Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje román Odpor

Stu vyskočil zo stoličky, načiahol sa ponad Tommyho Wanamakera a Hanka Carmichaela a naraz prehodil všetkých osem vypínačov – štyri každou rukou. Preto bol jediný, kto nevidel, ako chevrolet narazil do benzínových čerpadiel pri hornom ostrovčeku a odtrhol ich od zeme. Skosil ich pomaly a neúprosne, takmer vznešene. Tommy Wannamaker na druhý deň v Indiánovej hlave prisahal, že brzdové svetlá ani na okamih neblikli. Chevy sa blížilo zhruba dvadsiatkou, ako alegorický voz na slávnosti ruží. Podvozok zaškrípal o betón ostrovčeka, a keď doň narazili pneumatiky, všetci okrem Stua videli, ako sa vodičova hlava ochabnuto mykla dopredu a narazila do čelného skla, po ktorom sa rozbehla pavučina.

Odpor


Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče? V románe Odpor Stephen King na veľkej ploche majstrovsky vykresľuje uveriteľný postapokalyptický svet, ale aj oveľa desivejšie zákutia ľudskej duše.
Na sklade 4Ks
28,41 € 29,90 €

Stephen King si titul kráľa nesie nielen v priezvisku, Je kráľom napätia, kráľom temnej atmosféry a samozrejme, v neposlednom rade, kráľom strachu. Po knihe Odpor som siahol práve pre aktuálnosť témy. Príbeh sa odohráva v post apokalyptickom svete zmietanom záhadným vírusom. Áno, táto téma rezonuje vo svete už nejaký ten rok a v mnohom pripomína desivé nastavenie románu. King však neostal nič dlžný svojej povesti a do strašidelne reálneho príbehu, pridáva trochu mágie a mýtických bytostí. Mám rád príbehy, v ktorom bojuje dobro proti zlu. Ale mám rád aj to, keď do poslednej chvíli neviem, kto zvíťazí. Presne ako v tomto románe.

Túto knihu som si vybral ešte z jedného dôvodu. Prvé anglické vydanie malo 823 strán, pretože vydavateľ Stephena Kinga prinútil vyškrtať asi 400 strán. V tomto roku však kniha vyšla v slovenskom jazyku vo svojej pôvodnej dĺžke – 1080 strán. Dej je doplnený o ďalšie linky a napätie. Ale aj tak si myslím, že to prečítate z večera do rána. Rovnako ako ja.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Kristína Tormová predstavuje román Dievča, žena, iné

Nasledujúci blog →

Jozef Tiso ako posledná nádej