Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje knihu Za hranicami známeho

„Ľudia nežili vždy na celej Zemi. Sme potomkami malej skupiny primátov, ktorí sa milióny rokov vyvíjali len vo Východoafrickej priekopovej prepadline. Po celom svete sme sa rozšírili len vďaka technológiám, s ktorými sme začali približne pred stotisíc rokmi. Samozrejme, vyskytli sa aj vlny migrácii našich predchodcov. Prvý opustil kolísku nášho rodu Homo Erectus, ktorý začal s migráciou cez Euráziu pred asi 1,5 milióna rokov. Naši bratranci z tejto vetvy homiditov sa prví dostali na blízky východ, do Číny, Juhovýchodnej Ázie, a ako prví sa naučili používať oheň. Zrejme stavali aj plte a plavili si aj cez veľké vodné plochy, no po tom, ako opustili kolísku nášho rodu, sa už nikdy nevrátili.“

Za hranicami známeho


Ľudstvo má prvý raz v dejinách prostriedky, ktorými sa môže samo zničiť. Okrem vývoja takýchto zbraní však dokázalo opustiť rodnú planétu a vyraziť do nekonečného vesmíru. Po miliónoch rokov evolúcie sme dospeli do bodu, keď môžeme osídľovať iné svety a rozbehnúť proces, na ktorého konci by sme mali žiť nielen na jednej, ale hneď na viacerých planétach. Ako sa nám to podarilo? Čo pre nás skrýva budúcnosť? Andrew Rader v knihe Za hranicami známeho rozoberá hlavné obdobia objavov. Začína antikou, keď boli objavy doménou Feničanov, Peržanov a Grékov, pokračuje európskym vekom, ktorý viedol ku kolonizácii takmer všetkých kontinentov, ďalej vekom vedeckého bádania, keď sa vyvíjali nové nástroje na mapovanie a prenikanie do neznáma, až k nášmu veku letov do vesmíru. Ten teraz logicky ústi do plánov na osídľovanie ďalších planét a v konečnom dôsledku aj k letom ku hviezdam. Andrew Rader, manažér vesmírnych misií SpaceX, stojí nenápadne, no pevne na špici vesmírneho prieskumu. Ako nadaný historik s ohromnými znalosťami nám zasa ponúka jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s ľudským prenikaním do neznáma nielen v geografickom, ale aj vo vedeckom zmysle. S nákazlivým zanietením nám ukazuje, aké fantasticky ľudské je vyjsť z jaskyne a vyraziť k vzdialeným obzorom.
Vypredané
5,00 € 19,90 €


Aby sme sa dostali dopredu, musíme sa najskôr pozrieť späť. História ľudstva a jeho putovanie je dlhá, lebo človek nemigroval len po zemi, ale posúval sa aj vo svojom intelekte. To, čo ešte donedávna bolo považované za sci-fi a námet do fantazijných filmov sa dnes stáva skutočnosťou. Každý deň sa na poli kozmonautiky a vesmírneho výskumu udejú veľké objavy a posuny. A presne o vesmíre a jeho hraniciach je naša dnešná kniha dňa.

Mňa vesmír fascinuje od malička. Na krátke obdobie som, samozrejme, aj ja chcel byť kozmonautom. Hviezdy a cudzie svety, nekonečný priestor sú pre mňa veľmi fascinujúce. Práve preto som na dnes vybral túto knihu.

Autor v nej zrozumiteľne a zaujímavo objasňuje hlavné obdobia vesmírnych objavov. Začína antikou a Feničanmi a končí v našej súčasnosti letov do vesmíru. On sám stojí na vrchole vesmírneho prieskumu. Má na starosti manažment vesmírnych misií SpaceX. Knihu je plná zaujímavostí a dych berúcich objavov, a ja vám ju odporúčam prečítať ešte pred ďalším pristaním na Mesiaci.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje cestopis Atlas neuveriteľných miest

Nasledujúci blog →

Spoznaj svet Nova(k)xa Djokoviča