Kniha dňa: Tieto novinky by nemali ujsť žiadnemu knihožrútovi
Gabriela Marcinková, Boris Farkaš, Martin Kaprálik, Kristína Tormová a Ján Gallovič predstavili ďalšie knihy, ktoré by nemali ujsť žiadnemu knihožrútovi.
Vtipná, inšpiratívna a prekvapivá kniha Možno by si sa mala s niekým porozprávať od psychoterapeutky a novinárky Lori Gottliebovej vás zavedie do zákulisia terapeutických sedení, pri ktorých jej pacienti (a ona sama) hľadajú odpovede.
Pokračovanie cyklu historických detektívok Juraja Červenáka Pre hrsť dukátov vás zavedie do historickej Kremnice 17. storočia.
Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, prečítajte si bestseller Tima Marshalla Sila geografie v 21. storočí.
Kniha Umelci, život a dielo je úchvatnou oslavou viac než osemdesiatich umelcov od ranej renesancie až po súčasnosť.
Starec a more príbehov od Carstena Henna je krásnym príbehom o schopnosti kníh spájať ľudí.
Gabriela Marcinková predstavuje knihu Možno by si sa mala s niekým porozprávať
Jedným z najdôležitejších krokov v psychoterapii je pomôcť ľuďom prevziať zodpovednosť za svoje súčasné trápenie. Keď si totiž uvedomia, že môžu (a musia) utvárať svoje životy, získajú slobodu vyvolávať zmenu. Ľudia však neraz žijú v presvedčení, že väčšinu ich problémov spôsobili okolnosti či podmienky - teda, takpovediac, vonkajšie faktory. A ak za problémy môže všetko možné tam vonku, prečo by sa mali namáhať a meniť sa? Aj keby sa rozhodli pristupovať k svetu inak, neostal by svet stále rovnaký? Je to legitímna otázka. No takto to v živote väčšinou nefunguje.
Možno by si sa mala s niekým porozprávať
Toto je úryvok z knihy Možno by si sa mala s niekým porozprávať. Lori Gottliebová, autorka knihy, je sama terapeutkou, ktorá lieči pacientov vo svojej ambulancii v Los Angeles. A práve svoje skúsenosti, ktoré sú smutno vtipné, spísala do šikovnej zbierky príbehov.
Dočítala som sa o sebeckom hollywoodskom spisovateľovi, o vážne chorej mladomanželke, o nešťastnej láske ale i o 70tničke, ktorá sa vyhráža samovraždou, ak sa jej život do ďalších narodenín nezlepší.
V podstate si všetci, aj my, kladieme dookola tie isté otázky. A nikdy nie je neskoro zmeniť svoj život. Príkladom nám môže byť Lori, autorka knihy, ktorá mala za sebou úspešnú televíznu kariéru, stála pri zrode kultoviek ako Priatelia či Pohotovosť.
Ale vo svojich dvadsiatichôsmich rokoch si povedala, že stačí a prihlásila sa na medicínu. Stala sa terapeutkou, ktorá nakoniec sama potrebovala pomoc. Aj to sa dočítate tu.
Boris Farkaš predstavuje knihu Pre hrsť dukátov
Pre hrsť dukátov (Barbarič a Stein 8)
Sériu historických detektívok o vydarenej trojici mrzutého kapitána Steina, jeho nebezpečného kaprála Bohdana Jaroša a dôvtipného notára Barbariča, mám veľmi rád.
A myslím, že sa z nich už stali akési kultové postavy slovenskej detektívnej scény. Ďuro Červenák pri písaní svojich kníh vychádza z historických prameňov a dobových súvislostí a výsledok u mňa funguje fantasticky – mám pocit, že sa s jeho postavami prechádzam historickými ulicami Viedne, Prahy, Plzne, Prešporku či Štiavnice.
V poradí v ôsmej knihe nás trojica vyšetrovateľov zavedie do uhorského kráľovského mesta Kremnice, do horúceho leta roku pána 1601. Je to miesto, kde razia tie najlepšie zlaté dukáty celej krajiny. A už len to si koleduje o poriadne zamotaný prípad.
Čo ja na tejto sérii oceňujem najviac, je jazyk postáv, ten vtiahne do deja a rovno aj do dávnej histórie. Prípady sú zamotané natoľko, že ja, ostrieľaný detektívkar, mám problém vopred odhaliť páchateľa. Knihu som opäť prečítal na jeden dych. A vám ju odporúčam nielen na pripomenutie horúcich letných dní.
Vy, ktorí ste čítali aj záver siedmej časti série, určite viete, aké otázky potrebujú byť zodpovedané. A veru nebudete sklamaní.
Dušan Kaprálik predstavuje knihu Sila geografie v 21. storočí
Sila geografie v 21. storočí
Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu. Minule som sa zamýšľal nad tým, ako sa svet radikálne zmenil. Ešte v minulom storočí sa bežne používali tlačené papierové mapy a kompasy.
Autá sa orientovali najmä podľa tabúľ pri ceste a okoloidúcich ochotných ľudí, ktorí vedeli poradiť a nie podľa robotického hlasu cudzej panej l, ktorá neustále prepočítava. Geografia má však svoj ďalší rozmer.
Geografia je vlastne politika. Minimálne ju určuje. V knihe Tima Marshalla som sa napríklad dozvedel, prečo sa boj o Tichomorie práve začína, alebo že ďalším bojiskom sveta je práve zemská atmosféra.
Tim ma zaviedol do desiatich regiónov, ktoré som síce predtým pomerne poznal, ale po prečítaní knihy som si dokázal lepšie spojiť jednotlivé súvislosti. Všetko so všetkým súvisí.
Aj geografia, koniec koncov, neformovala len našu minulosť, ale priamo zasahuje do budúcnosti ľudstva. V desiatich kapitolách sa kniha venuje napríklad Grécku, Iránu, Etiópii, Saudskej Arábii a v neposlednom rade vesmíru. Aj ten už musíme rátať do našej geopolitickej situácie. Vďaka tejto knihe sa darí nestratiť sa v súvislostiach dnešného sveta. Je to dobrý, papierový kompas.
Kristína Tormová predstavuje knihu Umelci, život a dielo
Umelci: život a dielo
Porozprávam vám o knihe od Rossa Kinga – Umelci: život a dielo, ktorá spadá pod literatúru faktu. Každý dobrý maliar maľuje to, čím je. To nie sú moje slová, hoci by som rada mala na konte takúto múdrosť. Povedal to Jakson Pollock a mal asi pravdu.
Teda, keď som si prelistovala knihu od Umelci: život a dielo, pochopila som, že tieto dva aspekty sú tak úzko prepojené, že inak sa umenie ani tvoriť nedá. Knihu tvorí zbierka viac než osemdesiatich umelcov. Začíname v ranej renesancii a končíme v priamej súčasnosti.
Sranda, že človek si mnohokrát až pomocou takejto veľkej encyklopédie uvedomí, aké ťažké a zaujímavé životy viedli ľudia, ktorých diela dnes chodíme obdivovať do svetoznámych galérií. Bežný človek sa prechádza po Luovri, ponáhľa sa za slávnou Monou Lisou, len aby ju videl na vlastné oči a mohol sa pochváliť doma. Ale čo sa dialo pri vzniku tohto obrazu?
Doteraz mi nenapadlo, že kým ja pozorujem a fascinuje ma dôvtipný ťah štetcom a neskutočné farby, či nové perspektívy, umelci na opačnej strane plátna viedli svoje osobné boje. Bez ktorých by však nedokázali rozšíriť ľudstvu nové obzory.
Lebo Jaskson Pollock mal pravdu. Každý dobrý maliar maľuje to, čím je. A Ross King to pre nás spísal v tejto knihe. Odporúčam vám ju na rozšírenie umeleckých obzorov a objasnenie dejinných súvislostí.
Ján Gallovič predstavuje román Starec a more príbehov
Hovorí sa, že knihy si samy nájdu svojich čitateľov – no občas potrebujú, aby im niekto ukázal cestu.
Starec a more príbehov
Každý deň je jeden príbeh. A niekedy počas toho dňa dokážeme prežiť tých príbehov viac. Mňa ako herca fascinujú príbehy odjakživa. Živím sa tým, že im prepožičiavam ...seba. Vždy keď hľadám inšpiráciu, chodím do svojej knižnice a starostlivo si vyberám, aký príbeh ma na okamih pohltí. Kniha, ktorú som si pre vás vybral, je celá o príbehoch. A o tom, ako tieto príbehy dokážu spojiť dve generácie.
Kniha sa volá Starec a more príbehov a napísal ju Carsten Henn. Hlavnou postavou je starý kníhkupec Carl, žijúci vo svojej bubline, spokojný s tým, že splýva s koloritom mesta.
Každý dobrý príbeh má svoj začiatok, stred a koniec, nemusí to byť však v tomto poradí. Čo ak tých príbehov v príbehu je celé more? Carlovu bublinu znenazdajky praskne prostoreká deväťročná Saša. Ich vzájomná konfrontácia je zdrojom mnohých úsmevných momentov.
Táto čudácka dvojica sa navzájom obohacuje o iný pohľad na svet. Na tejto knihe sa mi najviac páči, že v podstate vystihuje to, čo spája aj mňa a vás pri televíznych obrazovkách – zázračnú schopnosť kníh zbližovať ľudí.