Chloe Brotheridge

autor

Chloe Brotheridgeová je klinická hypnoterapeutka a odborníčka na výživu, ktorá sa špecializuje na pomoc ľuďom trpiacim úzkosťou. V Londýne si otvorila vlastnú prax a už stovkám klientok pomohla prekonať silnú úzkosť. Intenzívnu tieseň a panické ataky na vlastnej koži zakúsila už v období dospievania a hľadala vlastnú cestu k vnútornému uzdraveniu.
viac

Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou


Často sa trápite, problémom sa radšej vyhýbate, ako by ste im čelili, a za každým rohom očakávate nebezpečenstvo? Bojíte sa skúsiť niečo nové zo strachu zo zlyhania? Alebo vás sužuje pohľad na dokonalý život vašich známych na sociálnych sieťach? Skrátka, trpíte úzkosťou? Terapeutka Chloe Brotheridgeová bola v mladosti presvedčená, že strach a obavy sú v jej psychike hlboko zakorenené. Postupne zistila, že sa mýli a že prirodzeným stavom človeka je pokoj. Kniha Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou vám poskytne jednoduché, no účinné nástroje, vďaka ktorým zmiernite príznaky a každým dňom sa budete cítiť lepšie. Či už ide o tlak sociálnych médií, perfekcionizmus, alebo strach z neúspechu, táto kniha vás naučí, ako znovu nadobudnúť kontrolu nad svojím životom. Prekvapí vás, ako rýchlo sa opäť ocitnete pri kormidle. Autorka v knihe Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou primárne oslovuje ženy, keďže trpia úzkosťou oveľa častejšie než muži. No v konečnom dôsledku pomôže s týmto problémom každému, aby bol sebavedomejší, pokojnejší a šťastný.
Na sklade 2Ks
12,26 € 12,90 €

The Confidence Solution


Confidence is not something we either have or don't have - it can be built, and this straightforward guide will show you how.Renowned clinical hypnotherapist and anxiety expert Chloe Brotheridge has helped hundreds of clients with anxiety and low self-confidence, and in this book will use her own stories, scientific research, and the experiences of other women to show you how to:* Feel more confident * Spend less time worrying and people-pleasing * Build self-belief * Reach your full potential * Assertively set boundaries for a happier, healthier youThe Confidence Solution reveals how everyone can follow their path to confidence.
U dodávateľa
11,88 € 12,50 €

The Anxiety Solution


The Anxiety Solution is your guide to being a calmer, happier and more confident young woman. 'Remarkable, pioneering, could change your life' Daily Mail 'I know what it's like to be stuck in a cycle of anxiety. I used to feel as though fear and worry were a permanent part of who I was ...but I'm here to tell you that it doesn't have to be this way. The truth is, your natural state is one of calmness and confidence - and I'm going to teach you how to get there.' This is a book about and for every anxious young woman - at home, in school or at work, in social situations or on their own - one that will benefit everyone from worried mums to stressed teens. Therapist Chloe Brotheridge has used the latest scientific research and her own personal experience to create a programme that has already helped thousands of women to overcome fear and stress. The Anxiety Solution will provide you with simple yet powerful practical tools to help you manage your symptoms and start feeling better every day. From recognising symptoms of anxiety to understanding its root causes, Chloe takes an in-depth look at anxiety in the modern world and the steps we can take to manage it.Whether it is social media pressure, perfectionism or fear of failure, this book will show you how to regain control of your life. It will guide you through easy practical methods for minimizing anxiety, including meditation tips, breathing exercises and a self-care diary. With chapters focusing on mindful eating, boosting self-esteem and managing decision-making, Chloe equips you with everything you'll need to tackle your anxiety head-on and embrace a happier, calmer life. If you want to spend less time worrying and restore your confidence, this book is the solution for you. You'll be surprised how quickly you can be back in control and able to enjoy your life once again
Vypredané
15,68 € 16,50 €

Zbavte se úzkosti


Klidnější mysl znamená celkovou pohoduTerapeutka Chloe Brotheridge použila nejnovější vědecký výzkum a své osobní zkušenosti, aby vytvořila program, který pomohl tisícům žen překonat strach a stres. Kniha poskytne jednoduché a užitečné nástroje, díky nimž se budete cítit lépe každý den.Od rozpoznání příznaků úzkosti až po pochopení původních příčin. Chloe zkoumá úzkost v moderním světě a nabízí nástroje pro její zvládnutí. Ať už je to tlak zapříčiněný sociálními médii, perfekcionismem nebo strachem z neúspěchu, tato kniha vám ukáže, jak získat zpět kontrolu nad svým životem.Jednoduché a praktické metody pro minimalizaci úzkosti, včetně meditaci, dýchacích cvičení nebo deníku. Díky kapitolám, které se zaměřují na duševní potravu, posilování sebeúcty a efektivnější rozhodování vám Chloe předkládá vše, co budete potřebovat, abyste se vypořádali s úzkostí a vedli šťastnější a klidnější život.
Vypredané
15,58 € 16,40 €

Brave New Girl


It's time to be the most confident version of yourself... Confidence is not something we either have or don't have - it can be built, and this straightforward guide will show you how. Renowned clinical hypnotherapist Chloe Brotheridge has helped hundreds of clients with anxiety and low self-confidence, and in this book will use her own stories, scientific research, and the experiences of other women to show you how to:Feel more confident Spend less time worrying and people-pleasing Build self-belief Reach your full potential Assertively set boundaries for a happier, healthier youBrave New Girl reveals how everyone can follow their path to confidence.
Vypredané
14,73 € 15,50 €