Kritické myslenie s Panta Rhei

Diskusie so zaujímavými hosťami na tému kritického myslenia nájdete aj na našom Youtube a Facebooku

Kritické myslenie nebolo nikdy dôležitejšie ako dnes. Súčasná doba nám dáva zabrať po viacerých stránkach. Nielen ekonomicky, fyzicky ale aj mentálne. Rozhodli sme sa preto intenzívne venovať otázke kritického myslenia.

Kritické myslenie

Ďalšie produktyV spolupráci s neziskovkou Panta Rhei, n.o., Akadémiou kritického myslenia a Slovenskou debatnou asociáciou sme sa rozhodli zorganizovať sériu diskusií na tému kritického myslenia, ktoré sa konajú raz mesačne. Najbližšie sa na vás tešíme vo štvrtok 14. apríla o 18:00 v Panta Rhei na Poštovej.

Po dvoch rokoch pandémie COVID-19 čelíme vojnovému konfliktu na Ukrajine a informácie sa na nás neustále valia zo všetkých strán. Slovensko navyše podľa prieskumov zaostáva v kritickom myslení. Rozhodli sme sa preto prispieť k vzdelávaniu tejto oblasti. Teší nás, že Akadémia kritického myslenia a Slovenská debatná asociácia sa k nám pridali. Tešíme sa z tejto spolupráce a jej výsledkov. 

Okrem diskusií, série článkov a workshopov bude Panta Rhei svojim zákazníkom ponúkať knihy týkajúce sa kritického myslenia so zľavou. Do konca apríla si tak so zľavou 25% môžete zakúpiť v eshope aj v našich kníhkupectvách knihu Obyčajný Matovič. Homo vulgaris.

Obyčajný Matovič. Homo vulgaris


Igor Matovič napísal za vyše desať rokov v politike nesporne zaujímavý príbeh. Aké boli jeho začiatky, čo rozhodlo o jeho angažmáne v politike a prečo sa nedokázal vymaniť z role opozičného krikľúňa a provokatéra, sa dozviete v knihe Petra Bárdyho Obyčajný Matovič. Homo vulgaris. Knižný debut šéfredaktora Aktuality.sk nemá ambíciu komplexne zhodnotiť Matovičovu dekádu v politike, čo ani nie je vzhľadom na chýbajúci časový odstup možné. Je pokusom o sondu do sveta antipolitika a populistu, ktorý samého seba označil za homo vulgaris - človeka obyčajného a na "obyčajnosti" postavil svoju komunikačnú stratégiu. Peter Bárdy sa pokúša nájsť odpoveď na to, ako a prečo práve Matovič presvedčil obyčajných ľudí - voličov Smeru, že éra "našich ľudí" musí dostať stopku. Analyzuje, čo všetko prispelo k tomu, že Matovičova stávka na jednu kartu vyšla. Skúma, aký podiel na tom mali pád Radičovej vlády, Gorila, vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej i následné demaskovanie skutočnej povahy štátu v rukách eseročky Smer, či presnejšie jeho vrcholových predstaviteľov a sponzorov z radov oligarchov. Skúsený novinár a dlhoročný politický komentátor sa pri písaní knihy stretol s desiatkami ľudí - od politikov, cez analytikov až po expertov na politické kampane. Vychádzal nielen z dokonalej znalosti slovenskej politickej scény a Matovičovho príbehu, ale aj z rozhovorov s jeho niekdajšími politickými spojencami a protivníkmi. sa dotýka aj povahy masových hnutí s exkurzom do histórie. Súčasťou publikácie z dielne dlhoročného politického komentátora Petra Bárdyho sú ikonické fotografie. Mozaiku komplikovanej osobnosti politického lídra i samotnej doby dopĺňajú komentáre/analýzy troch skúsených politických komentátorov Arpáda Soltésza, Daga Daniša a Petra Tkačenka. O autorovi: Kto je Peter Bárdy Peter Bárdy sa narodil 1. apríla 1977 v Žiline. Novinárčine sa začal venovať hneď po skončení gymnázia - tri roky robil spravodajcu v žilinskom rádiu Frontinus. Nasledovalo trojmesačné pôsobenie v týždenníku Reportér, ktorý založila skupina novinárov vrátane Paľa Rýpala (nezvestný od jari 2008). Odtiaľ sa presunul do Žilinského večerníka, ktorému istý čas šéfoval. Medzičasom písal pre viaceré médiá a tlačové agentúry, jeho texty vychádzali v denníku Nový čas či týždenníku Live. Popri práci novinára vyštudoval externe publicistiku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. V roku 2008 dostal ponuku viesť začínajúci spravodajský portál Aktuality.sk so sídlom v Žiline, z ktorého vybudoval rešpektované celoštátne médium so silnou a oceňovanou investigatívou a viacerými regionálnymi redakciami.
Na sklade > 5Ks
11,17 € 14,90 €

Beseda Ako bojovať proti hoaxom

Hoaxy, dezinformácie a propaganda na nás útočia z každej strany. Najviac ale zo sociálnych sietí. O tom, aká je táto situácia vážna a ako sa proti hoaxom dá bojovať, sme sa v druhej časti zo série diskusií o kritickom myslení rozprávali s odborníkom na informačnú bezpečnosť a spoluautorom knihy Pandémia hoaxov Tomášom Kriššákom.

 
video

Beseda Kritické myslenie na každý deň

Ako vieme využívať kritické myslenie v bežnom živote?
A aké sú najčastejšie spôsoby rozvíjania kritického myslenia?
Kedy vzniklo kritické myslenie?
A aký je rozdiel medzi kritikou a kritickým myslením?

Aj na tieto otázky nám odpovedal CEO Akadémie kritického myslenia a autor knihy Poriadok v hlave Martin Poliačik. Diskutoval s ním Ľubomír Šulko.

 
video