! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 15/2020

Leto bývalo ešte donedávna obdobím, kedy sa môj čas výrazne spomalil. Ráno som si začal na pláži čítať knihu a v noci som si už vyberal ďalšiu. Dnes zvyčajne začnem čítať - a po chvíli ma vyruší - ako zvuky streľby ozývajúce sa z počítača z detskej izby narážajú na moje čoraz väčšie výčitky svedomia. A je po čítaní.
Preto dúfam, že dnešná Literárna revue vám aspoň na necelé dve hodiny pomôže spomaliť – možno aj zaspať, nechcem vás samozrejme navádzať ... Koniec koncov, pripravil som si pre vás ukážky zo starších aj úplne nových kníh, porozprávam sa s prozaikom Martinom Juríkom o jeho rôznorodých projektoch a na záver vás čaká mailová súťaž.
Okrem toho som na hosťovanie do dnešnej relácie oslovil aj džezového pianistu a skladateľa Theloniousa Monka, dobrého priateľa Alana Ginsberga a Timothyho Learyho.
A som rád, že sa spoločnému vysielaniu príliš nebránil ani Andrej Mračna, ktorý vám spolu so mnou zabezpečí plynulé počúvanie minimálne do polnoci.
 
Hiromi Kawakamiová – Podivné počasie v Tokiu
V prvej hodine dnešnej Literárnej revue sa vrátim k trom starším a jednej úplne novej ukážke. Tá prvá je z knihy japonskej autorky Hiromi Kawakamiovej PODIVNÉ POČASIE V TOKIU, ktorá je na prvý pohľad jednoduchým príbehom o priateľstve a láske. Súčasne však ponúka zaujímavý výlet do sveta subtílnej japonskej estetiky a jemných zmyslových vnemov. Viacerí recenzenti oceňovali autorkin špecifický humor, fantazijnosť a lásku k telesným a zmyslovým detailom života – špeciálne k japonskému jedlu, ktoré má v románe veľmi silnú výpovednú hodnotu. Osobne ma však asi najviac nadchol spôsob akým Hiromi Kawakamiová opisuje podstatu priateľstva a vznikajúcej lásky. 
Hlavná postava a rozprávačka Cukiko Omáčiová je slobodná a bezdetná úradníčka, ktorá si cení vlastnú slobodu a nezávislosť. Má 37 rokov a rada sa zastaví v bare neďaleko svojho domu, aby si tu vychutnala dobré jedlo a teplé saké. A náhodou sa stretne so svojim bývalým učiteľom zo strednej školy, s ktorým zdieľa nielen podobné chute, ale aj životný rytmus a temperament. Napriek 30 ročnému vekovému rozdielu začne medzi oboma vznikať krehké priateľstvo.
Príbeh je síce realistický, ale vyskytne sa v ňom aj krásny fantazijný moment, kedy Cukiko a Sensei pijú celý večer v bare a zrazu sa spolu ocitnú na morskom pobreží, ktoré pripomína akýsi bdelý sen.
Ukážku z knihy Hiromi Kawakamiovej – Podivné počasie v Tokiu vám v preklade Jána Levoru prečítajú Zuzana Jurigová Kapráliková a Boris Farkaš.                             
 
Are Kalvo – Antiturista 
Z kníh, ktoré sa tento rok trocha stratili v období koronakrízy by som vás rád upozornil na vtipnú prózu fínskeho autora Areho Kalva Antiturista. Are Kalvo vyrastal uprostred pohľadnicovej krajiny severozápadného Nórska, obklopený horami a fjordami, za ktorými veľa ľudí cestuje tisíce kilometrov. Možno preto ho príroda nikdy príliš nezaujímala, a len čo to šlo, presťahoval sa do mesta. 
V posledných rokoch si však začal uvedomovať ako mu príroda postupne kradne kamarátov. Blízki ľudia, s ktorými kedysi vymetal krčmy, zrazu začali chodiť na túry, fotiť si bežkárske stopy, a s vážnym výrazom vyhlasovať, že iba v lone prírody si uvedomujú, akí sú maličkí. Jedného dňa si Kalvo všimol, že medzi priateľmi na sociálnych sieťach nemá jediného človeka, ktorý by sa neodfotil v horách. A tak sa prvýkrát od povinných školských výletov vydal na túru, aby našiel stratených kamarátov. A odpovede na otázky - Čo robia turisti po večeroch? O čom sa rozprávajú? A prečo chodia dobrovoľne na miesta nazvané Komárovo alebo Vrania Chyža?
Ukážku z knihy Areho Kalva Antiturista vám v preklade Simony Rehák Jánoškovej prečíta Daniel Fischer.
 
André Aciman – Nájdi si ma
Tretia dnešná ukážka bude z knihy Andrého Acimana - amerického prozaika egyptského pôvodu. Narodil sa v Alexandrii a jeho rodičia boli sefardskí židia. Rodina istý čas žila aj v Ríme a Paríži, až kým sa v roku 1968 natrvalo presťahovala do Spojených štátov. Veľký úspech mala Acimanova prozaická prvotina Daj mi tvoje meno - strhujúci príbeh lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom jeho rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. 
Druhá dnešná ukážka však pochádza z najnovšej Acimanovej knihy nazvanej Nájdi si ma z roku 2019, v ktorej sa ku svojim postavám s odstupom mnohých rokov vrátil. 
V úvode románu Aciman predstavuje Eliovho otca Samuela, ktorý cestuje z Florencie do Ríma, aby navštívil syna, nadaného klaviristu. Náhodné stretnutie s krásnou mladou ženou vo vlaku mu však navždy zmení život. Ukážku z románu Andreho Acimana Nájdi si ma vám v preklade Otakara Kořínka prečítajú Alfréd Swan a Zuzana Jurigová Kapráliková, ktorí už sedia vo vlaku z Florencie do Ríma.  
 
Viktória Laurent Škrabalová – Kocúr, ktorý chcel byť drakom 
Na záver tejto hodiny som si pre vás nechal ukážku z krásnej detskej knihy, ktorá síce vyšla minulý rok, ale objavil a prečítal som ju iba minulý týždeň. Je od slovenskej autorky žijúcej v Paríži Viktorie Laurent Škrabalovej a má názov Kocúr, ktorý chcel byť drakom. Aby som nezabudol – veľmi oceňujem nádherné ilustrácie Matúša Maťatka špičkový knižný dizajn Petra Gálu. Hlavnou postavou a rozprávačom je kocúr Tigrík von Zuchini žijúci v Paríži v byte nad parkom. Jeho spolubývajúcimi a opatrovateľmi sú Slovenka Viki a Francúz Alan. Tigrík je obyčajný mierne obézny kocúrik, milujúci pokoj, spánok, leňošenie a grilovanú cukinu. Nie je však úplne stotožnený s vlastnou kocúrou identitou. V hĺbke duše sa totiž cíti byť skôr strašidelným lietajúcim drakom chrliacim oheň a prežívajúcim rôzne dramatické dobrodružstvá. Zlom v jeho stereotypnom živote nastane, keď ho z balkóna unesie zlomyseľná čajka a pristane s ním v parku pod domom. A tam si uvedomí ako veľmi stratil svoju kocúriu prirodzenosť a reflexy. Ukážku z knihy Viktórie Laurent Škrabalovej Kocúr, ktorý chcel byť drakom vám prečíta Vlado Kobielsky.
 
Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čaká rozhovor s prozaikom Martinom Juríkom, niekoľko ukážok z knižných noviniek, mailová súťaž a na úvod knižné tipy.
Dnes vám o knihách, ktoré ich zaujali porozprávajú spisovateľ Martin Jurík, ekonóm Tomáš Sedláček a prozaik, novinár a riaditeľ Trnavskej knižnice Juraja Fándlyho Pavol Tomašovič.
Toľko tri knižné tipy od Martina Juríka, Tomáša Sedláčka a Pavla Tomašoviča.
 
Lisa Gardnerová – Dávaj na mňa pozor 
Ďalšia dnešná novinka nazvaná Dávaj na mňa pozor je novým príbehom americkej autorky detektívnych trilerov Lisy Gardnerovej. 
Príbeh sa odohráva na jeseň Bostone a ide o chladnokrvnú vraždu štyroch členov rodiny v ich vlastnom dome. Najstaršia dcéra, šestnásťročná Roxanna Baezová, je po tomto zločine nezvestná. Svedkovia tvrdia, že krátko pred streľbou vzala na prechádzku dva rodinné psy. Otázka je či mala šťastie a podarilo sa jej pred páchateľom ujsť alebo jej neprítomnosť svedčí o čomsi zlovestnejšom. 
Prípadu sa ujme skúsená detektívka D. D. Warrenová. Rovnako nezaháľa ani Flora Danová, ktorá prežila osobnú tragédiu a stala sa znej akási samozvaná vyšetrovateľka, možno aj pomstiteľka. Obom ženám nejde do hlavy tragický koniec rodiny s nie najlepšou minulosťou, ktorá sa však podľa všetkého napokon ocitla na správnej ceste. Kniha vychádza budúci utorok a ukážku z nej vám v preklade Denisy Ghaniovej prečíta Lucia Vráblicová.
 
Rozhovor s Martinom Juríkom 
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je prozaik Martin Jurík, s ktorým sme sa nedávno v LR rozprávali o jeho skvelej antiutopickej knihe 2084, ktorá nedávno vyšla v novom dizajne. Martin však pracuje aj na viacerých nových projektoch a práve o nich budeme dnes hovoriť.  
 
Robert Harris – Druhý spánok 
Teraz opäť trocha zmeníme žáner – v poradí tretia dnešná novinka bude historický triler britského románopisca bývalého novinára Roberta Harrisa Druhý spánok. Prenesieme sa do roku 1468. Mladý kňaz Christopher Fairfax prichádza na koni do odľahlej dediny v juhozápadnom Anglicku, aby pochoval tamojšieho farára. Okolitá krajina je posiata predmetmi z dávnych čias – mincami, črepinami, ľudskými kosťami –, ktoré starý farár vyhľadával a zbieral. Otázkou zostáva či doplatil na svoju posadnutosť minulosťou vlastným životom. Fairfax je odhodlaný odhaliť pravdu, hoci nasledujúcich šesť dní otrasie všetkým, čo si doposiaľ myslel o sebe, cirkvi aj o svete. Ukážku z knihy Roberta Harrisa Druhý spánok vám v preklade Otta Havrilu prečíta Boris Farkaš.
 
Elizabeth Gilbert – Mesto dievčat 
Predposlednou dnešnou novinkou je nový román MESTO DIEVČAT autorky bestsellerov Podstata všetkých vecí a Jedz, modli sa a miluj. 
Elizabeth Gilbert sa vracia s podmanivým ľúbostným príbehom zo vzrušujúceho sveta newyorských divadiel v štyridsiatych rokoch 20. storočia. 
Keď devätnásťročnú Vivian Morrisovú vyhodia z Vassarovej univerzity za slabý výkon v prvom ročníku, zámožní rodičia ju pošlú na Manhattan k tete Peggy, majiteľke spustnutého divadla Lily Playhouse. Vivian sa u tety zoznámi so svetom nekonvenčných a charizmatických ľudí, od revuálnych tanečníc, ktoré snívajú iba o zábave, až po sexi herca či prestížnu herečku. Dievča sa však dopustí chyby, ktorá vyvolá profesionálny škandál a obráti jej krásny nový svet naruby.
Ukážku z nového románu Elizabeth Gilbert Mesto dievčat vám v preklade Tamary Chovanovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.  
 
Katarína Gulai – Najhoršia 
A na záver pre vás mám ešte jednu novinku z kategórie young adults – od slovenskej autorky Kataríny Gulai nazvanú NAJHORŠIA.
Ide o knižnú prvotiny autorky, ktorá sama učí teenagerov na strednej škole a dobre pozná problémy, s ktorými sa stretávajú. Ukážku z knihy Kataríny Gulai NAJHORŠIA vám prečíta Dominika Žiaranová.  
 
Toľko ukážka z knihy Kataríny Gulai NAJHORŠIA. A pred nami je mailová súťaž. V minulej relácii som sa vás pýtal aké predmety súvisiace s zvieratami zbieral španielsky prozaik a scenárista Carlos Ruis Zafon? Správna odpoveď je Drak. Vlastnil ich údajne okolo 400. A povedal o tom: Draky sú mi blízke. Ja som tiež tvor noci, nie som veľmi kontaktný, a nemám rád putujúcich rytierov. 
 
Za správne odpovede od nás knižné ceny získavajú: 
Markéta Šumichrastová, Gabriela Fajthová, Viera Kollová , Milan Mišík, Pavol Sokol, Mirka Bajusová a Tomáš Hlohinec.
 
20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei získava Marta Lapšanská. Gratulujeme.
 
A súťažná úloha do budúcej relácie je veľmi jednoduchá. Napíšte nám, ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei. 
 
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. Peknú nedeľu a krásne letné dni vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy. 
 

 

RTV

 
← Predchádzajúci blog

Lucinda Rileyová: Perlová sestra

Nasledujúci blog →

Sen, ktorý držíte v rukách