! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 22/2018

Prajem vám krásny sobotný večer, ešte posledných pár hodín s letným časom, začína sa druhá októbrová Literárna revue rádia Slovensko. V posledných dňoch nás potešilo viacero zaujímavých noviniek slovenských autorov a tak sa vám pokúsim aspoň niekoľko z nich čo najlepšie sprostredkovať. Našim prvým hosťom bude prozaik Jozef Karika – autor mysteriózneho trileru Priepasť. V druhej hodine privítame režisérku, scenáristku a spisovateľku Marianu Čengel Solčanskú, ktorá prichádza s mimoriadne zaujímavým románom o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi Generál
Okrem toho nás dnes čaká ďalších päť súťažných ukážok z knižných noviniek, knižné tipy, mailová súťaž a hudba skupiny U2. Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.  
 
Je pre mňa veľmi príjemným prekvapením ako dobre sa v posledných rokoch darí knihám slovenských autorov. V domácom a čoraz viac aj v zahraničnom kontwxte. Dnes by som rád vyzdvihol dvoch autorov, ktorých nové knihy ma naozaj nadchli. Jozefa Kariku a jeho mysteriózny triler Priepasť a Marianu Čengel Solčanskú a jej román Generál. Obe sú zaujímavé svojou témou, aj veľmi originálnou formou spracovania. A hlavne – veľmi dobre sa čítajú. 
 
Rozhovor s Jozefom Karikom o Priepasti 
Jozef Karika je mojim prvým dnešným hosťom. V románe Priepasť spojil žánrový mysteriózny triler s psychologickou analýzou strachu a filozofickými presahmi. Priepasť sa podobne ako predchádzajúci román Trhlina odohráva v konkrétnom prostredí - tentoraz v Slavkovskej doline vo Vysokých Tatrách a využíva odkazy na reálne udalosti a webové stránky, čo príbehu dodáva autenticitu a presvedčivosť. 
 
Keď som si nedávno v kníhkupectve prezeral nové knihy, narazil som na prekrásne ilustrovanú detskú knihu o malom dievčatku Mortine, ktorá žije so svojou tetou Nebožienkou a psíkom Trúchlikom vo vile Rozvalinke a všetci sú - tak trocha strašidlá. Kontakt s normálnymi deťmi je preto pre Mortinu zložitý, ale mimoriadne vhod jej padne práve momentálne dušičkové alebo helloweenske obdobie, kedy sa deti sami prezliekajú za strašidlá a dá sa s nimi ľahko nadviazať kontakt. 
A presne to Mortina aj urobí. Ako to dopadne, si vypočujete už o chvíľu. Kniha sa volá Mortina – už sme ju doma prečítali, pár som ich aj rozdal - a zaujímalo by ma ako sa volá jej talianská autorka, ktorá ju nielen napísala aj bohato ilustrovala. Ukážku z Mortiny vám v preklade Terezy Sieglovej a Ľubice Svarovskej prečíta Boris Farkaš. 
 
V týchto dňoch vydáva svoju novú poviedkovú knihu zloženú z fragmentov príbehov, poetických spomienok, rozhovorov a rôznych záznamov známy slovenský prozaik a scenárista Dušan Dušek.
Jeho zbierka krátkych textov má názov Strih vetra. Tento termín označuje náhlu zmenu prúdenia. V jednotlivých historkách sa rovnako prudko zrýchľuje čas. Z dní a týždňov sa stávajú hodiny a okolitý svet sa stráca tak rýchlo, že neostáva iné, len sa vracať do minulosti, strácať pamäť – a znovu ju nachádzať. 
Potešiť sa objavmi, že pes je opakovaním vlka a perie je opakovaním srsti a stretnúť na uliciach spomienok svojich najbližších. Ukážku z prvej krátkej prózy nazvanej Priazeň vám prečíta Daniel Fischer. 
 
Je krátko po 23-tej hodine a začína sa druhá časť Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá vám bude robiť spoločnosť až do polnoci. Čaká vás v nej náš druhý hosť – režisérka, scenáristka a prozaička Mariana Čengel Solčanská a jej nový román Generál Milan Rastislav Štefánik, ďalšie tri súťažné ukážky, mailové súťaž a tradične aj knižné tipy našich hostí. 
 
Pozrime sa teda, čo dobré na čítanie by vám odporučili: 
spisovatelia Jozef Karika: Brian Lumley - séria NekroskopNekros a jiné noční můry
a Mariana Čengel SolčanskáRoy ArundhatiBoh maličkostí.
To bolo tri knižné tipy Juraja Červenku, Jozefa Kariku a Mariany Čengel Solčanskej.
 
A teraz by som vám rád ponúkol ukážku z nového románu Generál Milan Rastislav Štefánik posledne menovanej - režisérky a spisovateľky Mariany Čengel Solčanskej, ktorým by som si rád pripomenul zajtrajšie výročie vzniku Československej republiky. Kníh, filmov aj divadelných predstavení o Štefánikovi vyšlo v poslednom čase viacero. 
Tento román je však fascinujúci svojou formou a súčasne hĺbkou ponoru do tejto významnej osobnosti našich dejín. Autorka Štefánika rozhodne nešetrí – čo je spôsobené hlavne výberom hlavného rozprávača. Je ním človek, ktorý mal k Štefánikovi veľmi komplikovaný vzťah – spoluzakladateľ Československa - prezident Edvard Beneš. V nasledujúcej ukážke opisuje ich prvé stretnutie v Prahe, ktoré sa udialo v prítomnosti v tom čase univerzitného profesora Tomáša Garika Masaryka. Rozprávanie je rámcované dĺžkou jednej noci a okrem Beneša do neho vstupujú aj ďalší rozprávači. Napr. početné Štefánikove milenky.
Ukážku z novej knihy Mariany Čengel Solčanskej – Generál Milan Rastislav Štefánik vám prečíta Boris Farkaš ako Edvard Beneš. 
 
S Marianou Čengel Solčanskou som sa stretol minulý týždeň na dvoch prezentáciách jej nového románu. Priznám sa, že jej Generála som do tejto chvíle nestihol dočítať až do konca, ale zajtra to dúfam napravím. Náš rozhovor sme nahrávali krátko po prezentácii a mám pocit, že množstvo otázok mi napadlo práve cestou domov. Mariana Čengel Solčanská strávila písaním tejto knihy päť rokov a trocha ma miatlo, že o Štefánikovi hovorí ako o niekom, koho osobne poznala. 
A nielen o Štefánikovi. Píše s láskou a obdivom, ale vyzlečie túto historicko-mýtickú postavu doslova donaha. Hovorí síce o ňom ako o Milanovi, ale nevynechá jeho prospechársku a výbušnú povahu, dlžoby, protirečivé vyjadrenia, vzťahy so ženami,  a niektoré z nich nechá aj prehovoriť. 
Zaujímalo ma ako vznikla originálna forma tejto knihy – čiže Benešovo rozprávanie počas noci pred jeho smrťou, do ktorého postupne vstupujú ďalšie postavy. 
 
V týchto dňoch vychádzajú postupne v reedícii viaceré romány čilskej spisovateľky Isabely Allende.  
V románe Sépiový portrét pokračuje príbeh Elizy Sommersovej, hlavnej postavy románu Dcéra šťasteny rozprávaním jej vnučky Aurory del Valle, ktorá ako dieťa utrpela šok, v dôsledku čoho sa jej vymazalo z pamäti prvých päť rokov života.          V okamihu, keď sa musí vysporiadať so zradou muža, ktorého miluje, a vzoprieť sa hroziacej samote, rozhodne sa rozlúštiť záhadu svojej minulosti. Dej situovaný do konca 19. storočia sa odohráva na pozadí vzrušujúcich udalostí čílskych dejín a spája osudy hrdinov z knihy Dcéra šťasteny s protagonistami Allendeovej slávneho románu Dom duchov. Ukážku z knihy Sépiový portrét vám v preklade Evy Palkovičovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
V týchto dňoch vychádza aj najnovší desiaty román tureckého nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Orhana Pamouka Červenovláska.
Autor tu metaforicky zobrazuje rôzne protichodné sily, ktoré formujú súčasné Turecko - tradíciu a modernosť, náboženstvo a ateizmus, stret generácií, vzťah Východu a Západu, ale aj umenia a reality.
Rozprávačom prvých dvoch častí románu je teenager Cem Celik, ktorého ľavičiarskeho otca odviedla štátna polícia a on podvedome hľadá náhradného otca.  
Na pustej plošine za malým mestečkom kope spolu s majstrom studniarom studňu. Vodu sa im nedarí nájsť, zato medzi mužmi vznikne otcovsko-synovský vzťah, aký ani jeden z nich predtým nepoznal. Lenže v neďalekom mestečku, v ktorom trávia večery, chlapec objaví niečo, čomu nevie odolať – krásnu červenovlasú ženu, herečku kočovného divadla. Mládenec nemá pokoja a pri kopaní studne spôsobí nešťastie, ktoré poznačí celý jeho život. Ukážku z knihy Orhana Pamouka Červenovláska vám v preklade Otta Havrilu prečíta Alfréd Swan.  
 
Tesne pred záverom by som vám rád ponúkol ukážku ešte z jednej novinky. Z najnovšieho románu Silvie Bystričanovej Bosí sme prišli na svet
Hlavnou postavou je veterinár Vincent Borovský, ktorý zažíva syndróm vyhorenia a rozhodne sa dať si pauzu. Prichádza do údolia, v ktorom ho nasmerujú k jazeru k prievozníkovi so zvláštnym zmyslom pre humor a pohľadom na život. Ukážku z knihy Silvie Bystričanovej Bosí sme prišli na svet vám prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Toľko ukážka z novej knihy Silvie Bystričanovej Bosí sme prišli na svet a na úplný záver pre vás mám ešte mená výhercov mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať mená autorov a názvy kníh, ktoré v relácii postupne zazneli.  
 
A za správne odpovede knižné ceny získavajú: 
Matúš Túroci, Darinka Gregorová, Tomáš Senaj a Róbert Soták. 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei posielame Lukášovi Markovi. Gratulujeme.
 
A mailová úloha do budúcej relácie znie – Ktorý slovenský autor alebo autorka napísal/napísala knihu venujúcu sa atentátu na Reinharda Heidricha a osudom jeho protagonistov? 
Svoje odpovede posielajte na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei
 
A to je z dnešnej relácie všetko. Tú budúcu budeme vysielať zo záznamu. O dva týždne nás čaká Knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý navštívi napr. austrálska spisovateľka Heather Morris – autorka Tetovača z Osvienčimu.
 
Pekný zvyšok víkendu vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.  
 

 
 
RTV
 
 
← Predchádzajúci blog

Isabel Allende: Sépiový portrét

Nasledujúci blog →

Literárna revue 23/2018