Literárna revue 18/2019
Tridsiaty prvý august je pre mňa od detstva trochu smutný deň, keďže sa spája s končiacimi sa letnými prázdninami. Dosť však bolo nostalgie, v dnešnej poslednej augustovej Literárnej revue vás čaká sedem ukážok z knižných noviniek a rozhovor s básnikom, textárom, prekladateľom a členom skupiny Saténové ruky Vladom Jančekom o jeho novej básnickej zbierke Ahoj krv. Tešiť sa môžete aj na skvelý román ruského autora Jevgenija Vodolazkina, šieste pokračovanie série Millennium, jednu ruskú a jednu slovenskú klasiku, tri oddychovky a tri tipy na čítanie od našich hostí.
Hudobne sa dnes predstaví talianský pesničkár Vinicio Capossela a príjemné počúvanie vám praje dvojica Ivan Kovačič a Dado Nagy.
Hneď na úvod by som rád pripomenul, že túto sobotu ešte nebude súťaž prebiehať telefonicky, ale korešpondenčne, stačí teda dobre počúvať a napísať nám ukážky, z akých kníh v dnešnej relácii postupne odznejú. Hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei a adresa, na ktorú svoje maily môžete posielať je [email protected].
Prvá dnešná ukážka bude z románu slovenského prozaika Pavla Rankova – Stalo sa prvého septembra, ktorý vyšiel s veľkým úspechom v roku 2008 a o niekoľko dní vychádza v novom vydaní.
Jeho dej sa začína 1. septembra 1938 na kúpalisku v Leviciach a ide o historický príbeh z obdobia rokov 1938 až 1968. Hlavnými postavami sú traja kamaráti – Maďar Péter, Čech Honza a Žid Gabriel, ktorí bojujú o lásku krásnej spolužiačky Márie Belajovej. Ich individuálne osudy sa odohrávajú na pozadí búrlivých dejinných udalostí: Mníchov, viedenská arbitráž, druhá svetová vojna, protižidovské zákony, nemecká okupácia a príchod sovietskych vojsk, povojnové vysídľovanie, komunistický prevrat vo februári 1948, politické procesy päťdesiatych rokov, pokus o reformy a následná sovietska okupácia v auguste 1968. Prvý september je pre dvanásťročných chlapcov pravdepodobne posledným dňom detstva - a mení sa na spomienku, v ktorej sa po prvýkrát pokúsili vyhrať svoju lásku (Máriu) v plaveckých pretekoch. Ich boj sa potom opakuje vari v každej z tridsiatich kapitol.
V románe Stalo sa prvého septembra sa však nachádzajú aj kapitoly opisujúce reálne historické postavy a udalosti. A o jednej takej bude aj prvá dnešná ukážka, ktorú vám prečíta Boris Farkaš.
Rozhovor s Vladom Jančekom
Na tohtoročnom festivale Pohoda predstavil svoju najnovšia básnickú zbierku Ahoj krv básnik, textár, prekladateľ, gitarista a člen hudobnej skupiny Saténové ruky Vlado Janček. Jeho prvá zvierka humorných aforistických básní Motýľov vyšla v roku 1999, druhá zbierka Kocúrov v roku 2009 a tretia Ahoj krv opäť po desiatich rokoch (pred pár dňami) v lete roku 2019. Všetky tri zbierky však vychádzajú momentálne súčasne v jednotnej grafickej úprave dizajnéra Pala Čejku. Nová zbierka Ahoj, krv je vážnejšia a obsahuje aj dlhšie básnické texty.
S menom súčasného ruského autora a literárneho vedca Jevgenija Vodolazkina sa v posledných rokoch stretávam čoraz častejšie. Je všeobecne považovaný za jedného z najvýznamnejších a najoriginálnejších ruských prozaikov.
Som preto veľmi rád, že Vodolazkinov román Laurus vyšiel nedávno aj v skvelom slovenskom preklade Valerija Kupku s ilustráciami Michaila Nesterova.
Román Laurus nás zavedie do obdobia stredovekej Rusi, kde v 15. storočí vyčíňala morová epidémia. Jeho hrdinom je lekár, resp. liečiteľ, ktorý bylinami a ďalšími prírodnými produktami zachraňuje životy.
Keď však počas pôrodu nedokáže zachrániť milovanú Ustinu, rozhodne sa opustiť svoju dedinu, zmení si meno a ako pustovník sa vydá na cestu vykúpenia. Cestuje po Európe a všade využíva svoje liečiteľské schopnosti.
Vodolazkinov román Laurus vyrástol z ruskej stredovekej literatúry, predovšetkým zo životov ruských svätých a jurodivých. Cesta hlavného hrdinu k svätosti – od liečiteľa k svätému starcovi Laurovi, ktorým sa stal ešte počas života – umožňuje sledovať cestu postupného zbavovania sa pozemského času a nazerania na svet z perspektívy večnosti, kde všetko so všetkým súvisí a minulosť je tesne prepojená so súčasnosťou a naopak. Ukážku z románu Laurus od Jevgenija Vodolazkina vám prečíta Lucia Vráblicová.
Príjemný sobotný večer, počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čaká päť knižných noviniek a hneď na úvod aj tri tipy.
O svojich čitateľských zážitkoch vám porozprávajú:
básnik a prekladateľ Marián Hatala: Vanda Rozenbergová - Muž z jamy a deti z lásky,
maďarský dramatik István Tasnádi: Béla Hamvas - Sciencia sacra
a básnik Vlado Janček: Milo Urban - Výkriky bez ozveny.
Toľko tipy na čítanie od Mariána Hatalu, Istvána Tasnádiho a Vlada Jančeka.
Nasledujúca ukážka pochádza z najnovšieho románu majstra právnického trileru Johna Grishama nazvaného Odplata.
Autor sa v ňom vracia do fiktívneho mesta Clanton v okrese Ford - dejiska románov Kedy zabiť, Zoznam, Sudca, Mississippské poviedky alebo Platanový rad.
Román Odplata sa odohráva v roku 1946. Vojnový hrdina a vážený farmár Pete Banning zastrelí rovnako rešpektovaného a obľúbeného metodistického kazateľa Dextera Bella. Napriek snahe rodinného právnika odmieta svoj čin vysvetliť.
Pete Banning patrí k veteránom, ktorí počas druhej svetovej vojny na Filipínach prežili neslávne známy Bataansky pochod smrti. Viac ako sedemdesiattisíc vojakov vtedy prinútili kráčať v horúčave celé dni bez jedla a vody, čo si vyžiadalo tisíce obetí. Ostatných čakalo niekoľkoročné peklo v japonskom zajateckom tábore.
Petov syn Joel sa s následkami otcovho mlčania nedokáže zmieriť, pátra po motíve jeho činu a rozuzlenie je viac než prekvapivé. Ukážku z románu Johna Grishama Odplata vám v preklade Aleny Redlingerovej prečíta Alfréd Swan.
Slávna trilógia Stiega Larssona Millenium vyšla bohužiaľ až po autorovej smrti, lebo dva týždne po tom, čo rukopis všetkých troch častí odovzdal do vydavateľstva zomrel na masívny srdcový infarkt. Jednotlivé romány tejto trilógie však vyvolali obrovský ohlas a naštartovali záujem o severské kriminálne príbehy.
Iba pripomeniem, že hlavnými postavami tejto trilógie boli investigatívny novinár Mikael Bloomkvist a mladá hackerka s pohnutou minulosťou Lisbeth Salanderová.
Po Larsonovej smrti sa ich príbehov ujal úspešný novinár a spisovateľ David Lagercrantz a po dvoch pokračovaniach - Dievča, ktoré uviazlo pavúčej sieti a Muž, ktorý hľadal svoj tieň vychádza už o niekoľko dní (podľa všetkého) posledný šiesty diel Dievča, ktoré musí zomrieť.
Román sa začína smrťou veľmi netypického bezdomovca v štokholmskom parku. Na prvý pohľad to vyzerá ako bežné tragické úmrtie, no patologičke Fredrike Nymanovej sa čosi nepozdáva a osloví Mikaela Blomkvista. Bezdomovca opakovane počuli blúzniť o švédskom ministrovi obrany Johannovi Forsellovi.
Mikael požiada o pomoc heckerku Lisbeth Salanderovú, no tá odišla do Moskvy, aby si definitívne vyrovnala účty so sestrou Camillou. Už ju nebaví byť korisťou, túži byť predátorom a svoju sestru definitívne zlikvidovať.
Dievča, ktoré musí zomrieť sa číta doslova na jedným dychom. Tento román plný politických škandálov, skúmania DNA a najmä dezinformačných internetových kampaní šíriacich nenávisť, ktorých korene siahajú až do ruskej trolej farmy.
Ukážku z nového románu Davida Lagercrantza Dievča, ktoré musí zomrieť vám v preklade Simony Rehák prečíta Boris Farkaš.
Ukážku z nasledujúceho románu, ktorý vychádza v novom vydaní by ste určite spoznali už podľa prvej vety.
Román Leva Nikolajeviča Tolstého Anna Kareninová je epickou panorámou spoločenského života v Rusku začiatku 19. storočia. Hlavná hrdinka Anna žije spoločenským životom petrohradskej šľachty a pri istej príležitosti sa osudovo zaľúbi do mladého grófa Vronského, kvôli ktorému opúšťa nielen manžela, ale aj milovaného syna. Situáciu chce riešiť rozvodom a legalizáciou nového vzťahu, no jej manžel takéto riešenie rázne odmietne. Anna odchádza s milencom a ich dcérkou do cudziny. Po návrate do Ruska si uvedomuje bezvýchodiskové postavenie a čoraz nástojčivejšie sa jej vynára myšlienka, že jediné riešením jej situácie je smrť.
Ukážku z nového vydania románu L. N. Tolstého Anna Kareninová vám v preklade Nade Szabovej prečíta Alfréd Swan.
Na záver som si pre vás nechal ukážky z dvoch ľahších oddychovejších románov. Matteo Strukul je známy ako autor trilógie o Mediciovcoch. Hlavnou postavou jeho najnovšieho románu je známy milovník, zvodca a šikovný povrazolezec Cassanova. V románe s rovnomenným názvom vchádza tento hrdina na scénu pri bitke v najstaršej krčme na lagúne. Ukážku z románu Casanova od Mattea Strukula vám v preklade Márie Štefánkovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Poslednou dnešnou ukážkou bude krátky úryvok zo záverečnej časti trilógie Jodi Ellen Malpasovej nazvanej Odhalená. Hlavná hrdinka Livy zažíva vášnivý vzťah s Millerom Hartom. Postupne sa však dozvedá, že naoko úspešný Miller je zaťažený záväzkom, ktorého splatenie nebude také jednoduché. V nasledujúcej ukážke sa Livy bojí o život svojej starej mamy. Ukážku z románu Jodi Ellen Malpasovej Odhalená vám v preklade Andrey Vargovčíkovej prečíta Lucia Hurajová.
Na záver dnešnej relácie by som sa rád poďakoval všetkým, ktorí nám poslali svoje mailové odpovede, čiže zoznam ukážok, ktoré zazneli v minulej relácii.
Knižné ceny tentoraz získavajú: Otto Kohulák, Paulínka Priščáková, Michal Višňovský, Juliana Reichardtová, Ema Dancáková, Daniela Jančušková, Alena Hudáková.
A 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei posielame Martine Lukáčovej z Martina.
Súťažná úloha do budúcej relácie je rovnaká ako minule – napíšte nám – ukážky, z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Adresa je [email protected].
Peknú prvoseptembrovú nedeľu vám prajú Ivan Kovačič a Dado Nagy.