Literárna revue 15/2018

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní letnej Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá je aj opäť venovaná knižným novinkách a tipom na čítanie. 
Dnes budú mojimi hosťami spisovateľ a dramatik Daniel Majling – autor nového komixu Zóna a Petronela Križanová, ktorá predstaví svoju publikáciu – Príbeh zabudnutého kníhkupectva. Anton Löwe. Ide o výsledok jej dlhoročného vedeckého bádania venovaného prešporským kníhtlačiarom, kníhkupcom a vydavateľom. Okrem toho sa môžete tešiť na viacero zaujímavých noviniek a tradičnú mailovú súťaž. O hudbu sa postará rakúsky hudobník a DJ Marcus Füreder známejší pod menom Parov Stelar. Príjemné počúvanie vám prajú Jakub Gabiel a Dado Nagy.
 
Rozhovor s Danielom Majlingom o Zóne                                  
Mojim prvým dnešným hosťom v Literárnej revue je spisovateľ a dramatik Daniel Majling – autor zbierky poviedok Ruzká klazika a komixu Rudo
V týchto dňoch vychádza jeho druhý komix Zóna, ktorý je de facto prequelom Ruda – teda niečím, čo Rudovmu príbehu predchádzalo. Hlavná postava ZÓNY je priznaným alteregom samotného autora. Na sociopatického intelektuála Ruda sa podobná nielen vizuálne, ale aj povahovo.
Zóna je noirový akčný príbeh odohrávajúci sa v prvom rade na Gemeri a v druhom v Londýne.  
 
V predchádzajúcom vstupe sme sa s Danielom Majlingom rozprávali o jeho novom komixe Zóna. Pred nami je päť ukážok z knižných noviniek, no ani dnes nebudeme súťažiť telefonicky, ale ba korešpondenčne. Stačí teda dobre počúvať a napísať nám do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] ukážky, z akých kníh v dnešnej relácii postupne odznejú. Hráte o 20 eurovú knižnú poukážku a hodnotné knižné ceny. Mená výhercov z minulej relácie sa dozviete dnes tesne pred polnocou a mená výhercov tej dnešnej – opäť o dva týždne. 
 
Prvou dnešnou novinkou je nový román Text ruského spisovateľa Dmitrija Glukhovského – autora antiutopickej trilógie o Metre, románu Budúcnosť a Poviedok o Rusku. 
Text je Glukhovského prvý realistický román zo súčasnosti. Hlavnou postavou je mladík Ilja, ktorý sa po siedmich rokoch vracia do Moskvy zo Zóny (čiže z basy), kam sa dostal na základe krivého obvinenia mladého policajta z protidrogového oddelenia. 
Doma zistí, že jeho mama zomrela a jeho bývalé dievča ho už nechce nikdy vidieť, hoci práve ona bola dôvodom Iljovho konfliktu s policajtom.
Ilja plánuje pomstu. Svojho nenávideného soka vyláka na odľahlé miesto a v afekte ho zabije, hoci pôvodne nič podobné neplánoval. Až doma zistí, že sa stále nezbavil policajtovho smartfónu a tak na seba preberie jeho identitu. Cez esemesky a maily udržiava mŕtveho policajta pri živote, len aby sa mu podarilo dotiahnuť drogový obchod, ktorý Piotr Chazin rozbehol. Potrebuje totiž peniaze na mamin pohreb a na to, aby sa dostal z krajiny.
Študuje Piotrov spôsob komunikácie, nadviaže kontakt s jeho priateľkou, rodičmi, vyhýbavo odpovedá na otázky jeho nadriadených. 
Čoskoro sa však pristihne, že postavy zo správ sa menia na živých ľudí, ktorí majú svoje pocity, problémy a túžby. Hranice medzi Iľjom a Piotrom sa postupne stierajú. Ukážku z nového románu Dmitrija Glukhovského Text vám v preklade Martina Sliza prečíta Boris Farkaš. 
 
Minulú sobotu sa na festivale Vrbovské vetry krstila trinásta detská kniha hudobníka a spisovateľa Braňa Jobusa nazvaná Muflón Anciáš a mimozemšťan. 
Autor pokračuje v muflónových príbehoch po trojročnej prestávke, na ktorú príbehy svojho dobráckeho hlavného hrdinu prerušil, aby sa venoval iným postavám a projektom.
Iba zopakujem, že muflón Anciáš je obetavý poštový doručovateľ, ktorý doručuje poštu po celom svete a v prvom rade - plní ľuďom sny. 
V predchádzajúcej knihe Ako Muflón Anciáš sľub dodržal sa nechal vystreliť do vesmíru a preto je logické, že sa najnovšia séria jeho príbehov odohráva práve tam. Dostane sa na vesmírnu stanicu ISS, perie kozmonautom ponožky, zachráni nenávistného milionára Migrifiča, vypraví sa s vesmírnou bunkou Vebunkou na ostrov Maurícius a zažije kopu ďalších dobrodružstiev. Druhá dnešná ukážka hovorí o tom, ako toto všetko vo vesmíre začalo. Z knihy Braňa Jobusa Muflón Anciáš a mimozemšťan vám ju prečíta Zuzka Jurigová Kapráliková.
 
Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes ešte čaká rozhovor s Petronelou Križanovou - autorkou unikátnej knihy Príbehu zabudnutého kníhkupectva. Anton Löwe (1770  1799). Prináša zaujímavú históriu prešporského kníhkupca, tlačiara a vydavateľa Antona Löweho počas posledných troch desaťročí 18. storočia. Ponúknem vám aj ďalšie tri knižné novinky, mailovú súťaž, keďže dnes opäť nesúťažíme telefonicky, ale korešpondenčne a na úvod aj tri zaujímavé tipy na čítanie. 
 
O tom, aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám povedia: 
spisovateľ a dramatik Daniel Majling: Kiril Bonfiglioli - Nemiř na mě tou věcí, 
moderátorka Andrea Makyšová Volárová: Witold Szablowski - Vrah z mesta marhúľ 
a publicista Samo Marec: Benedict Wells - Na konci samoty.   
Toľko teda tri tipy na letné čítanie od Daniela Majlinga, Andrey Makyšovej Volárovej a Sama Marca. 
 
Ďalšou dnešnou knižnou novinkou je fantasy britského spisovateľa Terryho Pratchetta Koberčania. Príbeh vychádza z predpokladu, že koberec, po ktorom chodíme, ukrýva miniatúrny fantastický svet. Žijú v ňom kmene a národy, budujú si mestá a ríše a o nás nemajú tušenia. Spokojne si tu nažíva aj kmeň Munrungov. Až kým sa neprirúti tajomná Smršť. A tak na mladého Snibrila čaká výzva zachrániť najväčšiu ríšu v Koberci.
Túto knihu vydal Terry Pratchett po prvý raz v roku 1971, neskôr ju však prepísal a druhé vydanie vyšlo v roku 1992. Sám o tom neskôr povedal: „Táto kniha mala dvoch autorov a obaja boli tou istou osobou.“ 
Tu je teda ukážka z nového slovenského vydania Koberčanov. V preklade Vladislava Gálisa vám ju prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
Často som sa v minulosti pokúšal pátrať po tom, kde v starom Prešporku existovali známe kníhkupectvá a ako fungovali. Informácií bolo veľmi málo a preto, keď som narazil na knihu Petronely Križanovej - Príbehu zabudnutého kníhkupectva. Anton Löwe (1770  1799), mal som pocit, že som objavil malý poklad. Ide o odbornú monografiu venovanú knižnej kultúre a histórii vydavateľskej a kníhkupeckej praxe, na príklade kníhkupectva, vydavateľstva a tlačiarne bratislavského mešťana Antona Löweho , ktorý úspešne pôsobil na uhorskom knižnom trhu počas troch desaťročí v období osvietenstva. 
Petronela Križanová na základe dlhoročného výskumu analyzuje obchodné stratégie vydavateľstva a kníhkupectva, jeho zapojenie do európskych sietí knižného obchodu, pričom sa dotýka i problematiky predaja a distribúcie zakázanej literatúry.
 
Isabel AllendeSkazené dievča – Dve slová 
Jednou z noviniek posledných týždňov je aj reedícia knihy poviedok významnej čilskej spisovateľky Isabel Allendeovej Skazené dievča, ktorá vyšla v prvom vydaní v roku 1998 ako 4. zväzok novovzniknutej edície modernej svetovej prózy MM. 
V poviedkach dominuje láska v rôznych podobách a premenách. Láska a krása tu však často kontrastuje s drsnosťou života jednotlivých postáv a brutálnym násilím, ktoré ovplyvňuje spoločenské vzťahy.
Platí to aj pre poviedku Dve slová, ktorú som z tejto knihy pre vás vybral. Jej hlavná postava Belisa Súmračná vládne mágii slov a svojim umením sa živí. Predáva za ľudové ceny ľuďom slová, ktoré im pomáhajú – pomeriť sa zo susedom, presvedčiť niekoho o svojej pravde alebo aj zlepšiť kvalitu snov. 
Jedného dňa ju vyhľadá obávaný a nebezpečný plukovník, ktorý chce pomocou správnych slov kandidovať na prezidenta.
Belisa mu pomôže, no daruje mu aj dve slová navyše. Ukážku z poviedky Dve slová z poviedkovej zbierky čilskej autorky Isabel Allendeovej Skazené dievča vám v slovenskom preklade Vladimíra Olerínyho prečíta Lucia Hurajová. 
 
Na záver pre vás mám ukážku z ešte jednej knižnej novinky. Americká autorka historických románov Michelle Moranová vychádza vo svojom románe Kráľovná rebelka z reálnej historickej udalosti. Keď v polovici devätnásteho storočia Británia zdvihne zbrane proti Indii, očakáva rýchle a ľahké víťazstvo. India je nejednotná, roztrieštená na nezávislé kráľovstvá, a preto sa svojou silou nemôže rovnať britskému impériu. No keď anglickí vojaci prídu do kráľovstva Džhánsí, stretnú sa s nečakaným odporom. Kráľovná Lakšmí namiesto toho, aby ticho kapitulovala, postaví dve armády – mužskú a ženskú – a vyrazí do boja, rozhodnutá chrániť svoju krajinu a svoj ľud. Hoci britskému vojsku s lepšou výzbrojou a výcvikom jej vojaci sprvu nenaháňajú strach, Lakšmí odmietne ustúpiť pred impériom, ktoré sa pokúša podmaniť si jej milovanú krajinu.
Ukážku z románu Michelle Moranovej - Kráľovná rebelka vám v preklade Ildikó Drugovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Na záver sme vám ešte dlžní mená výhercov knižných cien z minulej relácie. 
Podmienkou na získanie knižných cien bolo napísať ukážky z akých diel v relácii postupne zazneli a poslať tento zoznam na našu adresu.
A samozrejme – napísať aj tú svoju.
 
Odpovedí prišlo veľmi veľa a tak som sa rozhodol udeliť až sedem knižných cien poslucháčom, ktorí nám napísali ako prví. A sú to tentoraz väčšinou muži:
Pavol Sokol, Leopold Sárkózi, Miroslav Kriška, Vojtech Vámoš, Jarmila Kmeťová, Martin Terkanič a Ing. Roman Štamberský.
 
Gratulujeme. Za svoj milý a podrobný mail získava 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei pani Júlia Timoracká.
 
Súťaž pokračuje aj nabudúce. Ak sa do nej chcete zapojiť, opäť nám môžete napísať ukážky z akých diel zazneli dnes. Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a opäť hráte o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku. Nezabudnite, prosím, napísať aj svoju spiatočnú adresu. 
 
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko – pekné letné dni vám prajú a na stretnutie o dva týždne sa tešia Jakub Gabriel a Dado Nagy. 
 

RTV
← Predchádzajúci blog

Paolo Giordano: Osamelosť prvočísiel

Nasledujúci blog →

Ken Follett: Ohnivý stĺp