Vašu objednávku vám stihneme (podľa vybranej dopravy) doručiť do Vianoc, ak si objednáte do tohto dátumu:

Packeta - Doručenie na adresu

19. 12.

Balík na poštu

19. 12.

Balikobox

19. 12.

Slovenská pošta - na adresu

19. 12.

Kuriér SPS

18. 12.

balíkovo (Alzaboxy)

18. 12.

Doručenie na predajňu

18. 12.

Osobný odber v sklade

22. 12.

Packeta - Výdajné miesto a Z-BOX

19. 12.

Kniha dňa: Kristína Tormová predstavuje román Dievča, žena, iné

Yazz sa nedávno na jej adresu vyjadrila, že vyzerá ako „stará šibnutá ženská, mami“, prosí ju, aby s ňou šla na nákupy ako normálne matky, nechce, aby ju s ňou videli, keď majú ísť po ulici. Yazz veľmi dobre vie, že Amma nikdy nebude normálne, okrem toho má len čosi vyše päťdesiat, ešte nie je stará, ale skúste niečo také vysvetliť devätnásťročnej, a vôbec, starnutie nie je žiadna hanba. Hlavne keď sa týka celej ľudskej populácie.

Dievča, žena, iné


Víťazka Bookerovej ceny v roku 2019. Takto ste o Británii ešte nečítali. Takto sa o Británii ešte nepísalo. Od Newcastlu po Cornwall, sleduje román Dievča, žena, iné dvanásť postáv a ich životy v krajine od zrodu dvadsiateho storočia po obdobie dospievania dvadsiateho prvého. Každá niečo hľadá: spoločnú minulosť, nečakanú budúcnosť, miesto, ktoré by mohla nazývať domovom, lásku, chýbajúcu matku, strateného otca či aspoň záblesk nádeje...
Na sklade 1Ks
18,99 € 19,99 €

Keď som román Dievča, žena, iné dočítala, musela som sa niekoľkokrát nadýchnuť a predýchať chuť začať ho čítať odznova a ešte niekoľkokrát. Nepodarilo sa mi to a do ďalšieho večera bola kniha prečítaná opäť. Je to majstrovsky napísaná mozaika príbehov dvanástich žien, ich známych i neznámych, náhodných ľudí a životov a pritom ide o jeden veľký celistvý príbeh o ženách, feminizme, rasizme, rodine, láske, predsudkoch.

Pri čítaní som neprechádzala iba geograficky po celom území Spojeného kráľovstva, lebo tam sa príbeh odohráva, ale spoločne s týmito ženami sme sa vydali naprieč históriou, od zrodu 20. storočia až po nedávne roky 21. storočia. Každá z týchto postav niečo hľadá. Budúcnosť alebo minulosť, spoločné či rozdielne. Jedna hľadá chýbajúcu matku, ďalšia strateného otca, všetky však túžia po láske, domove a aspoň po záblesku nádeje.

Autorka Bernadine Evaristo je víťazkou Bookerovej ceny v roku 2019. Tiež je to vôbec po prvýkrát, kedy sa stalo, že na prvom mieste tejto prestížnej ceny sa umiestnili dve autorky súčasne. Jej štýl je nezameniteľný. Kniha je napísaná takmer ako poézia. Na začiatku viet chýbajú veľké písmená a bodka sa na konci viet objaví len sporadicky. Jednoducho, je to iná kniha, ako sme zvyknutí a aj preto si ju treba prečítať.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje cestopis Dobrodruh na cestách

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje román Odpor