! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 18/2016

Príjemný sobotný večer, milí priatelia,

leto sa pomaly končí a postupne sa opäť začína jesenná knižná sezóna – teda obdobie, kedy po letnej prestávke začnú intenzívne vychádzať knižné novinky. Niekoľko z nich sme pre vás pripravili aj do dnešnej relácie.

Aj dnes budete môcť súťažiť o knižné ceny - telefonicky aj korešpondenčne a vypočujete si niekoľko knižných tipov. Hudobným hosťom bude francúzska hudobníčka Zaz a príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.

 

Márius Kopcsay –  Asvabaždénie                                                     

Sú spisovatelia, ktorí píšu celý život jednu knihu. Do tejto kategórie patrí aj autor prvej dnešnej súťažnej ukážky. 

Literárna tvorba tohto slovenského prozaika a novinára je do veľkej miery založená na autobiograficky ladenej humornej sebareflexii vlastného „zbabraného života“. Vo svojich poviedkach, novelách a románoch s chuťou a humorným nadhľadom hyperbolizuje väčšie či menšie zlyhania svojho „lúzerského“ (anti)hrdinu a ak mu aj nejaký úspech dopraje  – väčšinou je vykompenzovaný trápnom a sklamaním. Hrdinom autorovho najnovšieho románu je opäť frustrovaný novinár na prahu päťdesiatky. S nenaplnením vlastných ambícií je už zmierený, o to citlivejšie však reaguje na – vulgárnosť, obmedzenosť, hlúposť, podliehanie konšpiračným teóriám, nacionalizmus a xenofóbiu, ktoré ho čoraz viac obklopujú.

Marek Pokorný si uvedomuje, že svet, ale aj jeho osobný život – poznačený rozpadom vlastného manželstva, je odrazu omnoho komplikovanejší a konfliktnejší ako bol. Marek žije v krehkom vzťahu s novou priateľkou a trpí úzkosťou, že sa mu už nikdy nepodarí vybudovať nič stabilné.

Rámcovaný rutinnými kontaktami s večne sa sťažujúcou mamičkou, mladším synom, exmanželkou, novou partnerkou a kolegami z práce naplno prežíva súkromnú aj globálnu nestabilitu.

Ide o jeden z mála slovenských románov, ktorý sa síce venuje nie práve ľahkým témam, robí to však s humorným nadhľadom a ľahkosťou. O čo nemilosrdnejšie zobrazuje svojho antihrdinu, či podliehanie verejne šíreným bludom, s o to väčšou radosťou si z toho všetkého dokáže urobiť srandu.

V tomto románe som si naplno vychutnával najmä scény s mamičkou hlavného hrdinu.

 

Alessandro Baricco – Mladá nevesta                                             

Druhá dnešná súťažná ukážka pochádza z knihy súčasného talianského prozaika a dramatika, ktorý sa preslávil svojou novelou Hodváb či divadelnou monodrámou Tisícdeväťsto. Jeho najnovšia novela prináša rovnako bizarný a poeticko-spletitý príbeh ako nedávne prózy - Pán Gwyn, Trikrát na svitaní či dráma Smith&Wesson.

Autorova najnovšia kniha má názov Mladá nevesta. Odohráva sa v Taliansku na začiatku 20. storočia. Pred bránou domu bohatej rodiny sa jedného dňa objaví nevesta. Má osemnásť rokov a prichádza z Argentíny, lebo sa má vydať za syna pochádzajúceho z tejto rodiny. Dozvedá sa však, že jej ženích je odcestovaný v Anglicku, odkiaľ posiela domov rôzne bizarné suveníry. Rodina vezme dievča medzi seba a uvádza nevestu do svojich rituálov – raňajkuje sa napríklad poobede o tretej, inak veľmi prísny otec navštevuje každé ráno luxusný nevestinec, matka žije zo spomienok na svoju dávnu krásu, dcéra je fyzicky znetvorená, ale veľmi zvodná a strýka postihla spavá choroba. Celá rodina je prekvapivo silne eroticky založená. Všetci čakajú na návrat syna, ktorý sa však stále odkladá. Keď rodina odíde na letný byt, rozhodne sa nevesta čakať sama na vlastnú päsť.

Jedným z pravidiel je aj to, že v spoločnej domácnosti je zakázané čítať knihy. Tak to hneď na úvod oznámil strýko mladej neveste. Po nejakom čase sa ho však rozhodla spýtať, či by sa toto pravidlo nedalo obísť. Ako to dopadne sa dozviete z knihy.

 

 

Na úvod druhej časti Literárnej revue by som vám rád ponúkol tri tipy na dobré čítanie. Aké knihy teda zaujali:  

filmového architekta Tomáša Berku - Thomas Craughwell - Barbari 

hudobníka a moderátora Pala Hubináka - China Mieville - Nádraží Perdido

herec Mariána Labudu - Ján Štrasser - František Mikloško.

 

V úvode som hovoril, že od septembra začínajú po letnej prestávke vydavatelia chrliť rôzne knižné novinky - a jednu takú tu pre vás mám. Ide o napínavý psychologický triler, ktorý vychádza budúci týždeň. Má názov VDOVA a je veľmi úspešným debutom britskej novinárky.

 

Fiona Barton - Vdova                                                                

Je pozoruhodné ako nápadne sa ponáša na podobný román Dievča vo vlaku Pauly Hawkinsovej či Stratené dievča Gillian Flynnovej. Opäť je tu niekoľko rozprávačov – a opäť sa niekto stratil.

V prípade románu VDOVA ide o vyšetrovanie zmiznutia dvojročnej Belly, ktorá sa bez stopy stratila zo záhradky domu svojej matky. Okrem policajného detektíva Boba Sparksa po dievčatku pátra aj bezškrupulózna reportérka Kate Watersová. Napriek obrovskému nasadeniu sa však dievčatko ani po štyroch rokoch nepodarí nájsť. Policajné vyšetrovanie a štvavá medializácia však zničia podozrivému Glenovi Taylorovi a jeho žene život.

Základná otázka znie – je Glen vrahom alebo obeťou tohto prípadu?

Hlavnou rozprávačkou je Glenova manželka Jean - ktorá v časových skokoch postupne objavuje nepoznané stránky života svojho (dnes už mŕtveho) manžela.

Druhú líniu reprezentuje reportérka Kate, ktorá predstiera snahu pomôcť, no v podstate chce z tohto nešťastia iba vytĺcť mediálny kapitál.

Okrem záhady – kam zmizla malá Bella sa celým románom nesie aj otázka kto vlastne koho manipuluje? Glen políciu a vlastnú ženu? Médiá verejnosť? Alebo Glenova manželka čitateľa?

V našej ukážke sa Jean podujala, že vyrozpráva reportérke Kate svoj príbeh.

 

 

Mojimi dnešnými hosťami sú architekti a spoluautori knihy Vily nad hradom Ján Bahna a Tomáš Berka. Ide o pokračovanie úspešnej monografie Vily nad Bratislavou vo forme malého sprievodcu.

Autori po vydaní Víl nad Bratislavou objavili množstvo nových materiálov, fotografií, dokumentov a ďalších informácií o vilách, ich obyvateľoch a histórii tejto lokality.

Táto kniha je prvou časťou bedekra po bratislavských vilách. Nasledovať by mali Vily pod Slavínom a Vily Horského parku.

 

Henning Mankell – O krok vpredu                                                     

A teraz trochu oddychového čítania od môjho obľúbeného švédskeho detektívkára a dramatika, ktorý bohužiaľ minulý rok zomrel.

Na rozdiel od mnohých iných severských autorov ma jeho príbehy o komisárovi Wallanderovi veľmi bavia a napĺňajú pokojom a pohodou. Hoci v románe zvyčajne pohodu a pokoj nájdete iba veľmi ťažko.

V prípade tohto románu musí polícia vyriešiť dva prípady – zmiznutie niekoľkých mladých ľudí a vraždu kolegu detektíva, ktorého niekto zabil v jeho vlastnom byte. Po čase sa ukáže, že oba tieto prípady sú vlastne jeden prípad.

Román sa odohráva v auguste. Kurt Wallander chce prejsť na zdravší životný štýl.

Do práce neprišiel jeho kolega detektív a Wallander ho nájde zastreleného v jeho byte. Jedinou stopou je fotografia mladých ľudí v dobovom oblečení a snímka neznámej ženy.  

Ukáže sa, že na fotke sú práve zmiznutí mladí ľudia, ktorá sa národnom parku venovali tajným hrám, a za stromom na nich striehla neznáma osoba a večierok sa skončil katastrofou.

 

Neal Schusterman – Uvoľnení                                                        

Tak a pred nami je posledná nesúťažná ukážka z románu pre mládež od Neala Schustermana nazvaného Uvoľnení.

Ide o románovú distopiu. Amerika budúcnosti sa spamätáva z následkov vojny medzi dvoma stranami znepriatelenými pre rozdielne názory na ochranu života. Jej výsledkom je uzákonenie „uvoľnenia“, podľa ktorého deti medzi trinástym a osemnástym rokom možno poskytnúť na odobratie a následnú transplantáciu orgánov. Súhlas dávajú rodičia z rozličných dôvodov: dieťa je problematické, sirota v štátnom ústave, rozvedení manželia sa nevedia dohodnúť na výchove... Náboženskí fanatici poskytujú svojho desiateho potomka ako obeť Bohu, desiatok.

Niektorí „uvoľnení“ sa mlčky podriadia, iní sa nechcú len tak vzdať. Na ceste za prežitím sa náhodou stretnú traja mladí ľudia: búrlivák Connor, sirota Risa a spočiatku poddajný ľudský desiatok Lev. Ak sa im podarí dožiť osemnástky, nikto im neublíži, ibaže v pomätenom svete, ktorý si brúsi zuby na každý kúsok ich tela od rúk až po srdce, sa osemnáste narodeniny zdajú nekonečne vzdialené.

 

 

A nás ešte čakajú vaše mailové odpovede na otázku z minulej relácie. Aké romány zo športového prostredia vás zaujali?

Iveta Natafalušiová z Nacinej Vsi napísala, že najviac sa mu páčili romány zo športového prostredia od britského spisovateľa Dicka Francisa, ktorý písal detektívky z dostihového prostredia napr. Chybný krok, 13 jazdcov v cieli, Koniec stávok...

 

René Beláček napísal, že pred pár dňami dočítal skvele napísanú, úprimnú a celkom inšpiratívnu biografiu uruguajského futbalového útočníka Luisa Suáreza pôsobiaceho v španielskom klube FC Barcelona. Veľmi ho dojal jeho životný príbeh, od malého a chudobného chlapca sa prepracoval do veľkých klubov a vďaka svojmu nekompromisnému prístupu k hre, ktorý niekedy viedol k neprípustným skratom.

 

A pán Jozef Sloboda z Martina napísal o knihe od Michala Zemana: Ján Kozák - Príbeh futbalového rebela. Súčasný tréner našej futbalovej reprezentácie dokázal ako hráč i tréner dosiahnuť pekné výsledky v tomto športe. 

 

Martinu Lukáčovú zo Žiliny veľmi zaujala kniha Rondy Rousey Môj boj, tvoj boj - Olympijská víťazka v džude, prvá dáma zmiešaných bojových umení a hollywoodska hviezda sa v tejto knihe plnej energie a odhodlania čitateľom zdôveruje so svojou náročnou cestou za úspechom.

 

A to je z Literárnej revue nadnes všetko. Tešíme sa na vás opäť o dva týždne.

Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.

 

  

RTV

← Predchádzajúci blog

Peter Wohlleben: Tajný život stromov

Nasledujúci blog →

Roald Dahl: Kamoš obor