předmluvy)
Na sklade 2Ks
23,45 €
Lacná kniha Dějiny ústavního práva 2. vydání (-50%)
Kniha shrnuje dějiny ústavního práva v českých zemích od jejich počátku v polovině 19. století až do současnosti. Učebnice je přehledně členěná podle základních ústavních mezníků od revoluce roku 1848 přes vznik samostatné Československé republiky, ústavy z období komunismu až po přijetí nynější české ústavy. Usnadňuje tak čtenáři orientaci v mnohdy složitém vývoji ústavního práva v českých zemích.
Na sklade 1Ks
12,34 €
24,68€
dostupné aj ako:
Lexikón právnych dejín Slovenska
Právne dejiny Slovenska sú integrálnou súčasťou národnej histórie a úzko súvisia so všeobecnými dejinami štátu a práva aj súčasnými dejinami práva krajín Európy. Cieľom predkladanej publikácie nie je poskytnúť čitateľovi vyčerpávajúcu syntézu právnych dejín na území Slovenska, je skôr encyklopedickou pomôckou, ako doplniť súčasné publikácie a učebnice, pretože registruje podrobný priebeh historických faktov, ale aj pojmov tak, aby si čitateľ mohol utvoriť ucelený obraz týchto dejov a nájsť fundovaný výklad ich výpovedí.
Publikácia je rozdelená na tri časti – prvá časť obsahuje chronologický prehľad základných právno-historických udalostí od 5. storočia nášho letopočtu do roku 1993, druhá časť je encyklopedický slovník obsahujúci výklad pojmov, právnych inštitútov a pod., tretia časť obsahuje tabuľky (napr. prehľad panovníkov, vlád, výsledky volieb) v snahe priblížiť čitateľovi kľúčové medzníky štátoprávneho vývoja, ale aj historických zákonitostí vývoja štátu a práva aj právnych pojmov, ktoré umožňujú nájsť v dejinách nášho národa také momenty, ktoré vedu o spoločnosti obohatia o ďalšie poznatky.
Ako každá príručka, aj tento prehľad znamená určitý výber, pretože nie je možné v takejto publikácii zaznamenať všetky historicky dôležité fakty, ktoré sa odohrali v priebehu viac ako v rozpätí vyše poldruha tisícročného obdobia. Usilovali sme sa preto vybrať najmä to, čo má priamy súvis s dejinami Slovenska a Slovákov, ale aj v primeranej miere a súvislostiach sledovať vývoj aj v kontexte s českými a rakúskymi dejinami okrem uhorských, pretože priamo súviseli a navzájom sa ovplyvňovali.
Publikácia je určená širokej verejnosti, pracovníkom štátnych a samosprávnych orgánov, justičným orgánom, politikom, publicistom a novinárom. Osobitne je určená poslucháčom vysokých škôl, najmä právnických, filozofických, pedagogických, ekonomických fakúlt a fakúlt verejnej správy. Publikácia môže byť úspešne využívaná aj študentmi – maturantmi, uchádzačmi o vysokoškolské štúdium práva a histórie najmä v prípravných kurzoch, ktoré sa každoročne realizujú, pretože im veľmi dostupnou formou poskytuje základné a vyčerpávajúce údaje o koreňoch našej modernej štátnosti, o štátoprávnych procesoch a zložitej ceste národa od najstarších čias po súčasnosť.
Na sklade 1Ks
8,89 €
Právní dějiny na území Slovenska
Publikace je prvním uceleným pohledem na právní dějiny na území Slovenska, který je dán k dispozici českým čtenářům. Je rozdělena na dvě na sebe navazující části. První část je věnovaná období, kdy Slovensko bylo součástí uherského království. Tedy n
a Slovensku platilo uherské právo a správní a soudní systém byl rovněž uherský. Druhá část je věnována období po roce 1918, kdy se Slovensko stalo součástí československého státu.
Zákony, zákoníky a jejich aplikační praxe v 18.–20. století v českých zemích
Kolektivní monografie se v právněhistorickém pohledu zabývá tím, nakolik se soudy při své praxi v českých zemích v 18.–20. století řídily doslovným zněním aplikovaného právního předpisu a nakolik při rozhodování šly nad jeho rámec. Autoři na vybraných právních institutech občanského, správního, trestního a hospodářského práva tuto otázku zkoumají prostřednictvím analýzy dobových pramenů práva a současně analýzy aplikační praxe soudních orgánů v 18.–20. století. Čtenáři se mohou přesvědčit o tom, že některá úskalí, s nimiž se potýká soudobá justice, nejsou žádnou novinkou a že se s nimi právo muselo vypořádávat i v dobách minulých při řešení nadčasového konfliktu mezi právem a spravedlností.
Vypredané
17,60 €
Právne formy perzekúcie a trestné právo na Slovensku v rokoch 1938 - 1945
Monografia sa zameriava na celé spektrum právnych foriem perzekúcií na Slovensku v období 1938 - 1945, presnejšie od nástupu ľudákov k moci prostredníctvom protiústavného vyhlásenia autonómie Slovenska po pád ich režimu s koncom druhej svetovej vojny. Text je členený chronologicko-tématicky. Táto štruktúra umožňuje nielen sledovanie dynamiky postupného zavádzania nových prvkov do právneho systému, ale i ďalších procesov, napríklad pokusov o nové spôsoby využitia už jestvujúcich starších právnych noriem. Sleduje tiež ad hoc narážania na parciálne prekážky vo forme mnohých recipovaných demokraticky formulovaných noriem, ktoré bolo treba priebežne meniť alebo zdôvodnene obchádzať.
Najstaršie právo na Slovensku?
Pokus o rekonštrukciu predcyrilometodského normatívneho systémuAmbíciou monografie je identifikácia najstaršej slovanskej právnej terminológie používanej na území Slovenska v období Veľkej Moravy a pokus o rekonštrukciu archaického normatívneho systému využívajúceho túto terminológiu. Autori poukazujú na skutočnosť, že hoci normy spísané v zachovaných veľkomoravských pamiatkach predstavujú primárne iba preklad byzantských právnych textov, čiastočne prispôsobený reáliám Veľkej Moravy, pri týchto prekladoch zapisovatelia zachytili dobovú slovanskú právnu terminológiu ešte predcyrilometodského pôvodu. Jej možný dobový obsah a význam sa následne v osobitnej časti monografie spoluautori pokúšajú rekonštruovať – analyzujú pritom všeobecné termíny ako sú pravda, zákon, zákonník, a i., termíny naznačujúce spôsob organizácie spoločnosti (vladyka, knieža, župan, kmeť, oblasť a i.), termíny označujúce osobný status (otrok, slobodný), rodinný stav a jeho zmeny (svadba), termíny označujúce majetkové vzťahy, vlastníctvo a jeho prevod (imanie a i.), termíny súvisiace s riešením sporov (súd, svedok a i.), a napokon výrazy spojené s deliktuálnym konaním (krádež, vražda).Autori prichádzajú k záveru, že doteraz podrobnejšie nepreskúmané slovanské právne terminologické bohatstvo veľkomoravských prameňov predstavuje rovnako významný zdroj poznatkov o archaickom práve ako ktorýkoľvek ranostredoveký germánsky kódex.
Kategória "Dejiny práva" je zameraná na skúmanie vývoja právneho systému a právnych inštitúcií v priebehu histórie. Táto oblasť právnych štúdií sa zaoberá vývojom práva od jeho počiatkov až po súčasnosť.