Signis
vydavateľstvo
Sitka. Zápisky z Aljašky
„Hovorí sa, že keď sa človek vráti z Aljašky, začne byť akýsi nesvoj. Uvedomí si, že mu čosi chýba. Nuž, chýba mu Aljaška. Bez Aljašky, obrovskej a veľkolepej, sa už naplno žiť nedá.“ Autorka žila počas svojich pracovných pobytov na Aljaške dvakrát. Ako zdravotná sestra pracovala v meste Sitka, niekdajšom hlavnom meste Aljašky. Miesto na ňu veľmi zapôsobilo a výsledkom je táto kniha zachytávajúca jej vnímanie Aljašky, zážitky, informácie o nej i emócie k nej. Približuje súčasný i minulý život Aljašky i Sitky, všíma si nielen modernú kultúru regiónu, ale najmä kultúru pôvodného obyvateľstva, kmeňa Tlingitov, ktorí v oblasti Sitky žijú doteraz a napriek nepriazni minulých režimov si zachovali svoje tradície doteraz.Autorka však opisuje aj zaujímavé miesta, ich históriu i turistické možnosti. Kniha je koncipovaná nielen zaujímavým textom, ale aj bohatým farebným obrazovým materiálom.
Vetroplachy z Javorníkov
Milé veršované básničky o rodinke vetrov preháňajúcich sa po Javorníkoch. Hravé rýmované texty pre deti hovoria o prírode počas jednotlivých ročných období a druhoch vetra. Básničky svojou hravosťou vtiahnu deti do sveta javorníckej prírody, vzbudia v nich zvedavosť a túžbu spoznať ju. Leporelo stavané aj na umeleckej ilustrácii Jozefa Pobočíka, ktorý pekne zachytil atmosféru opisovaných príbehov.
Viktorovo hľadanie
Voľné pokračovanie autorových úspešných príbehov pre deti Katkine dobrodružstvá a Katkine
dobrodružstvá 2.
Desaťročný chlapec Viktor, ktorý býva v malom vidieckom mestečku, presne tam, kde aj jeho osemročná kamarátka Katka, ktorá má veľa priateľov a rada im pomáha, má narodeninovú oslavu, no nedorozumením sa mu z nej stratí malý škrečok Mišo, brat Riša. Viktor tuší, že ho odniesol kamarát, ktorý sa zúčastnil na oslave. Vyberie sa ho teda hľadať. Osloví pritom aj Katku a jej priateľov a spolu zažívajú zaujímavé dobrodružstvá, rovnako ako škrečok Mišo, ktorý na svojej púti domov stretne veľa nových kamarátov. Kniha sa vyznačuje veľkou empatiou, radosťou z priateľov a vzájomnou spoluprácou.
Pútavý, veľmi milý príbeh je určený pre deti v školskom veku.
Posledná šanca
Usmiala sa. Už to nebola tá ustráchaná mladá žena, ktorá sedela v ten večer na obrubníku v úzkej, slabo osvetlenej uličke Malej Strany a triasla sa od strachu pred dvomi kreténmi, ktorí ju napadli a chceli okradnúť. Osud chcel, aby som sa motal v tých inkriminovaných miestach a... Bol to však skutočne osud?
Spomenul som si na udalosť z Mlynickej doliny. Doteraz mi znel v hlave rázny hlas, ktorý ma vyháňal späť do života. „Máš poslednú šancu... Teraz choď! Marš! Hybaj naspäť!“ Mykol som vyľakane hlavou a roztržito sa poobzeral. „Hej, si tu? Si tu so mnou?“ spýtala sa začudovane. „Nad čím rozmýšľaš?“
Tentokrát som sa usmial ja. „Prepáč, niekam som sa stratil. Už som späť.
Kigo a hovoriace topánky
„Keď sú búrky a pravdy obrátené naruby, musí sa nevyhnutne začať niečo diať.“ Táto vetu z tohto diela blogerky, ktoré ilustrovala autorka, je leitmotívom celej knihy. Madam Podsveta je presvedčená, že ľudia majú nedostatok nedostatku, a preto zaháľajú a hľadajú spôsob, ako sa zabaviť. Človek pre Podsvetu nie je nič viac než lenivý konzument, ktorý má strach z obyčajnej tmy. Preto sa podujala spraviť experiment a vytvorila hru na hľadanie vody. Voda chýbala všade. Túžba madam Podsvety po hraní sa s ľuďmi jej spôsobovala uspokojenie a utvrdenie sa v tom, že ľudia sú krásne nemenní. Dielo založené na alegórii, inotajoch a hlbokých metaforách sa filozoficky zaoberá samotnou podstatou ľudskej spoločnosti v 21.storočí, ktorá má existenčné problémy. „Skupinové myslenie ľudí má tragikomické následky“, pretože ľudia robia to, čo im ktosi povie, a to bez rozmýšľania a zdravého rozumu. Preto autorka hľadá riešenie, akúsi cestu von...
Nerozprávky pre detičky
Zdá sa, že nerozprávkový svet pripravil Kamennému mestu ďalšie prekvapenie. Z ničoho nič sa stratili všetci rytieri. Janko Teleg sa odvážne vyberá na svoje prvé veľké dobrodružstvo, pri ktorom zisťuje, že česť a šľachetné správanie sú základom pravého rytierstva. Princezná Gréta s láskyplným humorom odhalí tajomstvá Baltazára a jeho údajného čerta. Spolu s malou Ľubkou zažijete kúzlo veterných bytostí a nakoniec vás dievčatko bojujúce proti hmle naučí, že strach môžeme prekonať, keď v srdci nosíme lásku. Pripravte sa na dobrodružstvo plné tajomstiev a kúziel!
Dospievanie
Zbierka básní je vyjadrením myšlienok autorkinej duše. Je písaná „slobodnou mysľou od puberty až po súčasný život.“ Lenkovej knižný debut je rozdelený na tri časti podľa období, v ktorých boli verše napísané. Prvá časť sprevádza autorku i čitateľa celou pubertou. Písanie jej v tom čase pomáhalo prekonať negatívne myšlienky, udalosti, a tým jej uľahčilo DOSPIEVANIE.
Vo veku dvadsaťpäť rokov sa vydala a postupne sa stala matkou dvoch synov. Až teraz si uvedomuje, že celé jej manželstvo bolo bez akejkoľvek tvorby. Aj preto má kniha autorkino "slobodné" priezvisko. V druhej časti sa k písaniu vracia po desiatich rokoch pri vyhrotených problémoch vo vzťahu. V tomto čase už vnímala a chápala svoje skutočné DOSPIEVANIE.
Ostatná, tretia časť, oveľa viac inšpirovaná láskou a pozitivizmom, je dopísaná tesne pred autorkinými štyridsiatimi štvrtými narodeninami. Napriek časovému rozpätiu sú v knihe myšlienky a básne, s ktorými sa stotožňuje aj dnes. Básne sa vyznačujú lyrickosťou, no aj štýlovou originalitou a hĺbkou myšlienok a emócií.
Stratená zima
Milý interaktívny príbeh o putovaní Fifa a Vierky hľadajúcich stratenú pani Zimu, ktorú ktosi zlý uniesol a zaklial. Bez pani Zimy by sme však nemohli mať úrodu a ľudia aj zvieratká by boli hladní. Na ich ceste rôznymi krajinami stretávajú všelijaké zvieratká, ktoré im za ich pomoc taktiež pomáhajú.
Autori sa v texte obracajú k detským čitateľom, pýtajú sa ich, ako by sa oni zachovali, čo si o ich
rozhodnutiach myslia, čo pridáva knihe potrebnú interaktivitu, stimuluje deti k premýšľaniu a motivuje
rodičov a deti ku komunikácii. Príbeh sa takto dá pekne realizovať aj ako divadlo.
Bez pocitu viny
Novela rozpráva príbeh tridsaťpäťročnej Sone, ktorej životný partner Robo je vo vyšetrovacej väzbe a ani Soňa, ani Robo netušia, ako dlho tam ešte pobudne – či ho uznajú za vinného, alebo nevinného. Soňa ho navštevuje vo väzení v Leopoldove, zvláda to celé bez opory rodičov, súrodencov, priateľov. Takto nám kniha umožňuje nahliadnuť za brány väznice, pozrieť sa na väznených aj z druhej strany, tej ľudskej. A aby to však nebolo jednoduché, keď Roba konečne prepustia z vyšetrovacej väzby a sú so Soňou opäť spolu, do cesty im vstúpi dvojica prefíkaných podvodníkov, ktorí opäť dostanú Roba do väzby. Soňa počas obdobia, kedy je Robo druhý raz vo väzbe, spoznáva mladého romantického pianistu Rómea, ktorý sa do Soni zamiluje a tá odrazu rieši dilemu, či pokračovať v spolužití s milovaným a životom ošľahaným Robertom, alebo začať nový život s citlivým Rómeom. Psychologicky prepracovaný príbeh je presiaknutý analytickým pohľadom autorky na jednotlivé postavy, ktorá si podrobne všíma ich vnímanie, cítenie a premýšľanie.
Odvaha srdca
Skutočné príbehy hrdinov SNP.
O dusivej vojnovej atmosfére, ale aj neľahkej povojnovej situácii autorovi rozprávala skromná
pani Magda Petit-Murínová, priblížila mu svoj skutočný životný príbeh. Autor sa snaží čo
najvernejšie zobraziť odvahu mladého francúzskeho dievčaťa v boji proti fašizmu, či už doma v
Normandii, ale aj v zložitých podmienkach partizánskych bojov v slovenských horách, v lejakoch
a mrazoch, a navyše v každodennom ohrozovaní života.
V druhej kapitole sa autor snaží vystihnúť vojnovú atmosféru, vzdať hold partizánom za ich
obetavosť a súdržnosť v boji. Hlavným protagonistom tejto časti rozprávania je generál Pavel
Marcely, rodák zo Zvolena, po vojne vojenský a letecký pridelenec v Belehrade, neskôr
pracovník na Ministerstve obrany v Prahe.
V tretej kapitole približuje hrdinské činy legendárneho slovenského pilota Imricha Štosela, ktorý
lietal na lietadle typu Š-328, prezývanom 160 Kravka. Išlo o predvojnové lietadlo vyvinuté a
vyrábané v Československu.
Autor touto knihou pripomína spoločensko-politické problémy a udalosti povojnových čias,
poukazuje tiež na sklamanie bojovníkov pri hľadaní si nového miesta v živote. Hovorili o nich
reálni protagonisti môjho rozprávania, ktorí aj po vojne museli bojovať, v tom čase s veľkou
byrokraciou.
Dôležité však je, aby sme nezabudli, uvedomili si, že sloboda, ktorú máme, neprišla sama. Tú
nám musel niekto za cenu vlastných životov tvrdo vybojovať.
Tradičná kuchyňa Záhoria
Monografia etnológa mnohé roky pôsobiaceho v oblasti výskumu tradičných hodnôt Slovenska sa tentokrát zameriava na tradičnú kuchyňu Záhoria. Zaujíma sa však o tradičné jedlá nie z hľadiska receptov, ale z hľadiska príležitosti, kedy sa jedli. Hovorí preto o jedlách všedných i sviatočných dní, o jedlách konzumovaných počas cirkevných sviatkov i rodinných oslavách. Reprezentatívne pôsobiaca publikácia nie je tradičnou kuchárskou knihou, naopak, veľmi zaujímavým spôsobom približuje ruka v ruke s predstavením samotných jedál aj kuchynské vybavenie a jednotlivé sviatky a tradície dodržiavané v širokej oblasti Záhoria.
Doplnená je o množstvo fotografií jedál a pôvodných kuchýň, ich vybavenia z dobových záhorských
domácností, no jej pridanou hodnotou je nesporne aj uvádzanie nárečových pomenovaní kuchynského vybavenia, ingrediencií aj konkrétnych jedál, z ktorých mnohé už v súčasnom jazyku nenájdeme.
Nezbedné bylinky
Milá kniha básničiek pre deti o bylinkách, ktoré rastú všade okolo nás. V harmonicky vystavaných
rýmovaných veršoch autor deťom ponúka zábavu a príbehy konkrétnej rastlinky, ale aj jej charakter a účinky na ľudí. Čitatelia sa z nich oboznámia aj s miestami, kde sa daná rastlinka vyskytuje, ako sa správa i na čo sa (ne)používa. Kniha je doplnená jemnými zábavnými ilustráciami Juraja Bociana sprevádzajúcimi každú báseň, ktoré učia, ako rastlinka vyzerá.
Sladké bobule
Kniha poviedok (Sladké bobule, ilustr. autorka) od ruskej autorky Oľgy Goč, viac než 40 rokov žijúcej na Slovensku. Autorka v nej ponúka príbehy jej dobrých známych - žien, ktoré v deväťdesiatych rokoch 20. storočia, po rozpade Sovietskeho zväzu ako veľmi mladé opustili svoju vlasť a za vidinou lepšieho života odišli žiť do rôznych miest na Slovensko. Všetky príbehy sú reálne. Autorka i tieto ženy sa od svojho príchodu na Slovensko stretávali na rôznych podujatiach a postupne sa stali priateľkami, akousi vzdialenou rodinou. Odkrývali pred sebou svoje životné osudy, mohli sa rozprávať vo svojom rodnom jazyku, spievať národné piesne, spoznávať sa. Keď prišli na Slovensko ako veľmi mladé dievčatá,
stretávali sa s jazykovou bariérou, museli sa integrovať do im vzdialenejšej kultúry, poznávať iné tradície, potýkali sa s bytovými problémami, často aj s rodinnými tragédiami. No na ich ceste novým životom im pomáhali dobrí slovenskí ľudia. Všetko to boli obyčajné, no veľmi odvážne a silné ženy, ktoré autorku inšpirovali k napísaniu týchto siedmich poviedok. Vydanie knihy podporil KULTMINOR - Fond na podporu národnostných menšín, ktorý autorke pridelil grant. O krásne ilustrácie sa postarala autorka.
Karamelka
Zaujímavý a výstižný názov zbierky autorka vysvetľuje konštatovaním, že Život je ako.../
karamelka/ chvíľu som malá/ a zrazu veľká/ chvíľu je sladký/ strašne ma ľúbi/ vzápätí má ma/ plné zuby... V tomto duchu sú ladené všetky básne v zbierke, na mnohých miestach nachádzame
myšlienku, že nie rovnakosť spája, ale, naopak, rozdiely. Každý človek je iný a je potrebný
vzájomný rešpekt a úcta, a to je podľa nej ten spájací moment. Autorka sa v celej zbierke drží
myšlienky, že nech všetko plynie tak, ako má, všetko má svoju cestu, svoj prúd: Už viem, že
netreba súperiť/ Kto vyhrať má, nech vyhráva/ Že zbytočné je víťaziť/ kde nie je pretek, len čistá
hra/ A viem, že najkrajší je detský plač/ aj keď ma ruší a núti bdieť/ Že nebyť krivdy, zrady, temna,
zla.../ je ťažko dobré uvidieť/ To málo viem... Svoje myšlienky podáva čitateľovi v zrozumiteľnej
forme, neskrýva ich za zložité konštrukcie, vyjadruje sa ľahko a prístupne.
Slnko spáva za morom
Vybral som z drevenej truhlice veršované obrazy nielen videné, ale aj počuté a cítené. Bez
okrasných ružových mašličiek zabalené do obyčajného papiera. Darček pre každého, z dávania
pramení radosť. Rozbaľujte pomaly, potichu v súkromí vašich denných starostí, radostí,
prekvapení a tiež očakávaní. Je vám dovolené moju ponuku prijať i odmietnuť, k ničomu vás
nezaväzuje. Stačí mi len uveriť, že mi niekto uverí.
Príjemná zbierka básní písaných v japonskej forme haiku čitateľovi poskytuje filozofické pohľady
na prírodu, okolie, život i ľudské prežívanie a vnímanie. Kniha je určená pre príjemné chvíle
oddychu.
Príbeh D & J
Pokračovanie melanchlolického príbehu J & J, v ktorom sa hlavná postava, mladý učiteľ Juraj Čierny snaží vysporiadať so smrťou milovanej osoby a vychovávať ich syna. Spoznáva nových ľudí, nájde si novú rodinu i prácu.
Príbeh má podtitul Taký obyčajný príbeh – a je to tak. Dej sa odohráva v prostredí tých najbežnejších ľudí, akých si len vieme predstaviť, spoznávame v ňom aj svoje starosti a radosti. Navyše však v súvislosti s prácou hlavného hrdinu čitateľ hlbšie preniká aj do práce a starostí riaditeľa školy. Príbeh úplne bežného človeka je nezvyčajný tým, že sa odohráva na prelome osemdesiatych a deväťdesiatcyh rokov, a tak si sprítomňujeme aj zmenu režimu a problémy vtedajších pracujúcich ľudí a rodín.