Preslávil ho román Osudy dobrého vojáka Švejka, knihu preložili do 54 jazykov, nafilmovali, zdramatizovali a s ilustráciami Josefa Ladu patrí aj dnes medzi najobľúbenejšie romány.
V roku 1912 vyšla rozsahom neveľká kniha Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky. V tomto spracovaní zosmiešňujúcom rakúsky militarizmus je Švejk obyčajný prostý vojačik, ktorý prehnaným plnením povinností privádza svojich nadriadených k zúfalstvu, ale nie je to ešte úplne dopracovaná postava, akú vidieť v definitívnom spracovaní. Druhá verzia Švejka vznikla v dobe legionárskej, vydali ju v roku 1917 v Kyjeve a má protirakúsku tendenciu. Konečnú podobu dostali Švejkove príhody až v knihe Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války po Haškovom návrate z Ruska (1921-1923). V postave ústredného hrdinu, dobromyseľného vojaka Švejka, typizoval Jaroslav Hašek ľudový postoj k vojne. Švejk svojou horlivosťou zosmiešňuje všetky hodnoty starého sveta reprezentované rakúskymi dôstojníkmi a sympatizuje s ľudovými typmi.
Autor známeho románu Dobrý vojak Švejk a mnohých poviedok a humoristických čŕt sa narodil 30. apríla 1883 v českej Prahe. Zo štúdia na gymnáziu ho vylúčili pre účasť na politickej demonštrácii. Doštudoval teda obchodnú akadémiu a začal pracovať v banke, odkiaľ ho vytiahli jeho bohémske sklony. V predvojnovej Prahe sa pohyboval v prostredí kaviarní a kabaretov a precestoval celú strednú Európu.
Základom spisovateľovej prózy boli jeho skutočné zážitky. Hašek nenávidel pretvárku, sentimentalitu a mal odpor k mravným a literárnym konvenciám. Literárne Hašek začínal drobnými poviedkami, satirami, črtami a humoreskami, ktoré najprv uverejňoval v časopisoch, neskôr v knižných súboroch (Trampoty pana Tenkráta, Průvodčí cizinců, Můj obchod se psy). Väčšinou v nich opisuje chytrého ľudového šibala. Mnohé z nich vydali až posmrtne pod rôznymi názvami.
Bol redaktorom v periodikách Svět zvířat, prispieval do Českého slova, Pochodně, Čechoslovanu, Humoristických listů. Mal nepríjemnosti s políciou kvôli svojim anarchistickým činnostiam, založil napríklad parodistickú stranu mierneho pokroku v medziach zákona.
Už v prvom roku prvej svetovej vojny Hašek prebehol na ruskú stranu, prihlásil sa do československých legií a vstúpil do Červenej armády. Svoje anarchistické myšlienky vymenil za socialistické a ako komunista bol červenoarmejským politickým komisárom v Simbirsku.
V roku 1920 sa vrátil do vlasti a aj k bohémskemu spôsobu života. Znechutený vtedajšou politickou situáciou odišiel z Prahy do Lipnice nad Sázavou, kde sa venoval svojmu románu o Švejkovi, ktorý však celkom nestihol dokončiť, zomrel 3. januára 1923. Štvrtý diel za neho dopísal Karel Vaněk.
(Zdroj TASR)