Najnovšie - Knihy - Trestné právo strana 1 z 18
zobraziť:
Výkon trestu odňatia slobody a jeho vývoj
Autor sa v diele zaoberá výkonom trestu odňatia slobody, jeho historickým vývojom a medzinárodnoprávnymi súvislosťami. Analyzuje stav výkonu trestu odňatia slobody v rovine de lege lata, poukazuje na legislatívne, ako aj aplikačné problémy a ponúka návrhy de lege ferenda. Autor sa tiež zamýšľa nad možnosťami privatizácie väzenstva v Slovenskej republike.
Z uvedeného možno vyvodiť, že predložená monografia vykazuje skutočne vysoký odborný a vedecký charakter a vykazuje atribút prínosnosti vo všetkých svojich častiach.
doc. JUDr. Eva Szabová, PhD.
Popri aktuálnosti a zaujímavosti témy považujem za vhodné poukázať aj na skutočnosť, že téma je náročná. Orientovať sa v relevantných normách a dokumentoch pozitívneho práva, ako aj judikatúry vrátane ich dopadov na vnútroštátnu právnu prax nie je jednoduché. Autor sa musel vysporiadať s náročnou spleťou poznatkov teoretickej, legislatívnej a aplikačnej povahy.
doc. JUDr. et PhDr. mult. Libor Klimek, PhD., Dr. h. c.
Trestné činy spáchané pod vplyvom návykovej látky
Poznatky prezentované autorom monografie, ktoré získal štúdiom a výskumom, môžu byť podnetné pre legislatívne zmeny, ako aj pre rozvoj vedy trestného práva a kriminológie v oblasti posudzovania podmienok trestnej zodpovednosti a trestania páchateľov, ktorí páchajú trestnú činnosť pod vplyvom návykových látok.
prof. JUDr. Ingrid Mencerová, PhD.
Monografia prináša v oblasti vyšetrovania a dokazovania trestných činov spáchaných pod vplyvom návykovej látky množstvo zaujímavých informácií, hodnotení a úvah s vysokou odbornou až vedeckou hodnotou, spôsobilých obohatiť poznanie v tejto pomerne málo skúmanej oblasti.
prof. JUDr. Peter Polák, PhD.
Orientovať sa v relevantných zahraničných normách a dokumentoch, ale aj vo vnútroštátnom právnom poriadku SR nie je jednoduché. Autor monografie sa musel vysporiadať s náročnou spleťou poznatkov, teoretickej, legislatívnej a aplikačnej povahy.
doc. JUDr. Adrián Vaško, PhD.
Posudzovaný rukopis hodnotím ako premyslený a presvedčivo zdôvodnený výklad aktuálneho stavu poznania v oblasti trestnej činnosti činy spáchanej pod vplyvom návykovej látky. Spôsob spracovania textu podáva systematický, ucelený a vyčerpávajúci výklad predmetnej problematiky.
prof. JUDr. Jozef Záhora, PhD.
Trest zákazu činnosti v cestnej doprave
Hoci trest zákazu činnosti (v cestnej doprave) patrí medzi často ukladané tresty, dosiaľ neexistuje žiadna ucelená odborná monografia, ktorá by optikou aplikačnej praxe komplexne nazerala na širší okruh problematiky, s ktorou sa súdy musia denno-denne zaoberať v rámci svojej rozhodovacej činnosti. Monografia Trest zákazu činnosti v cestnej doprave predstavuje súhrn poznatkov a postrehov autora z jeho aplikačnej praxe i publikačnej činnosti, zároveň vyjadruje zvýšenú po¬trebu aplikačnej praxe vecne a odborne diskutovať o optimálnom nastavení pozi¬tívnej právnej úpravy. Jej cieľom je zrozumiteľným spôsobom vysvetliť problematiku týkajúcu sa trestu zákazu činnosti v cestnej doprave, ponúknuť výklad niektorých inštitútov a formulovať návrhy v zmysle de lege ferenda. Ambíciou autora bolo predostrieť čitateľovi i formy riešenia aplikačných problémov, s ktorými sa možno stretnúť pri praktickej aplikácii práva. Autor svoje právne názory podporuje judikatúrou, prevažne odvolacích krajských súdov, ale aj Najvyššieho súdu SR a Ústavného súdu SR, náležitú pozornosť venoval aj rôznym variantom výroku o treste zákazu činnosti, keďže rozsah uloženého trestu závisí od precízne formulovaného odsudzujúceho výroku. Monografia je určená nielen pre zástupcov z aplikačnej praxe (sudcov, prokurátorov a advokátov), ale tiež môže byť určitou pomôckou pre potreby akademickej obce. Právny stav problematiky je spracovaný k 31. decembru 2023.
Zodpovednosť za použitie a zdieľanie digitálneho obsahu na internete
Monografia sa zaoberá témou zodpovednosti v autorskom práve, a to primárne v súvislosti s využívaním internetu. Jej nosnou časťou je rozobratie problematiky viacerých konceptov zodpovednosti, a to z pohľadu poskytovania služieb informačnej spoločnosti. Ďalej sa zameriava na nový koncept osobitnej zodpovednosti poskytovateľov online služieb zdieľania obsahu podľa Smernice č. 2019/790 o autorskom práve na novom digitálnom trhu, ako aj iných právnych predpisov. V neposlednom rade sa venuje porovnaniu jednotlivých úprav členských štátov EÚ pri budovaní jednotného digitálneho trhu a to aj s ohľadom na úpravu podľa Aktu DSA.
S ohľadom na novú legislatívu nebola doposiaľ v slovenskej vedeckej spisbe takto ucelene spracovaná a môže byť prínosná nielen pre odborníkov z oblasti práva, ale aj pre širokú verejnosť.
Z recenzného posudku doc. JUDr. Renáty Bačárovej, PhD., LL.M.
Uvedená vedecká monografia bude prínosom a vyplní medzeru v našej odbornej spisbe a obohatí ju.
Z recenzného posudku prof. JUDr. Petra Vojčíka, CS
Na sklade 1Ks
16,66 €
17,00 €
Trestný zákon + ZoTZPO. Úzz, 9. vydanie, 9/2024
Publikácia obsahuje aktualizované úplné znenie Trestného zákona č. 300/2005 Z.z. a zákona č. 91/2016 Z.z. o trestnej zodpovednosti právnikých osôb, s právnym stavom k 1. septembru 2024 s výraznenými zmenami poslednej novelizácie zákona č. 40/2024 Z.z. s účinnosťou od 6. augusta 2024, zákona č. 47/2024 Z. z. s účinnosťou od 15. marca 2024, zákona č. 214/2024 Z. z. s účinnosťou od 6. augusta 2024 a nepriamej novelizácie TZ Nálezom Ústavného Súdu SR č. 215/2024 Z.z. s účinnosťou od 6. augusta 2024.
Trestný poriadok. Úzz, 16. vydanie 9/2024
Publikácia obsahuje aktualizované úplné znenie Trestného poriadku č. 301/2005 Z.z. s právnym stavom k 1. septembru 2024 s výraznenými zmenami poslednej novelizácie zákona č. 40/2024 Z.z. s účinnosťou od 15. a 20. marca 2024 a nepriamej novelizácie TP Nálezom Ústavného Súdu SR č. 215/2024 Z.z. s účinnosťou od 6. augusta 2024.
Zákon o výkone detencie - Komentár
Publikácia Zákon o výkone detencie – komentár prináša čitateľom podrobný výklad jednotlivých ustanovení zákona č. 231/2019 Z. z. o výkone detencie. Hoci inštitút detencie v intenciách Trestného zákona a Trestného poriadku pozná slovenský právny poriadok od roku 2006, jej výkon mohol byť fakticky realizovaný až zriadením detenčného ústavu a jeho uvedením do prevádzky. Komentár zahŕňa súvisiace predpisy novelizované v súvislosti s prijatím právnej úpravy výkonu detencie v rámci právneho poriadku Slovenskej republiky a zohľadňuje aj novelizáciu zákona v podobe zavedenia režimu poskytovania zdravotnej starostlivosti v podmienkach detenčného ústavu a detenčného ústavu pre mladistvých ako zdravotníckych zariadení. Komentár je zároveň obohatený aj o analýzu východísk zavedenia detencie v podmienkach Slovenskej republiky, ako aj existujúcej odbornej literatúry. V snahe ponúknuť čitateľom účinnú pomoc pri výklade a aplikácii jednotlivých ustanovení zákona o výkone detencie sa autori s ohľadom na ich dlhoročné teoretické a praktické skúsenosti snažia reagovať aj na mnohé relevantné problémy vznikajúce v praxi. Publikácia je určená nielen pre sudcov a advokátov, ale aj zdravotníckych pracovníkov a odbornú verejnosť, ktorá sa zaujíma o výkon detencie a oblasť ochranných opatrení ukladaných v trestnom konaní.
Mravnostní kriminalita páchaná mladistvými pachateli
Publikace “Mravnostní kriminalita páchaná mladistvými pachateli” se věnuje bližšímu rozboru a specifikaci mravnostní trestné činnosti mladistvých pachatelů. Problematika trestné činnosti mládeže je literaturou poměrně opomíjena, jakkoliv jde o oblast oblast trestné činnosti, která je odborně nepochybně značně podnětná. Trestná činnost mladistvých, zejména pak ta mravnostní, tvoří současně z mnoha důvodů velmi nebezpečnou kategorií kriminálního jednání. Publikace se i ohledem na tato východiska věnuje dané problematice jak z hlediska kriminologického, kdy syntetizuje poznatky kriminality mladistvých a kriminality mravnostní v jeden celek, tak i z pohledu trestního práva s důrazem na výkladu o důležitosti věku v trestním právu, trestní odpovědnost mladistvých a finálně i na rozbor jednotlivých mravnostních trestných činů.
Zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia
Popri komentároch k trestnoprávnym zákonom, akými sú Trestný zákon a Trestný poriadok, sú v právnej praxi žiaduce komentáre taktiež k zákonom, ktoré síce nie sú dominantné, ale právna úprava v nich obsiahnutá má opodstatnenie. Aj napriek tomu, že zákon č. 533/2011 Z. z. o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia nespojená s odňatím slobody alebo probačné opatrenie na účely dohľadu v Európskej únii, je účinný už viac než 10 rokov, dosiaľ k nemu nebolo spracované komentované znenie. V podmienkach SR ide teda o prvý komentár k tomuto zákonu. Zákon č. 533/2011 Z. z. o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia nespojená s odňatím slobody alebo probačné opatrenie na účely dohľadu v Európskej únii, nadväzuje na Trestný poriadok, ale taktiež „dopĺňa" zákon č. 549/2011 Z. z. o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia spojená s odňatím slobody v Európskej únii. Tento zákon je vnútroštátnou právnou úpravou SR, ktorá sa aplikuje pri styku s cudzinou, a to hlavne v prípade uznania a výkonu trestov a opatrení nespojených s odňatím slobody – hlavne v podobe probačných opatrení a alternatívnych sankcií v vzťahu k trestu odňatia slobody. Je uplatniteľný jednak v prípade odoslania rozhodnutia zo SR do iného členského štátu EÚ, ale taktiež v prípade prijatia rozhodnutia z iného členského štátu EÚ v SR. Je prejavom zavedenia (implementácie) požiadaviek EÚ vyplývajúcich z rámcového rozhodnutia 2008/947/SVV o uplatňovaní zásady vzájomného uznávania na rozsudky a probačné rozhodnutia na účely dohľadu nad probačnými opatreniami a alternatívnymi sankciami. V komentári sú spracované teoretické a praktické poznatky. Pramenia jednak z odbornej literatúry, dokumentov orgánov EÚ, súvisiacej vnútroštátnej a európskej právnej úpravy a v neposlednom rade z judikatúry.
Praktikum z trestného práva procesného, 2. vydanie
Vysokoškolská učebnica „Praktikum z trestného práva procesného" je určená pre študentov vysokých škôl študujúcich predmet trestné právo procesné. Vecne nadväzuje najmä na učebnice a na základné predpisy trestného práva procesného, prípadne na iné pramene tohto právneho odvetvia (napr. relevantná judikatúra). „Praktikum" má za cieľ naučiť študentov aplikovať teoretické poznatky získané štúdiom trestného práva procesného v praxi. Ako najvhodnejšia metóda sa na tento účel osvedčila tzv. „metóda prípadových štúdií", ktorá patrí medzi aktivizačné metódy. Metóda prípadových štúdií sa v „Praktiku" uplatňuje pri riešení prípadov, ktoré sa skutočne stali, a riešenie ktorých slúži ako vzor pre vzdelávanie študentov práva, alebo vymyslených (umelých) prípadov, ktoré majú slúžiť ako vzor pre riešenie podobných prípadov. Podstata tejto metódy spočíva v tom, že študenti dostanú opis určitej situácie , ktorá sa vzťahuje na konkrétny parciálny problém trestného práva procesného. Opis situácie obsahuje jednu alebo niekoľko úloh, zameraných na určenie správneho procesného postupu, alebo úloh zameraných na zhodnotenie správnosti v situácii uvedeného procesného postupu. Pri riešení týchto úloh vychádzajú študenti zo získaných teoretických poznatkov, z relevantnej judikatúry, ktorá je súčasťou „Praktika" , ako aj z trestno-procesných predpisov, najmä z ustanovení Trestného poriadku. Okrem toho, relatívne samostatnú časť obsahu „Praktika" tvoria vzory vybraných rozhodnutí, ktoré orgány činné v trestnom konaní a súdy používajú pri meritórnom alebo inom zásadnom rozhodovaní v trestnom konaní. Výhodou a prínosom metódy prípadových štúdií pri výučbe trestného práva procesného je to, že predpokladá aktívnu účasť a vyžaduje tvorivé myslenie študentov. Tí sa tak učia aplikovať teoretické poznatky, ktoré získali predchádzajúcim štúdiom, na konkrétny prípad.
Šikanovanie v škole
Všetko o kyberšikane a šikanovaní v škole v kontexte trestného zákona.
Brožúra neponúka pohľad psychológa ale práve naopak, nazerá na problematiku šikanovania z legislatívneho pohľadu a upozorňuje na trestnoprávnu zodpovednosť, napĺňanie skutkovej podstaty trestného činu v súvislosti s trestným zákonom a zákonom o priestupkoch a možné sankcie voči agresorovi.
Dokazovanie v trestnom konaní - Poškodený. Judikatúra
Predkladaná zbierka 70 súdnych rozhodnutí k poškodenému a obeti trestnej činnosti, čo už mimochodom nie je len kriminologický, ale aj trestno-procesný pojem (obzvlášť zraniteľná obeť), sa v prvom rade zameriava na samotného poškodeného , jeho procesné postavenie v trestnom konaní a uplatňovanie trestno-procesných práv atď.
Podľa § 46 ods. 1 Trestného poriadku poškodený je osoba, ktorej bolo trestným činom ublížené na zdraví, spôsobená majetková, morálna alebo iná škoda, alebo boli porušené či ohrozené jej iné zákonom chránené práva alebo slobody. Poškodený má o. i. právo v prípadoch ustanovených týmto zákonom sa vyjadriť, či súhlasí s trestným stíhaním, má právo uplatniť nárok na náhradu škody, robiť návrhy na vykonanie dôkazov alebo na ich doplnenie, predkladať dôkazy, nazerať do spisov a preštudovať ich, zúčastniť sa na hlavnom pojednávaní a na verejnom zasadnutí konanom o odvolaní alebo o dohode o priznaní viny a prijatí trestu, vyjadriť sa k vykonaným dôkazom, má právo záverečnej reči a právo podávať opravné prostriedky v rozsahu vymedzenom týmto zákonom.
Zbierka súdnych rozhodnutí je prehľadne členená na tri časti. V prvej časti sú súdne rozhodnutia zamerané na trestno-procesné postavenie poškodeného, jeho práva a trestno-procesné úkony, ktoré poškodenému Trestný poriadok umožňuje realizovať v trestnom konaní. V druhej časti nazvanej Poškodený z pohľadu posudzovania zavinenia a iných okolností súvisiacich s trestnými činmi sú zaradené súdne rozhodnutia, ktoré sa týkajú niektorých druhov škôd, a to aj z hmotno-právneho hľadiska v súvislosti s kvalifikovanými skutkovými podstatami, a tiež niektorých ďalších podistým špecifických otázok. Tretia časť je zameraná na náhradu škody a vymáhanie náhrady škody.
Legalizácia výnosu z trestnej činnosti
Predložená publikácia sa podrobne venuje trestným činom legalizácie výnosu z trestnej činnosti podľa § 233 až 234 Trestného zákona v znení platnom od 1. januára 2021. Obsahuje analýzu relevantnej právnej úpravy, a to medzinárodnej, ako aj domácej vrátane mimotrestnej, a tiež komparáciu legislatívy so zahraničím. Autori, renomovaní odborníci na oblasť trestného práva, poukazujú tiež na aktuálne sa vyskytujúce aplikačné problémy, ale pozornosť upriamujú aj na praktické roviny nastolenej problematiky, ktoré môžu byť užitočné pre právnych praktikov, najmä s poukazom na relevantnú súdnu prax.
Trestný poriadok - Komentár (2. zväzky)
Trestné právo procesné patrí medzi jedno z najviac dynamicky sa rozvíjajúcich právnych odvetví.Zatiaľ čo v minulosti bolo trestné právo výsadou vnútroštátnej trestnej politiky, v súčasnosti je zásadným spôsobom ovplyvňované aj právom Európskej únie a inými medzinárodnými záväzkami. Dôkazom toho je skutočnosť, že od účinnosti Trestného poriadku v roku 2006, bol uvedený predpis novelizovaný viac ako 60-krát, čo je výrazne viac ako starý Trestný poriadok z roku 1961 za viac ako 40-ročnú účinnosť. Preto je potrebné, aby komentáre flexibilne reagovali aj na túto situáciu. Autori, vedecko-pedagogickí pracovníci Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy, Právnickej fakulty Trnavskej univerzity a sudca Najvyššieho súdu SR, na základe dlhoročných teoretických a praktických skúseností predkladajú obsiahly komentár k Trestnému poriadku. Autori si kladú za cieľ ponúknuť čitateľovi podrobný výklad jednotlivých ustanovení uvedenej normy, kde zvýšený dôraz kladú na nedávne legislatívne zmeny. Komentár je doplnený o relevantnú judikatúru, či už vnútroštátnych súdov, alebo európskych súdov, a doktrinálny výklad jednotlivých ustanovení.
Trestný zákon + ZoTZPO. Úzz, 8. vydanie, 9/2023
Úplné znenie zákona. Právny stav k 1. septembru 2023
Publikácia obsahuje aktualizované úplné znenie
Trestného zákona č. 300/2005 Z.z. a
zákona č. 91/2016 Z.z. o trestnej zodpovednosti právnikých osôb
s právnym stavom k 1. septembru 2023
a so zmenami poslednej novelizácie
- zákona č. 117/2023 Z. z.
Trestný poriadok. Úzz, 14. vydanie 9/2023
Úplné znenie zákona. Právny stav k 1. septembru 2023 a s účinnosťou od 1. októbra 2023
Publikácia obsahuje aktualizované úplné znenie
Trestného poriadku č. 301/2005 Z.z.
s právnym stavom k 1. septembru 2023
a s výraznenými zmenami poslednej novelizácie:
- zákona č. 192/2023 Z.z.
s účinnosťou od 1. októbra 2023.
Spravodlivý trestný proces
Monografia sa zaoberá vybranými zásadami trestného konania v kontexte spravodlivého trestného procesu, ktorý je ústredným motívom celej publikácie.
Autori sa snažili o výber tých zásad, ktoré majú na realizáciu spravodlivosti v trestnom procese podstatný vplyv, a sú preto pre čitateľa najzaujímavejšie.
Prvá kapitola obsahuje rozpravu o zásade kontradiktórnosti trestného konania ako piliera spravodlivého trestného procesu. Druhá kapitola sa zaoberá zásadou nemo tenetur se ipsum accusare („zákaz donucovania k sebaobviňovaniu“ alebo „nikto nie je povinný obviňovať sám seba“). Tretia kapitola obsahuje dišputu o zásade prezumpcie neviny a jej uplatnení v praxi.
Autori okrem teoretického základu spracúvajú aj judikatúru súdov, a to či už z dielne vnútroštátnej, alebo medzinárodnej.
Monografia osloví najmä odbornú verejnosť, či už z radov praktizujúcich právnikov (vyšetrovateľov, sudcov, prokurátorov, advokátov), alebo právnikov z akademickej sféry, ale pre svoj obsah a spôsob výkladu bude zrozumiteľná aj pre každého, kto sa nejakým spôsobom podieľa na priebehu trestného konania u nás.
Zákonnosť a použiteľnosť procesných a mimoprocesných dôkazných prostriedkov v trestnom konaní
Monografia sa zaoberá dôkaznými prostriedkami podľa Trestného poriadku (procesné dôkazné prostriedky) a najmä podľa osobitných zákonov (mimoprocesné dôkazné prostriedky).
V úvodných častiach rámcovo predstavuje zákonnosť a prípustnosť dôkazov v trestnom konaní vo všeobecnej rovine, vrátane použiteľnosti nezákonne získaného dôkazu v trestnom konaní. Dielo odlišuje dôkazné prostriedky podľa Trestného poriadku od dôkazných prostriedkov podľa osobitných zákonov, ktoré sú predmetom spracovania jednotlivých ťažiskových kapitol. V nich autor skúma možnosti využitia dôkazov získaných z dôkazných prostriedkov na základe osobitných zákonov, charakterizuje možnosti využitia informácií získaných pri výkone utajovanej činnosti detektívnej služby na dôkazné účely a rozoberá použitie informačno-technických prostriedkov z pohľadu Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdneho dvora Európskej únie.
V závere ponúka úvahy a návrhy de lege ferenda.
Publikácia je určená pre justičnú prax, ale aj pre študentov, ktorí sa téme dokazovania venujú. Zároveň má byť výrazným obohatením odbornej vedeckej literatúry a prispieť k zvyšovaniu kvality aplikačnej praxe a vysokoškolskej prípravy v študijnom programe právo.
Trestný zákon 2023, 2. vydanie
Titul obsahuje trestné a správne právo po novelách 2023, doplnený Vyhláškou o Spravovacom a kancelárskom poriadku. Nakoľko bola schválená novela Trestného poriadku a zákona o obetiach trestných činov, ktorá nadobúda účinnosť od 1. 4. 2023, rozhodli sme sa pre druhé rozšírené vydanie publikácie z oblasti trestného práva v roku 2023.
Publikácia je rozdelená do dvoch tematických kapitol Trestné právo a Správne právo, do ktorých sme pridali aj Vyhlášku o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy, nakoľko ide o vykonávací predpis pre celú súdnu administratívu. Cieľom novely Trestného poriadku je zvýšiť ochranu obzvlášť zraniteľných obetí trestných činov a ochrániť ich. V prípade vybraných trestných činov, vrátane trestných činov proti ľudskosti, vypočúvaná osoba, ktorá je obzvlášť zraniteľnou osobou, ak tomu nebránia závažné dôvody, právo na to, aby výsluch v prípravnom konaní viedla spravidla osoba rovnakého pohlavia ako vypočúvaná osoba. Novela zákona ustanovila, aby obeti bolo umožnené vybrať si pohlavie vypočúvanej osoby a toto oprávnenie rozšíriť aj voči tlmočníkom.
Trestné právo je odvetvie práva, ktoré sa zaoberá normovaním a riešením trestných činov a ich následkov v spoločnosti. Toto právo stanovuje, čo je v danej jurisdikcii považované za trestné činy, definuje sankcie a postupy pre trestné stíhanie a sudcovský proces.