Literárna revue 23/2020

Príjemný sobotný večer, vitajte opäť po dvoch týždňoch pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. V posledných mesiacoch sa naozaj nemôžeme sťažovať na nedostatok dramatických udalostí. Možno o to intenzívnejšie hľadáme niečo, čo by nás upokojilo a priviedlo na iné myšlienky. V dnešnej relácii vám môžem sľúbiť niekoľko knižných spoločníkov, ktorí by mohli mať túto neskromnú ambíciu.

V prvej hodine sa pozhovárame s psychológom ANTONOM HERETIKOM o jeho novej knihe o SNOCH a v druhej s PETROM ŠLOSEROM - bývalým policajtom a autorom kriminálnych trilerov, ktoré verne popisujú ovládnutie polície a najvyšších politických predstaviteľov mafiou. Okrem toho nás čaká ďalších šesť knižných noviniek a mailová súťaž na záver relácie. Hudobným hosťom bude pesničkár KEVIN JOHANSEN, ktorý kombinuje rôzne hudobné žánre, štýly a svetové jazyky. Príjemné počúvanie sobotnej Literárnej revue vám prajú Michal Vojsovič a Dado Nagy.       

David Walliams – Niešo
Minulú reláciu som začínal rozprávkovou knihou a rovnako tak spravím aj dnes. David WALLIAMS je britský komik, herec, porotca show Británia má talent a v neposlednom rade aj autor série výborných detských kníh. V slovenskom preklade mu doteraz vyšlo 11 románov, tri poviedkové knihy zo série Najhoršie deti na svete a o pár dní vychádza dvanásta Walliamsova próza nazvaná NIEŠO. 
Walliamsove detské knihy patria k mojim mimoriadne obľúbeným nielen pre ich humor, ale aj pre vážne témy, o ktorých píše. Napr. o deťoch, ktoré žijú v sociálnej chudobe, ale o takých, ktoré majú úplne všetko okrem priateľov a rodičovskej lásky. Píše však aj o vzťahu k starým rodičoch, alebo o deťoch, ktoré sú iné ako väčšina ich vrstovníkov a preto sú často šikanované. Walliams píše s humorom, bez pátosu a sentimentu.
Hrdinami jeho najnovšej knihy NIEŠO sú manželia Tichulovci, ktorí pracujú ako knihovníci. Sú veľmi utiahnutí, skromní a nenároční. Preto ich doslova šokuje, keď sa im narodí dcéra, ktorá je ich pravým opakom. Je drzá, arogantná, lenivá, chce mať všetko na svete a nedá pokoj, kým to nedosiahne. Svojim spôsobom pripomína postavy z Walliamsovej série o Najhorších deťoch na svete. Jedného dňa rodičom oznámi, že chce NIEŠO a ak jej to nedonesú, nech sa doma neukazujú. A tak sa zúfalý pán Tichula a pani Tichulová vyberú hľadať NIEŠO do tajných skladov v pivnici Mestskej knižnice, kde je vstup prísne zakázaný. O tom, čo tam nájdu sa dozviete v prvej dnešnej ukážke, ktorú vám v preklade Oľgy Kralovičovej prečíta Boris Farkaš.

Rozhovor s Antonom Heretikom o knihe Sny 
Mojim prvým dnešným hosťom je psychológ a psychoterapeut - profesor klinickej a forenznej psychológie ANTON HERETIK. Po jeho spomienkach súdneho znalca nazvaných ZLO, knihe o humore a o forenznej psychológii vychádza v týchto dňoch jeho najnovšia kniha o SNOCH, ktorú napísal spolu so svojou manželkou psychiatričkou a psychoterapeutkou MUDr. ANDREOU HERETIKOVOU MARSALOVOU. Obaja sa práci so snami venujú v rámci psychoterapie a ich ambíciou bolo, aby čitatelia venovali pozornosť svojmu duševnému životu a aby vnímali svoje sny ako posolstvá, ktoré nám vysiela naša psychika.

David Grossmann – Život sa so mnou pohráva
David Grossmann je izraelský prozaik a esejista, ktorého poznáme z prekladov jeho kníh Mít s kým běžet, Žena, ktorá uteká pred správou a Vojde kôň do baru. 
Jeho najnovšou prózou vydanou v slovenčine je román Život sa so mnou pohráva. 
Ide o príbeh troch silných žien – deväťdesiatročnej Very, jej dcéry Niny a vnučky Gili. Ich životmi sa vinie rodinné tajomstvo, ktoré každú z nich bolestivo zasahuje a ktoré sa pokúšajú prekonať cestou na chorvátsky ostrov GOLI OTOK, ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny ako koncentračný tábor. Veru tu tri roky väznili a mučili. Román Život si sa mnou pohráva hovorí o spoločnej ceste, ktorá má podobu vykúpenia, o odvahe, o opustenom materstve, o rodičovskej voľbe a jej dôsledkoch... Ukážku z knihy Davida Grossmanna vám v preklade Silvie Singer prečíta Lucia Vráblicová. 

Ku koncu prvej hodiny pre vás mám ešte tri knižné tipy. Dnes vám o svojich obľúbených knihách porozprávajú: herec a hudobník Daniel Fischer, bývalý policajt a autor kníh z policajného prostredia Peter Šloser a fotograf Alan Hyža.

Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čaká krátky rozhovor s bývalým policajtom a autorom kníh z policajného prostredia Petrom Šloserom, ale aj ďalšie štyri ukážky z knižných noviniek, mailová súťaž na záver a hudba pesničkára Kevina Johansona.

Antonio Lobo Antunes – Na konci sveta
Prehľad knižných noviniek začneme aktuálnym prírastkom kolekcie kníh z Portugalského inštitútu – novým románom Na konci sveta, ktorého autorom je portugalský prozaik, lekár a jeden z potenciálnych čakateľov na Nobelovu cenu za literatúru ANTONIO LOBO ANTUNES.
Po knihách HRA O PREKLIATYCH NÁVRAT KARAVEL autor tentoraz ponúka výpoveď človeka prinúteného ísť do vojny, ktorej neverí a bojovať za myšlienku, s ktorou sa nestotožňuje. Prežil dva roky v diere na konci sveta, v angolskom vnútrozemí, v kasárňach obohnaných ostnatým drôtom a v pekle bojov. 
Po návrate domov si nevie nájsť miesto v spoločnosti, ktorej už nerozumie, v krajine, kde sa necíti doma. Antunes nám strhujúcim jazykom rozpráva príbeh o tom, že vojna sa nekončí návratom domov a ten, čo prežil jej hrôzy, si ju v sebe ponesie už navždy. Ukážku z nového románu NA KONCI SVETA vám v preklade Jany Benkovej Marcelliovej prečíta Vlado Kobielsky.

Rozhovor s Petrom Šloserom
Minulý týždeň sme v onlinovom prenose prezentovali novú, v poradí druhú knihu bývalého policajta, ktorý sa celý život venoval boju proti organizovanému zločinu, v roku 2012 stál pri založení Národnej kriminálnej agentúry a do výslužby odchádzal v hodnosti plukovníka. Volá sa Peter Chudý a svoje dva romány Mafiánska poprava a Polícia v rukách mafie vydal pod menom PETER ŠLOSER.  
Veľmi verne v nich v beletrizovanej podobe opisuje prepojenie organizovaného zločinu s najvyššími špičkami slovenskej polície a vedením štátu. V súvislosti s tohtotýždňovým zadržaním v podstate celého bývalého vedenia polície kniha asi ani nemohla mať lepšie načasovanie. Náš krátky rozhovor s Petrom Šloserom sme však nahrali ešte minulý týždeň.

Richard Richtarech – Tenká hranica
Richard Richtarech je slovenský prozaik, ktorý debutoval v roku 2012 románom Tvoja nočná mora. O dva roky nato naň nadviazal románom sLOVEnky. V týchto dňoch vychádza jeho najnovší román z väzenského prostredia nazvaný TENKÁ HRANICA
Retrospektívne sa v ňom odvíjajú životné osudy dvoch väzňov. Jeden je pankáč a militantný anarchista, druhý katolícky kňaz. V bežnom živote by sa títo dvaja zrejme nikdy nestretli, no vo väzenskom mikrokozme sa z nich stávajú „situační priatelia" spojení jednou celou.  A práve odlišnosť ich svetonázorov je východiskom pre hutné debaty a zaujímavé argumentačné strety. Román TENKÁ HRANICA je najmä charakterovou sondou, ale nechýba mu ani pútavá príbehová línia s prekvapivým zvratom a poinotu. Ukážku z nového románu RICHARDA RICHTERECHA TENKÁ HRANICA vám prečíta Alfréd Swan.

Holly Jackson – Ako nájsť vraha
Nasledujúca ukážka bude mať opäť rámec kriminálneho románu – ktorý je však určený najmä pre kategóriu young adoult – čiže teenagerov. Iba 28 ročná britská prozaička HOLLY  JACKSONOVÁ je doteraz autorkou dvoch úspešných próz a tá prvá nazvaná – A good girl´s guide to murder vyšiel v slovenskom preklade pod názvom AKO NÁJSŤ VRAHA. Ide o detektívny príbeh plný nečakaných odhalení a temných tajomstiev.
Hlavnou postavou a rozprávačkou je Pippa Fitz-Amobiová, študentka strednej školy malého anglického mestečka, ktorým pred piatimi rokmi otriasla vražda stredoškoláčky Andie Bellovej. Ako vraha polícia označila jej priateľa Sala Singha.   Sal sa dokonca priznal - predtým, než si siahol na život.
Pippa však má o jeho vine veľké pochybnosti, a preto sa rozhodne vo svojom školskom projekte pátrať na vlastnú päsť. Vďaka svojej tvrdohlavosti čoskoro zistí, že Andie Bellová skrývala minimálne toľko tajomstiev, koľko ľudí by mohlo mať záujem na jej zmiznutí. A tak sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť. Ukážku z knihy Holly Jacksonovej – Ako nájsť vraha vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

František Kozmon – Červ                                                       
A pred nami je posledná dnešná ukážka, ktorá zostane v žánri detektívneho románu. Tentoraz pôjde o nový príbeh FRANTIŠKA KOZMONA nazvaný ČERV. Prichádza po autorových románoch Potkan, Rosnička, Kukučka a Vlk. 
Kapitán Marek Wolf tentoraz v súkromí bojuje právnou cestou o poručníctvo nad svojim bratom, ktorého chce odňať nezodpovednej matke. Pracovne preberá vyšetrovanie zabitej mladej ženy, ktorá má veľmi zvláštne rany, z ktorých vyliezajú červy. Telo našla mladá youtuberka vo svojom prenajatom byte po návrate z dovolenky. Vyšetrovanie bez dôkazov a svedkov sa navyše komplikuje s pribúdajúcimi kostrami, čo sa vynárajú z lužných lesov. Ukážku z nového románu Františka Kozmona Červ vám prečíta Boris Farkaš.

A pred nami je vyhodnotenie mailovej súťažnej úlohy z minulej relácie. Mali ste nám napísaťakú knihu by ste odporúčali čítať v súčasnom období pandémie corona vírusu a domácej izolácie?

Iveta Moravčíková napísala: 
Odporúčala by som román 99 dní s tebou. Viem je to smutná, ale nádherná kniha o láske a o tom ako si dokážeme pomáhať, len treba chcieť aj keď nám už zdravie až tak neslúži a sily nás opúšťajú. 

Ľubomíra Kostolná píše: 
Všetkým ľuďom bez ohľadu na vek by som predpísala ako liek na krízové dni aspoň dvakrát denne dala čítať Osmijankove rozprávky. Smiech je liek a zaručene pomáha duši a keď je zdravá duša aj telo sa cíti fit.

Monika Kádeková napísala:
Ja osobne by som siahla po Boccacciovom Dekamerone, keďže ma zaujala informácia, že toto dielo napísal práve v karanténe počas morovej epidémie. 

Mariana Marčoková napísala:
Počas prvej vlny covidovej pandémie som si prečítala Sophiinu voľbu od Williama Styrona. Knižku som mala doma viac rokov, ale nikdy som si nenašla čas na jej prečítanie, až tohto roku na jar, keď som musela byť doma niekoľko dní. Po jej prečítaní som si uvedomila, že ak sa teraz niekto cíti doma uväznený, tak by si mal prečítať  Sophiinu voľbu.
A ešte odporúčam prečítať si  Ako som vozil Nórov od Ondreja Sokola. Autorovi síce zrušili študijný program, na ktorom študoval, ale našiel si zamestnanie vodiča autobusu, ktoré ho baví a užíva si ho. To by mohlo pridať trochu optimizmu a odhodlania k zmenám tým, ktorých pandémia nejakým spôsobom zasiahla, napr. v pracovnom živote.

Eva Rrajčániová napísala:
Do týchto zvláštnych časov by som odporučila niektorý zo zábavných cestopisov Ladislava Ziburu, prostredníctvom ktorých sa možno z našich izieb aspoň v mysliach  preniesť do ďalekých krajín a ako bonus sa aj trochu zasmiať. Ja sa práve chystám na jeho Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.
A môj manžel odporúča Otrasy od Jareda Diamonda, knihu o tom, ako krajiny prekonávajú krízy a že aj tie môžu mať napokon pozitívne dopady.

Týmto poslucháčom posielame knižné ceny. A 20 eurovú poukážku posielame Andrei Šlesarovej, ktorá napísala:
Martin Šimečka vo svojom blogu venovanom téme osamelosti počas karantény píše: "Ja si od 80-tych rokov pestujem imunitu proti depresii čítaním kníh, ktoré mi zabraňujú sťažovať sa na vlastný osud, lebo iní ho mali či majú oveľa ťažší." Ďalej píše, že teraz intuitívne siahol po monumentálnom románe Vasilija Grossmana Život a osud a súbežne číta novú knihu historičky Margaret MacMillanovej War - o dejinách vojen, ktoré utvárali našu civilizáciu.
Silne si uvedomujem, že v tomto som rovnaká krvná skupina ako pán Šimečka. A preto aj pre ostatných odporúčam knihu Tomáša Radila - Najmladší dospelý. Autor na pozadí historických reálií a spoločenskej situácie rozpráva svoj vlastný príbeh 13-ročného židovského chlapca, ktorý bol spolu s rodičmi deportovaný v rámci posledných transportov v roku 1944 do Osvienčimu. 

Všetkým týmto poslucháčom gratulujeme k výhre a mám tu aj úlohu do ďalšej relácie, ktorá znie:
Aká knižná novinka vás v poslednom období najviac potešila a prečo?

Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku na nákup kníh od siete Panta Rhei.

A to je z dnešnej prvej novembrovej Literárnej revue všetko – buďte zdraví a čítajte dobré knihy. Na stretnutie o dva týždne sa tešia Michal Vojsovič a Dado Nagy.

 

 RTV

 

← Predchádzajúci blog

Napíšte ten najkrajší vianočný príbeh s Panta Rhei

Nasledujúci blog →

Eoin Demspey: Biela ruža, čierny les