! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 2/2019

Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní sobotnej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes vás v nej opäť čaká zaujímavý výber knižných tipov a zaujímavostí. Mojim hosťom bude spisovateľ a novinár Márius Kopcsay, ktorý predstaví svoju novú prózu Stena a porozpráva o knihách, ktoré má rád. 
O hudbu sa dnes postará švédske džezové trio klaviristu a skladateľa Esbjörna Svenssona, v ktorého kompozíciách môžete v džezovej úprave počuť množstvo rôznych vplyvov - od Bélu Bartóka až po techno a Radiohead. 
V dnešnej relácii nebude chýbať ani telefonická a na záver mailová súťaž, knižné novinky a spoločnosť vám až do polnoci bude robiť dvojica Dušan Macko a Dado Nagy
 
Na skladbách Esbjörna Svensona mám okrem iného rád ich názvy. Tá ktorú ste práve dopočúvali sa napríklad volala Obrázok Doris, ktorá cestuje s Borisom. Človek si za tým hneď predstaví nejaký vlastný príbeh. S Borisom. 
 
Prvá dnešná ukážka pochádza z knižnej novinky, ktorá ma veľmi zaujala témou, aj originálnym spracovaním. Ide o inteligentnú mládežnícku dystopiu, otvárajúcu celú škálu zaujímavých etických otázok. Jej autorom je americký spisovateľ Neal Shusterman, ktorého už poznáme vďaka zaujímavej knihe Uvoľnení
V jeho novinke svet budúcnosti oproti iným dystopiám vyzerá pomerne lákavo. Ľudstvo zvíťazilo nad hladom aj smrťou. Ľudské telá majú schopnosť samoliečenia a omladzovania. Teoreticky by mohli žiť večne, keby špeciálna kasta tzv. koscov neredukovala ľudí na planéte. Jedným slovom nezabíjala ich. 
Ale inak svet a spoločnosť funguje veľmi dobre. Nepríliš efektívny právny štát nahradila vláda umelej inteligencie, zrodená zo svetovej digitálnej siete - Nimbus.       
Hlavnými postavami sú dvaja tínejdžeri - Citra a Rowan. Oboch si viac menej proti ich vôli vybral kosec Faraday a zacvičuje ich do umenia zabíjania, ktoré má presné etické a morálne pravidlá. Nik by nemal vraždiť iba pre zábavu, potešenie či iné zištné dôvody. Ale, ako to medzi ľuďmi býva, aj tu sa nájdu výnimky.  
Kniha hovorí o zodpovednosti, etických dilemách a cene života ako takého.  
V nasledujúcej ukážke počas pokojného večera zazvoní pri dverách kosec Faraday a spýta sa či by sa s rodinou teenagerky Citry nemohol navečerať. Ukážku vám v preklade Kataríny Figovej prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Druhá dnešná súťažná ukážka pochádza z najnovšej prózy známeho slovenského prozaika, pre tvorbu ktorého je typický čierno-humorný, tragikomický a sebaironický pohľad na svet s výrazne autobiografickými črtami. Diela tohto autora sú väčšinou ukotvené v súčasnosti – v tomto prípade však ide o výnimku. Novela Stena predstavuje metaforu totalitného režimu, jeho zrútenia a opätovného návratu v ešte agresívnejšej podobe. Hlavná postava Mehony má otca vojaka z povolania a rozhodol sa pred svetom ukryť na psychiatrii. V retrospektívnom rozprávaní sa postupne dozvedáme čo ho k tomu priviedlo. Ukážku z novely Stena vám prečíta Alfréd Swan. 
 
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je spisovateľ a novinár Márius Kopcsay, ktorý po trojročnej prestávke od vydania románu Asvabaždénie vydáva v týchto dňoch novelu Stena, v ktorej tématizuje skúsenosť s totalitným režimom.  
Máriusa Kopcsaya som sa spýtal ako táto próza vznikala.   
Toľko rozhovor so spisovateľom Máriusom Kopcsayom o jeho novej próze Stena.
Literárna revue pokračuje aj po 23-tej knižnými tipmi a prehľadom knižných noviniek.
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čakajú ukážky z piatich až šiestich knižných noviniek, mailová súťaž a na úvod aj knižné tipy. 
 
O tom, aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám na úvod porozprávajú:
spisovateľ Márius Kopcsay: F. M. Dostojevskij - Dvojník
prozaička Katarína Holetzová: Donna Tart - Malý kamarát  
a publicista a knižný editor Matúš Mikšík: Ján Gavura - Kráľ hlad.  
Toľko tri knižné tipy od Máriusa Kopcsaya, Kataríny Holetzovej a Matúša Mikšíka.            
 
S veľkým množstvom detských kníh, ktoré patria ku klasikám žánru som sa stretol až ako dospelý a možno práve preto som si ich tak veľmi obľúbil. Nasledujúca ukážka bude zo série kníh o Malom Mikulášovi. Po prvý krát som si príhody malých školákov, ktoré sa väčšinou končia bitkou alebo tým, že sa niečo zničí a rozbije, čítal ako dvadsaťročný a veľmi som sa v nich našiel. Niektoré vety z tejto knihy dokonca citujem dodnes. Napríklad cvičiteľa Hectora Zdúvala.
V týchto dňoch vychádza reedícia druhého vydania Malého Mikuláša s novou obálkou. Je zaujímavé ako si na túto knihu vždy spomeniem, keď ráno privediem svojho syna prváka do školy a jeho pani učiteľka mi porozpráva s kým sa včera zasa pobil. 
Nedávno mi dokonca povedala, že Oliver je jediný, ktorý sa dokáže pobiť aj počas sledovania filmu o Ježišovi Kristovi. A keďže si so synom vždy večer pred spaním v posteli chvíľu čítame, zaradil som do repertoára aj príbehy Malého Mikuláša a mám pocit, že sa s ním Oliver celkom identifikoval. Malý Mikuláš samozrejme nie je bitkár, jednoducho to tak často vypáli, že sa v triede spustí mela. Nasledujúca ukážka nebude o bitke, ale o výsostne detskej téme – o fajčení. Ukážky z knihy Malý Mikuláš vám v preklade Beaty Panákovej prečíta Daniel.    
 
Nasledujúca ukážka bude z najnovšieho románu švédskej autorky kriminálnych románov Kristina Ohlsson. Vyštudovala politológiu a pracovala na rôznych pozíciách v oblasti štátnej bezpečnosti. 
Hlavnou postavou jej nového dvojdielneho románu Pochované klamstvá je úspešný advokát Martin Benner, ktorý sa práve chystá na dovolenku. Tesne pred koncom úradných hodín do jeho kancelárie vstúpi muž, ktorý tvrdí, že jeho sestra potrebuje pomoc. Háčik je v tom, že je mŕtva. Skôr ako spáchala samovraždu, priznala sa k piatim vraždám. Médiá ju s obľubou nazývali sériovou vrahyňou, vyslúžila si pseudonym Sara Texasová. Brat sa po smrti svojej sestry snaží očistiť jej pamiatku a nájsť jej strateného syna Mia. Martin Benner ponuku svojho nového klienta príjme a veľmi si tým skomplikuje život. Ukážku z nového románu Pochované klamstvá Kristiny Ohlssonovej vám v preklade Zuzany Inczingerovej a Lenky Kočišovej prečíta Vlado Kobielsky. 
 
Ďalšia dnešná súťažná ukážka bude z mimoriadne úspešného románu Vorleser, čiže Predčítač známeho nemeckého autora a právnika. 
Odohráva sa krátko po skončení druhej svetovej vojny v Nemecku.  
Hlavný hrdina má na začiatku príbehu 15 rokov. Cestou zo školy domov mu príde zle a odpadne. Ujme sa ho 36-ročná žena, ktorá sa oňho postará a odvedie ho domov. Keď sa chlapec ako tak vystrábi zo žltačky, ide sa jej poďakovať, zaiskrí to a medzi oboma sa začne ľúbostný vzťah založený na telesnom potešení a spoločnom čítaní. 
Žena, ktorá pracuje ako vodička električky však po čase bez slova zmizne a hlavný hrdina ju stretne až po mnohých rokoch. V tom čase ako študent práva navštívi súd s vojnovými zločincami – dozorkyňami v koncentračnom tábore a medzi obžalovanými sedí aj jeho stará láska. Ich vzťah sa obnoví a on jej začína do väzenia posielať na kazetách načítané kúsky z kníh – tak ako kedysi.
Tento román vzbudil v Nemecku veľký ohlas, ale aj škandál – nielen pre opis sexuálneho vzťahu gymnazistu a zrelej ženy, ale aj pre veľmi otvorené pripomenutie nemeckej zodpovednosti za obete druhej svetovej vojny. A bol aj úspešne sfilmovaný. Ukážku z románu Predčítač vám v preklade Ladislava Šimona predčíta Boris. 
 
V nasledujúcom vstupe by som vám rád stručne predstavil ďalšie dve knižné novinky. Tou prvou je kniha pre mládež od Becky Albertalli – Leah mimo rytmu, ktorá nedávno vyhrala v desiatom ročníku ceny Goodreads Choice Awards v kategórii kníh pre mládež. Podotýkam, že o víťazovi rozhodli čitatelia z celého sveta.
Hlavnou postavou je Leah Burkeová - cool bubeníčka v rokovej kapele. Ako jediné dieťa slobodnej matky to má rozhodne ťažšie ako jej priatelia. A hoci jej mama vie, že Leah je bisexuálka, nenazbierala ešte dosť odvahy, aby to povedala aj niektorému zo svojich kamošov. Ukážku z knihy Leah mimo rytmu vám v preklade Ivany Cingelovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.   
 
A teraz by som vás rád upozornil na nové vydanie knihy skúseného britského reportéra Mishu Glennyho McMafia. Jej autor na svojej odvážnej a fundovanej výprave za príčinami zdanlivo neukojiteľného dopytu po nezákonnom tovare prebrázdil päť kontinentov a osobne sa pozhováral s ľuďmi zo všetkých oblastí podsvetia – s policajtmi, obeťami, politikmi, dokonca aj so zločincami. Na vlastnej koži zažil balkánske vojny, spoznal zákulisie náročného boja proti organizovanému zločinu, podarilo sa mu urobiť rozhovor s brazílskym hackerom, kanadským pašerákom marihuany aj japonským nájomným zabijakom. Značnú časť knihy autor venuje ponovembrovému vývoju vo východnom bloku a neobchádza ani kauzy politického vplyvu ruskej mafie. Ukážku z knihy Mischu Glennyho McMafia vám v preklade Milana Kopeckého prečíta Boris Farkaš.
 
Na záver som si pre vás nechal ešte ukážku z nového veľmi drsného mládežníckeho románu maďarského autora Benedeka Tottha – Mŕtve body. Príbeh skupiny mladíkov začína počas rýchlej jazdy v aute otca jedného z nich. Mladí muži sú strhávaní násilím, veľkými pózami a drsnou sexualitou. A odtiaľ je už len krôčik k vražde. Nasledujúca ukážka sa odohráva na plavárni. Ukážku z Mŕtvych bodov vám v preklade Lucie Molnár Satinskej prečíta Daniel Fischer.  
 
Aj v tomto roku pre vás na záver relácie čaká aj tradičná mailová súťaž o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od  siete kníhkupectiev Panta Rhei
Ak sa do nej chcete zapojiť, napíšte nám odpoveď na túto otázku: život akej slovenskej osobnosti by bol podľa vás zaujímavý na románové spracovanie. Podotýkam na románové spracovanie. 
Svoje odpovede nám posielajte do konca budúceho týždňa na mailovú adresu [email protected].  
 
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. Pekný záver víkendu vám prajú a na stretnutie o dva týždne sa tešia Dušan Macko a Dado Nagy.
 

 
RTV
← Predchádzajúci blog

Charles Martin: Hora medzi nami

Nasledujúci blog →

Orhan Pamuk: Červenovláska