! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 20/2020

Prajem vám príjemný sobotný večer pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá vám každé dva týždne ponúka výber zaujímavých knižných noviniek, tipov, rozhovorov a dobrej hudby. Dnes začneme pozdravom nemeckého prozaika Timura Vermesa – autora kníh A je tu zas a Hladní a sýti, ktorý bude už o niekoľko minút našim hosťom.
Okrem Timura Vermesa sa dnes v druhej hodine pozhovárame aj s Igorom Adamcom o jeho novej knihe Keď vonku prší a čaká vás šesť ukážok z knižných noviniek. Začneme už o chvíľku debutovou zbierkou poviedok mladej slovenskej autorky a hudobne nás dnes bude sprevádzať americká funková skupina VULFPECK. Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.

Rozhovor s Timurom Vermesom
Mojim prvým dnešným hosťom je nemecký prozaik a novinár Timur Vermes, ktorý bol hosťom nedávneho literárneho festivalu BRAK. Za sprostredkovanie stretnutia s ním vďačím Michalovi Hvoreckému a Goetheho inštitútu.
Timur Vermes sa narodil v roku 1967 v Norimbergu nemeckej matke a maďarskému otcovi. Jeho otec utiekol zo svojej vlasti po potlačení povstania v roku 1956. Študoval na univerzite v Erlangenepolitológiu a históriu. Jeho debutový satirický román A je tu zas hovorí o návrate Adolfa Hitlera do súčasného Nemecka. Vermešov druhý román Hladní a sýti je vtipnou satirou venovanou médiám, súčasnému Nemecku a utečenej kríze. Keďže Timur Vermes píše o aktuálnych témach, zaujímalo ma či ho ako námet láka aj súčasná koronová pandémia.

Barbora Hrínová – Jednorožce
Pohľad na knižné novinky začnem debutovou poviedkovou zbierkou Jednorožce slovenskej prozaičky a scenáristky, trojnásobnej finalistky literárnej súťaže Poviedka Barbory Hrínovej. Hrdinami jej príbehov sú solitéri s problematickým nadväzovaním vzťahov. Nie, že by sa neusilovali, ale z rôznych dôvodov to nefunguje – akoby prišli z iného sveta a neboli kompatibilní so svojim okolím. Pohybujú sa v multikultúrnom prostredí, a zažívajú záujem hetero aj homoseuálnych potenciálnych partnerov. A napriek tomu zostávajú zvyčajne sami.
Hlavnou postavou poviedky Chémia je tridsiatnik Bony, ktorý napriek zrelému veku žije stále v rodičovskom byte s otcom a aj pracuje v jeho firme. Zoznamuje sa s rôznymi typmi žien trpiacimi podivnými fóbiami a komplexami – no zdá sa, že s nikým mu nefunguje tá správna chémia. Až raz, ale nebudem predbiehať. Po jednom nevydarenom vzťahu privedú Bonyho depresie až na psychiatriu. A hľadať si partnerku začína hneď po prepustení z nemocnice. Ukážku z poviedkovej knihy Barbory Hrínovej Jednorožce vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

Robert Harris – Vaterland                         
Druhá dnešná novinka je reedíciou románu amerického autora Roberta Harrisa Vaterland. Ide o príbeh situovaný do alternatívnej histórie, kedy Nemecko vyhralo 2. svetovú vojnu a vládne celej Európe. Je rok 1964 a práve vrcholia prípravy na oslavy 75. narodenín Adolfa Hitlera. V tejto atmosfére vyšetruje berlínsky detektív Xavier March prípad mŕtveho významného muža nájdeného na brehu jazera. Precízne a dôkladné vyšetrovanie vedie Marcha k prekvapivému odhaleniu, ktoré môže ohroziť celú ríšu. Veľmi zaujímavá je tu paralela so studenou vojnou – teda napätím medzi Amerikou a Sovietskym zväzom.
Harris vo Vaterlande iba nahradil jednu totalitu druhou - Nemeckou.  
Neistota, nedôvera, sledovanie, podozrievanie, paranoja a praktiky tajnej polície sú však úplne rovnaké ako to poznáme z našich dejín. Navyše je tu výborná detektívna zápletka, ktorá prechádza viacerými zaujímavými dejovými zvratmi. Opis unavenej nacistickej totality je síce temný, ale nechýba mu jemný humor. Ukážku z prvého románu Roberta Harrisa Vaterland, ktorý vychádza v reedícii budúci týždeň vám v preklade Viktora Krupu prečíta Boris Farkaš.

Na záver prvej hodiny pre vás ešte máme tri knižné tipy. Dnes budú od nemeckého spisovateľa Timura Vermesa, prozaika a dramatika Daniel Majlinga a spisovateľa Pavla Rankova.

Je sobota, krátko po dvadsiatej tretej hodine a vy počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko. Čakajú vás v nej ukážky zo štyroch knižných noviniek a náš druhý hosť divadelný a televízny herec Igor Adamec vám predstaví svoju novú knihu krátkych próz nazvanú Keď vonku prší.

Anne Burns – Mliekar
No a na úvod druhej hodiny vám ponúkam ukážku z románu írskej spisovateľky Anny Burns Mliekar. Získal množstvo rôznych literárnych ocenení, z ktorých najvýznamnejšia je asi Man Bookerova cena z roku 2018.
Ide o román z búrlivého obdobia etnicko-nacionalistického konfliktu v Severnom Írsku, ktorý si vyžiadal množstvo obetí a hlboko zasiahol do životov nevinných ľudí.
Uprostred týchto udalostí v bezmennom mestečku dospieva bezmenné dievča, nazývané len stredná sestra, ktoré žije bežným životom osemnásťročnej tínedžerky. V tých časoch tento vek znamená najvyšší čas na vydaj – čo jej pobožná matka dáva značne pocítiť. A tak má stredná sestra plné ruky práce, aby pred ňou a miestnymi sliedičmi utajila nezáväzný a neperspektívny vzťah s asifrajerom.
Keď sa jedného dňa navyše stane objektom „romantického“ záujmu významného írskeho paramilitanta, oveľa staršieho a ešte k tomu ženatého muža nazývaného mliekar, je o rozruch postarané. Klebety sa šíria a dievčina celkom stráca anonymitu – už si nemôže len tak ísť zabehať, čítať počas chôdze alebo vyraziť za zábavou do baru. Mliekar na ňu striehne na každom kroku a pre podozrievavé okolie sa stáva nebezpečne zaujímavou... Ukážku z románu Mliekar vám v preklade Barbory Sigmundovej prečíta Judita Hansman.

André Aciman – Variácie záhad
Autor nasledujúcej knižnej novinky - André Aciman je egyptsko-americký spisovateľ, učiteľ literatúry, kreatívneho písania a odborník na diela Marcela Prousta. Vyrastal v egyptskej Alexandrii v rodine sefardských židov, kde sa hovorilo po francúzsky, taliansky, arabsky, grécky a ladino. V šesťdesiatych rokoch jeho rodina opustila Egypt a presťahovala sa najskôr do Talianska a potom do Spojených štátov. Aciaman je ženatý a má troch synov. je autorom bestselleru Daj mi tvoje meno, podľa ktorého nakrútili aj úspešný film a jeho pokračovania Nájdi si ma.  Acimanov nový román Variácie záhad je súpisom životných lások jedného muža od mladíckeho vzplanutia k mladíkovi v talianskom rybárskom mestečku, cez posadnutosť mužom, ktorého stretne na tenisovom kurte, až po nenaplnenú vášeň k jednej Newyorčanke. A hoci ho intenzívne túžby, straty a sklamania k ničomu jednoznačnému neprivedú, pochopí, že sklamanie v láske sa dá prežiť a vždy sa dá začať odznova. Ukážku z novej knihy André Acimana Variácie záhad vám v preklade Kataríny Varsikovej prečíta Vlado Kobielsky.

Rozhovor s Igorom Adamcom o knihe Keď vonku prší
Mojim druhým dnešným hosťom v Literárnej revue je divadelný a televízny herec, moderátor, a autor niekoľkých detských kníh Igor Adamec. 
Svoju najnovšiu zbierku poviedok Keď vonku prší však napísal pre dospelých. Spomína v nej na svoje detstvo, na starý Ružinov, na štúdium v Prahe, na časy, keď sa zoznámil so svojou ženou a obdobie, keď boli deti malé. Spomína na sedemdesiate a osemdesiate roky, ale nevyhýba sa ani vážnejším témam.
Igora Adamca, s ktorým sme pred rokmi spolu hrávali v divadle Gunagu som sa spýtal, ako táto kniha pre dospelých vlastne vznikla, keďže doteraz písal iba detské knihy...  

Stephen Chbosky – Imaginárny priateľ
Stephen Chbosky je americký scenárista, režisér a autor dvoch úspešných kníh. A jeho najnovší román z minulého roka nazvaný Imaginárny priateľ práve vychádza v slovenskom preklade. 
V úvode románu slobodná matka Kate Reesová uteká z násilného vzťahu, aby si zachránila život. So synom Christopherom zakotvia v malom zabudnutom mestečku v Pensylvánii. Spočiatku Mill Grove vyzerá ako dokonalý úkryt. Jedného dňa však sedemročný Christopher zmizne. Šesť dní ho nik nevie nájsť. Napokon vyjde uprostred noci z lesa na okraji mesta bez viditeľných poranení. Tvrdí, že mu nik neublížil, no nie je schopný opísať, čo sa mu prihodilo. Spomenie len akéhosi dobrého pána, ktorý ho vyviedol na cestu a vzápätí utiekol. Christopher odvtedy počuje hlasy, trpí ukrutnými bolesťami hlavy a je posadnutý úlohou, akú môže splniť len on - postaviť do Vianoc v lese domček na strome. O jeho ceste do lesa hovorí nasledujúca ukážka, ktorú vám v preklade Alojza Keníža prečíta Boris Farkaš.

Juraj Rayman – Náš brat Hlavička  
Pred záverečnou mailovou súťažou pre vás mám ešte ukážku z novej detskej knihy scenáristu a prozaika Juraja Rajmana – autora krásnych kníh Vianočka UdatnýEmil z Hôr. Jeho najnovšia próza sa volá Náš brat Hlavička a ukážku z nej vám prečíta Lucia Vráblicová. Je o Alici a jej bratovi Milanovi, ktorý musí kvôli vlastnej bezpečnosti nosiť stále na hlave prilbu. Rodina sa presťahuje na vidiek a Alica sa snaží pred ostatnými deťmi svojho brata utajiť, až kým sa nestane niečo veľmi nezvyčajné.
Toľko ukážka z novej knihy Juraja Raymana Náš brat Hlavička. 

A nás čaká vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Pýtali sme sa vás: V ktorej známej svetovej knižnici vznikol alebo sa začal po prvý raz používať abecedný systém usporiadania kníh? Správna odpoveď je v Alexandrijskej knižnici v Egypte. V období panovania Ptolemaia II.

Knižné ceny za správne posielame: Tomášovi Hlohincovi, Ivete Natafalušiovej, Ivete Moravčíkovej, Lucii Bienikovej Uhliarikovej, Jánovi RievajoviMárii Takáčovej a Anne Hájnikovej. 20 eurovú knižnú poukážku posielame Júlii Lukáčovej z Banskej Bystrice. Gratulujeme.

Mailová súťažná úloha je tentoraz veľmi jednoduchá – napíšte nám ukážky, z akých kníh v relácii postupne odzneli. Svoje odpovede posielajte na adresu [email protected] do konca budúceho týždňa a hráte o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Buďte zdraví a čítajte dobré knihy. Na stretnutie opäť o dva týždne sa s vami tešia Andrej Mračna a Dado Nagy.

RTV

← Predchádzajúci blog

Marie Benedict: Jediná žena v miestnosti

Nasledujúci blog →

Minnie Darke: Je to vo hviezdach