Jonathan Swift

autor

Jonathan Swift
Narodil sa 30.novembra 1667 v Dubline, na deň sv. Andreja, ako druhé dieťa v anglickej rodine Swiftovcov, ktorá žila v írskom Dubline.

Bol bratrancom Johna Drydena, významného anglického poeta 17. storočia. Rodina Swiftovcov pochádzala z anglického Yorku. Otec budúceho slávneho satirika, tiež Jonathan, si vzal za manželku Abigail Erickovú z Leicestershire pochádzajúcu z veľmi starej rodiny Erickovcov. Rodina Erickovcov odvodzovala svoj pôvod od Ericka, veľkého vodcu, ktorý bojoval proti Viliamovi Dobyvateľovi. Tento sobáš nebol veľmi šťastným riešením. Svojej manželke priniesol len veľmi chabú budúcnosť a jeho smrť prišla príliš zavčasu. V dobe, kedy ešte nestačil vytvoriť pre svoju rodinu stabilnejšie zázemie. Zomrel totiž len dva roky po svadbe a tesne pred narodením syna Jonathana.

Ako sa však môžeme presvedčiť v záznamoch z jednej z najprestížnejších škôl tých čias, v Kilkenny, nebol veľmi dobrým žiakom.

Hneď po narodení ho matka dala do výchovy k strýkovi do Anglicka, kde sa o neho starala pestúnka. Tá svoju staroslivosť vykonávala vskutku svedomite. Keď sa malý Jonathan ako trojročný vrátil späť k matke, vedel už čítať. Svedčilo to o jeho nadpriemernom intelekte. Ako sa však môžeme presvedčiť v záznamoch z jednej z najprestížnejších škôl tých čias, v Kilkenny, nebol veľmi dobrým žiakom. Škola mu však dala slušné základy, aby mohol študovať na ďalšej škole zvučného mena, konkrétne dublinskej Trinity College. Tú síce skončil tiež s dosť biednym prospechom, ale vďaka svojej inteligencii sa dokázal rýchlo uplatniť. A to dokonca priamo ako tajomník významného anglického štátnika Williama Templa, osobného priateľa kráľa Williama III.
Keďže nebol spokojný s podriadenou funkciou a nemohol napĺňať svoje ambície, rozhodol sa od Templa odísť a stať sa anglikánskym duchovným. Krátky čas žil ako vidiecky farár, ale nakoniec sa predsa vrátil ku Templovi a stál po jeho boku až do jeho smrti v roku 1699.
Počas svojho pôsobenia na dvore Williama Templa nadobudol obrovské skúsenosti, vzdelanie a politický rozhľad. A nielen to. Stretol tu aj svoju životnú lásku Esther Johnsonovú, ktorú začal volať Stella. Spoznal ju už ako osemročnú, keď ju začal učiť. Neskôr po Templovej smrti odišiel do Dublinu a Stella ho nasledovala. Podľa niektorých zdrojov sa tajne zosobášili. To však nie je isté, pretože navonok spolu nikdy nežili, aj keď od roku 1701 to tak bolo. Stella ho sprevádzala až do svojej smrti v roku 1728. Okrem nej však Swift udržiaval milostný pomer aj s inou ženou, ktorá sa volala tiež Esther. Bola to holandská šľachtičná Esther Vanhomrighová. Swift ju však volal Vanessa. Tá sa do neho zamilovala, keď mal vyše štyridsať rokov a ona bola o dvadsťštyri rokov mladšia. Aj tá za ním prišla do Írska. Swiftovi sa tento pomer podarilo úspešne tajiť skoro dvadsať rokov. Konkrétne do roku 1723, kedy na svoju sokyňu prišla Esther – Vanessa. Napísala list Esther – Stelle, na čo sa Swift nahneval a pohádal sa s ňou. Vanessa krátko po tejto roztržke zomrela. Stella zostala po jeho boku a zomrela o päť rokov neskôr. O vzťahu s Vanessou neskär napísal báseň Cadenus a Vanessa.

Bol menovaný dekanom kostola sv. Patrika, terajšej St. Patrick Cathedral v Dubline

Keď po Templovej smrti odišiel ako duchovný do Írska, zostal tam až do roku 1709. Potom sa na päť rokov vrátil do Anglicka. Počas tohto anglického pôsobenia bol menovaný dekanom kostola sv. Patrika, terajšej St. Patrick Cathedral v Dubline. To bol aj vrchol jeho cirkevnej kariéry, napriek tomu, že sníval o biskupskom stolci.
V politike stál najprv na strane whigov, aby neskôr skončil na strane toryovcov (predchodcov dnešných konzervatívcov), ktorých ministrom preukazoval neoceniteľné služby článkami v časopise Examiner a politickými brožúrami.
Keď bolo zrejmé, že sa v politike napriek mnohým známostiam a nespornému talentu nepresadí a s jeho cirkevným postupom je tiež koniec, sústredil sa definitívne na literatúru.

...absolútnu slávu mu priniesla až kniha Gulliverove cesty, ktorá vyšla v roku 1726

Prvé diela síce písal už u Templa, ale absolútnu slávu mu priniesla až kniha Gulliverove cesty, ktorá vyšla v roku 1726. Nápad na Gullivera skrsol v Scriblerovom klube, ktorý Swift zakladal a navštevoval počas častých a dlhých návštev Londýna, kam hocikedy z Írska cestoval. Príbehy vymysleného cestovateľa chceli najprv priatelia z klubu dať dohromady spoločne, ale napokon to zostalo na Swiftovi. Gullivera okamžite ľudia hltali a Voltaire sa ho podujal prekladať do francúzštiny, tak sa touto paródiou na vtedy populárne cestopisy nadchol. Swift, ako bolo jeho zvykom, však toto dielo vydal pod pseudonymom Richard Sympson, aby sa vyhol žalobám. Používal tiež pseudonymy Lemuel Gulliver, Isaac Bickerstaff a M.B.Drapier. Skúsený autor satiry vedel pobúriť a takmer vždy sa skrýval za vymyslené mená. Jeho britký a vtipný štýl však nebolo ťažké spoznať.
Kráľ Karol I. mu 26. marca 1627 udelil titul vikomta z Carlingfordu, ale Swift na tomto panstve nikdy nebol. Už keď písal Gullivera, ktorého dokončil v roku 1725, mal veľké zdravotné problémy. Totiž už keď mal 24 rokov, začala sa u neho prejavovať tzv. Ménierova choroba (závraty a hluchota). V tridsiatich rokoch sa Swiftov zdravotný stav prudko zhoršil. Po smrti Stelly sa stránil čím ďalej tým viac verejnosti i svojich priateľov a žil nakoniec v úplnej odlúčenosti. Márne zápasil s postupujúcou chorobou, stratil sluch a schopnosť reči, choroba zachvátila celý mozog. Jeho rozum sa zatemňoval. Až päť rokov pred svojou smrťou sa ho plne zmocnila demencia a posledné dva - tri roky vôbec na nikoho neprehovoril. Ešte predtým však svoj majetok odkázal na stavbu nemocnice pre duševne chorých.

Je pochovaný v Katedrále sv. Patrika a po jeho boku je aj jeho verná partnerka Stella. V katedrále môžete vidieť aj odliatok jeho tváre, tzv. posmrtnú masku.

Na sklonku života (samozrejme s výnimkou posledných piatich rokov) bol Swift v Dubline známy svojou šľachetnosťou, keď tretinu zo svojich príjmov dával na charitu, ako aj tým, že sa tento Angličan a kňaz anglikánskej cirkvi s takou vervou staval na stranu prevažne katolíckeho Írska, vtedy kolónie ovládanej britskou korunou. Hoci bol kňazom, ustavične komentoval a kritizoval politický a spoločenský život. Čím dlhšie bol v Írsku, tým viac rýpal do Anglicka a stal sa vášnivým obhajcom Írska a jeho práv. Dokonca vyzýval Írov, aby bojkotovali anglický tovar. Bol to paradox, pretože Írsko rozhodne nebolo jeho vysnívanou krajinou.
Zomrel 19. októbra 1745 v Dubline. Je pochovaný v Katedrále sv. Patrika a po jeho boku je aj jeho verná partnerka Stella. V katedrále môžete vidieť aj odliatok jeho tváre, tzv. posmrtnú masku.

Swiftovu osobnosť osvietenského mysliteľa neprepadajúceho povrchnému optimizmu a predbiehajúceho svoju dobu schopnosťou ostrého kritického videnia a tvrdej sebareflexie dokresľuje jeho bohatá korešpondencia s priateľmi, jeho výroky, invektívy i humoristické verše.
Niekoľko výrokov Jonathana Swifta:
Každý si želá dlho žiť, ale nikto nechce byť starý
Jeden nepriateľ ťa môže zraniť skôr, ako desať priateľov spraví pre teba niečo dobré
Ak sa na svete objaví ozajstný génius, spoznáte to podľa toho, že sa proti nemu spoja všetky hlúpe hlavy

Je autorom veľkého množstva diel, esejí, pamfletov, traktátov, básní a známa je aj jeho korešpondencia. Uvediem preto len pár najvýznamnejších (v zátvorke je rok prvého vydania):
Gulliverove cesty (Gulliver´s Travels, 1726)
Denník Stelle (Journal To Stella, 1766)
Plátenníkove listy (Drapier´s Letters, 1724)
Bitka kníh (The Battle Of The Books, 1697)
Dôvod proti zakázaniu kresťanstva (An Argument Against Abolishing Christianity, 1708)
Rozprávka o sude (The Tale Of A Tub. 1704)

Zdroj: Wikipédia,
Encyklopédia spisovateľov sveta, Obzor,Bratislava 1987
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha 1993

Autor: Ľuboš Houška

viac

Lacná kniha Black Cat 1 - Gulliver´s Travels + CD (-70%)


Lemuel Gulliver tells the story of his fantastic adventures on the island of Lilliput where the people are tiny, and their self-importance laughable; in Brobdingnag where the people are giants and Gulliver is made to feel his own insignificance; in Laputa, the land of futile science; and finally in the land of the Houyhnhnms, where horses are endowed with reason while human beings are not.
Na sklade 1Ks
3,92 € 13,08 €

dostupné aj ako:

Gulliverove cesty 2


Ďalší úžasný a prekrásne ilustrovaný príbeh Gullivera na jeho cestách.
Vypredané
6,28 € 6,61 €

OWC Tale of a Tub and Other Works


"A Tale of a Tub" is a work from Swift's earlier years. It is presented here with "The Battle of the Books", "The Mechanical Operation of the Spirit", and "The Additions".
Vypredané
2,84 € 2,99 €

Gulliver's Travels


Another title in the Collector's Library Series. Complete and unabridged with a specially commissioned afterword.Upozornenie: Vzhľadom na častejšie obmeny vydaní tejto knihy v zahraničí, kus, ktorý vám zašleme, nemusí mať rovnakú obálku ako je zobraz ená tu. Zobrazená obálka môže byť iba ilustračná. Obsah knihy aj cena budú však identické, bez ohľadu na obálku.
Vypredané
10,93 € 11,50 €

Gulliverovy cesty


Jedno z nejslavnějších děl světové literatury a nejznámější kniha velkého anglického satirika Jonathana Swifta. Autor si v něm vzal na mušku špatnosti, jichž se lidský rod dopustil během dosavadního vývoje, a vystavil je břitkému posměchu. Dílo i přesto, že vzniklo před téměř třemi sty lety, je stále poutavé a čtivé, plné fantazie a vtipu.
Vypredané
8,13 € 8,56 €

Gulliverove cesty


Najnovším, už siedmym titulom populárnej edície Klasické príbehy je dobrodružné dielo od spisovateľa Jonathana Swifta. Príbeh známeho Gullivera a jeho ciest je v citlivo skrátenej podobe prerozprávaný a približuje súčasným deťom všetky kľúčové momenty diela a zároveň vďaka netradičnému použitiu fotografií a príťažlivých ilustrácií osvetľuje aj historické fakty. Jednotlivé scény doslova ožívajú aj vďaka príťažlivým ilustráciám.
Vypredané
7,56 € 7,96 €

Gulliverové cesty 1


Úžasný , prekrásne ilustrovaný a napínavý príbeh o dobrodružných námorných cestách lodného lekára Gullivera.
Vypredané
6,28 € 6,61 €

Gulliverove cesty


Spisovateľ rozpráva všeličo o sebe a o svojej rodine . Ako sa vydal na cesty. Stroskoce a pláva, aby si zachránil život . Dostane sa do krajiny Liliput. Zajmú ho a dopravia do vnútrozemia.
Vypredané
5,96 € 6,27 €

Gulliverove cesty 3


V tretej časti knihy Gulliver navštívi lietajúci ostrov, ostrov čarodejníkov a tiež Krajinu koní
Vypredané
6,28 € 6,61 €

CD-Gulliver´s Travels


Poslechněte si klasické satirické dílo v angličtině. In the course of his famous travels, Gulliver is captured by miniature people who wage war on each other because of religious disagreement over how to crack eggs, is sexually assaulted by giants, visits a floating island, and decides that the society of horses is better than that of his fellow man. Swift&aposs tough, filthy and incisive satire has much to say about the state of the world today and is presented here in its unexpurgated entirety.
Vypredané
12,88 € 13,56 €

Gulliver's Travels


Shipwrecked and cast adrift, Lemuel Gulliver wakes to find himself on Lilliput, an island inhabited by little people, whose height makes their quarrels over fashion and fame seem ridiculous. His subsequent encounters – with the crude giants of Brobd
Vypredané
3,47 € 3,65 €

Gulliver's Travels


Lemuel Gulliver sets sail from Bristol, little knowing that he is soon to chance upon adventure in the astonishing land of Lilliput, where the people are only six inches tall. His next voyage takes him to Brodingnag, a land of towering giants, where even more astonishing adventures await him.
Vypredané
1,81 € 1,90 €

GULLIVER S TRAVELS + CD


Classic / British English Gulliver travels across the sea from England and has an accident. He arrives in a country of very, very small people. What will they do with him? How will he talk to them? And why are the Big-enders fighting the Little-enders?
Vypredané
5,07 € 5,34 €

Gulliver’s Travels


Gulliver travels across the sea from England and has an accident. He arrives in a country of very, very small people. What will they do with him? How will he talk to them? And why are the Big-enders fighting the Little-enders?
Vypredané
5,70 € 6,00 €

Gulliver`s Travels


From Twentieth Century Fox comes this modern-day re-imagining of Jonathan Swift's classic satire.Lemuel Gulliver is just an ordinary guy working in the mail room of the New York Tribune.No one ever takes him seriously, until he gets his big break and is sent on a writing trip to investigate the Bermuda Triangle.But instead of fun in the sun, Gulliver is shipwrecked and lands on an island called Lilliput. There he convinces the population of tiny, tiny people that where he comes from, he is 'President the Awesome', an intergalactic warrior and the person who invented basketball.But can Gulliver really live up to his newly created giant persona, or in the end will he go back to being his scared old self?
Vypredané
7,55 € 7,95 €

Gulliverovy cesty


Komiksové zpracování proslulého románu Jonathana Swifta, který patří k nejpozoruhodnějším satirickým příběhům světové literatury. Hlavní hrdina příběhu, Lemuel Gulliver, vždy snil o cestování po světě. Během jedné plavby ho však zastihne silná bouře, jeho loď ztroskotá a on se ocitne na různých ostrovech, o jejichž existenci neměl ani tušení. Gulliver cestuje do Liliputu, království, jehož obyvatelé měří jen několik centimetrů, a do Brobdingnagu, kde se lidé tyčí do oblak jako obři. Pak odjíždí na ostrov vznášející se nad mraky a poté navštíví rasu nesmrtelných. Nakonec ztroskotá v zemi, kde vládnou koně. Setkává se s bojovnými armádami a mocichtivými králi. S každou další cestou je zoufalejší a snaží se dostat zpět domů, pak ale zjistí pravdu o své vlastní zemi i o sobě samém a návrat domů je náhle tím posledním, co by si přál.
Vypredané
6,09 € 6,41 €