! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 23/2016

Román černošského víťaza Bookerovej ceny za rok 2016 sa začína krásne vtipnou a politicky nekorektnou vetou: „Viem, že je ťažké uveriť, keď to povie černoch, ale v živote som nič neukradol.“

Prajem vám príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás hádam potešíme súťažnými ukážkami z knižných noviniek, tipmi na čítanie a rozhovormi s dvoma zaujímavými hosťami. Dnes to bude Jozef Karika – autor nového románu Trhlina a reportér Andrej Bán – autor fotoreportážnej knihy knihy Na juh od raja. Hudobne nás bude sprevádzať americká skupina Beirut a príjemné počúvanie vám prajú Tatiana Horváthová, Rud Fritzman a Dado Nagy.

Kým začneme, musím vám pripomenúť, že dnes, bohužiaľ, rovnako ako pred dvoma týždňami nebudeme súťažiť telefonicky, ale korešpondenčne. Ak sa chcete zapojiť, stačí dobre počúvať a na konci nám napísať – o akých knihách sme dnes v relácii postupne hovorili. 

Dušan Dušek - Pištáčik 

Na a začnem krásnou knihu pre deti od Dušan Dušek Pištáčik, ktorá vychádza v reedícii v novom dizajne a s novými ilustráciami Ďura Baloga.
Pred vyše tridsiatimi rokmi dostal Dušan Dušek z Československej televízie ponuku napísať scenár k trinásťdielnemu animovanému večerníčkovému seriálu. Pokúsil sa zaspomínať na svoje detstvo v Šaštíne a vznikla séria príbehov o Pištáčikovi, no žiaľ zostala bez dialógov. Až neskôr prišla ponuka – vydať tieto príbehy knižne. Pištáčik je malý Štefan – veselý Záhorák a Šaštínčan – to je tam, kde si ľudia radi jeden z druhého uťahujú.
Býva v chalupe so záhradou, má ovocný sad, a s jablkami, hruškami a slivkami si rozumie rovnako dobre ako s vrabcami či so škorcami, ktorým prenajíma čerešňové stromy ako reštauráciu. Má psa Čujka a jedným z jeho kamarátov je Marcel, s ktorým si zo seba navzájom stále uťahujú.

Dušan Dušek o tom povedal: „Potreboval som vtipnú postavičku s dobrým srdcom. K nej však bolo treba vymyslieť nejaký protipól, aby vznikol priestor na naťahovačky, prekáračky, podrývačky. V Šaštíne je na to jedno krásne slovo – tomu, kto si z niekoho vystrelí, sa hovorí podvadznoha. Čiže ten, kto akože dáva podnožky.“

Jozef Karika - Trhlina 

Druhá dnešná ukážka pochádza z najnovšej knihy Jozefa Kariku Trhlina. Keďže tento mysteriózny triler považujem za mimoriadne vydarený, rád by som sa k nemu ešte raz vrátil.
Jozef Karika tu ponúka fascinujúci príbeh vychádzajúci z reálnych prípadov záhadných zmiznutí v Tribečských horách medzi mestami Nitra, Zlaté Moravce, Partizánske a Topoľčany. Podobne ako Kateřina Tučková v Žítkovských bohyniach, aj on svoj román zasadil na konkrétne miesta a vystužil ho odkazmi na reálnych ľudí a udalosti. Navyše mysteriózny príbeh a záhadu s ním spojenú postavil na chladne racionálnych základoch a udelil mu viacero presahov.

Trhlina v názve označuje nielen trhlinu medzi svetmi, resp. rôznymi dimenziami reality, ale aj trhlinu vo vzťahoch, či konflikt medzi záhadológmi na jednej strane a chladnými realistami na druhej. Jozef Karika v úvode vysvetľuje, že tento román vychádza z rozprávania mladého absolventa vysokej školy, ale sám si už nie je istý čo je fabulácia a čo pôvodný zdroj.
Jeho nepríliš dôveryhodný rozprávač Igor objaví v dome určenom na demoláciu výpovede psychiatrického pacienta Waltera Fischera, ktorý sa stratil a znovu našiel v Tribečských horách. Igor zacíti skvelú tému pre svoj blog a začne sa o záhadu tribečských zmiznutí viac zaujímať. Aby svojim zisteniam dodal autenticitu rozhodne sa zorganizovať dvojdennú výpravu, ktorá sa (ako to už býva) zmení na nočnú moru. Až potiaľto ide o štandardné prvky tohto žánru. Ďalej však už Jozef Karika rezignuje na typické hororové rekvizity. 
A vystačí si s prostou udalosťou, ktorá spochybní naše vnímanie reality. Maličká trhlina na mape sveta spôsobí, že viera v racionálny svet sa začne rúcať ako domček z karát. A presne takúto situáciu opisuje aj ukážka z knihy, ktorú vám prečíta Vlado Kobielsky. Na zimnú výpravu sa po notoricky známej trase nepríliš náročných Tribečských hôr vyberie rozprávač Igor, jeho priateľka Mia a dvaja ďalší – záhadológ Andrej a zdatný turista a absolútny racionalista Dávid. Druhý deň nevedia nájsť turistický chodník a narazia na dva opustené domy, okolo ktorých prešli už pred dvoma hodinami.

Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je autor románu Trhlina Jozef Karika, ktorému sme zavolali do Ružomberka. Zaujímalo ma čo bolo v tomto prípade náročnejšie – vymyslieť koncept, rozprávačskú stratégiu alebo to celé pevne zakotviť do reality.

V ďalšej hodine vás ešte čakajú knižné tipy, ukážky z knižných noviniek a rozhovor s fotoreportérom Andrejom Bánom o knihe Na juh od raja.

Prajem vám príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú vysielame zo záznamu, takže dnes si telefóny odpočinú a ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny, môžete nám napísať ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Mailová adresa je literarnarevue©rozhlas.sk.

Na úvod pre vás mám niekoľko knižných tipov. Tentoraz som sa na obľúbené knihy pýtal fotoreportéra Andreja Bána, repera Majka Spirita a autora kníh o histórii Juraja Šeba. Aké knihy ich teda zaujali?

Toľko knižné tipy Andreja Bána, Majka Spirita a Juraja Šeba. Ďalšia knižná novinka od americkej autorky Sharon Guskinovej Zabudnutý čas hovorí o trochu ezoterickej téme minulých životov, o tom, čo na konci života ľutujeme, ale predovšetkým o hlbokej väzbe medzi rodičom a dieťaťom.

Sharon Guskinová - Zabudnutý čas 

Hlavnou postavou románu Zabudnutý čas je pracujúca slobodná matka Janie, ktorá vychováva štvoročného syna Noaha. Chlapec má hrôzu z vody, a aby ho dostala do vane, musí s ním doslova zápasiť. Noah má však aj nočné mory a často si všeličo vymýšľa. Keď Janie zavolajú zo škôlky a požiadajú ju, aby okamžite prišla, ešte netuší, čo všetko ju čaká.
Druhou postavou románu je profesor psychiatrie Jerom Anderson, ktorého smrteľná diagnóza postavila zoči-voči faktu, že čoskoro môže zomrieť. Riadi sa však heslom: Ešte som neskončil. Tento kedysi uznávaný odborník v oblasti psychiatrie zdanlivo zahodil celú kariéru, aby mohol skúmať záhadu reinkarnácie. Keď k nemu Janie privedie svojho malého syna, Anderson si uvedomí, že Noah môže byť kľúčovou osobou v jeho výskume.

Mojim druhým dnešným hosťom v Literárnej revue je Andrej Bán – fotoreportér a zakladateľ OZ Človek v ohrození. Vo svojej tretej autorskej knihe nazvanej Na juh od raja prináša 82 čiernobielych dokumentárnych fotografií z 25tich krajín, ktoré navštívil počas uplynulých 25 rokov. Jedinečné snímky dopĺňa pútavými textami o živote v regiónoch postihnutých vojnami, etnickými či náboženskými konfliktami a prírodnými katastrofami. 
Hoci v knihe dominujú fotografie z krízových oblastí, publikácia nie je iba o hrôzach, ale najmä o nádeji a schopnosti bežných ľudí prežiť a vyrovnať sa so svojím osudom.

Kazuo Ishiguro - Súmrak dňa

Autor nasledujúcej ukážky sa narodil v Nagasaki v Japonsku, ale celý život prežil v Británii, kam sa presťahoval ako päťročný. Volá sa Kazuo Ishiguro a patrí k najzaujímavejším súčasným britským prozaikom. Štyrikrát bol nominovaný na Man Booker prize a v roku 1989 ju dostal za svoj román Súmrak dňa, ktorý bol aj úspešne sfilmovaný v hlavnej úlohe s Emou Thompson a Antonym Hopkinsom. Tento film Jamesa Ivoryho získal v roku 1994 päť Oskarov a viacero ďalších ocenení.   

A práve zo Súmraku dňa, ktorý práve vyšiel v slovenskom preklade bude aj nasledujúca ukážka. Hlavnou postavou je komorník - pán Stevens, ktorý niekoľko desaťročí pracuje v honosnom sídle Darlington Hall. Najprv u lorda Darlingtona, neskôr u bohatého Američana Farradaya, ktorý si sídlo kúpil.
Príbeh komorníka Stevensa sa odohráva v dvoch časových líniách. V prítomnej Stevens dostane list od bývalej gazdinej sídla - slečny Kentonovej, a keďže mu súčasný majiteľ navrhne, aby si vzal pár dní voľna, ponuku využije na cestu po Británii s cieľom stretnúť sa so pani Kentonovou a zistiť, či je v manželstve naozaj taká nešťastná, ako naznačila v liste.
Na ceste rozjíma nad hodnotami v povojnovom Anglicku, keď sa starý svet so svojimi istotami rúca, no najmä nad podstatou pojmu dôstojnosť. Stevensovo stretnutie so slečnou Kentonovou odhalí príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí, ktorí sa celý život milovali, napriek tomu sa medzi nimi nevyvinul iný ako profesionálny vzťah. Mohlo za to najmä Stevensovo úsilie byť stopercentne lojálnym komorníkom bez štipky emócií a nároku na vlastné city a osobný život.
Nasledujúca ukážka ukazuje rozdiel kultúr komorníka pána Stevensa, pre ktorého je absolútna slušnosť a dôstojnosť základnou životnou hodnotou a jeho nového pána – bohatého Američana Farradaya. Je dojímavé do akého pomykova sa Stevens neraz dostáva keď sa pokúša porozumieť Farradayovmu mierne hulvátskemu doberaniu a zmyslu pre humor.

Jana Juráňová - Cudzie príbehy 

V týchto dňoch vychádza aj nová kniha slovenskej prozaičky a dramatičky Jana Juráňová nazvaná Cudzie príbehy. Mne sa tieto tri novely až také cudzie nezdali – práve naopak. Juráňovje pohľad na svet je tradične uštipačný, ironický, melancholický, niekedy nahnevaný, rezignovaný aj vyrovnaný, no predovšetkým plný rešpektu voči životnej sile svojich protagonistiek. V prózach Zuzana a zopár starcov, Obeť a Cudzí príbeh tematicky spracováva mediálnu manipuláciu, brutálnu vraždu a účelovosť vo vzťahoch. 
Venuje sa tolerovanej sociálnej nespravodlivosti a sleduje, ako súčasný bežný život často vyrastá z vlákien minulého režimu a aké metódy klamania nám pomáhajú ukryť pred nami samotnými to, čo vidíme. 

Virág Erdös – Moja vina a iné

Na záver tu pre vás mám ešte krátku ukážku z knihy Moja vina a iné populárnej maďarskej autorky Virág Erdös, ktorá ju tento týždeň prezentovala v Bratislave. Ide o jej prvý slovenský výber z poézie a prózy v slovenčine. Virág Erdős je v Maďarsku veľmi populárna, viaceré jej básne zľudoveli, napĺňajú sály a zhudobnené vychádzajú na zvukových nosičoch. Jej texty sa vyznačujú hravosťou a grotesknou autorskou sebareflexiou.  

Toľko hravý text od Virág Erdös a ja tu pre vás mám mená poslucháčov, ktorí správne odpovedali na súťažnú otázku z minulej relácie. Knihy od nás získavajú: Daniela Višňovská zo Serede, Iveta Natafalušiová z Nacinej Vsi, Eva Sumková z Martina, Stano Kochan z Hornej Strehovej a Emília Brezová z Novej Dubnice.
Knižnú poukážku od siete Panta Rhei posielame Jánovi Uhliarikovi z Nitry. 
Výhercom gratulujeme!

Zvukový archív relácie nájdete na adrese Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.

 

 

RTV

                                         

← Predchádzajúci blog

Margaret Heffernan: Malá zmena, veľký účinok

Nasledujúci blog →

Vanda Rozenbergová: Slobodu bažantom