Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje cestopis Atlas neuveriteľných miest

Platesy, sumce, kapry, úlovky z Aralského jazera boli kedysi také pestré a bohaté, že tvorili jednu šestinu všetkých rýb konzumovaných v celom Sovietskom zväze. Po tisíckach rybárov v tomto meste už však nie je ani chýru, rovnako ako po sčerených vodách plných rýb. Flotila kedysi funkčných rybárskych lodí s ústupom hladiny uviazla na suchu. Hrdzavejúce vraky, čupiace na vyprahnutých dunách, tvoria hotový cintorín lodí, ich lodné skrutky a kormidlá túžiace po vode trčia do prázdnoty a vyvolávajú súcit, či priam pocit akejsi nepatričnosti.

Vybral som pre vás knihu plnú kuriozít a zaujímavých informácii o tých najčudnejších a najfantastickejších miestach tejto planéty. Je to cestopis, ktorý ma previedol celý svetom. Dočítal som sa o kostolnej veži v San Juan Parangaricutiro, jedinej pamiatke na mesto, ktoré pohltila láva. O podzemnej rieke na Filipinách, ktorá pripomína záber z nejakého veľkovýpravného fantazijného filmu. Na ceste po stránkach knihy som doputoval napríklad aj k plávajúcemu svetu Palmerstonu, ktorý sa nachádza až na konci sveta. Autor knihy Travis Elborough si dal záležať, aby nám predstavil všetko bizarné, zaujímavé a fascinujúce na tejto planéte.

Na tomto cestopise oceňujem najmä to, že mi nielenže priniesol faktické informácie, ale zároveň sa na miesta díva zo širšej, komplexnejšej perspektívy. Ku týmto neuveriteľným miestam sa viažu legendy, mýty a povery, ktoré kniha obsahuje v rôznych miestnych variáciách. Aj vďaka tomu si myslím, že skôr ako náučnou literatúrou, je táto kniha skôr výpoveďou o vzťahu človeka a sveta okolo nás.

← Predchádzajúci blog

Knihy o Matovičovi sa vyvarovali prvoplánovým hodnoteniam jeho osoby

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje knihu Za hranicami známeho