Porta Libri
vydavateľstvo
Útočisko, 2. vydanie
Ten Boomovci boli obyčajná holandská rodina. V máji 1942 ich požiadala o pomoc jedna židovská rodina, aby ich ukryli pred Gestapom. Otec Casper tenBoom súhlasil. Odvtedy v tajnej skrýši v ich dome zachránili mnoho ďalších židov a účastníkov odboja.
Vo februári 1944 ich niekto udal. Gestapo uväznilo celú rodinu. Otec Casper zomrel vo väzení a dcéra Betsie v koncentračnom tábore. Corrie sa na základe omylu dostala na slobodu tesne pred skončením vojny. Betsie svojej sestre pred smrťou povedala: „Niet takej hlbokej jamy, aby Božia láska nebola ešte hlbšie.“
Corrie po vojne popísala ich „obyčajný“ príbeh v knihe Útočište. Corrie zomrela v Spojených štátoch vo veku 91 rokov v deň svojich narodenín. Podľa židovskej tradície majú len veľmi požehnaní ľudia privilégium zomrieť v deň svojich narodenín...
Prečo čítame príbehy, vďaka ktorým spoznávame život iného človeka? Prečo siahame po knihách, ktoré hovoria o ľudskom utrpení? Načo sa ponárame do chvíľ, keď ľudský život nemal hodnotu a dobrý sused sa stal zo dňa na deň nepriateľom? Celé roky nad tým premýšľam. Je potrebné napriek zábleskom svetla hovoriť o tme?
Odpoveďou je jednoznačné ÁNO.
„Musíme ľuďom povedať, čo sme sa naučili,“ povedala Betsy v koncentračnom tábore, a tak jej sestra Corrie ten Boom napísala svoj príbeh do knihy, ktorú držíte v rukách. Vďaka jej slovám sa dozvedáme o cudzích ľuďoch, ktorí sa môžu stať našou rodinou, o tom, ako otvoriť dvere domu, ale najmä srdca pre každého človeka v dobrých aj v zlých časoch, o odvahe, ktorá dokáže zachrániť ľudský život. O stole, pri ktorom sedelo niekedy aj sedemnásť ľudí, o blchách v baraku, za ktoré Betsy a Corrie v modlitbe ďakovali. O slovách nádeje na miestach, z ktorých niet úniku, o živote tam, kde vládne smrť. Dozvedáme sa o ceste, ktorou sa môže vydať naša láska.
„Niet takej hlbokej jamy, aby Božia láska nebola ešte hlbšia,“ odkazuje nám Corrie. Obdivuhodný životný príbeh tejto sympatickej ženy s láskavým pohľadom je svedectvom o hlbokej viere, ktorá žiari v tme ako jasné svetlo, a odkazom aj pre nás, že sa v každej životnej situácii môžeme rozhodnúť kráčať po Božej ceste.
Dagmar Mozolová
držiteľka Krištáľového krídla, autorka Encyklopédie spravodlivých
Cesta k uzdraveniu duše
Udalosti v našom živote, dobré aj zlé, v nás vytvárajú prstence podobné letokruhom na strome. V každom prstenci sú zaznamenané spomienky, ktoré ovplyvňujú naše pocity, vzťahy s ľuďmi či predstavy o Bohu.
Buďme láskaví sami k sebe a zároveň dovoľme Duchu Svätému uzdraviť našu minulosť. On nám pomáha pomenovať prekážky v našom živote — ako sú vina, nízke sebavedomie či perfekcionizmus — a ukazuje nám, ako môžeme nájsť slobodu od bolesti a tešiť sa z naplneného života.
Boží skvelý nápad
Ľudia sa od teba líšia a zároveň sú takí ako ty. Možno inak vyzerajú alebo hovoria iným jazykom, možno sa hrávajú inak ako ty. No všetci sme stvorení na Boží obraz, a preto máme veľkú hodnotu. Toto je príbeh o skvelom Božom nápade a o tom, ako môžeš byť jeho súčasťou.
Päť jazykov pre slobodných a osamelých
Takzvaní „singles“ sú dnes mimoriadne veľkou skupinou dospelých, ktorá sa každým rokom rozrastá. Ako konkrétne môže uznávaný koncept Garyho Chapmana – päť jazykov lásky – pomôcť ľuďom, ktorí z rôznych dôvodov žijú sami alebo sami vychovávajú deti? Aj single ľudia žijú v mnohých vzťahoch – s rodičmi, so súrodencami, s kolegami v práci, so spolubývajúcimi, so svojimi deťmi. V knihe nájdete množstvo praktických rád, skúseností a zaujímavých situácií a postrehov, ktoré vám pomôžu vyriešiť problémy vo vzťahoch a žiť spokojnejšie.
„Každý človek, či už žije v manželstve, alebo je slobodný, mladý či starý, má emocionálnu potrebu cítiť sa milovaný. Keď je táto potreba naplnená, vedie nás to k tomu, že chceme žiť tak, aby sme boli prospešní tomuto svetu. Ak sa však cítime nemilovaní, máme problém vôbec prežiť. Som presvedčený, že pravdy, ktoré slobodní a osamelí dospelí nájdu v tejto knihe, im pomôžu osvojiť si zručnosti potrebné na to, aby mohli milovať a byť milovaní.“ Gary Chapman
Nezrozumiteľná Biblia
Papagáje sú rozkošní domáci miláčikovia. Zatvárame ich však do klietky alebo im striháme krídla – aby zostali tam, kde ich chceme mať. Scot McKnight pozoruje, že mnohí ľudia, konzervatívci aj liberáli, robia to isté s Bibliou. Všetci sa ju snažíme nejako skrotiť. Pozýva nás preto, aby sme prehodnotili spôsob, akým čítame Bibliu, a ponúka nám ju ako veľký Príbeh, do ktorého sme povolaní vstúpiť, prebývať v ňom a pozývať do neho ďalšie generácie ľudí:
Keď som sa stal kresťanom a začal som čítať Bibliu, všimol som si jednu vec. Mnohí moji priatelia totiž tvrdili, že veria Biblii od slova do slova, pretože je to slovo Božie: „Boh to takto povedal, a tým je to pre mňa raz a navždy vyriešené.“ Veľmi skoro som však zistil, že jedno hovorili, druhé robili. A tiež som musel priznať, že som rovnaký. Zistil som, že všetci Bibliu na jednej strane „prijímame“ a zároveň si ju „prispôsobujeme“. Funguje to pre nás ako také vnútorné povolenie, ktoré nám umožňuje v Biblii hľadať a nájsť to, čo chceme, a zároveň si nevšímať mnoho iných vecí. Tento objav ma však neodradil, skôr vyrušil a vyvolal vo mne intenzívnu zvedavosť. Moje uvažovanie nad otázkou „Ako čítať Bibliu?“ sa nakoniec prelialo do ešte naliehavejšej veľkej otázky: „Ako teda máme žiť podľa Biblie dnes?“
Scot McKnight, PhD, je profesor, odborník na Novú zmluvu, historického Ježiša a rané kresťanstvo. Je autorom viac než 70 kníh, vrátane knihy The Jesus Creed, ktorá od časopisu Christianity Today získala ocenenie „Kniha roka 2005“. Je ženatý, s manželkou Kris majú dve deti a dve vnúčatá.
Efektívne líderstvo v kocke
Rozhodnutie správnej rady o predaji rodinnej firmy bolo bolestivé, brutálne a ponižujúce. Môže Richard zachrániť svoju spoločnosť a svoju kariéru, keď sa mu šťastie obracia chrbtom? Zo série podivných a prekvapivých stretnutí v Hodinovej veži s tromi záhadnými postavami s čudnými menami UZO, POM a VYM, sa začne rodiť nádej... Bude to však stačiť na zmenu jeho osudu a osudu celej firmy? V manažérskej bájke Antonyho Bella zistíte nielen to, čo sa Richardovi stane v najväčšej kríze jeho kariéry, ale najmä to, čo počas svojho náročného hľadania a učenia sa pod Hodinovou vežou zistí o líderstve.
Richardov príbeh je produktom fikcie, ale na výzvach vedenia, ktorým čelí, nie je nič fiktívne. Hoci má väčšina lídrov nesporný talent a kompetencie, majú rovnako mylné predstavy ako on a padajú do rovnakých pascí. Nech už je vaša vedúca úloha akákoľvek, zistite, čo zmení Richardovo líderstvo – a čo môže zmeniť to vaše.
Antony Bell je tvorcom modelu Total Leadership Framework™, (TLF) jedinečného a komplexného pohľadu na líderstvo. Jeho súčasťou je aj model The Leadership Cube™, ktorý je predmetom manažérskej bájky o Richardovi a jeho firme. Tá tvorí prvú časť tejto knihy. Druhá časť knihy je zhrnutím základných princípov modelu Total Leadership Framework™, ktorý zrozumiteľne prepája potrebu líderských kompetencií s otázkami poslania, vízie a hodnôt a tiež s výzvou charakterovej formácie lídrov.
Rodičovské úzkosti a čo s nimi
Úzkosť má úžasnú schopnosť šíriť sa. Sissy Goff, skúsená poradkyňa a odborníčka na rodičovstvo, zistila, že keď k nej príde úzkostlivé dieťa alebo tínedžer, má aspoň jedného rodiča, ktorý má síce dobré úmysly, no je veľmi úzkostlivý. Úzkosť je nákazlivá a ovplyvňuje vaše deti, rozptyľuje vás a vyvoláva vo vás pocit, že bude určovať budúcnosť vašej rodiny.
Nemusí to tak byť. Sissy, ktorá viac ako 30 rokov pomáha deťom aj dospelým, vám ponúka praktické rady, ktoré zmenia váš život – a život vašich detí. Naučte sa, ako odhaliť korene vlastnej úzkosti, spracovať úzkosť zdravým spôsobom namiesto toho, aby ste ju prenášali ďalej, budovať odvahu, objaviť hlbšie, slobodnejšie spojenie s vašimi deťmi. Vďaka radám v tejto knihe budete môcť zažiť slobodu od úzkosti a budete vychovávať sebavedomé, odvážne deti. Stanete sa rodinou bez úzkostí v čoraz úzkostlivejšom svete.
Päť jazykov ospravedlnenia
Ospravedlnenie je jedna z najťažších vecí v medziľudských vzťahoch. Má však veľkú moc. Môže zachrániť situáciu, vzťah, manželstvo alebo povesť. A naopak. Tam, kde niekto ospravedlnenie právom očakával, ale nedočkal sa, môže prísť k zbytočnému odcudzeniu a ochladnutiu vzťahov. Avšak, čo ak ten druhý ospravedlnenie neprijme? Ako sa správne ospravedlniť? A čo ak ospravedlnenie znamená pre každého z nás niečo iné? Odpovede nájdete v tejto knihe.
Kniha Päť jazykov ospravedlnenia vám pomôže prekonať nedorozumenia vo vzťahoch a v komunikácii a možno aj napraviť to, čo sa zdalo nenapraviteľné.
Si výnimočný, 2. vydanie
Drevenáčikovia boli malí drevení ľudkovia. Vyrezal ich rezbár Eli, ktorý mal dielňu na kopci nad mestečkom.
Drevenáčikovia robili celé dni jednu vec: dávali si nálepky. Každý z nich mal krabičku so zlatými hviezdami a krabičku s čiernymi okrúhlymi nálepkami. Chodili po uliciach a neustále si rozdávali hviezdy alebo čierne bodky.
Ten, kto mal peknú farbu a hladký povrch, dostal hviezdu. Ale tí, ktorí mali z tela trochu odštiepené alebo sa im šúpala farba, dostávali čierne bodky.
Žijeme vo svete, ktorý v deťoch vytvára dojem, že majú hodnotu, len ak sú múdre, dobre vyzerajú alebo majú talent. Boh im hovorí, že sú výnimočné už tým, že sú. Nepotrebujú žiadne špeciálne schopnosti. Preto každé dieťa potrebuje počuť: „V jeho očiach si vzácny.“
Problém bolesti
Ponúkam len svoje presvedčenie, že pre znášanie bolesti trocha odvahy pomáha viac než mnoho vedomostí. A trocha súcitu pomáha viac než mnoho odvahy a aj tá najmenšia kvapka Božej lásky je lepšia než to všetko dohromady.
C. S. Lewis (1898 – 1963) bol významným odborníkom na grécku a latinskú literatúru, filozofiu a históriu anglického jazyka. V roku 1954 sa stal profesorom stredovekej a renesančnej literatúry na Magdalen College Univerzity v Cambridgei. Bol výnimočným a obľúbeným prednášajúcim. Dlhé roky bol ateistom a svoje obrátenie ku kresťanstvu opísal v diele Zaskočený radosťou takto: „V akademickom roku 1929 som sa na Trinity College vzdal a uznal, že Boh je Boh... [bol som] najskľúčenejší a najzdráhavejší konvertita Anglicka.“
C. S. Lewis bol jedinečný kresťanský spisovateľ s prenikavou logikou a veľkou fantáziou. Jeho diela stále oslovujú nové generácie čitateľov po celom svete. V slovenčine okrem klasiky Rady skúseného diabla vyšli nasledujúce diela:
• Veľký rozvod (Porta libri, 2014)
• Štyri lásky (Porta libri, 2012)
• Malakandra (Porta libri, 2013)
• Perelandra (Porta libri, 2016)
• Thulkandra (Porta libri, 2017)
• Kým nemáme tvár (Porta libri, 2014)
• Hovory (Porta libri, 2015)
• Kroniky Narnie (Slovart, 2005)
• Zaskočený radosťou (Porta libri, 2016)
• O zármutku (Porta libri, 2018)
• Úvahy o žalmoch (Porta libri, 2019)
• Bremeno slávy (Porta libri, 2021)
Leť, kolibrík
Román zo súčasného Francúzska
„Prečo si prišiel?“
Uf... Takúto otázku nečakal. Pravý dôvod jej však povedať nemohol.
„Nuuuuž,“ zatiahol. „Asi preto, že som chcel pomôcť Ethanovi.
Hovoril som si, že to, čo tu robí, má zmysel,“ váhavo sa jej pozrel do očí, aby skontroloval, či to u nej ako dôvod prešlo a nevyzeralo to falošne bohatiersky.
„Vidíš,“ pousmiala sa, „tak aj ty patríš ku kolibríkom.“
„Ku kolibríkom?“
„Nepoznáš príbeh o kolibríkovi?“
„Nie... nepoznám,“ pokrútil hlavou. „Porozprávaš mi ho?“
Život môže byť poriadne tvrdý. Štyridsaťšesťročná kvetinárka Marie o tom vie svoje. Je vdova a so svojimi dvomi dcérami žije na juhu Francúzska neďaleko Nice. Aj staršia dcéra Kyria už dávno pochopila, že nepremyslené rozhodnutia môžu ich život zafarbiť tmavými odtieňmi. Ale čo ak Boh dokáže aj z ruín – ak ho do nich pozveme – postaviť čosi nádherné?
Zuzana Burgerová-Cacciabue (1971) je súčasná slovenská autorka, ktorá žije so svojou rodinou vo Francúzsku. Po debutovom tínedžerskom románe Keď sa sfarbia javory (2013) a náročnejšom diele Z trinástej komnaty je výhľad na nebo (2017) teraz prichádza s tretím románom Leť, kolibrík. Je to opäť romantický príbeh o druhých životných šanciach, ktoré nás prekvapia vtedy, keď ich už nečakáme. Autorka vás vtiahne do príbehu náročného boja so samým sebou, ktorý je však aj o nádeji, láske a Božom milosrdenstve, ktoré sa rozlieva bezpodmienečne.
Záhrada, opona a kríž
Dávno, pradávno práve tu na tomto svete bola jedna ZÁHRADA. V tej záhrade bolo všetko úžasné. Svet bol plný smiechu, hier, dobrej nálady a zábavy. Nikdy tam nebolo nič zlé. Nikto nebýval smutný.
NO POTOM, JEDNÉHO DŇA...
Prečítajte si úžasný príbeh celej Biblie, prečo Ježiš zomrel a znovu vstal a ako sa vy môžete stať súčasťou toho príbehu!
Päť jazykov ocenenia v práci
Cítite sa v práci ocenení zo strany vašich kolegov a nadriadených? Ak áno, asi chodíte do práce radi každý deň. No ak je vaša odpoveď nie, je dosť možné, že prácu považujete len za nevyhnutný prostriedok k obžive. Za svoju prácu každý z nás očakáva primeranú odmenu. Avšak najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje pocit spokojnosti v práci, nie je výška platu, ale to, či sa vďaka tomu, čo robíme, cítime užitoční a ocenení.
Akými jazykmi lásky môžeme v práci hovoriť:
• slovami uznania a uistenia
• kvalitne stráveným časom
• praktickou pomocou
• hmotnými darmi
• ľudským, fyzickým dotykom
Najväčší príbeh – kniha biblických príbehov
Kniha bola jedna z dvoch víťazných kníh detskej sekcie je ocenená cenou Christian Book Award® 2023
V knihe Najväčší príbeh Biblie, kniha biblických príbehov Kevin DeYoung vezme deti na cestu od Genezis až po Zjavenie, ktorá im ukáže, ako všetky časti Písma do seba zapadajú. Používa jasný a pre deti zrozumiteľný jazyk, aby predstavil veľké časti Biblie, napríklad evanjeliá, a pútavo prerozprával jednotlivé príbehy, ktoré zakončuje krátkou modlitbou.
Podmanivé ilustrácie od oceňovaného umelca Dona Clarka v tejto pôsobivej Biblii pomáhajú deťom nájsť radosť pri spoznávaní Najväčšieho príbehu – Božieho príbehu pre nás.
Ako skvele učiť
Ako skvele učiť je jednou z najúspešnejších svetových učebníc pre učiteľov a študentov pedagogiky.
Kniha obsahuje 63 techník, ktoré pomáhajú učiteľom vytvárať v triede sústredenú a motivujúcu atmosféru, učiť a rozvíjať žiakov a študentov. Využijú ju všetci učitelia základných aj stredných škôl, ktorí nechcú len „odučiť učivo“, ale ktorých poslaním je nasmerovať svojich žiakov k úspechu v práci a v živote.
Kniha vám pomôže najmä v týchto oblastiach:
plánovanie a príprava vyučovacej hodiny
manažment vyučovania: získavanie spätnej väzby, práca s otázkami
formovanie správania: motivácia a sústredenie študentov, práca s dôverou a budovanie vzťahu, intervenčné techniky
nastavenie štruktúry hodiny, tempo, práca s písaním a diskusiou
Knihu je možné využívať vyhľadaním konkrétnej techniky, ktorá je vhodná na riešenie špecifickej situácie učiteľa. Prináša jednoduché postupy a návody, ako si môžu učitelia v náročných situáciách zachovať chladnú hlavu. Online rozhranie knihy tiež obsahuje viac ako sto videí z tried, situácie a ich riešenie.
Daj pokoj!
Vzťahy v spoločnosti, ale aj v rodinách, zažívajú obrovskú krízu. Vieme, že s tým zúfalo potrebujeme niečo urobiť…
Naším cieľom však nebolo napísať ďalšiu knihu o riešení konfliktov, komunikácii či budovaní mostov. Kvalitných a odborných kníh na tieto témy je neúrekom. Nemáme k nim čo dodať. Nechceme sa ani zamerať na techniky zvládania konfliktov. Chceme sa pozrieť o čosi hlbšie a zamerať sa na hlavného aktéra konfliktov. Akákoľvek technika je len nástrojom v jeho rukách.
Naše srdce.
To je kľúčové. V skutočnosti, aj tie najlepšie techniky sa stanú obyčajným nástrojom manipulácie a skazy, pokiaľ skončia v rukách srdca diktátora. Ak naše srdce nie je zdravé, v konečnom dôsledku nemôžu byť zdravé ani naše vzťahy. V konflikte dokonca môžeme stáť na tej správnej strane, no ak nemáme srdce na správnom mieste, boj o vzťah prehráme.
V tomto kontexte sa potrebujeme zaoberať v prvom rade naším srdcom.