Do pekla so zhonom – dá sa to?

Mladý kresťanský autor Jefferson Bethke je YouTuber, ktorý sa preslávil virálnym videom o svojom postoji k viere. Jeho motivačná kniha Do pekla so zhonom je však určená každému, bez rozdielu vierovyznania.

Ako sa nenechať prevalcovať dobou

Štatisticky sme vraj najúzkostlivejšia a najdepresívnejšia generácia v dejinách. Tlak na jednotlivca je priveľký, očakávania nereálne. Mnohí trpia pocitmi úzkosti, vyhorenia a osamelosti a hľadajú falošnú empatiu na sociálnych sieťach. Vždy a všade sme dosiahnuteľní – na mobile, na e-mailoch, môžeme byť označení na Facebooku, ľudia komentujú náš status, spájajú sa s nami kedykoľvek a kdekoľvek – keď spíme, keď sme na záchode. Existuje niekedy konečná, cieľová čiara?

Neverte klamstvu, že plný program znamená produktivitu, svätosť, či úspech.“ Jefferson trefne odhaľuje na jednoduchých príkladoch, ktoré sú nám všetkým verne známe, ako sa nechávame denne unášať tlakom doby. „Včera o 23.30 som ti poslal e-mail. Ako to, že si mi ešte neodpovedal? pýta sa odosielateľ e-mailu o šiestej ráno. Hm, žeby preto, lebo som spal?“ Odosielateľ tak dáva najavo, že jeho svet a život by sa mali točiť okolo toho nášho. Častokrát nevieme ovplyvniť, na koľko z nášho času si budú nárokovať iní. Ale môžeme ovplyvniť to, či povieme áno alebo nie.“ Ako podtitul napovedá, kniha je autorovým návodom, ako sa nedať prevalcovať uponáhľanou dobou a žiť plnohodnotný život v každodennom kolotoči.

Pohár plný kameňov

Jefferson hovorí o čase ako o niečom posvätnom. Svoj deň vníma ako pohár, ktorý je už teraz plný kameňov. Kamene predstavujú veci, ktorá sú pre neho dôležité. Ak sa má do pohára vmestiť aj váš kameň, jeden musí ísť von. Musíme kráčať takým tempom, aby nás bolo možné zastaviť. Aby sme dokázali zareagovať na okamihy, ktoré sa naskytnú. Ako nemať zlý pocit z obmedzenosti času, prečo je dôležité ísť do ticha, svätiť dni odpočinku, dopriať si spánok a čo je skutočný cieľ života? Autor v tom má jasno:

„Žiť skromne. Milovať ľudí okolo seba. Vážiť si proces a prítomnosť. A po smrti sa ocitnúť tvárou v tvár Otcovi a počuť: Správne, dobrý a verný sluha, a nie: Dobrá práca, môj zaneprázdnený a uponáhľaný sluha.“

Hoci po knihe aj vďaka podobným výrokom siahnu zrejme predovšetkým kresťania, určite v nej nájdu inšpiráciu aj ateisti, či ľudia iného vierovyznania. Kniha s červeným obalom, na ktorom vyniká plastový pohár od kávy ako symbol uponáhľanej doby, zrkadlí naše chaotické správanie. Zároveň však nesie posolstvo nádeje, že nič nie je ešte stratené a je na nás, ako zhon, ktorému sa nevyhneme, uchopíme. Jefferson Bethke publikoval viac než desať kníh, dve z nich sa stali bestsellermi New York Times. S manželkou Alyssou vysielajú každý týždeň The Real Life Podcast (Podcast o skutočnom živote). Spolu s troma deťmi žijú na Maui na Hawajských ostrovoch, odkiaľ točia aj podnetné videá a poskytujú poradenstvo v oblasti manželstva, partnerských vzťahov a rodinného života. Andrea Ágg

 

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Kristína Tormová predstavuje román Stratená polovica

Nasledujúci blog →

Knihy o Matovičovi sa vyvarovali prvoplánovým hodnoteniam jeho osoby