Literárna revue 23/2019
Prajem vám krásny sobotný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Viete čo je palindrom? Ide o slovo, vetu alebo číslo, ktoré možno čítať v ľubovoľnom smere a vždy má rovnaký význam. Napríklad OKO, ELZE JE ZLE alebo V ELIPSE SPÍ LEV. 101 takýchto palindrómov ponúka kniha Stana Kamenčíka s vtipnými karikatúrami Stana Kochana. Dnešná Literárna revue bude venovaná najmä prózam pre deti a mládež a ponúknem vám aj rozhovor s Barborou Kardošovou – autorkou knihy Traja kamoši a fakticky fantastický výlet.
A hoci dnes vysielame zo záznamu nebudú chýbať ani knižné tipy a mailová súťaž.
Našimi hudobnými hosťami budú Tony Bennett a Lady Gaga. Príjemné počúvanie vám prajú Jakub Horňák a Dado Nagy.
Jednou z najzaujímavejších kníh pre mládež posledného obdobia je knižná séria Žatva smrti od amerického autora Neala Schustermana. V slovenskom preklade zatiaľ vyšli prvé dve časti KOSEC a NIMBUS a v októbri vyšiel v anglickom origináli aj tretí diel nazvaný The Toll. Ide o inteligentnú mládežnícku dystopiu, otvárajúcu celú škálu etických otázok. Jej autorom je americký spisovateľ Neal Shusterman, ktorého už poznáme vďaka zaujímavej knihe Uvoľnení.
Svet budúcnosti tu oproti iným dystopiám vyzerá pomerne lákavo. Ľudstvo zvíťazilo nad smrťou. Ľudské telá majú schopnosť samoliečenia a omladzovania. Teoreticky by mohli žiť večne, keby špeciálna kasta tzv. KOSCOV neredukovala ľudí na planéte.
Nepríliš efektívny právny štát nahradila vláda umelej inteligencie, zrodená zo svetovej digitálnej siete - Nimbus.
Hlavnými postavami sú dvaja tínejdžeri - Citra a Rowan. Oboch si viac menej proti ich vôli vybral kosec FARADAY a zacvičuje ich do umenia zabíjania, ktoré má presné etické a morálne pravidlá. Nik by nemal vraždiť iba pre zábavu či iné zištné dôvody Ale, ako to už býva, aj tu sa nájdu výnimky.
Kniha hovorí o zodpovednosti, etických dilemách a cene života ako takého.
V nasledujúcej ukážke počas pokojného večera zazvoní pri dverách kosec Faraday a spýta sa či by sa s rodinou tínejdžerky Citry nemohol navečerať.
Ukážku vám v preklade Kataríny Figovej prečíta Lucia Vráblicová. Neal Schusterman – Kosec.
Zviera z inej planéty
Mojim dnešným hosťom je scenáristka a spisovateľka Barbora Kardošová – autorka knižnej série o školákovi Jurajovi Králikovi a jeho troch zvieracích kamošoch. Po knihách Traja kamoši a fakticky fantastický bunker, Traja kamoši a fakticky fantastický poklad vyšiel nedávno tretí diel nazvaný Traja kamoši a fakticky fantastický výlet. Juraj sa tentoraz počas prázdnin vyberie na výlet a stratí sa v hustom lese. Našťastie nie sám, ale s kamoškou Laurou a náčelníkom Tigria noha.
Tretia dnešná ukážka pochádza z originálnej knižnej prvotiny Martina Šišku nazvanej Zviera z inej planéty. Ide o príbeh zememerača a jeho psa, ktorí sa dostávajú do zvláštneho sveta, stretnú dvoch kocúrov a vyberú sa za melódiou neznámej piesne. Myslia si, že ich vábi zviera z inej planéty a vďaka melódii zažijú zaujímavé dobrodružstvá, spoznajú rôzne tvory a nakoniec ich pieseň privedie domov. Ale už nie sú len dvaja - vrátia sa štyria. Pôvabný príbeh je ilustrovaný obrázkami autora a začína sa tak, že sa zememerač so psom ráno zobudia a prejdú cez dvere do sveta, kde je úplne iné počasie ako u nich doma. Nie je leto a krajina okolo je plná snehu. Čo znepokojí najmä zememerača, ktorý má na sebe iba pyžamo a papuče.
Ukážku z novej knihy Martina Šišku Zviera z inej planéty vám prečíta Alfréd Swan.
Je krátko po dvadsiatej tretej a nás čaká ešte jedna hodina vysielania Literárnej revue rádia Slovensko a v nej päť ukážok z knižných noviniek a pesničiek od Tonyho Bennetta. Na záver sa môžete tešiť na novú mailovú súťaž a nebudú chýbať ani knižné tipy našich hostí. Dnes vám o svojich obľúbených tituloch porozprávajú spisovatelia Barbora Kardošová, Jozef Karika a Ondřej Matocha.
Ďalšia dnešná ukážka pochádza z novej knihy populárnej autorky próz pre teenagerov Miroslavy Varáčkovej.
Jej nový román nazvaný To, čo nás spája je pokračovaním príbehu troch súrodencov z knihy Drž ma, keď padám.
Hlavnou hrdinkou nového románu je stredoškoláčka Lucia. Jej mama zmizla pred niekoľkými rokmi a nikto nevie kam. Kým Lucia stále verí, že sa mama vráti, otec by na ňu najradšej zabudol a robí všetko pre to, aby zabudla aj Lucia. Ona sa voči takémuto postoju tvrdohlavo búri, klame a robí hlúposti. Nečakané pochopenie nájde u Ondreja, ktorého iba nedávno spoznala a s ktorým ju spája viac ako iba tetovania. Obyčajný začiatok krehkého kamarátstva vyústi do vzťahu, na ktorý nie je pripravený ani jeden z nich. Ukážku z novej knihy Miroslavy Varáčkovej vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Rozprávanie venované detským knihám by so rád zakončil ukážkou z milej prózy od českej autorky Ivy Procházkovej Eliáš a babička z vajíčka. Jej hlavnou postavou je prvák na základnej škole Eliáš. Jeho rodičia aj napriek dobrým úmyslom, nemajú na svojho syna takmer nikdy čas. Eliáš je jedináčik a nemá ani starých rodičov, ktorí by sa mu mohli venovať. A tak sa môže spoľahnúť iba sám na seba a vlastnú fantáziu. Jeho príbeh sa začína vo chvíli, keď vonku objaví väčšie žlté vajíčko, odnesie si ho potajomky domov a je zvedavý - čo sa z neho vyliahne. Očakáva malého vtáčika, o ktorého by sa mohol starať - a je veľmi prekvapený, keď doma zo škrupinky vylezie malá neposedná babička s krídlami. Jej dospievanie a výchova našťastie prebehne o niečo rýchlejšie ako v prípade malých detí. Miniatúrna okrídlená babička sa najskôr učí chodiť, potom hovoriť, plávať a nakoniec lietať. Ukážku z knihy Ivy Procházkovej Eliáš a babička z vajíčka vám v preklade Jely Krajčovič prečíta Boris Farkaš.
Po bloku kníh pre deti a mládež pre vás mám aj niekoľko knižných noviniek pre dospelých. S novým románom prichádza aj bývalý oftalmológ a klasik žánru lekárskeho trileru Robin Cook. Jeho najnovšia próza Pandémia sa týka novej biotechnologickej lekárskej metódy a obchodu s transplantovanými orgánmi. V newyorskom metre skolabuje zdanlivo zdravá mladá žena a krátko po prevoze do nemocnice zomrie. Ostrieľanému súdnemu lekárovi Jackovi Stapletonovi jej prípad pripomenie pandémiu chrípky z roku 1918. Obáva sa, že desivá nákaza sa na svoje sté výročie zopakuje. Jack niekoľko hodín po úmrtí ženy vykoná pitvu a objaví ohromujúce anomálie: žene transplantovali srdce a jej DNA sa zhoduje s DNA transplantovaného orgánu, hoci čosi také je mimoriadne nepravdepodobné.
O krátky čas rovnako rýchlo a s podobnými príznakmi prídu o život aj ďalší dvaja ľudia. Nič však nie je jasné, kým Jack Stepleton pri pátraní nenarazí na novú fascinujúcu biotechnologickú metódu týkajúcu sa úpravy génov, ktorá nedávno zaujala lekársku komunitu. Jack postupne spoznáva odvrátenú stranu trhu s transplantovanými orgánmi a ocitne sa zoči-voči megalomanskému podnikateľovi, ktorý je ochotný riskovať ľudské životy iba preto, aby uspel v novej lukratívnej oblasti medicíny. Ukážku z knihy Robina Cooka Pandémia, ktorá vychádza budúci týždeň vám v preklade Róberta Hrebíčka prečíta Alfréd Swan.
Predposledná dnešná ukážka pochádza z románu austrálskej autorky Liane Moriartyovej. Jeho dej sa odohráva v kúpeľoch, kde sa stretne deväť neznámych ľudí. Niektorí prišli, aby schudli, iní sa chcú znova naštartovať, ďalší sú tam z dôvodov, ktoré nechcú priznať ani sami sebe. Vedia, že aj popri všetkom luxuse, rozmaznávaní a meditácii budú musieť tvrdo pracovať. Ale asi nikto z nich si nepredstavoval ako veľmi.
Jedným z hostí je aj rozvedená Frances Weltyová, v lepších časoch autorka bestsellerov, ktorá prichádza do Tranquillum Housu s boľavým chrbtom. Kúpeľní hostia ju okamžite upútajú. Väčšina z nich na prvý pohľad nevyzerá, že potrebuje zdravotnú starostlivosť. Ale najväčšmi ju fascinuje zvláštna, charizmatická riaditeľka kúpeľov, v ktorých sa začnú diať záhadné udalosti. Ukážku z knihy Liene Moriartyovej Deväť neznámych vám v preklade Tamary Chovanovej prečíta Lucia Vráblicová.
Jednou z kníh, ktoré pravdepodobne vyvolajú veľký záujem je aj publikácia Tenis je môj život od Dominiky Cibulkovej, ktorú napísala spolu s Andreou Coddington. Známa slovenská tenistka v nej otvorene hovorí o pádoch a potknutiach, vydretých víťazstvách, ťažkých prehrách a životných križovatkách. Priznáva aj nervozitu, ktorá jej spôsobovala kŕče - a depresiu, s ktorou bojovala takmer rok po dosiahnutí najväčšieho úspechu v kariére.
Toľko ukážka z knihy Dominiky Cibulkovej Tenis je môj život, ktorú vytvorila s pomocou spoluautorky Andrei Coddington.
Na záver pre vás mám ešte vyhlásenie víťazov mailovej súťaže z minulej relácie. Súťažná úloha znela – čo mali spoločné Ernest Hemingway a Oscar Wilde. Správna odpoveď je, že ich v detstve mamy obliekali do dievčenských šiat. Obaja mali výstredné matky. Hemingwayova matka túžila po dvoch dcérach a tak sa chvíľu tvárila ako by ich aj mala. Ernesta dokonca oslovovala ako Ernestínu. Oscar Wilde sa narodil v Dubline do zámožnej a intelektuálne podnetnej rodiny. Jeho matka Jane bola írskou nacionalistickou poetkou a vystupovala pod talianským pseudonymom Speranza (Nádej), otec bol významný očný a ušný lekár a autor kníh o archeológii a írskom pohanskom folklóre.
Knižné ceny za správnu odpoveď od nás získavajú:
Marta Malíková
Eva Feriancová
Iveta Moravčíková
Zuzana Mišíková
Daniela Jančušková
Miroslav Špánik
- 20 eurovú poukážku tentoraz od siete kníhkupectiev Panta rhei získava Marta Lámalová. Gratulujeme.
A ďalšia súťažná úloha do budúcej relácie znie takto:
Čo patrilo k najväčším paradoxom života Sira Arthura Connana Doyla – tvorcu príbehov s Sherlockovi Holmesovi, ktorý fascinoval svojou racionálnou dedukciou? Ponúkam tri možnosti.
A) Doyle vyštudoval medicínu, dokonca špecializáciu na oftalmológiu, ale lekárskej praxi sa nikdy nevenoval.
B) Jeho dom na Baker Street 2x vylúpili a páchateľov nikdy neodhalili.
C) venoval sa špiritizmu, vyvolávaniu duchov a veril v existenciu malých okrídlených škriatkov
Svoje odpovede (najlepšie správne) posielajte do konca budúceho týždňa na adresu literarnarevue©rozhlas.sk a hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta rhei.
A to je z dnešnej prvej novembrovej Literárnej revue všetko. Dobrú noc a krásnu druhú polovicu víkendu vám prajú Jakub Horňák a Dado Nagy.