Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje román Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď

Som v takom veku a navyše v takom stave, že si pred spaním musím zakaždým dôkladne umyť nohy pre prípad, že by ma v noci musela odviesť záchranka.

Poľskí autori majú svoje čaro. A Olga Tokarczuk ho má na rozdávanie.

V súčasnosti je najznámejšou poľskou autorkou a zároveň kritičkou poľskej politickej scény a tiež problematických momentov národnej histórie.

Mnoho z jej diel bolo sfilmovaných a ocenených na prestížnych literárnych platformách.

Olga je, okrem iného, dvojnásobnou držiteľkou poľskej ceny za literatúru Nike.

Román Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď v roku 2017 sfilmovala popredná poľská režisérka Agnieszka Holland.

A v roku 2018 Olga získala Nobelovu cenu za literatúru za rozprávačskú predstavivosť, ktorá s encyklopedickou vášňou prekračuje hranice ako svojbytná forma života. Vlani sa dokonca stala čestnou občiankou hlavného mesta Varšavy.

Túto knihu sa rozhodla napísať jednoduchšie a zrozumiteľnejšie pre bežného čitateľa ako svoje predchádzajúce diela. Umne ich popretkávala s básňami od Williama Blakea, na čo odkazuje aj samotný názov.

Priznávam, že kniha je na niekoľko prečítaní. A zakaždým som v nej našiel niečo iné, niečo, čo som predtým nezbadal alebo si nespojil. Je to detektívka a má svoje napätie, avšak je v tom čosi viac.

V istom zmysle je to pre mňa aj rozprava o právach zvierat. Alebo o astrológii. Alebo o feminizme. Zvieratá sú totiž svedkami vrážd a zmiznutí pytliakov a významných členov miestnej spoločnosti. Hlavná hrdinka o tom vie svoje, ale polícia ju vytrvalo ignoruje. Som rád, že ja som túto knihu neignoroval. Vám radím to isté.

← Predchádzajúci blog

Doručenie do Vianoc už garantujeme iba pri rezervácii v 61 kníhkupectvách

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje Život na Sorbonne