Literárna revue 24/2016
Podľa Aristotela sa človek pri čítaní očisťuje a zbavuje negatívnych pocitov. Dochádza ku katarzii a nájdeniu vnútornej rovnováhy. Aspoň v ideálnom prípade.
Vítajte v sobotnej Literárnej revue rádia Slovensko a dúfam, že pri počúvaní dnešných súťažných ukážok z knižných noviniek zabudnete na únavu, problémy aj stres. V prvej hodine vás čakajú dva krimi príbehy a rozhovor s Jankom Išom – autorom prózy Kladivák. Druhá hodina je zasa do veľkej miery venovaná novinkám z kníh pre mládež a našim hosťom bude prozaička Denisa Fulmeková. Hudobne vás budú sprevádzať Louis Armstrong a Ella Fitzgerald.
A príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
Václav Neuer - Vražda s pridanou hodnotou
Prvá dnešná biblio-terapeutická ukážka pochádza z nového slovenského detektívneho románu od autora, ktorý je podobne ako Dominik Dán znalcom slovenského kriminálneho prostredia. A podobne ako on - píše tiež pod pseudonymom.
Ide o bývalého dôstojníka kriminálnej polície, ktorý pôsobil dlhé roky pri objasňovaní závažných násilných trestných činov. Vo svojom debute Krkavčí súd ponúkol čitateľom dva pôvodné slovenské zločiny, ktoré sa stali každý na inom okraji spoločnosti. Prostredie Metropolnej mafie sa tu prelínalo s prostredím Metropolných bezdomovcov. Oba prípady vyšetroval jeden tím pod velením inšpektora Ledeckého.
Najnovšia kniha tohto autora, ktorá vyšla pred pár dňami má názov Vražda s pridanou hodnotou.
Vrchného inšpektora Ledeckého z oddelenia vrážd Bratislavského riaditeľstva policajného zboru prenasledujú zlé sny a neusporiadaný súkromný život. K tomu má preveriť podozrenie z vraždy, ktoré na základe spravodajských informácií priniesol kolega z ekonomickej kriminálky. Pozná identitu možnej obete, ale nemá mŕtvolu.
Takmer súbežne s prvým prípadom preruší rozbehnutú poľovačku na srnca výbuch a požiar terénneho auta. V zhorenom vraku nájdu hasiči telo bez identity...
Podozrenie, že tieto dve udalosti spolu súvisia stojí na začiatku celej reťaze udalostí, v rámci ktorej sú policajti nútení využiť rôzne metódy – vrátane nasadenia policajného agenta do ústavu na výkon väzby.
V nasledujúcej ukážke budete počuť ako dramaticky sa celý prípad začal.
Janko Iša - Kladivák Temnota z Pressburgu
Nasledujúca ukážka z knižnej novinky bude pravdepodobne viac mužskou ako ženskou záležitosťou. Je situovaná do paralelnej, resp. alternatívnej Bratislavy 90. rokov, ktorá je akoby vystrihnutá z čiernobieleho komixu Franka Millera Sin City. Rovnako ako Millerov Hellboy, ani hlavná postava tejto knihy nie je úplne obyčajná.
Kladivák je desperát, bojovník a nájomný vrah. Je produktom nových vynálezov biomedicíny a má jednu ruku z veľmi odolnej a odľahčenej ocele, ktorá podľa potreby mení svoju veľkosť. Navyše Kladivák - má schopnosť zázračnej regenerácie. Jeho telo prežije aj veľmi ťažké zranenia a už po krátkom čase je opäť bojaschopné.
Autor vytvoril štylizovaný noirový príbeh plný akčných scén, streľby, naháňačiek a technologických vynálezov. Dej sa odohráva v Bratislave, resp. Pressburgu – meste na Dunaji, ktoré si ponechalo svoje historické názvy – napr. Engerau, či Račišdorf.
Ide o žánrový akčný román, ktorý doteraz nemá v slovenskej literatúre obdobu. Nejde samozrejme o žiadne umenie – jeho hlavnou ambíciou je napínavý príbeh s výnimočným hrdinom bojujúcim proti ešte horším a desivejším monštrám.
V nasledujúcej ukážke sa Kladivák prechádza Pressburgom. Deň predtým objavil mŕtvolu zavraždeného súkromného detektíva Ernesta Tichého, prezývaného Prasák. Po tom, čo s Prasákovým synom Petrom, žijúcim vo Viedni, narýchlo prezreli jeho kanceláriu napadlo Kladiváka ruské útočné komando.
Ak vám teda neprekážajú zbrane a bojové scény, – je tu debutová kniha Kladivák – Temnota z Pressburgu od mladého slovenského autora. A ja som zvedavý na jeho meno. Druhú dnešnú ukážka vám prečíta Boris Farkaš.
Mojim prvým dnešným hosťom je prozaik a minuloročný víťaz Ceny Fantázie 2015 a hororovej ceny Béla – Janko Iša autor knihy Kladivák Temnota z Pressburgu.
Na záver prvej hodiny pre vás ešte mám niekoľko knižných tipov. Dozviete sa, aké knihy v poslednom čase zaujali:
herečku Luciu Hurajovú - Jozef Tancer - Rozviazané jazyky
spisovateľku Denisu Fulmekovú - Karl Ove Knausgard - Môj boj
moderátorku Ivetu Malachovskú - Bernard Minier - Mráz
Toľko dnešné knižné tipy. V nasledujúcej hodine Literárnej revue vás čakajú ešte tri súťažné ukážky z knižných noviniek a môj druhý hosť – prozaička Denisa Fulmeková.
Príjemný sobotný večer, milí priatelia, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú otvoríme pripomienkou na reedíciu asi najúspešnejšej knihy známeho britského prozaika s pomerne exoticky znejúcim menom. Nedávno som v Literárnej revue predstavoval jeho nový román Prach, čo padá zo snov z obdobia prvej svetovej vojny a dnes by som sa rád vrátil k románu, ktorým sa najviac preslávil. Dlho som k nemu mal dosť rezervovaný vzťah, keďže som najskôr videl jeho sfilmovanú hollywoodsku verziu a tá ma dokonale odstrašila. Bola by však chyba nechať sa tým ovplyvniť.
Louis de Berneires - Mandolína Kapitána Corelliho
Román sa odohráva počas druhej svetovej vojny na svojráznom Iónskom ostrove. Tamojší lekár samouk, doktor Jannis sa vo voľnom čase usiluje objektívne opísať dejiny ostrova. Na ostrov Keffaléniu dorazia talianski okupanti, ktorí sa viac-menej zžijú s miestnym obyvateľstvom. Po kapitulácii Talianska Nemci Talianov postrieľajú a nasleduje krutá nemecká okupácia. Po oslobodení však nastúpi ešte krutejší komunistický režim, ktorý predstavuje negramotný rybár a snúbenec Jannisovej dcéry Pelagie - Mandras.
Historické dalosti kruto zasiahnu aj ju, keďže sa zaľúbi do kapitána Antonia Corelliho, talianskeho okupanta, dôstojníka a hudobníka, ktorý býva v ich dome.
Autor sa v prvej polovici knihy vciťuje do viacerých zaujímavých postáv – najmä jeho ducce Mussoliny je nezabudnuteľný so svojimi besmi, výstrednosťami a slabosťami.
A ďalšou skvelou postavou je Pelagia – vzdelané osemnásťročné dievča, so sklonom k romantizovaniu aj sarkazmu. V každom prípade ide o komplexné dielo reflektujúce dopad svetových dejín na životy komunity na malom gréckom ostrove.
Mojim druhým hosťom v druhej novembrovej Literárnej revue je prozaička Denisa Fulmeková – autorka novej dokumentárne ladenej prózy Konvália.
Ide o autentický príbeh osudovej lásky starej mamy Denisy Fulmekovej - židovského dievčaťa Valérie Reiszovej a františkánskeho kňaza a básnika Rudolfa Dilonga, ktorým sa počas holokaustu narodila dcéra Dagmar.
Konvália je fascinujúcim spojením rodinnej histórie, paradoxov moderných slovenských dejín a súčasne intímneho príbehu lásky a pominuteľnosti ľudského života.
A teraz trochu zmeníme žáner. Nasledujúce dve ukážky z knižných noviniek sú venované najmä detským čitateľom.
David Walliams - Dedkov veľký útek
Najskôr by som vás rád upozornil na novú knihu populárneho britského komika a autora detských kníh. Jeho najnovšia próza je príbehom malého Jacka, ktorý nesmierne obdivuje a miluje svojho deduška - bývalého vojenského pilota.
V posledných mesiacoch však deduško bohužiaľ trpí Alzheimerovou chorobou – zabúda dôležité veci, chodí do obchodu v papučiach, na večeru vnukovi väčšinou ponúkne niečo čudné a často si nespomenie ani na jeho meno. Ale ešte stále si dokáže sadnúť do lietadla, vzniesť sa k oblakom a zahrať sa na hrdinu!
Príbeh o Jackovom deduškovi sa začína sériou jeho útekov z domu a hrozbou umiestnenia v opatrovateľskom ústave. Potom vás už čaká vzrušujúci let nad Londýnom s množstvom fantastických dobrodružstiev.
Derek Landy - Detektív Kostlivec 3 Beztvárni
Na záver som si pre vás nechal ešte jeden akčný detektívny príbeh. Ide o tretie pokračovanie série so svojráznym detektívom Kolohnátom Lahodom - štýlovo oblečeným mágom, ktorý je v podstate chodiaca kostra. Čo v istých situáciách nie je úplný hendikep.
Jeho spoločníčkou pri vyšetrovaní rôznych spletitých prípadov je 13-ročná Stephanie, ktorá si hovorí Valkýra Kainová. V predchádzajúcej časti najobávanejší protivník Kolohnáta Lahodu barón Vendett utiekol z väzenia. Barón kedysi stvoril bytosť schopnú privolať do nášho sveta Beztvárnych. Teraz sa barón Vendett chystá povolať túto nebezpečnú bytosť.
V treťom príbehu detektív kostlivec a Stephanie, čiže Valkýra vyšetrujú vraždy teleportérov, ktorých začal niekto systematicky likvidovať.
Na záver relácie tu mám ešte súťažnú mailovú úlohu a mená výhercov knižných cien z minulej relácie. Knižky posielame Stanovi Kochanovi, Eve Sobotkovej, Petrovi Sirotovi, Leopoldovi Sárkozimu, Milanovi Oravskému, Marcele Merešovej a Milote Zboranovej. Dvadsaťeurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Martina Jančošková. Gratulujeme. Dúfam, že knihy sa vám budú páčiť.
Zvukový archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
A to je nadnes všetko – pekný záver víkendu vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.