! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 12/2020

Príjemný sobotný večer, práve včera nás zasiahla smutná správa o smrti španielskeho prozaika Carlosa Ruiza Zafóna. Napriek tomu, že som ho poznal iba prostredníctvom jeho románov mal som pocit, že ma opustil niekto veľmi blízky.
Dnes v Literárnej revue budeme okrem knižných noviniek preberať aj knižné starinky, ktoré si môžeme kúpiť v antikvariátoch za pár eur, ale v niektorých z nich narazíme aj na veľmi cenné staré tlače, bibliofílie, dokonca aj prvotlače, staré grafiky, medirytiny či rôzne iné cennosti. O tomto všetkom budeme dnes debatovať s majiteľom jedného z najlepších slovenských antikvariátov Tomášom Lazarom.
A k tomu nám bude hrať jeho obľúbená hudobná formácia Dead Can Dance, čiže Lisa Gerrard a Brendan Perry. Príjemné počúvanie vám prajú Gabriel Glassa a Dado Nagy.

Alfonso CruzKnihy, ktoré zhltli môjho otca
V dnešnej relácii sa zhodou okolností zišli dve pozoruhodné novinky portugalskej proviniencie. V prvom rade sa mi veľmi páčil námet prózy portugalského autora Alfonsa Cruza – Knihy, ktoré zhltli môjho otca, čiže príbeh zložený z putovania za postavami iných známych kníh. Literárne prevedenie za týmto originálnym námetom trocha zaostáva. Ide o príbeh Eliasa Bonfima a jeho otca Vivalda Bonfima, ktorý pracoval na daňovom úrade, nadovšetko miloval knihy a zomrel na infarkt, keď bol jeho syn ešte malý. Elias ako dvanásťročný dostal na narodeniny kľúčik od povaly, kde sú uložené všetky otcove knihy. Zahĺbi sa do nich a zistí, že sa na ich stránkach nachádzajú zaujímavé odkazy, ktoré prepájajú známe literárne diela a ich hlavné postavy s jeho otcom. A tak začne Elias pátrať a stretávať sa s postavami literárnych diel, ktoré čítal jeho otec – napr. s Mr. Hydom, Radionom Raskoľnikovom alebo Stromovým barónom. Hneď na začiatku narazí na Edwarda Prendicka – hlavnú postavu románu H.G. Wellsa Ostrov doktora Moreaua. Prendick v ňom stroskotal na ostrove a zistil, že jeho záchranca Dr. Moreau tu vykonáva pokusy na zvieratách, ktorými ich vyslovene mučí a ospravedlňuje to prínosom pre rozvoj vedy – čo otvára zaujímavé etické otázky a paralely so súčasnosťou.
Elias Bonfim v rámci pátrania po svojom otcovi a Edwardowi Prendickowi navštívi aj psychiatra Dr. Zirkova, u ktorého Prendick po návrate z ostrova hľadal odbornú pomoc. A práve túto ukážku z románu Alfonsa Cruza Knihy, ktoré zhltli môjho otca  som pre vás vybral. V preklade Zuzany Greksákovej vám ju prečítajú Vlado Kobielsky a Juraj Kemka.

Rozhovor s Tomášom Lazarom 1
S mojim dnešným hosťom – Tomášom Lazarom - majiteľom známeho štiavnického antikvariátu sa už roky stretávame na rôznych knižných podujatiach. Na jeho antikvárnu ponuku a rozhovory s ním o vzácnych knihách, starých tlačiach a bibliofíliách som sa vždy tešil. Práve Tomášov rozhľad, vkus, ale aj cit pre obchodovanie s knihami odlišuje tento antikvariát od väčšiny bežnej domácej antikvárnej produkcie. Jedným slovom Tomáš Lazar mi vždy tak trocha pripomínal obchodníka so vzácnymi knihami Lucasa Corsa z Reverteho románu Dumasov klub.

John SteinbeckPotulky s Charleym
Po dvadsiatej tretej hodine nás ešte čaká druhá časť rozhovoru s majiteľom antikvariátu Tomášom Lazarom. V tejto chvíli pre vás mám ešte ukážku z nového slovenského prekladu slávnej knihy amerického autora Johna Steinbecka Potulky s Charleym. Je to vlastne klasický road trip alebo cestopis. 58-ročný John Steinbeck sa rozhodol, že si splní životný sen, vzal si obytné auto, nakúpil zásoby a francúzskeho pudla Charlieho a vydal sa naprieč Amerikou. O všetkom si robil poznámky a výsledkom je kniha Potulky s Charleym, ukážku z ktorej vám v preklade Martina Kubuša prečíta Boris Farkaš.

Je krátko po dvadsiatej tretej hodine a pred nami je druhá časť Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čakajú tri ukážky z knižných noviniek a druhá časť rozhovoru s Tomášom Lazarom o svete vzácnych starých kníh a knižných zberateľov. A začneme knižnými tipmi. Dnes budú od spisovateľov Ondreja Sokola, Jozefa Kariku a Barbary Kardošovej. Aké knihy ich teda zaujali?

Antonio TabucchiRequiem
Toľko tri knižné tipy Ondreja Sokola, Jozefa Kariku a Barbary Kardošovej. A pred nami je druhá ukážka z novinky portugalskej proviniencie. A táto kniha ma naozaj nadchla a pokojne by som ju aj uvádzal ako svoj vlastný knižný tip. Je od talianského prozaika Antonia Tabucchioho, ktorý však veľkú časť svojho života prežil v Portugalsku a v Lisabone aj zomrel. Na sorbonskej univerzite sa zoznámil s dielom Fernanda Pessou a bolo to naozaj osudové stretnutie – okamžite sa začal učiť portugalčinu a stal sa nielen znalcom, ale aj prekladateľom Pessoovho diela.
Je veľká škoda, že z tvorby Antonia Tabucchiiho sme doteraz v preklade poznali iba román Pereira sa domnieva a novelu Indické nokturno. Portugalský inštitút v Bratislave robí v posledných rokoch veľmi záslužnú prácu v rámci vydávania portugalských autorov a Tabucchiho novela Requiem sa dostala do ich edičného plánu preto, lebo ju autor napísal po portugalsky a lebo sa odohráva počas jedného horúceho dňa v Lisabone. Hlavný hrdina sa podobne ako Joycov Leopold Bloom prechádza mestom a stretáva rôznych ľudí - mŕtvych aj živých. Stretne sa so svojim mŕtvym kamarátom, ide s ním na obed, preberú klebety. poobede si ide na hodinku pospať do penziónu a zažije tam nasledujúce udalosti. Je zaujímavé, že k tejto 80 stranovej próze autor dopísal aj vyše 20 stranovú štúdiu o snoch a mechanizme jazyka a pamäti. Ukážku zo skvostnej novely Antonia Tabucchiho Requiem vám v preklade Lenky Cinkovej prečíta Vlado Kobielsky.

Rozhovor s Tomášom Lazarom 2
Po ukážke z novely Antonia Tabucchiho Requiem a skladbe od Dead Can Dance pokračujeme v rozhovore s mojim dnešným hosťom – majiteľom antikvariátu v Banskej Štiavnici Tomášom Lazarom.

Miroslava VaráčkováZostanem s tebou
Po rozhovore s Tomášom Lazarom pre vás mám ešte dve zaujímavé knihy pre mládež. Tá prvá bude skôr pre dievčatá, ale veľmi sa mi páčila svojou intimitou a preniknutím do vnútorného sveta hlavnej postavy. Rodičia hlavnej hrdinky Terezy sa rozviedli a ona sa presúva medzi dvomi domácnosťami, okrem toho rada maľuje, kŕmi túlavé zvieratá a spoznáva sa s chlapcom zo susedstva, ktorý má meno ako detský šampón a každé oko inej farby. Ukážku z novinky od Miroslavy Varáčkovej Zostanem s tebou vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

Neal SchustermanPosol
A ešte jedna ukážka nás v dnešnej relácii čaká. V týchto dňoch vychádza aj dlho očakávané finále dystopickej série Žatva smrti od Neala Schustermana o kaste Koscov, ktorá má právo a povinnosť zbaviť ľudstvo každoročne presného počtu ľudí. Kosci by sa mali riadiť prísnym etickým kódexom, ktorý vyplýva z ich obrovskej moci – nie je však Kosec ako Kosec.
V poslednej tretej časti sa opäť stretávame s koscom Faradayom a jeho dvomi učňami Citrou a Rowanom, ktorí museli zmiznúť zo zemského povrchu.
Ukážku tretej časti Posol série Žatva smrti od Neala Schustermana vám v preklade Kataríny Figovej prečíta Alféd Swan.


V minulej relácii sme sa vás v rámci mailovej súťaže pýtali – aké vzácne, drahé a raritné knihy poznáte. Ďakujem za všetky vaše odpovede a rovno prečítam mail Brone Kotysovej, ktorá napísala podrobný mail a získava 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei:
Podľa Guinnessovej knihy rekordov sa k raritným knihám zaraďujú napr.:
- Najväčšia kniha, ktorá váži 1500 kg, má rozmery 5m x 8,06m, 429 strán, je vsadená do koženej väzby a volá sa This the Prophet Mohammed. Je súborom príbehov o životných úspechoch Mohameda. Vydali ju v Dubaji 27.2.2012 a jej vydanie stalo 1,32 milióna dolárov.
- Najhrubšou publikovanou knihou je The complete Miss Marple, ktorá má hrúbku 322 mm a bola vydaná v Londýne vo vydavateľstve Harper&Collins. Tento jedinečný komplet kráľovnej detektívok Agathy Christie obsahuje 12 románov a 20 poviedok slečny Marplovej. Kniha ma 4 032 strán, váži 8,04 kg. Toto dielo vyšlo v náklade 500 kusov a cena za kus je tisíc libier.
- K raritným, čo sa týka ceny, môžeme priradiť Gutenbergovu Bibliu z roku 1456, ktorej bolo vytlačených 180 kusov. Zachovalo sa už ale len 21 exemplárov. Jeden z nich sa predal za 4,9 milióna dolárov v roku 1987. 

Knižné ceny za zaujímavé odpovede posielame aj Miroslavovi Špánikovi, Jánovi Bognerovi a Pavlovi Sokolovi.

Súťažná úloha do budúcej relácie je jednoduchá – napíšte mi do konca budúceho týždňa ukážky, z akých kníh v dnešnej relácii odzneli a pripíšte mi odkaz od svojej obľúbenej literárnej postavy. Hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei. Mailová adresa je [email protected].

A to je z dnešnej Literárnej revue všetko – kompletný archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
Peknú nedeľu vám želá dnešná vysielacia dvojica Gabriel Glassa a Dado Nagy. A vďaka patrí aj Jakubovi Horňákovi, ktorý dnešnú reláciu technicky pripravil.
A tu sú ešte raz Dead Can Dance.

 

  

 

RTV

← Predchádzajúci blog

Isaac Asimov: Nadácia

Nasledujúci blog →

Tim Marshall: Po stopách nášho sveta na 12 ilustrovaných mapách