Kniha dňa: Kristína Tormová predstavuje román Stratená polovica

Dvojčatá zmizli pred štrnástimi rokmi a takmer toľko rokov ich ľudia poznali. Zmizli rovno z postele po tanečnej zábave, ich mama spala len o pár dverí ďalej. V jedno ráno dvojčatá stáli pred zrkadlom v kúpeľni – štyri rovnaké dievčatá si upravovali vlasy. A na druhý deň ráno bola posteľ prázdna, prikrývky ustlané ako každý iný deň. V meste po nich celá deň pátrali, vykrikovali ich mená v lese, hlúpo premýšľali, či ich neuniesli. Z ich zmiznutia bol vo vytržení celý Mallard, ktorý hriešnice nechali za sebou.

Tento príbeh je pre mňa veľmi dôležitý, pretože reflektuje nielen dobu, v ktorej sa odohráva – päťdesiate roky minulého storočia – ale hovorí o rasizme a predsudkoch. Dve identické dvojčatá spolu vyrastali v chudobných podmienkach a ako jediné východisko videli útek z komunity, aby sa vyhli predurčenému osudu života upratovačiek v bohatých belošských rodinách. Knihu som si prečítala na jedno posedenie. Fascinoval ma osud dvoch sestier, ktoré síce vyzerajú úplne rovnako ale v skutočnosti sú celkom rozdielne. Jedna je dravá, útek z domu plánuje celé roky, kým tá druhá sa podvolí, lebo vie, že osve neprežijú.

Stratená polovica


Sestry Vignesové, identické dvojčatá, spolu vyrastali v chudobnej komunite. V šestnástich utiekli z domu, lebo nezniesli predstavu, že by sa po zvyšok života plahočili v domoch boháčov ako upratovačky. Nápad na útek sa rodil v hlave dravšej Desiree celé roky. Prispôsobivejšia Stella by bez sestry neprežila, a tak sa podvolila. Útek však všetko zmenil. Kým jedna teraz žije ako beloška a svoj pôvod tají aj pred manželom, druhá uteká z násilného vzťahu s dieťaťom v náručí späť do rodného mesta. Ale aj keď ich delia dlhé kilometre a klamstvá, osudy dvojčiat sú ešte vždy prepletené. Čo sa stane s ďalšou generáciou, keď sa línie života ich dcér pretnú? Brit Bennett spletá vlákna osudov tejto rodiny od päťdesiatych rokov 20. storočia po deväťdesiate roky a ponúka nám príbeh, ktorý je nielen pútavý, ale je aj brilantným pohľadom do americkej histórie. Nehovorí len o rasových otázkach, ale aj o trvalom vplyve minulosti, ktorá formuje rozhodnutia ľudí, ich túžby a očakávania a odhaľuje rozličné dôvody, prečo ľudia niekedy žijú inak, než by mali.
Na sklade 1Ks
14,16 € 14,90 €


Napriek tomu, že sa ich cesty rozídu, bolo pre mňa zaujímavé sledovať, ako odlišne sa môže človek zachovať, hoci prežil rovnaké krivdy ako jeho dvojča. A ako tieto krivdy dokážu ovplyvniť ďalšiu generáciu. Lebo aj v tomto príbehu sa naplno potvrdzuje pravidlo, že rozhodnutia z minulosti neovplyvňujú iba ľudí, ktorí ich učinili, ale dotýkajú sa aj generácii po nich. Sú to dôvody, prečo ľudia niekedy žijú inak, než by mali. Autorkin štýl ma naplno vtiahol spoznávať americkú históriu druhej polovice minulého storočia. A tiež psychológiu, ktorá stojí za tým, že jedna zo sestier sa vlastne sama premení na rasistku. Kniha Stratená polovica by sa určite na vašej polici stratiť nemala .

← Predchádzajúci blog

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné

Nasledujúci blog →

Do pekla so zhonom – dá sa to?