! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 23/2018

Pohľad na rebríčky najpredávanejších kníh je v posledných rokoch pre domácich slovenských autorov mimoriadne priaznivý. A to je určite dobrá správa.
Vitajte pri počúvaní sobotnej Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej bude dnes mojim hosťom – spisovateľka, dokumentaristka a novinárka Veronika Homolová Tóthová – autorka novej knihy Mama milovala Gabčíka. V prvej hodine vás čakajú dve knižné novinky a v druhej výber zo starších zaujímavých titulov.
Dnešnú reláciu vysielame zo záznamu, takže súťažiť môžete iba korešpondenčne. Treba preto dávať dobrý pozor, aké ukážky postupne odznejú. 
Mám pre vás aj knižné tipy, hudbu džezového trubkára, skladateľa a aranžéra Tilla Brönnera a zaujímavé informácie zo sveta kníh a literatúry. Príjemné počúvanie vám prajú Peter Daniška a Dado Nagy.   
 
Hosťom dnešnej Literárnej revue je spisovateľka a dokumentaristka Veronika Homolová Tóthová, ktorá po mimoriadne úspešnej knihe Mengeleho dievča prichádza s novým dokumentárnym románom Mama milovala Gabčíka
Jeho témou je atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorého hlavnými protagonistami boli Slovák Jozef Gabčík a Moravan Ján Kubiš. 
Do tejto udalosti svojim hrdinstvom zasiahla aj mladá Češka - Anna Malinová, ktorá Jozefovi Gabčíkovi aktívne pomáhala, hoci mala v tom čase trojročnú dcéru Alenku.
Veronika Homolová Tóthová odkrýva pozadie atentátu a príbehy jeho protagonistov. 
 
Iba pripomínam, že dnešnú reláciu vysielame zo záznamu. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, stačí dobré počúvať - a napísať nám, aké ukážky v relácii postupne odzneli. Svoje odpovede môžete písať na adresu [email protected] a hráte o tri knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei.
 
Prvá dnešná knižná novinka pochádza z novej knihy slovenskej prozaičky Denisy Fulmekovej, ktorá pri zbere materiálu na svoju predchádzajúcu knihu Konvália narazila v časopise Gardista na množstvo nenávistných článkov voči Židom, v ktorých šlo v prvom rade o vybavovanie čisto osobných účtov. 
Nová próza Denisy Fulmekovej Doktor Mráz vychádza z takejto novinovej antikampane na advokáta židovského pôvodu Dr. Martona. Autorka svoj príbeh situovala do fiktívneho mesta Himberany neďaleko Bratislavy. V dôsledku prísnych protižidovských zákonov si miestny advokát židovského pôvodu zmenil meno. Z Dr. Martona sa premenoval na Dr. Mráza. Dávno predtým konvertoval na evanjelika a spolu s ním sa premenovala aj jeho katolícka manželka a 17ročná dcéra Anna. Miestny veliteľ Hlinkovej ľudovej gardy - advokát Dr. Rárbocký rozbehol proti svojmu konkurentovi rozsiahlu antikampaň, cieľom ktorej bolo zrušiť jeho advokátsku licenciu a pripraviť ho o majetok.  
Rozprávanie v tretej osobe dopĺňajú spomienky Mrázovej dcéry Anny, ktorá v pokročilom veku spomína ako v mladosti vnímala ťažké vojnové obdobie. Príbeh rodiny Mrázovcov je klasickou modelovou štúdiou rasovej nenávisti, chamtivosti, boja o moc, ale aj o holé prežitie. Ale najsilnejšie na celej knihe pôsobia paralely so súčasnosťou. Ukážku z knihy vám prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Druhá dnešná novinka pochádza z novej knihy hudobníka Petra Opeta, ktorý opísal originálne príbehy a názory svojho syna Adama. Po knihách Zápisky rebela z piatej triedy a Rebel to má ťažké vychádza tretie pokračovanie nazvané Dvanásť rokov rebelom. Hlavná postava a rozprávač Adam má dvoch súrodencov, s ktorými sa musí deliť o peniaze a pozornosť svojich rodičov – disponuje však našťastie aj svojou vlastnou izbou. 
Svet okolo seba vníma kriticky, ale aj veľmi pragmaticky. Má svoj názor na vzťahy, módu, aj zarábanie peňazí. Miluje výbušniny a značkové výrobky. Koniec koncov – je už skoro teenager. Ukážku z najnovšej knihy Petra Opeta vám prečíta Daniel Fischer. 
 
 
Príjemný sobotný večer. Počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes ešte čaká výber súťažných ukážok zo zaujímavých starších kníh, mailová súťaž a na úvod tri knižné tipy. Ešte raz pripomínam, že dnešnú reláciu vysielame zo záznamu, takže nesúťažíme telefonicky, ale korešpondenčne. Stačí dobré počúvať - najlepšie až do konca a napísať nám, aké ukážky v relácii postupne odzneli. Svoje odpovede môžete posielať na adresu [email protected] a hráte o tri knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei.
 
Na úvod vám svoje obľúbené tituly predstavia:
spisovateľka a dokumentaristka Veronika Homolová Tóthová: Sándor Márai - Sviece dihárajú
knihovníčka Vierka Némethová: Kelly Barnhillová - Dievča, ktoré pilo mesačný svit  
a básnik Valentín Šefčík: Zbyňo DžadoňLara a nebo
Toľko tri knižné tipy Veroniky Homolovej Tóthovej, Vierky Némethovej a Valentína Šefčíka. 
 
Výber zo starších kníh začnem ukážkou z románu izraelského spisovateľa David Grossman Vojde kôň do baru, ktorá v júni 2017 získala prestížnu medzinárodnú Man Bookerovu cenu.
Dej tejto prózy sa odohráva v malom meste v stand-upovom klube.
Na pódium vychádza skúsený komik, ktorý si dokáže podmaniť publikum svojimi vydarenými aj menej vydarenými vtipmi, narážkami, pokrikmi a príhodami. Správa sa však čudne. Z času na čas úplne vypadne z úlohy komika a jeho rozprávanie sa začne meniť a bolestnú osobnú spoveď. Publikum je zaskočené, lebo nevie, čo sa vlastne deje a či sa má smiať alebo plakať. 
V hľadisku sedí aj komikov dávny priateľ z detstva, ktorý nechápe prečo ho Dovale na túto svoju šou vlastne pozval.
Čitateľa môže pomýliť komixová obálka a začiatok románu v duchu stand-upového komického vystúpenia. Určite však nejde o humoristický román – skôr naopak – témou je vyrovnanie sa so zármutkom zo straty blízkeho človeka.
Najmladší syn Davida Grossmana Uri, pre ktorého začal túto knihu písať, bojoval v auguste 2006 počas vojny v Libanone. Jeho otec sa spolu s Amosom Ozom snažil s izraelskou vládou vyrokovať dohodu o skončení ostreľovania. Dva dni nato Uri v Libanone zahynul.
Tu je teda ukážka z románu známeho izraelského prozaika, ktorú vám v preklade Silvie Singer prečíta Boris Farkaš. 
 
Ďalšou dnešnou ukážkou by som si rád pripomenul výborný psychologický triler Posledná možnosť úniku od argentínskeho spisovateľa Federica Axata, ktorý niekoľko rokov pôsobil v Spojených štátoch amerických. 
Hlavnou postavou jeho štvrtého románu je právnik Ted McCay. So svojim životom by mohol byť absolútne spokojný nebyť toho, že mu nedávno diagnostikovali nádor na mozgu, a tak sa po dôkladnej úvahe sa rozhodne spáchať samovraždu. A práve, keď už sedí s pištoľou za stolom, začne niekto búchať na dvere.
Ted sa rozhodne samovraždu odložiť a pozrieť sa, koho to čerti nesú.
Od tohto okamihu sa začne odvíjať príbeh, plný neočakávaných zvratov. Neznámy návštevník má pre Teda pozoruhodný návrh: ponúkne mu členstvo v tajnej organizácii, ktorá zabíja vrahov, ktorí ušli spravodlivosti. 
Ted ponuku prijme, ale po čase zistí, že zavraždil aj nevinného človeka. Začne tušiť, že mu niekto nastražil pascu a on sa do nej chytil. Jednoducho - niekto ním manipuluje. Neverí ani sebe, tobôž nie ľuďom, ktorí ho obklopujú.Ukážku z knihy vám v preklade Oľgy Hlaváčovej prečíta Matej Landl. 
 
A pred nami je ďalšia súťažná ukážka z knihy poviedok Petrichor slovenskej prozaičky Veroniky Šikulovej, známej svojim živelným rozprávačským štýlom plným obrazov, vôní, farieb, zvukov, básnických obrazov a poetických scén z vlastného života, rodinnej histórie a modranského regiónu. Presne taká je aj jej kniha poviedok Petrichor, v ktorej píše o zdanlivo celkom obyčajných veciach – o rozhovore v kuchyni, o rodinných jedlách, o obľúbených zvukoch, o upratovaní, o kvetoch a svojej krásne neudržiavanej záhrade, o chvále pomalosti a o ľudskej intímnej blízkosti. 
Nasledujúca ukážka hovorí o náhodnom stretnutí s bývalou učiteľkou z Modranskej hudobnej školy, ktorú stretla v Bratislave v električke. Prečíta vám ju Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
S veľkou radosťou som zaregistroval, že v slovenskom preklade začala postupne vychádzať skvelá osemdielna románová ságy Stephena Kinga Temná veža. 
Doteraz vyšli tri diely Pištoľník, Osudová trojka a Pustatiny. Budúci týždeň bude na svete, resp. na pultoch kníhkupectiev aj štvrtý diel nazvaný Temnej veže nazvaný Čarodejník a sklo
Ide o príbeh pištoľníka Rolanda z Gileadu žijúceho vo svete, ktorý sa začal rozpadať. S časom a priestorom sa dejú čudné veci a jedinou nádejou je nájdenie tzv. Temnej veže, ktorá je spojnicou rôznych svetov. Samotársky pištoľník Roland prenasleduje muža v čiernom a na svojej ceste stretáva rôzne typy ľudí, nepriateľov aj démonov z vlastnej minulosti. V príbehu sa spája realizmus a fantastika s rôznymi inými žánrami. Steven King tentoraz spája rôzne žánre - spagetti western s postapokalyptickou scifi. A to všetko s klasickou a hrdinskou fantasy, gangsterkou a ľúbostným príbehom. A samozrejme aj s hororom. 
Zvolil si však aj pomerne netypický jazyk s množstvom poetických obrazov. Už prvá veta navodzuje svojskú atmosféru: „Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník kráčal v jeho stopách.“
Slovenské vydanie navyše obsahuje aj podrobný autorov predhovor. 
Ukážku z prvého dielu Temnej veže vám v preklade Michala Jedináka prečíta Vlado Kobielsky. 
 
              
Záver Literárnej revue patrí vyhodnoteniu mailovej súťaže z minulej relácie. Vašou úlohou bolo zaslať nám odpoveď na otázku: Ktorý slovenský autor alebo autorka napísal knihu venujúcu sa atentátu na Reinharda Heidricha a osudom jeho protagonistov? 
Správna odpoveď je Veronika Homolová Tóthová – a urobila tak vo svojej najnovšej knihe Mama milovala Gabčíka
 
Knižné ceny za správnu odpoveď získavajú:
Mária Prusáková, Mária Senajová, Miroslav Špánik, Eva Rajčániová a Iveta Sotáková. 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei posielame pani Marte Lukášovej. Gratulujeme. A ja iba zhrniem dnešnú súťažnú úlohu. 
 
Napíšte nám, ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne zazneli. Svoje odpovede posielajte na adresu: literarnarevue©rozhlas.sk a hráte opäť o tri knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei.
 
A to je nadnes z Literárnej revue všetko. Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Peter Daniška a Dado Nagy. 
 

 
 
RTV
← Predchádzajúci blog

Literárna revue 22/2018

Nasledujúci blog →

Patrik Hartl: Nejlepší víkend