Literárna revue 25/2017
Príjemný sobotný večer – už o chvíľu nás čaká predposledná Literárna revue v tomto kalendárnom roku a môžete sa v nej päť tešiť na rôznorodé knižné novinky a tipy na čítanie.
Dnes nás čakajú aj dvaja špeciálni hostia – ruská spisovateľka Ľudmila Ulická, ktorá nedávno navštívila Bratislavu a v druhej hodine reper BENE – autor debutovej prozaickej knihy nazvanej KORPORÁCIO.
Hudobne nás bude až do polnoci sprevádzať Tom Waits a na záver si ešte prečítame po akých knihách najviac túžite. Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.
Rozhovor s Ľudmilou Ulickou
Náš prvý dnešný hosť – prozaička a dramatička Ľudmila Ulická patrí spolu s Vladimírom Sorokinom a niekoľkými ďalšími k najznámejším a najprekladanejším súčasným ruským spisovateľom. Vyštudovala biochémiu a genetiku a niekoľko rokov pracovala vo svojom odbore. Pre svoje politické názory však musela zamestnanie opustiť a zamestnala sa ako dramaturgička Židovského divadla v Moskve. K jej najznámejším prózam patria: Sonička, Médea a jej deti, Veselý pohreb, Daniel Stein, tlmočník, Zelený stan a úplne najnovší román Jakubov rebrík. Ľudmila Ulická navštívila pred dvoma týždňami Slovensko ako hosť Stredoeurópskeho kultúrneho fóra a bolo zaujímavé, že väčšina diskusie s ňou sa týkala najmä politiky. Spýtal som sa jej preto, či ju nemrzí, že musela odpovedať väčšinou na politické otázky.
Je zaujímavé, že autori niekedy čítajú úplne iné veci ako sami píšu, keďže Ľudmila Ulická je autorkou predovšetkým rozsiahlych románov. Ja vám ešte ponúkam krátku ukážku z posledne spomínaného románu Ľudmily Ulickej – Daniel Stein, tlmočník, ktorú vám v preklade Jána Štrassera prečíta Vlado Kobielsky.
Pred nami je prvá súťažná ukážka – a súčasne jeden z mojich najpríjemnejších čitateľských zážitkov tohto týždňa. V minulej relácii som vám predstavil novú knihu britského autora Iana McEwana – V orechovej škrupinke. Originálny nápad, netradičný rozprávač, krásny jazyk. Nezvyknem dávať toho istého autora dva krát po sebe, ale tentoraz robím výnimku. Do rúk sa mi totiž dostala nová kniha Iana McEwana, ktorá je z kategórie kníh pre deti. Ako sám v Ian McEwan úvode vysvetľuje – ide o detskú knihu pre dospelých, ktorú môžu prečítať aj deti. Jej hlavnou postavou je desaťročný chlapec Peter, ktorý žije s rodičmi a mladšou sestrou Katkou. Rodičia si robia o Petra starosti, pretože je veľmi tichý, utiahnutý a má až príliš bujnú fantáziu. Zvykne si vyfantazírovať neuveriteľné veci.
A práve táto divoká obrazotvornosť bola tým, čo ma na knihe bavilo asi najviac. Niekedy trochu strašidelná, ale veľmi zábavná. Vybral som pre vás ukážku, kedy Peter sedí vo spoločnej detskej izbe, sú prázdniny, vonku prší a on si obzerá zariadenie izby a hračky rozostavené po stenách. Katka tam má asi šesťdesiat bábik rôznych veľkostí a Peter si uvedomuje, že niektoré z nich sú trocha desivé – najmä bábika s jednou nohou – ktorú volá Zloba.
Príjemný sobotný večer, počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes ešte čaká rozhovor s reperom Benem o jeho debutovej prozaickej knihe Korporácio, tri súťažné ukážky, na záver mailová súťaž, v ktorej odhalíte svoje knižné túžby.
No a na úvod tu mám tri tipy na dobré čítanie. Dnes budú od herečky Božidary Turzonovovej, novinárky Benity Tettingerovej a míma Miroslava Kasprzyka. Aké knihy ich teda zaujali?
Božidara Turzonovová: Norman Mailer - Duch děvky
Benita Tettingerová: Aňa Geislerová - P.S.
Miroslav Kasprzyk: Daniel Hevier - Chymeros I.
Tri knižné tipy máme úspešne za sebou a čaká nás ukážka z novej knihy asi najznámejšieho slovenského detektívkára. Vyšla iba včera a ide o jeho už dvadsiaty piaty detektívny román.
Pri tejto príležitosti vychádza aj špeciálne limitované vydanie – 400 kusov s podpisom autora a Danglárovou obálkou. Záujem je však - ako som počul - asi desaťnásobný.
Takže som sa už rozlúčil s možnosťou, že by som toto limitované vydanie náhodou získal...
V každom prípade – k dispozícii je už určite všade na Slovensku aj štandardné vydanie tejto knihy. Dvadsiaty piaty román autora s iniciálami DD sa odohráva opäť v deväťdesiatych rokoch – opäť sa stretneme s detektívom Krausom a partičkou oddelenia vrážd.
Kraus opäť narazí na svojich bývalých kamarátov z detstva - momentálne úspešných mafiánov. Ale kamaráti z detstva sú kamaráti z detstva...
V polovici deväťdesiatych rokov sa aktivizovalo nielen podsvetie, ale jeho metódy sa pokúsili napodobniť aj iní. Hoci amatéri, v brutálnosti vraždenia za mafiou nezaostávali. Na jar 1995 sa detektívom z oddelenia vrážd dostal na stôl prípad vodiča dodávky – chlapca zastrelili a upálili v aute. Hrozná smrť, desivé zohavenie mŕtvoly, ťažký kriminálny zločin. No nielen pátranie po vrahovi trápilo Krauza a Chosého, ako vždy, aj tentoraz prišiel problém ruka v ruke s ešte väčším problémom...
Rozhovor s Benem
Mojim druhým dnešným hosťom v Literárnej revue je reper Bene známy z projektov Modré Hory alebo Peťo Tázok, ktorý vo svojej debutovej novele Korporácio prináša intímny pohľad do sveta korporátnych openspejsov a excelujúcich mužov, ktorí nevedia čo so sebou.
Autor využíva metódu prúdu vedomia a postupne zapína rôzne denné výseky zo života korporátneho zamestnanca. Knihu si Bene vydal sám a je ilustrovaná kresbami Erika Šilleho.
Dnešná predposledná súťažná ukážka si ma veľmi získala z rôznych dôvodov. Predovšetkým pre nesmiernu intimitu, ktorú z nej cítiť. Nasledujúca ukážka pochádza z novej zbierky poviedok japonského autora Haruki Murakamiho. Obsahuje sedemnásť krátkych prozaických textov, ktoré v rokoch 1980 až 1991 vychádzali prevažne časopisecky a neskôr sa stali súčasťou iných zbierok. Poviedky, tak ako sú usporiadané v tejto zbierke, vyšli v anglickom preklade v roku 1993, v japončine - až o dvanásť rokov neskôr.
Podobne ako iné Murakamiho diela, aj tieto príbehy sú utkané z každodennej reality prepletenej s fantáziou a rôznymi dimenziami bytia. Haruki Murakami v nich však predovšetkým opisuje rôzne spôsoby, ako sa ľudia dokážu vyrovnať s pocitmi straty a osamelosti v modernom svete.
Témy sú tradične bizarné – Keď v jednom nemenovanom japonskom meste zmizne slon, život istého muža sa mierne vychýli z rovnováhy; žena trpiaca nespavosťou prenikne do zvláštneho sveta polovedomia, v ktorom je možné všetko, aj smrť; do inej ženy sa zaľúbi netvor z podzemia; neznesiteľný hlad dovedie manželský pár k tomu, aby prepadli McDonald...
Ukážku z poviedky Okno vám v preklade Dany Hashhimoto prečíta Alfréd Swan.
Na záver som pre vás vybral nesúťažnú ukážku z novej knihy pre mládež od Barbory Škovierovej nazvanej Ako kolibrík.
Hlavná postava - Sofia má šestnásť. Manželstvo jej rodičov sa rozpadáva a mama jej neskutočne lezie na nervy. Ešteže je tu Patrik, s ktorým chodí. A najlepšia kamarátka Eva! No a samozrejme tanec, ktorý miluje. V škole dostanú za úlohu napísať zvláštny sloh. O tom, ako sa svet zmenil od detstva ich rodičov. A v tej chvíli sa všetko okolo Sofie začne mlieť...
Ako kolibrík je krásna mládežnícka kniha o priateľstve a láske. Ukážku z nej vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
A tu záver, ktorý patrí vašim mailom. V minulej relácii sme sa vás pýtali po akých knihách túžite. A tu sú niektoré vaše odpovede:
Mirka Bajusová napísala:
Ja mám momentálne dosť neskromnú predstavu o knižnom darčeku, ktorý by som chcela dostať. Mala by to byť kniha „Hercule Poirot: Povídky“, teda vydanie kompletného súboru poviedok s Poirotom, ktoré vyšlo tento rok pri príležitosti 100. narodenín tejto postavy.
Mária Krajčiová napísala:
Môj tatko bol fotograf a od malička ma fotil. Už vtedy som sa zaujímala o fotky Jana Saudka. Asi aj preto by som si priala na Vianoce knihu Jána Saudek Dva.
Tú istú knihu by si prial aj Pavol Sokol, ktorý píše:
Tak ako svojim fotograficko-výtvarnom prejavom je nekonvenčný, velikášsky ale i citlivý a melancholický tak to isté platí i pre jeho literárny prejav. Nebude to asi ľahké čítanie.
Mária Takáčová napísala:
Mňa by ako darček veľmi potešila zbierka Ezopových bájok. Príbehy tohto slávneho gréckeho bájkara sú totiž aktuálne aj po vyše 2 600 rokoch.
Krásny mail mi napísala Tatiana Majerová z Giraltoviec:
Ak by som mala tú možnosť, tak by ma isto potešila detektívka s názvom Stále vládne mráz od severských autorov, ktorí mi pootvorili svet do severskej krimi. Tiež by ma potešila kniha V zajatí geografie, ktorá ponúka nevšedný pohľad na dnešnú realitu.
Mária Krupíková napísala:
Po zadaní Vašej otázky mi napadlo, že by ma potešila kniha z oblasti psychológie. Nemyslím odbornú literatúru plnú cudzích výrazov. Mám na mysli niečo ako titul "Chvála psychoterapie", ktorej autorom je Irvin D. Yalom. Touto knihou si ma autor získal. Nemôžem tvrdiť, že by som si spomedzi jeho diel mohla vybrať so zatvorenými očami, ale určite má jeho meno u mňa "palec hore".
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny – neviem či sa mi ich podarí na 100 % uspokojiť, ale hádam nebudú sklamaní. A 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei tentoraz získava:
Lukáš Lamoš, ktorý napísal:
Mám veľmi rád, prírodu, hory, prechádzky v lese a trochu sa pokúšam o lezenie. Veľmi ma zaujali knihy od nemeckého lesníka Petra Wohllebena – Tajný život stromov, Duševný život zvierat a najnovší Sprievodca lesom. Autor fascinujúco píše o veciach, s ktorými nemusíme vždy súhlasiť, ale určite stoja za premýšľanie.
Lukášovi gratulujeme a mám pre vás aj poslednú súťažnú úlohu v tomto roku.
A znie takto – ktorú knihu ste darovali v najväčšom počte exemplárov? Ktorú knihu ste darovali svojim blízkym ako dar najčastejšie?
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete kníkupective Panta Rhei.
Krásne predvianočné obdobie vám prajú a na stretnutie o dva týždne sa tešia: Dušan Macko a Dado Nagy.