Literárna revue 4/2017
Často myslievam na Stephena Kinga, ktorý napísal, že najhoršie chvíle zvyčajne zažíva vždy tesne pred začiatkom. A ja mu v tejto chvíli naozaj rozumiem.
Pokúsim sa preto využiť radu, ktorú dostal poľský reportér Jacek Hugo-Bader – autor knihy Kolymské denníky od šamanky, ktorá mu povedala toto: radím vám, aby ste písali čo najjednoduchšie. A nie príliš veľa. Lebo takmer ničomu nerozumiete.
No, keďže som na tom podobne, vezmem si jej radu k srdcu. Jedným slovom, som rád, že opäť počúvate Literárnu revue rádia Slovensko. Vysielame opäť naživo, a aj dnes vás čaká minimálne päť nových kníh a minimálne traja zaujímaví hostia – prozaička Barbara Kardošová, spisovateľ Pavol Weiss a legenda komixovej ilustrácie Jozef Gertli Danglár. Spievať vám bude Tony Bennett, ktorému občas vypomôže Lady Gaga a príjemné počúvanie vám prajú Jana Mikovičová a autor relácie Dado Nagy.
Pavol Fabian - Muž, ktorý padol do trhliny, ale nie na hlavu
Dnešnú prehliadku knižných noviniek by som rád začal knihou, ktorá ma tento týždeň asi najviac prekvapila a potešila. Platí pre ňu známy bonmot Borisa Filana – najlepšie je prekvapiť čitateľov niečím známym.
Táto próza je tak dobre a zaujímavo napísaná, že sa jej dá odpustiť aj to, že nie je bohvieako originálna. Až príliš totiž pripomína literárny model Forresta Gumpa či Jonassonovho Storočného starčeka – teda príbeh obyčajného človeka, ktorý sa počas svojho života stretol s mnohými významnými ľuďmi a bol pri zlomových udalostiach, ktoré písali našu históriu. Dokonca mnohé z týchto udalostí aj priamo ovplyvnil.
Taký je aj hlavný hrdina tejto knihy od doteraz nepríliš známeho slovenského autora, cestovateľa, filmára, horolezca a veterinára v jednej osobe.
Hlavnou postavou tejto knihy je československý horolezec Peter Luha, ktorý v roku 1971 vystúpil v Nepále na osemtisícovú Makalu a počas zostupu sa zrútil zo skalnej steny.
V nemocnici v Káthmandú zistil, že úplne stratil pamäť a vôbec si nepamätá, kto je a odkiaľ pochádza. Nadobudol však špeciálne jasnovidecké schopnosti. Vybral si meno Benny Kóhípání a získal zamestnanie vrchného kráľovského tajomníka pre o utečencov. Zoznámil sa s Georgeom Harrisonom a ako člen nepálskeho lukostreleckého výberu sa v roku 1972 zúčastnil olympijských hier v Mníchove, kde sa mu podarilo zlikvidovať časť palestínskych teroristov. Láska k novinárke Alejandre ho priviedla do Čile, zoznámil sa s prezidentom Allendem a po páde jeho režimu sa mu podarilo uniknúť do Maďarska. A presne v tomto okamihu sa na letisku v Budapešti začína prvá dnešná ukážka.
Ukážku vám prečíta Boris Farkaš. Je v nej niekoľko maďarských slov – ak viete po maďarsky – buďte tolerantní – snažili sme sa.
Barbora Kardošová - 33 prípadov Kristy B.
Možno si ešte spomínate na legendárny film Kristove roky režiséra Juraja Jakubiska, ktorý veľmi expresívne zobrazil pocity mladého umelca na životnej križovatke.
Ukážka z druhej dnešnej knižnej novinky rozvíja tému tejto snímky zo ženského uhla pohľadu. Rozprávačkou je vydatá a zatiaľ bezdetná výtvarníčka Kristína. Má rada voľnosť, pestrosť a dobré jedlo. Začiatkom jari ju manžel priváža na chalupu, aby tu mohla nerušene pracovať, premýšľať a upokojiť svoje rozbúrené hormóny.
Kristína vtipne rekapituluje vlastný citový život a pokúša sa vyrovnať s narušeným vzťahom k matke alkoholičke. Má za sebou divokú mladosť a cíti, že v jej živote prichádza nová etapa. Premýšľa o vlastnej rodine, bývalých láskach, aj o sebe samej. Kristíne budú čitatelia spočiatku závidieť najmä obrovské množstvo času, ktorý môže venovať prechádzkam, premýšľaniu a pozorovaniu okolitého sveta.
Napätie do deja vnášajú záhadné odkazy, čerstvý hrob v lese, a najmä neznámy mladý muž, ktorý nechce byť videný. Dej knihy je rozdelený do tridsiatich troch kapitol, počas ktorých hlavná postava pochopí, že mnohé veci často nie sú úplne také, ako vyzerajú.
Nasledujúca ukážka je z úplného začiatku knihy, keď Krista pricestovala s manželom na chatu. Prečíta vám ju Zuzana Jurigová Kapráliková.
Tento rozhovor s mojom prvým hosťom - scenáristkou a spisovateľkou Barbarou Kardošovou o jej novej knihe 33 prípadov Kristy B. sme nahrávali pred pár dňami približne v tomto večerno-nočnom čase.
Príjemný dobrý večer, začína sa druhá časť Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čaká napríklad vtipná súťažná ukážka z novej knihy, ktorá sa odohráva v domove pre seniorov. Skôr ako vám ju predstavím tu mám ešte tri knižné tipy.
Tieto diela zaujali:
moderátora Romana Bomboša - Walter Tevis - Spev drozda
prozaika Daniela Rušara - Frida Nilsson - Piráti z Ledového moře
a redaktora rádia Slovensko Braňa Dobšinského - William Styron - Viditelná temnota
Toľko tri knižné tipy Romana Bomboša, Daniela Rušara a Braňa Dobšinského.
Minna Lindgrenová - Babičky: Smrť vo večernom háji
A nasleduje ukážka z knihy, spájajúca niekoľko vecí, ktoré mám rád. V tomto prípade ide o spojenie starých ľudí a ich životných pocitov s detektívnou zápletkou. S vtipným nadhľadom a ľahkosťou hovorí o vážnych veciach. Nasledujúca ukážka pochádza z prvého dielu fínskej trilógie o starobe, priateľstve a o čudných udalostiach, ktoré sa dejú v inak idylicky pôsobiacom domove pre seniorov nazvanom Večerný háj. Čas, ktorý sa tu vlečie neuveriteľne pomaly, si starčekovia a starenky krátia hraním kariet, popíjaním červeného vína, navštevovaním pohrebov či jazdou električkami po Helsinkách. Nehovoriac o krúžkoch šikovných rúk, telocviku či večeroch pri harmonike, na ktorých sa obyvatelia zúčastňujú len zo súcitu so zamestnancami.
Lenže v zákulisí domova sa dejú omnoho zaujímavejšie čudesné veci, ktoré Siiri, Irma a Anna-Liisa nemôžu nechať nepovšimnuté…
Tieto tri románové hrdinky majú vyše deväťdesiat rokov, ale sú dosť všímavé na to, aby zaregistrovali, že so smrťou ich mladého kuchára Tera nebolo všetko v poriadku.
A rozhodnú sa pátrať. Jedna z babičiek si tohto kuchára mimoriadne obľúbila, lebo jej dával protekčné porcie jedla.
Román o babičkách – amatérskych vyšetrovateľkách, resp. prvá časť trilógie je čiastočne poctou spôsobu deduktívneho vyšetrovania detektívnych prípadov slečny Marplovej a čiastočne reflexiou tém, ktoré hýbu súčasným Fínskom. Ukážku z prvého dielu Smrť vo večernom háji vám v preklade Andreja Rádyho prečíta Lucia Vráblicová.
Pavol Weiss - Tajomný mlyn v Karpatoch
V druhom dnešnom rozhovorovom bloku budeme hovoriť o novej knihe pre mládež s jej autorom Pavlom Weissom a ilustrátorom Jozefom Gertlim Danglárom.
Rozprávačkou knihy Tajomný mlyn v Karpatoch je dvanásťročná Stella, ktorá počas letných prázdnin pozvala štyri kamošky do starého mlyna svojich rodičov. Súčasťou partie je aj psík Dino, a jeho zmiznutie odštartuje množstvo ďalších udalostí. Dievčatá vytvoria akčnú pátraciu päťku a vyberú sa do blízkeho lesa, aby zistili čo sa mohlo stať. Objavia vranu záhadne priviazanú o strom a odkryjú pytliacku jamu s nevšednými železnými nástrojmi.
Tajomný mlyn v Karpatoch je spojením dobrodružného dievčenského príbehu s ekologicko – náučnou témou. Dievčatá počas pátrania preskúmajú rozdiely medzi kavkou a vranou, orlom a inými dravými vtákmi. A predovšetkým – narazia na pytliakov loviacich mláďatá lesných dravcov.
A opäť zmeníme literárny žáner. Štvrtou dnešnou súťažnou ukážkou je úryvok z reportážno – esejisticko – spomienkovo – kontemplatívnej prózy súčasného poľského prozaika a vydavateľa. Zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o umelecký cestopis. Autor v tomto prípade opisuje svoju cestu do moldavského Kišineva. A pokračuje ďalej sibírskymi a ázijskými oblasťami Ruska, cez mongolské stepi a púšť Gobi, až do Číny. Autor si všíma mnoho detailov, porovnáva súčasnosť s minulosťou a objavuje Východ nielen geograficky, ale aj sám v sebe. Vracia sa do svojho detstva prežitého v socialistickom Poľsku na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, ale aj do vojnových zážitkov svojich prarodičov a zamýšľa sa aj nad historickou a kultúrnou identitou Východu.
Prozaik a scenárista Ján Púček o knihe napísal:
Autor vyráža do nezmerného priestoru zjednodušene nazvaného Východom, vyráža do miest, ktoré mu pripomínajú prežitú i neprežitú minulosť, ale aj akúsi zvláštnu a príliš blízku budúcnosť. Cestuje takmer mlčky. Stretáva síce ľudí, no tí v jeho knihe veľmi nerozprávajú. Mlčanie ako odpoveď na pozdrav, aj v tom je, koniec-koncov, ľudský príbeh.
Spomienkovú ukážku z tejto prózy vám v preklade Tomáša Horvátha prečíta Vlado Kobielsky.
John Kenney - Pravda v reklame
Na záver pre vás mám ešte jednu (hádam ešte stále) novinku. Jej autorom je americký novinár a prozaik John Kenney, ktorý pracoval viacero rokov v New Yorku ako reklamný textár, čiže copywritter. O svoje skúsenosti napísal veľmi otvorený a vtipný román, ktorý ma zaujal už aj preto, lebo mám sám za sebou podobnú pracovnú skúsenosť.
Hlavná postava jeho románu Pravda v reklame Fin Doland je osamelý muž, ktorý má takmer štyridsať a pracuje v reklamnej agentúre na Madison Avenue. No kým jeho kolegovia pripravujú štýlové kampane pre Apple alebo Nike, Fin má navrhnúť reklamu na plienky – v rekordne krátkom čase, niekoľko dní pred Vianocami. Keď sa však dozvie, že jeho otec je ťažko chorý, rozhodne sa, že je načase všetko zmeniť: nájsť si lásku a zamyslieť sa nad skutočným významom plienok vo svojom živote.
Ukážku z knihy vám v preklade Patricka Franka prečíta Boris Farkaš.
Na záver tu máme ešte vaše mailové odpovede na otázku: Aká je trojica vašich najobľúbenejších autorov.
Diana Verešová napísala:
Patrím k tým čitateľom, ktorí čítajú len svojich overených a osvedčených autorov, u ktorých si môžu byť na 100% istí, že sa v nich nesklamú. Traja moji najobľúbenejší autori sú: Agatha Christie, Robert Van Gulik a Robin Cook.
Matúš Túroci napísal:
Ťažko sa mi vyberajú iba traja autori, ale dobre. Tu sú: Džuničíro Tanizaki, Alexander Ivanovič Kuprin a Frank McCourt, aj keď toho veľa nenapísal.
Elena Čičmancová píše:
Keďže obľubujem detektívky, moji obľúbení autori sú: Samuel Bjork, Jeffery Deaver a Jo Nesbo. A ešte Joy Fielding. Zaujímajú ma hlavne postupy vedúce k vyriešeniu.
Trojica naj autorov pána Miroslava Kižku by vyzerala takto:
Domin Dán, Jozef Karika a Juraj Červenák. A prečo? Títo autori zaujímavo spracovávajú fakty - nechýba napätie, detektívna zákletka či historické stvárneie a teda plne uspokoja i náročného čitateľa.
Pre Katarínu Klenovičovú sú to:
J.R.R. Tolkien, Umberto Eco, lebo vďaka nemu začala viac čítať a Irvin D. Yalom.
Týmto našim poslucháčom posielam knižné ceny. Ostatných prosíme, aby nezabudli pri odpovedi písať aj svoju spiatočnú adresu.
A 20 eurová poukážka pocestuje za pánom Stanislavom Cíferským, ktorý nám napísal:
K mojim top spisovateľom patria autori kníh pre deti a mládež – Joanne Rowlingová, Alan Alexander Milne a John Boyne. Ale bolo by ich určite viac.
A ešte pre vás mám mailovú súťažnú úlohu do budúcej relácie, ktorú by ste pokojne mohli dostať aj na pracovnom pohovore. Znie takto:
Aká je vaša obľúbená postava z kníh pre deti a mládež?
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte opäť o tri – štyri knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
Zvukový archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
Na záver ešte jeden pekný citát: Keď sa diletant snaží niečo urobiť, zvykne sa ospravedlňovať tým, že jeho práca ešte nie je hotová. Povedal to Johann Wolfgang Geothe.
Takže, aby bolo jasné, druhá februárová Literárna revue je už „takmer“ hotová.
Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.