! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 26/2018

Prajem vám krásny predvianočný večer – vitajte pri počúvaní poslednej Literárnej revue v tomto roku. Je zaujímavé ako často si v posledných dňoch navzájom želáme pokojné sviatky, ale stačí vyjsť na pár minút z domu, a je po pokoji. A tak len dúfame, že ak v zdraví prežijeme aj pondelkového kapra, kapustnicu, rodinnú večeru a rozdávanie darčekov, budeme z najhoršieho vonku. Čaká nás možno aspoň pár tichých chvíľ na premýšľanie o tom, aký rok máme vlastne za sebou a aký možno pred sebou.  
V dnešnej relácii sa vám pokúsim prostredníctvom súťažných ukážok z kníh o Vianociach spríjemniť predvianočný stres, rozdať niekoľko pekných kníh a urobiť aj sám sebe radosť hudbou od poľskej džezovej speváčky Anny Marie Jopek. A aby som nezabudol – mojimi hosťami dnes budú Lucia Molnár Satinská a Božidara Turzonovová, ktoré vám predstavia novú knihu z pozostalosti Júliusa Satinského  Gundžovníky.
Príjemné počúvanie predvianočnej Literárnej revue vám prajú Lucia Cibiková a Dado Nagy. 
 
Priznám sa, že som vždy závidel ľuďom s veľkou rodinou, hoci mi je jasné, aké úskalia takéto spoločné Vianoce viacerých generácií prinášajú. 
Ako prvú som pre vás na úvod vybral ukážku z knihy britského prozaika, ktorý sa preslávil humoristickými románmi z akademického univerzitného prostredia. 
Hlavná postava a rozprávač nasledujúcej knihy je takisto profesor literatúry na univerzite. 
Pre postupujúcu stratu sluchu sa však rozhodne odísť do predčasného dôchodku. 
A ako to už býva, spočiatku ho voľno príjemne občerství, no postupne ho strata práce a akademickej rutiny začne mierne deprimovať. Najmä, keď vidí ako sa jeho manželke začína čoraz viac dariť v jej podnikateľských aktivitách. 
Okrem toho ho začne prenasledovať jeho mierne vyšinutá bývalá študentka.
V tej nasledujúcej ukážke z románu Ako prosím? sa nachádzame tesne pred Vianocami a profesor Desmond Bates sa vyberie autom zo severu Británie do Londýna vyzdvihnúť svojho 89-ročného vrtošivého otca, aby ho doviezol k nim domov na vianočné sviatky, kde už čaká celá rodina, aj jeho rovnako vrtošivá a neústupčivá svokra. Prvú dnešnú ukážku vám v preklade Ildikó Pongó prečíta Boris Farkaš. 
 
Predchádzajúca ukážka o Vianociach pochádzala z trochu staršej knihy. Tá nasledujúca bude naopak z knižnej novinky – dokonca jednej z najlepších detských kníh posledného obdobia. 
Jej autorom je nemecký spisovateľ s príznačným koncoročným menom Michael Ende. Známym sa stal najmä vďaka knihe o cene spomienok a dôležitosti fantázie Nekonečný príbeh. Ende však napísal aj viacero iných krásnych kníh a práve táto je jednou z jeho najlepších.  
Endeho najnovšia kniha v origináli nazvaná Wunchpunch, čiže Punč želaní sa odohráva počas posledných hodín Silvestrovského večera. Hlavnou postavou je čarodejnícky radca s vedeckými záujmami Belzebub Luhárovič
Presne o piatej podvečer ho v jeho vile Zlý sen z poverenia samotného Lucifera navštívi pekelný úradník Meledictus Pandrava s upozornením, že ak do polnoci nesplní ročný plán zlých skutkov, bude zbavený úradu a všetkých právomoci.  
Hneď nato Luhároviča poctí návštevou aj jeho bosorácka tetuška Tyrania Upírová. Potrebuje získať druhú časť pergamenu obsahujúceho recept na čarovný punč želaní, ktorý funguje iba na Silvestra a po vypití zabezpečí splnenie aj tých najnáročnejších zlých skutkov. Napr. žiadosť o komplexné vyhubenie ľudstva a celej živej prírody. O deviatej je už punč dovarený a iba dve bytosti môžu zvrátiť neblahý koniec sveta – vypasený márnomyseľný kocúr Belzebuba Luhároviča Maurízio di Mňauro a tetuškin domáci sluha – krkavec Jakub Krákor.
Ako to dopadne neprezradím a nechám vás v napätí či svet vďaka Belzebubovi Luhárovičovi na Silvestra naozaj prestane existovať alebo nie. Ukážku z nej vám v preklade Eleny Flaškovej prečíta Vlado Kobielsky.
 
Rozhovor s Luciou Satinskou o Gundžovníkoch
Mojim dnešným hosťom je Lucia Molnár Satinská, ktorá po knihách Expedície a Listy Oľge pripravila na vydanie ďalšiu knihu z pozostalosti svojho otca Júliusa Satinského - Gundžovníky. Ide o súborné vydanie časopisov, ktoré písal v rokoch 1967 – 1984 pre bratov svojej prvej ženy Oľgy Lajdovej, ktorí v 60. rokoch emigrovali do Švajčiarska a do amerického Texasu. Gundžovníky boli akýmsi rodinným klebetníkom, ktorý opisoval aj pomery v Bratislave a vtedajšom Československu. 
Na záver nášho rozhovoru vám ešte ponúkam krátku ukážku z Gundžovníkov, ktorú vám prečíta pani Božidara Turzonovová. Ona sama bude na Júliusa Satinského spomínať v druhej hodine dnešnej Literárnej revue.
 
 
Prajem vám príjemný predvianočný večer, vitajte pri počúvaní poslednej tohtoročnej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnešná relácia je venovaná ukážkam zo starších, aj novších, známych i menej známych kníh o Vianociach. Okrem toho budem pokračovať v rozhovore o Gundžovníkoch Júliusa Satinského. Tentoraz s herečkou Božidarou Turzonovovou
Na záver odmeníme vaše správne mailové odpovede z minulej relácie a v tejto chvíli by som už rád nechal hovoriť troch milovníkov kníh, ktorí vám niečo povedia o svojich čitateľských tipoch. Dnes to budú:
jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská: Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv - Takto vidím
vydavateľ Koloman Kertész Bagala: Amor Towles - Džentlmen v Moskve  
a architekt Štefan Bekeš: Eva Belláková - Architektúra železiarní na Slovensku.    
To boli tri knižné tipy od Lucie Molnár Satinskej, Kolomana Kertésza Bagalu a architekta Štefana Bekeša. 
 
Nasledujúca ukážka je vianočnou klasikou. Príbeh skúpeho obchodník Ebenezera Scroodga, ktorý žije sám a už z princípu odmieta sláviť Vianoce, lebo sú veľmi nákladné a povedané jeho slovami: „človek je zase o rok starší a ani o chlp bohatší.“ Nekúri a svojho jediného zamestnanca Boba Cratchita nechce na Štedrý deň uvoľniť z práce ani len o sekundu skôr.
Večer namosúrene zamkne kanceláriu a odchádza domov. Keď sa už chystá do postele, zjaví sa mu duch jeho mŕtveho obchodného spoločníka Jacoba Marleyho. Vysvetľuje vydesenému Scroodgovi, že „každá duša by sa mala zaujímať o svojich blížnych a venovať im čo najviac času. Ak tak nerobí počas svojho života, musí to robiť po smrti.“ 
Marley povie Scroodgovi, že nasledujúce tri noci ho navštívia duchovia jeho minulých, súčasných a budúcich Vianoc. Výjavy, ktoré Scoodge prostredníctvom jednotlivých duchov uvidí sú naozaj desivé a pripomenú mu vlastný osamelý, zbytočný a prázdny život bez priateľov a ľudí, ktorých by mal rád.
Toto varovanie napokon spôsobí, že na tretie ráno sa Ebenezer Scroodge zobudí ako znovuzrodený a rozhodne sa osláviť Vianoce s vlastným synovcom a jeho rodinou a poslať veľkého vianočného moriaka svojmu zamestnancovi Bobovi Cratchitovi. 
Nasledujúca ukážka o vnútornej premene Ebenezera Scroodga bude súčasne aj spomienkou na nášho kamaráta a skvelého herca Maroša Geišberga, ktorý vám ju prečíta. 
 
Rozhovor s Božidarou Turzonovovou 
Mojim druhým dnešným hosťom je skvelá herečka a kamarátka Júliusa Satinského – pani Božidara Turzonovová, ktorá bola aj krstnou mamou súborného vydania jeho Gundžovníkov. V prvom rade ma zaujímalo, aký mala pri ich čítaní a prezeraní pocit.
 
O. Henry – Dary troch kráľov
Dnešná predposledná ukážka bude od amerického poviedkára konca 19. storočia, ktorý sa vlastným menom volal William Sydney Porter, ale známy bol predovšetkým pod umeleckým menom O. Henry. Opäť ide o vianočnú klasiku a súčasne výborný príklad toho, ako sa dá zaujímavo zhostiť aj pomerne sentimentálneho námetu. Téma Vianoc je vôbec dosť často zapĺňaná sentimentom či emočným vydieraním. Nasledujúca ukážka bude z podobnej poličky, ale všimnite si ako si O. Henry robí z témy vianočného obdarovávania aj trocha srandu, pričom ju však ani v najmenšom nezhadzuje. 
Ukážku vám v preklade Igora Čonku prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.  
O. Henry patril k priekopníkom poviedky a dokázal so súcitom a humorom zachytiť osudy obyčajných ľudí – pisárok, predavačov, zlodejov a podvodníkov bojujúcich o prežitie na pozadí dravej spoločnosti. 
 
Na záver som si nechal slovenskú knihu, ktorá asi ešte nie je klasikou, ale pokojne by sa ňou mohla stať. Má pomerne dlhý názov - Vianočka udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová. Ide o milý príbeh o dvoch starých ľuďoch, ktorí žijú ďaleko preďaleko v lese úplne sami. Každý rok za nimi prichádzajú utrmácané Vianoce a od vyčerpania rovno zaspia a chrnia takmer bez pohybu až do Troch kráľov. Vianoce sa bránia tým, že každý predsa má občas právo na oddych. Starčekovia oponujú, že Vianoce sú predsa časom zázrakov a darčekov a oni by chceli, aby im Vianoce oživili dieťa, ktoré si zamiesili z cesta a upiekli ako Vianočku. 
A tak prichádza na svet hlavná postava knihy - Vianočka udatný. Ukážku z knihy Vianočka udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová vám prečíta Lucia Vráblicová.
 
Na úplný záver dnešnej predvianočnej Literárnej revue pre vás máme ešte mená výhercov z minulej relácie. A sú to títo šiesti poslucháči, ktorí od nás získavajú knižné ceny: 
Brigita Takácsová, Pavol Sokol, Iveta Natafalusiová, Jarmila Kmeťová, Iveta Moravčíková a Magda Sotáková.
Dvadsaťeurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei tentoraz získava Tomáš Lancoš. Gratulujeme. 
 
A to je z poslednej Literárnej revue v roku 2018 všetko. 
Ďakujeme vám za vašu priazeň a tešíme sa na stretnutie opäť v novom roku 2019.
Krásne a pokojné Vianoce vám prajú Lucia Cibiková a Dado Nagy.

 
 
RTV
 
 
 
← Predchádzajúci blog

Evita Urbaníková: V lete ti poviem, ako sa mám

Nasledujúci blog →

Petra Hilbert: Pepína z Longitálu