Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje román Smrť v jej rukách

Volala sa Magda. Nikto nikdy nezistí, kto ju zabil. Nebol som to ja. Tu je jej mŕtve telo. Tento odkaz napísaný na papieri vytrhnutom z bloku leží v lese neďaleko zrubu, do ktorého sa len nedávno nasťahovala starnúca žena Vesta so svojím psom Charliem. Mohol by to byť úvod k napínavej detektívke, lenže žiadne mŕtve telo nikde nie je. Zato vo Vestinej hlave sa začínajú odvíjať príbehy a možné súvislosti, ktoré sa prepletajú s jej vlastným životom.

Každý jeden z nás je tak trochu spisovateľ. Každý sme autormi našich vlastných príbehov. Ale ruku na srdce. Dá sa našim príbehom veriť? Hovoríme vždy len objektívnu pravdu a nič iné len pravdu? Hlavná hrdinka románu Smrť v jej rukách je žena, ktorá si po veľkých životných útrapách nachádza nový koníček – stáva sa amatérskou vyšetrovateľkou vraždy. Stal sa však tento zločin? Bez toho, aby mala akékoľvek dôkazy si Vesna vytvára zoznam podozrivých a vlastné príbehy o príčine a obeti.

Knihu Smrť v jej rukách som čítal dlho, vyžaduje totiž čas. Oceňujem na nej, že je tak trochu iná ako ostatné detektívky. Pretože v tomto príbehu hlavná hrdinka pátra najmä po svojej minulosti. Hoci nevedomky. Prítomnosť, realita a sny sa v istom momente stierajú. Príbeh je napísaný so skvelou zmesou napätia a čierneho humoru, ktorý ja mám veľmi rád. Otvára témy, ktoré si ani ja sám niekedy nechcem vedome pripustiť. Strata a osamelosť dokážu veľké divy. Až také, že človek začne pochybovať sám o sebe, či to čo prežíva je skutočné. No a v neposlednom rade je tu ešte otázka: môže jedna mŕtvola súvisieť s podstatou literatúry? Zistíte v tejto knihe.

← Predchádzajúci blog

Varenie (nielen) pre lenivých

Nasledujúci blog →

Ameriku má pod palcom monarchia