! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 22/2019

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, ak máte radi knihy, príbehy a informácie zo sveta literatúry, ste v správnom čase na správnej vlnovej dĺžke – začína sa totiž Literárna revue rádia Slovensko. Dnes v nej privítame prozaika Jozefa Kariku, ktorý vám predstaví svoj nový román Čierny kruh. A mojim druhým hosťom bude autor výnimočného románu Všetky jeho svety Juraj Kováčik. Okrem toho vás čaká novinka súčasného maďarského prozaika, nová slovenská detektívk, autobiografia známej prokurátorky a niekoľko noviniek pre mládež. 
Po hudobnej stránke sa môžete tešiť na argentínsku skupinu Onda Vaga. 
Príjemné počúvanie vám počas nasledujúcich 100 minút prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.    
 
Obdobie koncom októbra sa do veľkej miery nesie v znamení príprav na knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý sa začne vo štvrtok 7. novembra a privíta viacerých domácich a zahraničných autorov. Medzi inými napr. detektívkárov Bernarda Miniera alebo Stefana Anhema. Ale medzi hosťami tohtoročného knižného veľtrhu bude napr. aj maďarský autor István Kérekgyártó, ktorému práve vychádza v slovenskom preklade zaujímavý nový román. Sprevádza nás životom bezdomovca Zsolta Vidru v reverznom chode - čiže od smrti až po narodenie. Dej sa preto odvíja od súčasnosti až po 50. roky dvadsiateho storočia. 
Kruto úprimný príbeh hlavného hrdinu sa vinie cez podnájmy, panelákové byty, zadymené krčmy, kasárne, nemocničné izby a väznice - až po nocľahárne pre bezdomovcov. Jeho hrdinami sú ľudia na periférii spoločnosti, ktorí bývali čašníkmi, závozníkmi, šoférmi, predavačmi, vrátnikmi, a po zmene režimu ťahali za kratší koniec. Napriek neradostnému osudu hlavného hrdinu je román napísaný veľmi sviežo a autorovi sa podarilo zachytiť tragikomickú absurditu súčasnosti a nedávnej minulosti. Ukážku z knihy vám v preklade Renáty Deákovej prečíta Alfréd Swan. 
 
KNIŽNÝ KOMPAS
Minulý týždeň odštartovalo podujatie nazvané KNIŽNÝ KOMPAS, v rámci ktorého vychádza v priebehu mesiaca približne 40 nových kníh, medzi nimi je napr. šieste vydanie Veľkej knihy živočíchov, román Pianistka od nobelistky Elfriede Jelinek, ale aj najnovší román Jozefa Kariku Čierny kruh.
 
Autor ním uzatvára svoju šesťdielnu sériu odohrávajúcu sa v Ružomberku od konca osemdesiatych rokov až po súčasnosť. Jozef Karika zachytáva spoločenské a historické procesy, ktoré v mnohom vysvetľujú aktuálne fenomény dneška - radikalizáciu spoločnosti, sklon k extrémizmu, úpadok niektorých regiónov a obrovskú mieru korupcie. A najmä – tenkú hranicu medzi dobrom a zlom. Dej sa začína v roku 2003 a hlavnou postavou tentoraz nie jej Michal Harvan, ale čerstvo vyštudovaný absolvent žurnalistiky Milan Ostrý. Jozefa Kariku som sa spýtal či mal v čase, keď vyšiel jeho prvý román V tieni mafie predstavu, že z tohto príbehu raz bude šesť dielna séria. 
 
František Kozmon – Vlk 
Ďalšia knižná novinka pochádza tentoraz od slovenského autora detektívnych príbehov Františka Kozmona. Jeho detektívnu sériu s vyšetrovateľom Marekom Wolfom, pre ktorú boli typické zvieracie názvy ako Kukučka, Potkan a Rosnička dopĺňa v týchto dňoch štvrtý autorov detektívny román – takisto so zvieracím názvom. 
Marek Wolf sa tentoraz opäť ocitá v Kanade, hoci to po náhlom odchode spred roka a pol už nemal v pláne. Jeho názor zmenil vrah, ktorý mu poslal fotku z miesta činu s odkazom: „Chceš poznať pravdu o svojom otcovi? Musíš sa vrátiť do Montrealu.“
Miestnemu podsvetiu kedysi vládol mafián Anthony Rizzo. Ten je momentálne za mrežami, jeho komplici sa rozišli a po rokoch sa na povrch dostávajú staré hriechy a začínajú pribúdať nové vraždy. Tie spolu zdanlivo nijako nesúvisia, no Marek Wolf poukazuje na to, že všetky obete pracovali pre starého mafiána. Pokúša sa vypátrať, čo s tým všetkým má spoločné jeho otec a aká je pravda, ktorú o ňom vie len vrah. Ukážku z nového detektívneho románu Františka Kozmona vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Je päť minút po 23-tej, na rádiu Slovensko sa začína druhá hodina Literárnej revue a vás v nej ešte čakajú štyri ukážky z knižných noviniek a rozhovor s prozaikom Jurajom Kováčikom o jeho novom románe Všetky jeho svety. 
A samozrejme – na záver pre vás máme aj zaujímavú mailovú súťaž. Teraz si však vypočujte, aké knihy v poslednom čase urobili radosť:
mediálnej kočke Alene Kujšovej: - , 
hudobníkovi Petrovi Opetovi: -  
a publicistke Lucii Čarnej: -    
Toľko tri knižné tipy od Aleny Kujšovej, Petka Opeta a Lucie Čarnej. 
 
David WalliamsNajhoršie deti na svete 3                                       
A pred nami je ďalšia novinka pre deti a ich rodičov, ktorá vychádza budúci týždeň. Hovorí o Najhorších deťoch na svete a je to už tretia zbierka takýchto príbehov. V tejto súvislosti iba pripomínam, že pred vyše dvadsiatimi rokmi vyšla aj legendárna kniha Dušana Taragela Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. V tej dobe v roku 1997 šlo doslova o revolučné dielo - Taragelove antirozprávky boli o deťoch, ktoré sú lenivé, neposlušné, papuľnaté, zábudlivé, špárajú sa v nose, žalujú, nechcú sa umývať - a podľa toho aj skončia. Ich drsný humor nebol pre každého, no od tých čias sa tento žáner posunul ešte o poriadny kus ďalej.  
A môže za to aj známy britský komik a porotca súťaže Británia má talent, ktorý po dvoch zbierkach príbehov o Najhorších deťoch na svete vydáva tretiu s desiatimi novými odstrašujúcimi príkladmi ešte protivnejších, nadutejších, rozmaznanejších a papuľnatejších detí. Ukážku z príbehu o Rebekiných raploch vám v preklade Gabriely Patkolovej prečíta Vlado Kobielsky.  
 
Mojim druhým dnešným hosťom je slovenský prozaik Juraj Kováčik – autor nového románu Všetky jeho svety. Nebýva zvykom robiť s niekým rozhovor tak krátko po sebe, ale v tomto prípade je výnimka namieste. 
Juraj Kováčik debutoval so zbierkou poviedok V panoramatickom kine, ktorá bola veľmi sľubná. Jeho nový román však predstihol všetky moje očakávania. 
Je príkladom diela, ktoré vo vás začne ožívať ako tabletka s postupným rozpúšťaním, neviete o ňom prestať premýšľať a najradšej by ste ho začali čítať odznova. Románový príbeh sa odohráva v írskom Dubline a hlavnými postavami sú kvantový fyzik s ruskými koreňmi Andrej Kruščinskij a antropologička Emily. Autor vychádza z najmodernejších vedeckých poznatkov súčasnej kvantovej fyziky a antropológie a vytvára zaujímavú niekoľkovrstvovú prózu s filozofickým presahom. Fyzik Andrej sa venuje experimentom v oblasti kvantovej fyziky a prepojenia paralelných svetov. Preto, keď príde o svoju milovanú manželku Emily, rozhodne sa ju znova získať práve týmto spôsobom. Čiže prechodom do paralelného sveta. 
 
Ľudmila Lacková a Eva Mišíková – Proti zločinu                              
Nasledujúca kniha ponúka možnosť aspoň čiastočne si napraviť mienku o slovenských prokurátoroch. Ak vás zaujímajú podrobnosti najväčších slovenských kriminálnych káuz a súčasne pohľad na osobný a profesionálny život známej slovenskej prokurátorky a advokátky Evy Mišíkovej, ktorá stála za prípadmi kyselinárov, bytovej mafie či Mikuláša Černáka, odporúčam knihu Proti zločinu, ktorú napísala spolu so známou investigatívnou novinárkou Ľudmilou Lackovou. 
Prokurátorka Mišíková sa v podsvetí stala pojmom. Od začiatku svojej kariéry učila u tých najlepších v odbore a navyše mala inštinkt na odhaľovanie zločinu. Kvôli usvedčeniu mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka nechala policajtov hodiny prehrabávať haldy starej sutiny za hotelom Gerlach, kde pred mnohými rokmi odrezali hlavu Slivenskému. Po rekonštrukcii Kubašiakovej vraždy ukázala na jedného z páchateľov, ponúkla mu spoluprácu a on pomohol odhaliť nebezpečný gang, zložený z bývalých aj aktívnych policajtov. Ukážku z novej knihy Ľudmily Lackovej a Evy Mišíkovej Proti zločinu vám prečíta Lucia Vráblicová.  
 
Ned Vizzini – Niečo ako čistá depka                                                
Môj dnešný predposledný tip bude z kategórie pre mládež alebo young adults. Tento román už vyšiel v češtine pod názvom Skoro směšná story a o pár dní vychádza aj v slovenskom preklade Michala Jedináka pod názvom Niečo ako čistá depka. 
Mám pocit, že český názov vyjadruje jej ducha o niečo viac. Hlavnou postavou románu od Neda Vizziniho je pätnásť ročný Craig Gilner, ktorý je na vysnívanej škole, ale dosahuje iba veľmi priemerné výsledky, nezvláda tempo výuky a má pocit, že nezvláda život. Večery trávi flákaním sa so svojim najlepším kamarátom a kolotoč povinností a útekov v ňom vyvolá depresie. A tak sa rozhodne so všetkým skoncovať skokom z brooklynského mosta. Autobiograficky ladený román Neda Vizziniho s humorom opisuje, ako vyzerá bežný život na psychiatrickom oddelení a súčasne je vážnou sondou do psychiky mladého človeka. Ukážku z knihy vám v preklade Michala Jedináka prečíta Juraj Kemka. 
 
Alexandra PavelkováŠtyria mačkatieri                                      
Posledná dnešná ukážka pochádza z detskej knihy prvej dámy slovenskej fantastiky Alexandry Pavelkovej, ktorá je známa aj vďaka svojej pomoci opusteným zvieratám. V jej novinke nazvanej  Štyria mačkatieri sa jedného dňa život v dome so záhradou veľmi zmení. V ten deň totiž majitelia domu zachránia opustené mačiatka a zoberú ich k sebe. Postarať sa o ne však nie je jednoduché, pretože dvaja malí kocúrikovia sú veľmi chorí. Ukážku z milej prózy plnej dobrodružstiev od Alexandry Pavelkovej vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková – tu sú Štyria mačkatieri. 
 
A pred nami je vyhlásenie víťazov a najmä správnej odpovede na súťažnú úlohu z minulej relácie, ktorá znela: Čo mali spoločné americký prozaik Mark Twain – autor dobrodružstiev Toma Sawyera a Huckleberyho Fina a Lewis Carroll – autor Alice v krajine zázrakov? Okrem toho, že obaja písali pod pseudonymom. Ponúkol som tri možnosti. 
A) páčili sa im veľmi mladé dievčatá
B) boli amatérski vynálezcovia
C) zajakávali sa
 
Na začiatku to vyzeralo, že veľa správnych odpovedí nebude, lebo takmer všetci odpovedali, že sa obom páčili veľmi mladé dievčatá. Čo platí iba pre Lewisa Carolla, ktorý ich aj fotografoval a nebol iba výborným spisovateľom a profesorom matematiky, ale aj jedným z najlepších fotografov Viktoriánskej éry. A vynálezcom. Vynašiel napr. tricykel, el. písacie pero, mnemotechnickú pomôcku na zapamätanie si mien a dát, kartové a logické hry, prvotnú formu scrable. 
Mark Twain takisto miloval vynálezy, investoval do nich, priatelil sa Nikolom Teslom, bol autorom troch patentov, napr. – samolepiaceho bloku na výstrižky a fotografie, spony na plachtu alebo historickej hry na zlepšovanie pamäti. Vďaka jednému vynálezu však prišiel o takmer celý majetok. Šlo o Piagetov sádzací stroj. 
A na rozdiel od Carolla sa nezajakával. Správna odpoveď je teda B.
 
Za svoje odpovede knižné ceny získavajú: Miroslav Špánik, Elena Čičmancová, Broňa Kotysová, Zuzana Mišíková, Iveta Sotáková.
Knižnú poukážku získava za podrobnú odpoveď Marek Makara. Gratulujem. 
A súťažná úloha do budúcej relácie znie: Čo mali spoločné Ernest Hemingway a Oscar Wilde? Opäť ponúkam tri možnosti. 
A) Oboch v detstve matky obliekali do dievčenských šiat. Obaja mali výstredné matky.  
B) Obaja mali pokazené zuby. Tie mal iba O. Wilde ako dôsledok liečby syfilisu
C) Obaja zbierali motýle. 
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei. A to je nadnes všetko. O dva týždne sa na vás tešia a peknú dlhú nedeľu vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy. 
 


RTV
 
← Predchádzajúci blog

Nadia Terranova: Zbohom prízraky

Nasledujúci blog →

Ivica Ďuricová: Cudzinec z papiera