! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 26/2017

Prajem vám krásny predvianočný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá bude prekvapivo venovaná Vianociam. Tým pádom bude trochu rozprávková, ale aj realistická, magická, tajomná a samozrejme vianočne sentimentálna. 
To všetko totiž k Vianociam patrí – tak ako prekvapenia. Najlepšie – tie príjemné. 
Mojimi dnešnými hosťami budú - mím Miroslav Kasprzyk a kňaz Cirkvi Bratskej a spisovateľ Daniel Pastirčák. Hudobne nás poteší Jana Kirschner a okrem knižných tipov a súťažných ukážok si vypočujeme aj vaše mailové odpovede na otázku – akú knihu ste darovali svojim blízkym v najväčšom počte exemplárov. 
Príjemné vianočné počúvanie vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.    
 
Mojou dnešnou ambíciou bolo jednoznačne vybrať čo najlepšie ukážky z nových, ale aj starších knižiek o Vianociach. Nazbieral som ich nakoniec tak veľa, že by som z nich mohol pokojne pripraviť celú ďalšiu reláciu. Väčšina vianočných príbehov je rozprávková, ale našiel som aj niekoľko zaujímavých vianočných nerozprávkových kníh pre dospelých.
 
Prvá dnešná ukážka pochádza z novinky súčasnej britskej prozaičky známej svojou prvotinou Na svete nie sú iba pomaranče a skvelým románom Diera v čase. Jej aktuálnou novinkou je kniha venovaná špeciálne Vianociam, ktorá sa volá: Vianočné dni – 12 príbehov a 12 dobrôt na 12 dní. Ponúka v nej presne 12 prekvapivých vianočných poviedok, ktoré rozprávajú o duchoch, o magických zásahoch, obyčajne neobyčajných stretnutiach, o malých zázrakoch a vítaní svetla. Autorka využíva mnohé známe vianočné motívy a konštatuje , že aj kresťanstvo malo od začiatku sklon preberať základné prvky z iných náboženstiev a kultov. Táto kniha je akýmsi literárnym lexikónom Vianoc – a okrem informácií o tomto sviatku a dvanástich vianočných príbehov obsahuje aj originálne vianočné recepty spojené s ľuďmi, ktorých má autorka rada. Nájdete tu napr. recepty na mamine koláčiky, nakladanú červenú kapustu spisovateľky Ruth Rendellovej, žĺtkový krem Kathy Ackerovej, štedrovečerného údeného lososa so šampanským, čínske knedličky, varené víno či trojkráľové rybie fašírky. Z knihy sála vianočná pohoda a odkaz – užívajte si dobré príbehy, blízkosť ľudí, ktorých máte radi a tešte sa z obdobia pokoja, záhad a mágie. Tu je ukážka jedného z jej príbehov, ktorý vám v preklade Aleny Redlingerovej prečíta Vlado Kobielsky.  
 
Rozhovor s Mirom Kaspzykom
Dnešná vianočná Literárna revue vznikala pomerne dlho. Niekedy v novembri mi napísal mím Miroslav Kasprzyk, že by mi rád venoval svoju prvú prozaickú knihu nazvanú – Šaškove príbehy a usmievania. Stretli sme sa na Bibliotéke a keď mi ju odovzdával, trocha som zaslzil. Kniha je totiž naozaj mimoriadne krásna - je tlačená na špeciálnom papieri, písaná historickým písmom a doplnená kresbami a fotografiami. To všetko v kvalitnej koženej väzbe. Miroslav Kasprzyk v nej prináša viac ako 50 príbehov a zamyslení Šaška, ktorého postavu najčastejšie stvárňuje pri svojich umeleckých vystúpeniach. 
 
V predvianočnom období som si nakúpil veľa krásnych nových kníh a medzi nimi bola aj nová kniha scenáristu a spisovateľa Juraja Raýmana – Emil z hôr s fantastickými ilustráciami Marty Prokopovej s knižným dizajnom Martiny Rozinajovej. 
Na Vianočnú tému sa mi až tak nehodila, ale spomenul som si na predchádzajúcu Jurajovu knihu s dlhým názvom Vianočka udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová. Ide o milý príbeh o dvoch starých ľuďoch, ktorí žijú ďaleko preďaleko v lese úplne sami. Každý rok za nimi prichádzajú utrmácané Vianoce a od vyčerpania rovno zaspia a chrnia takmer bez pohybu až do Troch kráľov. Vianoce sa bránia tým, že každý predsa má občas právo na oddych. Starčekovia oponujú, že Vianoce sú predsa časom zázrakov a darčekov a oni by chceli, aby im Vianoce oživili dieťa, ktoré si zamiesili z cesta a upiekli ako Vianočku. 
A tak prichádza na svet hlavná postava tejto knihy - Vianočka udatný. Ukážku z nej vám prečíta Daniel Fischer. 
 
Začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá mala byť pôvodne rozprávková, ale začneme ju pomerne nerozprávkovou témou. Ponúknem vám aj rozhovor s kňazom Cirkvi Bratskej a spisovateľom Danielom Pastirčákom, mailovú súťaž a niekoľko knižných tipov. 
 
Svoje obľúbené knihy vám na úvod odporučia – 
kňaz Daniel Pastirčák: Simone Weilová - Duchovná autobiografia 
moderátor Roman Bomboš: Paul Johnsno - Dějiny 20. století  
a popularizátor kníh a hudby Mário Gešvantner: Hanya Yanagihara - Malý život 
Aké knihy ich zaujali? Toľko tri knižné tipy Daniela Pastirčáka, Romana Bomboša a Mária Gešvantnera.
 
A poďme k tretej dnešnej ukážke. O pozoruhodnú aktualizáciu asi najznámejšej vianočnej rozprávkovej knihy od Charlesa Dickensa Vianočná koleda sa pokúša novinka francúzskej autorky - nazvaná Veselú samovraždu a šťastný nový rok. 
Hlavnou postavou Dickensovej novely bol bohatý obchodník Ebenezer Scroodge, ktorý nenávidel Vianoce. V noci k nemu potom prišli postupne duchovia jeho minulých, súčasných a budúcich Vianoc. A práve konfrontácia s umieraním osamote ho natoľko vydesila, že spôsobila jeho vnútorný prerod – alebo ako sa dnes hovorí – reštart. 
V prípade knihy, z ktorej bude dnešná tretia ukážka - od málo známej francúzskej autorky je hlavnou postavou 45-ročná slobodná a bezdetná Parížanka Silvie, ktorá žije iba pre svoju prácu. Po otcovej smrti ju zasiahne prázdnota, zúfalstvo a depresia. Na prvý sviatok Vianočný si preto naplánuje samovraždu, pred smrťou však ešte (pre istotu) navštívi psychoterapeuta. Jeho rady síce zmenia jej pohľad na svet, ale nie rozhodnutie ako také. Keď však Silvie v metre objaví bezdomovkyňu, ktorá jej doslova zomrie v rukách, zažije podobný šok ako pred 150-timi rokmi Dickensov Ebenezer Scroodge vo svojom hrôzostrašnom sne. Silvie je konfrontovaná s naozajstnou smrťou a práve tento iniciačný zážitok ju privedie k prebudenie z NEŽITIA do nového života. 
Kniha Veselú samovraždu a šťastný nový rok má špecifický humor, aj primeranú dávku vianočného sentimentu. Striedavo vás dojme, aj pobaví pohľadom do intímneho sveta ženy v stredných rokoch túžiacej po reštarte.
Ukážku z nej vám v preklade Oľgy Hirnerovej prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Mojim druhým dnešným hosťom v Literárnej revue je spisovateľ a kňaz Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák. Začiatkom decembra sme krstili knihu jeho troch rozprávkových príbehov, ktorú vydalo združenie Proti prúdu a predávajú ju výlučne bezdomovci na uliciach. Volá sa Starec a dieťa a ilustrácie k nej vytvorila Daniela Olejníková. 
 
Tesne pred Vianocami sa mi do rúk dostala úplne nová a veľmi milá rozprávková kniha českého autora Jiřího Vondráka – Rozprávky z Dobráčkova. Začítal som sa a mal som chuť čítať ďalej – natoľko sa mi jej rozprávkový svet páčil. 
Dedinka Dobráčkovo je súčasťou kráľovstva, kde žijú ľudia, ktorí si pomáhajú a sú na seba slušní. V knihe sú milí nielen ľudia, ale príjemný je i drak, vodník, a dokonca i čert. Najhoršou postavičkou z celej knihy je lakomý sedliak, ktorého vytrestá čert, lebo klame a ruší ho pri odpočinku... 
Jiří Vondrák tieto príbehy vymýšľal, písal a rozprával vlastným deťom, keď boli malé. Chcel im ponúknuť alternatívu rôznych "akčných rozprávok". V Čechách kniha vyšla v roku 1994 a následne sa jednotlivé príbehy hrávali ako divadelné predstavenia. Z Rozprávok z Dobráčkova som pre vás vybral rozprávku o tom Ako sa čert naučil korčuľovať.
To sa z ukážku síce už nedozviete, kto bude chcieť, musí si to dočítať sám.
Ukážku vám v preklade Lukáša Luka prečíta Boris Farkaš. Nesúťažne – Jiří Vondrák – Rozprávky z Dobráčkova.
 
Josef Čapek – O Vianociach, ktoré nechceli prísť z knihy Povídejme si děti
A je tu posledná z vianočných ukážok, ktorá sa prebojovala až do dnešnej relácie. Dostala sa ku mne zaujímavým spôsobom – pred asi troma rokmi ma poprosili, aby som ju prečítal na jednom predvianočnom večierku. Ide o vianočnú klasiku a súčasne spomienku na výnimočnú českú umeleckú osobnosť, ktorá sa v rovnakej miere prejavila v oblasti výtvarného umenia aj  literatúry. Pochádza z dvoch bratov, v rodine ho v detstve volali Peča, v škole nevynikal príliš dobrým prospechom, nakoniec však vyštudoval umeleckú priemyselnú školu - čiže Umprum, neskôr bol členom českej umeleckej moderny – najmä kubistickej, venoval sa knižnej grafike, scénickému výtvarníctvu a spolu s bratom bol dva roky redaktorom Národních listov a neskôr až do roku 1939 Lidových novin. 
S nástupom fašizmu odmietol odísť do exilu a tak ho gestapo zatklo a odviezlo najskôr do Pankráckej väznice, potom do koncentračného tábora Dachau a Bergen Belsen, kde zomrel na týfus. Miesto jeho posledného odpočinku nie je známe, ale s bratom Karlom majú spoločný pamätník – jednoduchý žulový kameň, na ktorom má jeden meno z jednej a druhý z druhej strany. 
Tento autor napísal veľa krásnych príbehov pre deti – nesmrteľná je napr. rozprávka o Psíčkovi a mačičke, ale aj Rozprávka o Vianociach, ktoré nechceli prísť.
A práve tú by som vám teraz rád ponúkol. Myslím, že je viac ako aktuálna aj po šesťdesiatich rokoch od doby svojho vzniku. 
Rozprávku vám porozpráva pán Ivan Letko.    
 
Na záver tu máme ešte posednú mailovú súťaž v tomto roku. V minulej relácii sme sa vás pýtali - akú knihu ste najčastejšie darovali svojim blízkym ľuďom. A tu sú niektoré vaše odpovede:
Daniela Danihelová mi napísala:
Ani som sa nemusela zamýšľať nad tým, ktorú knižku som darovala najčastejšie.Hoci som sa po chvíli kontrolne zamyslela, či nie je ešte nejaká iná, ktorú som darovala viackrát - veru nie je. Už pohľad na jej obal je pre mňa vždy potešením. Úžasná tvár malého indiánskeho chlapca. Je to kniha Forresta Cartera - Malý strom. Pri jej čítaní pred mnohými rokmi som mala pocit, že som súčasťou toho príbehu, že sa pohybujem po rovnakých chodníkoch a pozorujem rovnakú krajinu, zvieratá aj ľudí v nej.
Aj momentálne mám jednu naviac - to ak by som náhodou v mojom okolí stretla ešte niekoho, kto tú knihu nepozná. Nech si ten príbeh ľudí z kmeňa Cherokee môže rovnako zažiť a vychutnať."
 
Milan Oravský mi napísal:
Daroval som a tiež som dostal mnohé exempláre "knihy kníh" teda BIBLIE - jej rôzne preklady, vydania, či úpravy pre detských čitateľov s ilustráciami sú žriedlom myšlienok a vierouky.
 
Monika Kádeková píše:
Myslím, že najčastejšie som darovala knihu od manželského poradcu a terapeuta 
Willarda F. Harleyho Moje túžby, tvoje túžby, ktorú som dala minimálne 3× ako svadobný dar pre mladomanželov. 
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku siete kníkupective Panta Rhei získava Michaela Halmová, ktorá napísala:
Spýtali ste sa zaujímavú otázku. Rada darujem knihy, ktoré sa mi páčili. Je sranda, že asi najčastejšie som svojim knižne zameraným kamarátom darovala rozprávkovú knihu Arnolda Lobela Pán Sova. Je krásna, vtipná, ľahko sa číta a nie je veľmi drahá. Tak asi preto.
 
Michaele gratulujeme a vám želáme krásne vianočné sviatky, veľa pohody, pokoja a sebecky aj času na čítanie. No a samozrejme príjemné chvíle s tými, ktorých máte radi. Pekný večer a Vianoce vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy. Stretneme sa až v novom roku na Tri Krále.  
 
 
 
   
← Predchádzajúci blog

Silvia Bystričanová: Tri dni do raja

Nasledujúci blog →

Literárna revue 25/2017