! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Jonathan Swift

autor

Jonathan Swift
Narodil sa 30.novembra 1667 v Dubline, na deň sv. Andreja, ako druhé dieťa v anglickej rodine Swiftovcov, ktorá žila v írskom Dubline.

Bol bratrancom Johna Drydena, významného anglického poeta 17. storočia. Rodina Swiftovcov pochádzala z anglického Yorku. Otec budúceho slávneho satirika, tiež Jonathan, si vzal za manželku Abigail Erickovú z Leicestershire pochádzajúcu z veľmi starej rodiny Erickovcov. Rodina Erickovcov odvodzovala svoj pôvod od Ericka, veľkého vodcu, ktorý bojoval proti Viliamovi Dobyvateľovi. Tento sobáš nebol veľmi šťastným riešením. Svojej manželke priniesol len veľmi chabú budúcnosť a jeho smrť prišla príliš zavčasu. V dobe, kedy ešte nestačil vytvoriť pre svoju rodinu stabilnejšie zázemie. Zomrel totiž len dva roky po svadbe a tesne pred narodením syna Jonathana.

Ako sa však môžeme presvedčiť v záznamoch z jednej z najprestížnejších škôl tých čias, v Kilkenny, nebol veľmi dobrým žiakom.

Hneď po narodení ho matka dala do výchovy k strýkovi do Anglicka, kde sa o neho starala pestúnka. Tá svoju staroslivosť vykonávala vskutku svedomite. Keď sa malý Jonathan ako trojročný vrátil späť k matke, vedel už čítať. Svedčilo to o jeho nadpriemernom intelekte. Ako sa však môžeme presvedčiť v záznamoch z jednej z najprestížnejších škôl tých čias, v Kilkenny, nebol veľmi dobrým žiakom. Škola mu však dala slušné základy, aby mohol študovať na ďalšej škole zvučného mena, konkrétne dublinskej Trinity College. Tú síce skončil tiež s dosť biednym prospechom, ale vďaka svojej inteligencii sa dokázal rýchlo uplatniť. A to dokonca priamo ako tajomník významného anglického štátnika Williama Templa, osobného priateľa kráľa Williama III.
Keďže nebol spokojný s podriadenou funkciou a nemohol napĺňať svoje ambície, rozhodol sa od Templa odísť a stať sa anglikánskym duchovným. Krátky čas žil ako vidiecky farár, ale nakoniec sa predsa vrátil ku Templovi a stál po jeho boku až do jeho smrti v roku 1699.
Počas svojho pôsobenia na dvore Williama Templa nadobudol obrovské skúsenosti, vzdelanie a politický rozhľad. A nielen to. Stretol tu aj svoju životnú lásku Esther Johnsonovú, ktorú začal volať Stella. Spoznal ju už ako osemročnú, keď ju začal učiť. Neskôr po Templovej smrti odišiel do Dublinu a Stella ho nasledovala. Podľa niektorých zdrojov sa tajne zosobášili. To však nie je isté, pretože navonok spolu nikdy nežili, aj keď od roku 1701 to tak bolo. Stella ho sprevádzala až do svojej smrti v roku 1728. Okrem nej však Swift udržiaval milostný pomer aj s inou ženou, ktorá sa volala tiež Esther. Bola to holandská šľachtičná Esther Vanhomrighová. Swift ju však volal Vanessa. Tá sa do neho zamilovala, keď mal vyše štyridsať rokov a ona bola o dvadsťštyri rokov mladšia. Aj tá za ním prišla do Írska. Swiftovi sa tento pomer podarilo úspešne tajiť skoro dvadsať rokov. Konkrétne do roku 1723, kedy na svoju sokyňu prišla Esther – Vanessa. Napísala list Esther – Stelle, na čo sa Swift nahneval a pohádal sa s ňou. Vanessa krátko po tejto roztržke zomrela. Stella zostala po jeho boku a zomrela o päť rokov neskôr. O vzťahu s Vanessou neskär napísal báseň Cadenus a Vanessa.

Bol menovaný dekanom kostola sv. Patrika, terajšej St. Patrick Cathedral v Dubline

Keď po Templovej smrti odišiel ako duchovný do Írska, zostal tam až do roku 1709. Potom sa na päť rokov vrátil do Anglicka. Počas tohto anglického pôsobenia bol menovaný dekanom kostola sv. Patrika, terajšej St. Patrick Cathedral v Dubline. To bol aj vrchol jeho cirkevnej kariéry, napriek tomu, že sníval o biskupskom stolci.
V politike stál najprv na strane whigov, aby neskôr skončil na strane toryovcov (predchodcov dnešných konzervatívcov), ktorých ministrom preukazoval neoceniteľné služby článkami v časopise Examiner a politickými brožúrami.
Keď bolo zrejmé, že sa v politike napriek mnohým známostiam a nespornému talentu nepresadí a s jeho cirkevným postupom je tiež koniec, sústredil sa definitívne na literatúru.

...absolútnu slávu mu priniesla až kniha Gulliverove cesty, ktorá vyšla v roku 1726

Prvé diela síce písal už u Templa, ale absolútnu slávu mu priniesla až kniha Gulliverove cesty, ktorá vyšla v roku 1726. Nápad na Gullivera skrsol v Scriblerovom klube, ktorý Swift zakladal a navštevoval počas častých a dlhých návštev Londýna, kam hocikedy z Írska cestoval. Príbehy vymysleného cestovateľa chceli najprv priatelia z klubu dať dohromady spoločne, ale napokon to zostalo na Swiftovi. Gullivera okamžite ľudia hltali a Voltaire sa ho podujal prekladať do francúzštiny, tak sa touto paródiou na vtedy populárne cestopisy nadchol. Swift, ako bolo jeho zvykom, však toto dielo vydal pod pseudonymom Richard Sympson, aby sa vyhol žalobám. Používal tiež pseudonymy Lemuel Gulliver, Isaac Bickerstaff a M.B.Drapier. Skúsený autor satiry vedel pobúriť a takmer vždy sa skrýval za vymyslené mená. Jeho britký a vtipný štýl však nebolo ťažké spoznať.
Kráľ Karol I. mu 26. marca 1627 udelil titul vikomta z Carlingfordu, ale Swift na tomto panstve nikdy nebol. Už keď písal Gullivera, ktorého dokončil v roku 1725, mal veľké zdravotné problémy. Totiž už keď mal 24 rokov, začala sa u neho prejavovať tzv. Ménierova choroba (závraty a hluchota). V tridsiatich rokoch sa Swiftov zdravotný stav prudko zhoršil. Po smrti Stelly sa stránil čím ďalej tým viac verejnosti i svojich priateľov a žil nakoniec v úplnej odlúčenosti. Márne zápasil s postupujúcou chorobou, stratil sluch a schopnosť reči, choroba zachvátila celý mozog. Jeho rozum sa zatemňoval. Až päť rokov pred svojou smrťou sa ho plne zmocnila demencia a posledné dva - tri roky vôbec na nikoho neprehovoril. Ešte predtým však svoj majetok odkázal na stavbu nemocnice pre duševne chorých.

Je pochovaný v Katedrále sv. Patrika a po jeho boku je aj jeho verná partnerka Stella. V katedrále môžete vidieť aj odliatok jeho tváre, tzv. posmrtnú masku.

Na sklonku života (samozrejme s výnimkou posledných piatich rokov) bol Swift v Dubline známy svojou šľachetnosťou, keď tretinu zo svojich príjmov dával na charitu, ako aj tým, že sa tento Angličan a kňaz anglikánskej cirkvi s takou vervou staval na stranu prevažne katolíckeho Írska, vtedy kolónie ovládanej britskou korunou. Hoci bol kňazom, ustavične komentoval a kritizoval politický a spoločenský život. Čím dlhšie bol v Írsku, tým viac rýpal do Anglicka a stal sa vášnivým obhajcom Írska a jeho práv. Dokonca vyzýval Írov, aby bojkotovali anglický tovar. Bol to paradox, pretože Írsko rozhodne nebolo jeho vysnívanou krajinou.
Zomrel 19. októbra 1745 v Dubline. Je pochovaný v Katedrále sv. Patrika a po jeho boku je aj jeho verná partnerka Stella. V katedrále môžete vidieť aj odliatok jeho tváre, tzv. posmrtnú masku.

Swiftovu osobnosť osvietenského mysliteľa neprepadajúceho povrchnému optimizmu a predbiehajúceho svoju dobu schopnosťou ostrého kritického videnia a tvrdej sebareflexie dokresľuje jeho bohatá korešpondencia s priateľmi, jeho výroky, invektívy i humoristické verše.
Niekoľko výrokov Jonathana Swifta:
Každý si želá dlho žiť, ale nikto nechce byť starý
Jeden nepriateľ ťa môže zraniť skôr, ako desať priateľov spraví pre teba niečo dobré
Ak sa na svete objaví ozajstný génius, spoznáte to podľa toho, že sa proti nemu spoja všetky hlúpe hlavy

Je autorom veľkého množstva diel, esejí, pamfletov, traktátov, básní a známa je aj jeho korešpondencia. Uvediem preto len pár najvýznamnejších (v zátvorke je rok prvého vydania):
Gulliverove cesty (Gulliver´s Travels, 1726)
Denník Stelle (Journal To Stella, 1766)
Plátenníkove listy (Drapier´s Letters, 1724)
Bitka kníh (The Battle Of The Books, 1697)
Dôvod proti zakázaniu kresťanstva (An Argument Against Abolishing Christianity, 1708)
Rozprávka o sude (The Tale Of A Tub. 1704)

Zdroj: Wikipédia,
Encyklopédia spisovateľov sveta, Obzor,Bratislava 1987
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha 1993

Autor: Ľuboš Houška

viac

Gulliverovy cesty


Dnes již klasické dílo světové literatury představuje napínavý příběh, který vypravuje kapitán Lemuel Gulliver. Ten prožil neuvěřitelná dobrodružství u liliputánů, brobdingnagských obrů, potrhlých hvězdářů nebo u moudrých koní Hvajninimů. Publikace vychází s půvabnými ilustracemi Františka Jaromíra Palmeho.
Na sklade 1Ks
11,39 € 11,99 €

Gulliver utazásai


Jonathan Swift 1726-ban megjelent szatirikus remekműve számtalan feldolgozást ért meg az évszázadok során. Az eredetileg felnőtteknek szóló, terjedelmes alkotás - ahogy sok más klasszikus - egyszerűsített, illusztrált formában a gyermekek számára is rendkívül élvezetes olvasmány. A brit hajóorvos kalandjai Lilliputban, a törpék országában és Brobdingnagban, az óriások földjén vicces és tanulságos mese, amelyet ezúttal Elke Leger fogalmazott újra a 4-8 éves korosztály számára, és Márkus Zöller remek rajzai teszik még szemléletesebbé.
U dodávateľa
9,10 € 9,58 €

Young Adult Eli Readers - English: Gulliver'S Travels + CD


Jonathan Swift’s best known full-length work, and a classic of English literature. In this Reader you will find: information about Jonathan Swift’s life | CLIL History: European Exploration | glossary | comprehension activities | exit test Tags Classic | literature | satire Gulliver is a doctor on a ship. He travels from England to many places. He meets little people and giants, he meets people from the past and horses who can talk. He also encounters pirates and terrible storms. Will he ever return home? Will he be happy in England? Syllabus Articles: a, an, the Nouns: countable and uncountable, plural, possessive Pronouns: subject and object, indefinite Quantifiers: some/any, more Adjectives: possessive, opinion Prepositions: place, time, movement, phrases, like Verbs - tense, aspect, form: Present Simple, Present Continuous, Past Simple - regular and common irregulars, -ing forms after verbs and prepositions, can, must for obligation, need for necessity, imperatives, have got, would like, common phrasal verbs, there is/there are, know, think, hope etc + that clause, like/ don’t like + ing Adverbs: frequency, manner Conjunctions: so, before, after, when
Na sklade 1Ks
12,35 € 13,00 €

Gulliverove cesty


Ak snívate o cestovaní do tajomných vzdialených krajín, objavovaní zvláštnych nových národov a prežívaní neuveriteľných dobrodružstiev, potom majstrovské dielo Jonathana Swifta je kniha pre vás! Vydajte sa spolu s Lemuelom Gulliverom na úžasný ostrov Liliput, ktorý obývajú miniatúrni ľudkovia. Spoločne pomôžete drobným Liliputánom čeliť ich nepriateľom z ostrova Blefusk, predtým než sa dáte na útek pred trestom rozmarnej vládkyne Liliputu! No vaše zážitky sa tým ešte neskončia... Znovu s Gulliverom natiahnete plachty, tentoraz smerom k Brobdingnagu, krajine obývanej obrami, kde sa zas on bude cítiť ako Lilipután! Pripravte sa na dobrodružstvo svojho života a vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu!
Na sklade 3Ks
11,31 € 11,90 €

Gulliverovy cesty (CZ)


Pokud sníte o cestách do tajemných a vzdálených zemí, kde objevíte podivné a doposud neznámé lidi, kde zažijete neuvěřitelná dobrodružství, pak právě jedinečné dílo Jonathana Swifta je tou pravou knihou pro vás! Vydejte se na cestu s Lemuelem Gulliverem, který vás provede úžasným ostrovem zvaným Liliput obývaným miniaturními lidmi. Spolu s ním tak pomůžete maličkým Liliputánům čelit jejich nepřátelům z ostrova Blefusku i s ním budete nuceni utíkat před hněvem rozmarné císařovny Liliputu! Avšak vaše dobrodružství zdaleka nekončí… Opět se vydáte na plavbu s Gulliverem, tentokrát do Brobdingnagu – země obývané obry, krajiny, ve které se Gulliver ocitne pro změnu jako Lilipután! Připravte se na nevídané dobrodružství a vydejte se na nezapomenutelnou cestu!
U dodávateľa
14,16 € 14,90 €

Gulliverove cesty


Swiftovým najvýznamnejším dielom, ktoré mu prinieslo obrovský úspech a nehynúcu slávu aj v ďalších generáciách, sa stal román Gulliverove cesty. Jeho plný titul mal niekoľko riadkov a začínal sa slovami Cesty do niektorých vzdialených národov sveta od Lemuela Gullivera... Na diele začal pracovať zhruba od rokov 1720 až 1721 a dokončil ho už pred augustom 1725. Skladá sa zo štyroch častí, tzv. kníh. V prvej z nich sa lekár Gulliver vydáva na more a po búrke sa dostáva do krajiny maličkých ľudí, do Liliputu, v druhej sa ocitne v krajine obrov Brobdingnag, v tretej časti príde do krajiny veľkosťou normálnych ľudí Laputa, ktorí však žijú na lietajúcom ostrove a krajinu pod sebou bombardujú v prípade neposlušnosti kameňmi, iní sa zase venujú špekulatívnemu neplodnému výskumu (ako syntetizovať svetlo z uhoriek a pod.) a napokon v štvrtej knihe sa ocitne v krajine (mimochodom, bezmennej), kde vládnu múdre a racionálne sa správajúce kone zvané Hujhnhnmovia a ich podriadení sú divokí a agresívni Jahúovia podobní ľuďom. Dielo vyšlo v rozličných prispôsobených či skrátených prekladoch. Úplný text predstavuje preklad Viktora Krupu z roku 1979. Možno povedať, že slovenský čitateľ v ňom dostáva text diela v adekvátnom a esteticky hodnotnom preklade, tak ako ho mali k dispozícii čitatelia originálu. Dielo, ktoré dostávajú čitatelia do rúk, je napriek svojej jednoduchosti veľmi prepracované, štruktúrne aj kompozične zložité a bohaté svojimi témami a mnohými odkazmi na súdobé politické a historické udalosti. Autor v ňom kritizuje mnohé nešváry doby, korupciu a skazenosť politikov, napriek tomu nikde neskĺzne do lacnej komunálnej satiry. Aj preto je to dielo neobyčajne pútavé a napínavé. To je zrejme dôvod jeho mimoriadnej čitateľskej obľúbenosti, ktorá trvá už takmer tri storočia a zrejme bude trvať aj naďalej.
Na sklade 2Ks
14,16 € 14,90 €

dostupné aj ako:

Gulliver's Travels


'Among the six indispensable books in world literature' George Orwell In the course of his famous travels, Gulliver is captured by miniature people who wage war on each other because of religious disagreement over how to crack eggs, is sexually assaulted by giants, visits a floating island, and decides that the society of horses is better than that of his fellow man. Swift's tough, filthy and incisive satire has much to say about the state of the world today and is presented here in its unexpurgated entirety.
Na sklade 2Ks
3,75 € 3,95 €

Četba pro začátečníky - Gulliver´s Travels - Gulliverovy cesty (A1 - A2)


Satira lidského charakteru a okouzlující fantastický příběh Gulliverovy cesty je nejslavnějším dílem Jonathana Swifta. Vypráví příběh Angličana Lemuela Gullivera, který cestuje po exotických zemích v nichž se setkává s nezapomenutelnými postavami, od maličkých Liliputánů až po obří obyvatele Brobdingnagu, a dostává se do mnoha legračních i ošidných situací. A satire of human nature and enchanting tale of fantasy, “Gulliver’s travels”, is Jonathan Swift’s most famous work. It tells the story of an Englishman, Lemuel Gulliver, who journeys to exotic lands filled with unforgettable characters, from the miniature Lilliputians to the giant Brobdingnagians, and finds himself in a number of amusing and precarious situations.
Na sklade 2Ks
5,69 € 5,99 €

Gulliverovy cesty - Gulliver’s travels + MP3


Když angloirský spisovatel a kněz Jonathan Swift (30. 11. 1667 – 19. 10. 1745) vydal roku 1726 pod pseudonymem Lemuel Gulliver knihu Travels into Several Remote Nations of the World, in Four Parts, by Lemuel Gulliver, First a Surgeon, and then a Captain of several Ships (Cesty k několika vzdáleným národům světa ve čtyřech dílech, napsal Lemuel Gulliver, zprvu ranhojič a později kapitán na několikerých lodích), později zkráceně Gulliverovy cesty, byla během týdne vyprodaná. Přinášíme vám první a známější dvě části tohoto satirického pojednání o lidské povaze a zároveň parodie na tehdejší cestopisy – Cestu mezi trpaslíky žijící v zemi Lilliput a cestu k obrům z Brobdingangu. Protože jde o poměrně složitý a dlouhý text, některé pasáže jsme upravili a zkrátili. K porozumění vám pomůže zrcadlový překlad do češtiny. Za každou kapitolou naleznete okomentování zajímavých jazykových jevů a následné procvičení. Celý příběh si můžete také poslechnout na CD.
Na sklade 1Ks
9,49 € 9,99 €

Black Cat 1 - Gulliver´s Travels + CD


Lemuel Gulliver tells the story of his fantastic adventures on the island of Lilliput where the people are tiny, and their self-importance laughable; in Brobdingnag where the people are giants and Gulliver is made to feel his own insignificance; in Laputa, the land of futile science; and finally in the land of the Houyhnhnms, where horses are endowed with reason while human beings are not.
Vypredané
12,43 € 13,08 €

Gulliverova dobrodružství v Liliputu


Guliverova dobrodružství v Liliputu v komiksové skládačce (leporelu).
U dodávateľa
2,19 € 2,30 €

A Modest Proposal


Swift's devastating short satire on how to solve a famine Introducing Little Black Classics: 80 books for Penguin's 80th birthday. Little Black Classics celebrate the huge range and diversity of Penguin Classics, with books from around the world and across many centuries. They take us from a balloon ride over Victorian London to a garden of blossom in Japan, from Tierra del Fuego to 16th century California and the Russian steppe. Here are stories lyrical and savage; poems epic and intimate; essays satirical and inspirational; and ideas that have shaped the lives of millions. Jonathan Swift (1667-1745). Swift's works available in Penguin Classics are Gulliver's Travels and A Modest Proposal and Other Writings.
Na sklade 2Ks
2,38 € 2,50 €

Gulliverove cesty – ilustrované vydanie


Neúnavný cestovateľ Gulliver sa vydáva do neznámeho sveta! Veľká časť sveta, ako ho teraz poznáme, pred tristo rokmi ešte len čakala na svoje objavenie. Plavba v tých časoch nebývala ľahká ani príjemná a svetobežníci sa neraz ocitli na neprebádaných ostrovoch. Nebezpečenstvo číhalo na každom kroku, cestovatelia mohli natrafiť na priateľov aj nepriateľov. Keď sa ránhojič a lodný lekár Lemuel Gulliver vydá za dobrodružstvami na šíre more, takmer nič mu nevychádza podľa plánu. Postretne ho celá séria katastrof a nešťastí, ocitne sa na neznámych ostrovoch osídlených obyvateľmi nezvyčajného vzrastu, spoznáva ich zvyky, správanie i prekvapujúce názory na svet. Našťastie sa zakaždým dostane nazad do svojej rodnej krajiny, no len čo sa zotaví z jednej cesty, znova vypláva na more, kde naňho čakajú nové dobrodružstvá. Gulliverove cesty vyšli prvý raz takmer pred tristo rokmi. Nezvyčajné príbehy si obľúbili celé generácie čitateľov. Rozprávanie o šťastných aj dramatických zážitkoch hlavného hrdinu sa stalo jedným z najtrvalejších odkazov Jonathana Swifta. Vydanie, ktoré držíte v rukách, je špeciálne upravené pre mladého čitateľa a sprevádzajú ho nádherné ilustrácie Roberta Ingpena, držiteľa Ceny Hansa Christiana Andersena. JONATHAN SWIFT (1667 – 1745) sa narodil v Dubline. Duchovný anglikánskej cirkvi sa už v čase, keď žil, stal uznávaným spisovateľom a básnikom. Swiftovým najznámejším dielom je román Gulliverove cesty (vyšiel v roku 1726). Spisovateľ sa preslávil aj ako autor satirických pamfletov, iróniou a duchaplným humorom zosmiešňoval najmä hlúposť ľudí. Jeho pero bolo také ostré, že kritiku slabostí úradníkov a kráľovskej rodiny musel písať pod pseudonymom. Swift si však rád uťahoval aj zo seba. Gulliverove cesty vychádzajú už takmer tristo rokov a Lemuel Gulliver je jednou z najobľúbenejších postáv anglickej i svetovej literatúry. Podnes sa objavuje v mnohých televíznych adaptáciách, celovečerných hollywoodskych filmoch či v dielach známych výtvarníkov. ROBERT INGPEN sa narodil v roku 1936 v austrálskom Geelongu. Vyštudoval odbor umeleckej ilustrácie a knižného dizajnu na Kráľovskom technologickom inštitúte v Melbourne. V roku 1986 mu udelili Medailu Hansa Christiana Andersena za prínos v oblasti detskej literatúry a neskôr bol vyznamenaný Radom Austrálie. Svetoznámy umelec navrhol, ilustroval alebo sám napísal viac ako sto kníh. Medzi klasické diela, ktoré obohatil svojimi ilustráciami, patria Ostrov pokladov, Peter Pan, Kniha džunglí, Vietor vo vŕbach či Vianočná koleda. Robert žije a pracuje v meste Anglesea neďaleko svojho rodného Geelongu. Z anglického originálu preložila Zdenka Buntová. Pre čitateľov od 10 rokov.
Na sklade 2Ks
18,91 € 19,90 €

Gulliver kalandos utazásai


Gulliver négy nagy utazást tesz. Eloször a törpék országába, Lilliputba, aztán az óriások hazájába, Brobdingnagba jut el - eközben, mintegy kicsinyíto és nagyító látcsövén át megismerjük az embert kicsinynek és nagynak, kicsinységében nevetségesnek, nagyságában visszataszítónak, s közben gonosz karikatúráját kapjuk Anglia társadalmi és politikai életének. A következo utazás több országba is elvisz: Laputában a filozófia és a tudomány ferdeségeit látjuk nevetséges színezetben. Glubbdubdriben, a Mágusok szigetén a történelem holt nagyjai leplezodnek le, s végül a halhatatlanság kétes áldásaival ismerkedünk meg a halhatatlan struldbrugok sorsán keresztül. Az utolsó utazás, amely a nemes és bölcs lovak, a nyihahák országába visz, végso, epés leszámolás magával az emberi nemmel, amelyet az undorító, ocsmány jehuk személyesítenek meg.
Na stiahnutie
0,96 €

Gullivers Reisen


Gullivers Reisen ist das bekannteste Werk des irischen Schriftstellers, anglikanischen Priesters und Politikers Jonathan Swift. In der Originalfassung besteht das Buch aus vier Teilen und wurde 1726 unter dem Titel Travels into Several Remote Nations of the World in Four Parts By Lemuel Gulliver, first a Surgeon, and then a Captain of Several Ships veröffentlicht. Bekannt ist insbesondere die zweiteilige Kinderbuchausgabe, in welcher Gulliver erst das Land der Zwerge entdeckt und dann im Land der Riesen landet.
Na stiahnutie
0,79 €

Gulliver's Travels


Gulliver's Travels (1726, amended 1735), officially Travels into Several Remote Nations of the World, in Four Parts. By Lemuel Gulliver, First a Surgeon, and then a Captain of several Ships, is a novel by Jonathan Swift that is both a satire on human nature and a parody of the "travellers' tales" literary sub-genre. It is Swift's best known full-length work, and a classic of English literature.
Na stiahnutie
0,79 €