Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje cestopis Dobrodruh na cestách
Vybral som si pre vás cestopis Dobrodruh na cestách, ktorý napísal jeden z mála stále aktívnych cestovateľov na plný úväzok - Jozef Terem. V neľahkej dobe, ktorú práve prežívame, sa poďme aspoň cez stránky kníh vybrať na dobrodružstvo do sveta. V každom z nás drieme dobrodruh. Ja, napríklad, najradšej cestujem po svete cez písmená v knihách. Jozef Terem, naopak, už 30 rokov skutočne cestuje po blízkych a ďalekých končinách a navštívil už takmer každú krajinu.
Dobrodruh na cestách
Podľa jeho vlastných slov sa necíti dobre len v exotických diaľkach, ale i v slovenských lesoch a dolinách, či v rodnej Bratislave na Kamzíku. Je dobrodruhom na plný úväzok a zakladateľom pravdepodobne úplne prvého nezávislého cestovateľského portálu a tiež prvej cestovateľskej kaviarne.
Tento rok sa o tom konečne rozhodol napísať knihu, o svojich začiatkoch, náročných testoch a naberaní nových skúseností. V nej ma previedol úžasnými dobrodružstvami, exotickými končinami a nástrahami. Spolu sme prešli Gruzínskom, Rumunskom, Tureckom, boli sme v Pakistane, Papuy a Indii. Čo ja však oceňujem na tejto knihe najviac je to, že Jozef Terem skúma na svojich cestách predovšetkým ľudí, ich obyčaje a rutiny. Je to totiž vyštudovaný historik a etnológ. A s takýmto prístupom sa stotožňujem aj ja.
Samozrejme, krásy prírody a monumentálne pamiatky si zaslúžia náš obdiv. Ale skutočným dobrodruhom a cestovateľom sa stane až ten, ktorý sa neprechádza po starobylých ruinách preplnených turistami, ale strávi čas počúvaním a pozorovaním miestnych ľudí. O tom aj táto kniha je. Pozývam vás na jedno takéto dobrodružstvo s knihou Dobrodruh na cestách.